Κουταβάκι απεναντι σε dogo argentino


frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Γεια σε όλους. Ειμαι νέα στην παρέα και ήθελα να θέσω αυτο το θέμα γιατι απο βδομαδα θα αποκτήσουμε εγω και το αγόρι μπυ ένα γαλλικό μπουλντόγκ 2 μηνών. Ειμαστε πολυ χαρούμενοι αλλα και λιγο τρομοκρατημένοι. Το αγόρι μου εδω και 3 χρόνια έχει ένα αρσενικό dogo argentino στην αυλή. Το πρόβλημα ειναι πως λόγω δουλειάς όταν πηρε το κουτάβι μετακόμισε σε άλλη πόλη και άφησε το σκυλί στους γονείς του. Το σκυλί ζει σε ένα περιφραγμένο χώρο στην αυλή διότι πλεον 3 χρόνων έχει γινει πολυ επιθετικό. Προσπάθησε πολλές φορές να δαγκώσει το αγόρι μου όταν πήγαινε στο σπιτάκι του. Όταν ομως τον έβγαζε βόλτα ήταν Φούλ αγαπη και γλυψιματα. Το σκυλί κάποτε με λάτρευε και απλά απο την μια μερα στην άλλη άρχισε να με γρυλίζει. Για να καταλήξω στον προβληματισμό μου, το κουταβάκι μας θα μένει μέσα στο σπιτι μαζί μας αλλα πρέπει να γνωριστεί και με τον Ντιεγκο (ντογκο). Δεν ξέρουμε πως θα το πετύχουμε αυτο χωρίς να αρπάξει το κουτάβι και το κανει χίλια κομμάτια. Εγω προσωπικά φοβάμαι πολυ να πλησιάσει το κουταβάκι μας έστω και εξω απο το σπιτι τον Ντιεγκο. Θα παρακαλούσα οποίος έχει κάποια συμβουλή να μου δώσει θα με βοηθούσε πολυ! Ευχαριστώ!
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
φοβαμαι οτι δεν θα εισαι ποτε σιγουρη και το γαλλικο ασφαλες...
το απο τη μια μερα στην αλλη αρχισε να σε γρυλιζει ειναι οπτικη οπως την αντιλαμβανεσαι εσυ, να εισαι ομως σιγουρη οτι εχουν προηγηθει αρκετοι λαθος χειρισμοι σε μεγαλο διαστημα ωστε να συνηγορησουν σε αυτο το αποτελεσμα...εκπαιδευτης για τους χειριστες του ντογκο αμεσα!!
 




frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Έναν εκπαιδευτή που ρωτήσαμε μας ειπε οτι η επιθετικότητα του βγαίνει λόγω κυριαρχίας αλλα για ποιο λόγο; την μαμά του αγοριού μου την ακούει παρα πολυ την κοιτάει σαν να ειναι μαμά του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι θελει να δείξει οτι ειναι ο κυρίαρχος στο αγόρι μου. Δηλαδη ή θα αποφύγω τελειως να τα βάλω να γνωριστούν ή να το κανω με ρίσκο ; το κακό ειναι πως ειναι και τα δυο αρσενικά ...
 




frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Να κανω μια ερωτηση αρχικά?
Γιατι ο Ντιέγκο έξω κ το Γαλλακι μεσα?
Αυτο δεν ειναι δικό μου θέμα το σκυλί ετσι έμαθε διότι έμενε δυο χρόνια με τους γονείς του αγοριού που προφανώς δεν ήθελαν να μένει μέσα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειπες "οταν πηρε το κουταβι" (εννοωντας οταν καποτε κ ο Ντιεγκο ηταν ενα αθωο κ ανυπερασπιτο κουταβι)...
ειναι δικος του δλδ...
κ το μονο σου προβλημα σε ολο αυτο ειναι πως θα συστησεις τα σκυλια?
οτι τον παρκαρε στους γονεις του βεβαια,
ειναι αλλο θεμα,αλλα αφου το δεχτηκαν εκεινοι...
(αν κ θα πρεπε να σου λεει πολλα...ομως αυτο εμενα δε με αφορα)
Κ θες τωρα μαυτον τον άνθρωπο να παρετε σκυλί?κ αμα αυριο μεθαυριο θελει να παρκαρει κ αυτο το σκυλι,τι θα πεις?

Κ την μανα του δλδ που την κοιταει οπως λες...μαλλον γιαυτο θαναι...μαλλον αυτη θαταν η μοναδικη που θα δωσε εστω μιση δεκαρα γιαυτο το πλασμα...

Τεσπα...μιλας γιαυτο το σκυλι σα ναναι κανας παρανοικος φονιας που ξαφνικα του την βιδωσε χωρις λογο κ αιτια...εχει αναρωτηθει κανείς σας τα εγκληματικα λαθη που εχετε διαπραξει ενάντια του?

Αλλα αυτο δεν ειναι δικο σου θεμα...ειπες...

Οποτε γιατί σε κοφτει να γνωριστουν είπαμε?δεν καταλαβαινω...
Ο παρακατιανος εσαη θα ζει κ θα πεθαινει μονος του στην αυλη οπως του πρεπει!
Κ σεις με το Γαλλακι θα στε μια χαρα σπιτακι σας,κομπλέ!

The end!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δηλαδη ή θα αποφύγω τελειως να τα βάλω να γνωριστούν ή να το κανω με ρίσκο ; το κακό ειναι πως ειναι και τα δυο αρσενικά ...
Οχι δεν εχει ρισκο, ειναι σιγουρο το αποτελεσμα, ενα τιναγμα θα του κανει και τα λιβαδια με τους καταρρακτες απο ζαμπονακια ερχεται!!
 


frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Ειπες "οταν πηρε το κουταβι" (εννοωντας οταν καποτε κ ο Ντιεγκο ηταν ενα αθωο κ ανυπερασπιτο κουταβι)...
ειναι δικος του δλδ...
κ το μονο σου προβλημα σε ολο αυτο ειναι πως θα συστησεις τα σκυλια?
οτι τον παρκαρε στους γονεις του βεβαια,
ειναι αλλο θεμα,αλλα αφου το δεχτηκαν εκεινοι...
(αν κ θα πρεπε να σου λεει πολλα...ομως αυτο εμενα δε με αφορα)
Κ θες τωρα μαυτον τον άνθρωπο να παρετε σκυλί?κ αμα αυριο μεθαυριο θελει να παρκαρει κ αυτο το σκυλι,τι θα πεις?

Κ την μανα του δλδ που την κοιταει οπως λες...μαλλον γιαυτο θαναι...μαλλον αυτη θαταν η μοναδικη που θα δωσε εστω μιση δεκαρα γιαυτο το πλασμα...

Τεσπα...μιλας γιαυτο το σκυλι σα ναναι κανας παρανοικος φονιας που ξαφνικα του την βιδωσε χωρις λογο κ αιτια...εχει αναρωτηθει κανείς σας τα εγκληματικα λαθη που εχετε διαπραξει ενάντια του?

Αλλα αυτο δεν ειναι δικο σου θεμα...ειπες...

Οποτε γιατί σε κοφτει να γνωριστουν είπαμε?δεν καταλαβαινω...
Ο παρακατιανος εσαη θα ζει κ θα πεθαινει μονος του στην αυλη οπως του πρεπει!
Κ σεις με το Γαλλακι θα στε μια χαρα σπιτακι σας,κομπλέ!

The end!
Κοπελα μου κανεις δεν σου ζήτησε των γνώμη σου για το που ζει και τι κανει κανένα σκυλί. Εγω ρώτησα τι να κανω για να τα ρωτήσω. Τον λόγο που το αγόρι μου "πάρκαρε" οπως λες τον σκύλο ούτε τον ξερεις για να τον κρίνεις και ούτε θα το μάθεις. Μάθατε όλοι πίσω απο μια οθόνη να γίνεστε γνωστές για ολα και αυτο το ψεύτο φιλοζωικό που βγάζετε καταστρέφει το φόρουμ. Όλοι ειμαστε φιλόζωοι δεν κρίνουμε ομως χωρίς να ξέρουμε. Υποτίθεται πως μέσα σε αυτο το φόρουμ θα ρωτούσαμε και θα μαθαίναμε αλλα υπάρχουν και οι άνθρωποι οπως εσυ που το χαλάτε ολο αυτο. Πραγματικά κρίμα που μπήκα στον κόπο να ρωτήσω εδω. Και μια συμβουλή για το μέλλον. Δεν εισαι ΚΑΠΟΙΑ πίσω απο τον υπολογιστή σου.
 




frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Ειπες "οταν πηρε το κουταβι" (εννοωντας οταν καποτε κ ο Ντιεγκο ηταν ενα αθωο κ ανυπερασπιτο κουταβι)...
ειναι δικος του δλδ...
κ το μονο σου προβλημα σε ολο αυτο ειναι πως θα συστησεις τα σκυλια?
οτι τον παρκαρε στους γονεις του βεβαια,
ειναι αλλο θεμα,αλλα αφου το δεχτηκαν εκεινοι...
(αν κ θα πρεπε να σου λεει πολλα...ομως αυτο εμενα δε με αφορα)
Κ θες τωρα μαυτον τον άνθρωπο να παρετε σκυλί?κ αμα αυριο μεθαυριο θελει να παρκαρει κ αυτο το σκυλι,τι θα πεις?

Κ την μανα του δλδ που την κοιταει οπως λες...μαλλον γιαυτο θαναι...μαλλον αυτη θαταν η μοναδικη που θα δωσε εστω μιση δεκαρα γιαυτο το πλασμα...

Τεσπα...μιλας γιαυτο το σκυλι σα ναναι κανας παρανοικος φονιας που ξαφνικα του την βιδωσε χωρις λογο κ αιτια...εχει αναρωτηθει κανείς σας τα εγκληματικα λαθη που εχετε διαπραξει ενάντια του?

Αλλα αυτο δεν ειναι δικο σου θεμα...ειπες...

Οποτε γιατί σε κοφτει να γνωριστουν είπαμε?δεν καταλαβαινω...
Ο παρακατιανος εσαη θα ζει κ θα πεθαινει μονος του στην αυλη οπως του πρεπει!
Κ σεις με το Γαλλακι θα στε μια χαρα σπιτακι σας,κομπλέ!

The end!
Μέσα σε αυτο το φόρουμ προφανώς καλοί φιλόζωοι ειναι αυτο που παίρνουν σκυλιά απο εκτροφέα που δίνουν χιλιάρικα για ένα σκύλο αλλα επίσης και αυτοί που περιμαζευουν τα αδέσποτα. Όλοι εσείς που το παίζετε παντογνώστες απαντά ρε στα ερωτήματα των υπολοίπων μονο με αυτά τα κριτήρια. Βρήκες τωρα εσυ να κρίνεις τις επιλογές ενός άλλου ανθρώπου που δεν μιλάς καν αυτή την στιγμή μαζί του. Εμένα αυτο μου δείχνει πολλα πράγματα. συγχαρητήρια!ειναι άσχημο να πιστεύετε οτι είστε μονο εσείς εδω μέσα και οι πολλές γνώσεις σας.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αα κ καταμουτρα τα ιδια θα σου λεγα,δεν εχω τετοια σκαλωματα....

Κοπελα μου,μπηκες σε ενα σκυλοφορουμ,κ μεσα σε ολα εγραψες κ για ενα σκυλι που προυπηρχε κ απτα συμφραζομενα εγω τουλαχιστον συμπεραινω οτι ειναι ενα παρατημενο,εγκαταλελειμμένο,αδικημενο,περιφρονημενο κ παρεξηγημενο (γιατι προφανως δεν μπηκατε καν στην διαδικασια να τον μαθετε λιγακι,καπως να προσπαθησετε εστω να τον καταλαβετε) κ εσενα το προβλημα σου ειναι πως θα τον συστησεις στο κουταβι!
Το μισο ενδιαφερον να δειχνες γιαυτον αποτι δειχνεις για ενα κουταβι που δεν εχει ερθει καν στα χερια σου -πλακα πλακα απο που θα σου ρθει δεν ειπες- θαταν 1000 φορες καλύτερα!

Θες λοιπον μια συμβουλη,βρειτε εναν ανθρωπο σωστο κ υπευθυνο,που θα θελει τον Ντιεγκο για μελος της οικογενειας του κ δωστε τον τον ερμο μπας κ προλαβει κ ζησει λιγο κ αυτος την ζωη του!

Θες κ μια αλλη συμβουλη?κατσε συζητησε πολυ σοβαρα με το ετερον σου ημισυ για τις βλεψεις του,πως τα σκεφτεται κάποια πραγματα,μη βρεθεις προ εκπληξεων (εαν δλδ κ συ τοχεις παρει στα σοβαρα το ολο θεμα)

Δλδ τι περιμενες να ακουγες?αχ μπραβο τι καλα?

Εντιτ:το σκυλι μου ειναι απο byb κ δεν εχω κανενα απολυτως πρόβλημα
Ειμαι κατι παραπανω απο περηφανη γιαυτην!
Το θεμα μου δεν ειναι απο που προερχεται,ποια φυλή,που ζει...το προβλημα μου ειναι να διαβαζω 2 μετρα κ 2 σταθμα κ να αντιλαμβανομαι οτι κατάφορα αδικείται ενα σκυλί επειδη ετυχε ναναι οπως ειναι (που το αγορι σου τον εκανε ετσι)!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Orilis


frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Επεισει
Αα κ καταμουτρα τα ιδια θα σου λεγα,δεν εχω τετοια σκαλωματα....

Κοπελα μου,μπηκες σε ενα σκυλοφορουμ,κ μεσα σε ολα εγραψες κ για ενα σκυλι που προυπηρχε κ απτα συμφραζομενα εγω τουλαχιστον συμπεραινω οτι ειναι ενα παρατημενο,εγκαταλελειμμένο,αδικημενο,περιφρονημενο κ παρεξηγημενο (γιατι προφανως δεν μπηκατε καν στην διαδικασια να τον μαθετε λιγακι,καπως να προσπαθησετε εστω να τον καταλαβετε) κ εσενα το προβλημα σου ειναι πως θα τον συστησεις στο κουταβι!
Το μισο ενδιαφερον να δειχνες γιαυτον αποτι δειχνεις για ενα κουταβι που δεν εχει ερθει καν στα χερια σου -πλακα πλακα απο που θα σου ρθει δεν ειπες- θαταν 1000 φορες καλύτερα!

Θες λοιπον μια συμβουλη,βρειτε εναν ανθρωπο σωστο κ υπευθυνο,που θα θελει τον Ντιεγκο για μελος της οικογενειας του κ δωστε τον τον ερμο μπας κ προλαβει κ ζησει λιγο κ αυτος την ζωη του!

Θες κ μια αλλη συμβουλη?κατσε συζητησε πολυ σοβαρα με το ετερον σου ημισυ για τις βλεψεις του,πως τα σκεφτεται κάποια πραγματα,μη βρεθεις προ εκπληξεων (εαν δλδ κ συ τοχεις παρει στα σοβαρα το ολο θεμα)

Δλδ τι περιμενες να ακουγες?αχ μπραβο τι καλα?
αυτο ειναι που με πειράζει βλέπεις. ΕΣΥ μέσα σε 100 λέξεις νομίζεις πως είδες όλη την κατάσταση. Ο Ντιεγκο βγαίνει κάθε μερα βόλτα απο το αγόρι μου του παρέχεται όλη η φροντίδα που χρειάζεται το αν έχει επιτεθεί ή το αν γρυλίζει και το αν ειναι επικίνδυνο απεναντι σε ένα κουταβάκι ειναι αλλο θέμα. Γι αυτο θα σε παρακαλούσα μην σχολιάζεις αν δεν ξερεις ολη την ιστορία.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Μέσα σε αυτο το φόρουμ προφανώς καλοί φιλόζωοι ειναι αυτο που παίρνουν σκυλιά απο εκτροφέα που δίνουν χιλιάρικα για ένα σκύλο αλλα επίσης και αυτοί που περιμαζευουν τα αδέσποτα. Όλοι εσείς που το παίζετε παντογνώστες απαντά ρε στα ερωτήματα των υπολοίπων μονο με αυτά τα κριτήρια. Βρήκες τωρα εσυ να κρίνεις τις επιλογές ενός άλλου ανθρώπου που δεν μιλάς καν αυτή την στιγμή μαζί του. Εμένα αυτο μου δείχνει πολλα πράγματα. συγχαρητήρια!ειναι άσχημο να πιστεύετε οτι είστε μονο εσείς εδω μέσα και οι πολλές γνώσεις σας.
ουτε γκετο ειμαστε ουτε οργανωμενοι ουτε εχουμε πρωτοκολλο για την ακριβεια οι περισσοτεροι δεν χωνευομαστε μεταξυ μας και οσοι χωνευομαστε το πιθανοτερο ειναι οτι δεν συμφωνουμε σχεδον σε τιποτα για τα σκυλια. Ειναι λαθος αν οι αποψεις ενος ατομου δεν σου ταιριαζουν η ακομα και αν η γνωμη του μπορει να ειναι μια μπουρδα για σενα η και για μενα να μας αδικεις ολους λεγοντας μας οτι "μεροληπτουμε". Δεν ειμαστε οργανωση ο καθενας απτο σπιτι του ειναι και εχει τη δικη του αποψη...Το πως εφτασε ο σκυλος στα χερια του καθενος λιγο με απασχολει, αυτο που θα επρεπε να σε καιει, για να το επαναφερω, ειναι οτι σε ενα ντογκο με εντονο θηρευτικο ενστικτο και με μηδαμινη επιρροη απο εσας πανω του σε θεματα υπακοης, το κουταβι πιθανον να μετραει δευτερολεπτα...

Φιλικα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Βαση οσων λες σχολιαζω!

Αφου εχει επιτεθει κ προφανως καποιοι τον φοβαστε τοτε οχι δεν εχει ολη την φροντιδα που χρειαζεται!

Κ οχι δε σχολιαζω άλλο,γιατι προτιμω να παω να ζουληξω την Ηρα παρα να μαλωνω μαζι σου για τα αυτονόητα!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Μάθατε όλοι πίσω απο μια οθόνη να γίνεστε γνωστές για ολα και αυτο το ψεύτο φιλοζωικό που βγάζετε καταστρέφει το φόρουμ. Όλοι ειμαστε φιλόζωοι δεν κρίνουμε ομως χωρίς να ξέρουμε. Υποτίθεται πως μέσα σε αυτο το φόρουμ θα ρωτούσαμε και θα μαθαίναμε αλλα υπάρχουν και οι άνθρωποι οπως εσυ που το χαλάτε ολο αυτο. Πραγματικά κρίμα που μπήκα στον κόπο να ρωτήσω εδω. Και μια συμβουλή για το μέλλον. Δεν εισαι ΚΑΠΟΙΑ πίσω απο τον υπολογιστή σου.
Και για πες μας εσυ που εκανες εγγραφη σημερα πως εχεις αποκτησει τοσο ξεκαθαρη αποψη για το τι συμβαινει στο φορουμ...

Εστω οτι εχεις 100% δικιο, αποψη ποτε προλαβες να διαμορφωσεις?

Κατα τα αλλα αν μου δημιουργηθει εστω η υποψια οτι δεν τρολαρεις θα ασχοληθω λιγο πιο σοβαρα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μέσα σε αυτο το φόρουμ προφανώς καλοί φιλόζωοι ειναι αυτο που παίρνουν σκυλιά απο εκτροφέα που δίνουν χιλιάρικα για ένα σκύλο αλλα επίσης και αυτοί που περιμαζευουν τα αδέσποτα.
Όπως και να το κάνουμε, αυτοί είναι οι τρόποι απόκτησης σκύλου με τις λιγότερες επιπτώσεις για τον σκύλο σαν είδος. Όπως και να το κάνουμε, τα puppy mills κι οι byb είναι από χείριστη έως αμφίβολη πηγή απόκτησης καθαρόαιμου. Κι αμφίβολο κι αν θα είναι και καθαρόαιμο δηλαδή, στην περίπτωση που χεστήκαμε για το καλό του είδους σκύλος και κοιτάμε πως να ικανοποιήσουμε την επιθυμία μας για καθαρόαιμο. Άραγε από puppy mills και byb παίρνεις καθαρόαιμο ή κάτι σαν καθαρόαιμο;

Δεν σε ρωτάω από που πήρατε τον Ντιέγκο. Η προσοχή κι η αξία που του δίνεται με προϊδεάζει ήδη και για τον τρόπο απόκτησης. Κι είμαι και σχεδόν σίγουρη για τον όμοιο τρόπο απόκτησης του γαλλικού κουταβιού.

Μια ερώτηση: αυτούς που περιμαζευουν αδέσποτα, δεν τους θεωρείς πιο ευαισθητους ως προς τα ζώα; Ούτε καν λιγάκι;; Επειδή ο τρόπος που το γράφεις μοιάζει τουλάχιστον υποτιμητικός...

Για να μας έχεις ψυχογραφησει τόσο καλά, έχεις διαβάσει αρκετά το φόρουμ. Άρα θα έχεις πετύχει και προτάσεις για πρόβλημα σαν το δικό σου...
 


frenchiemom

Member
19 Μαρτίου 2017
11
7
27
Όπως και να το κάνουμε, αυτοί είναι οι τρόποι απόκτησης σκύλου με τις λιγότερες επιπτώσεις για τον σκύλο σαν είδος. Όπως και να το κάνουμε, τα puppy mills κι οι byb είναι από χείριστη έως αμφίβολη πηγή απόκτησης καθαρόαιμου. Κι αμφίβολο κι αν θα είναι και καθαρόαιμο δηλαδή, στην περίπτωση που χεστήκαμε για το καλό του είδους σκύλος και κοιτάμε πως να ικανοποιήσουμε την επιθυμία μας για καθαρόαιμο. Άραγε από puppy mills και byb παίρνεις καθαρόαιμο ή κάτι σαν καθαρόαιμο;

Δεν σε ρωτάω από που πήρατε τον Ντιέγκο. Η προσοχή κι η αξία που του δίνεται με προϊδεάζει ήδη και για τον τρόπο απόκτησης. Κι είμαι και σχεδόν σίγουρη για τον όμοιο τρόπο απόκτησης του γαλλικού κουταβιού.

Μια ερώτηση: αυτούς που περιμαζευουν αδέσποτα, δεν τους θεωρείς πιο ευαισθητους ως προς τα ζώα; Ούτε καν λιγάκι;; Επειδή ο τρόπος που το γράφεις μοιάζει τουλάχιστον υποτιμητικός...

Για να μας έχεις ψυχογραφησει τόσο καλά, έχεις διαβάσει αρκετά το φόρουμ. Άρα θα έχεις πετύχει και προτάσεις για πρόβλημα σαν το δικό σου...
Ο Ντιεγκο δεν ειναι δικό μου σκυλί. Το γαλλικό μπουλντόγκ θα το πάρουμε απο μια φίλη. Και ναι όχι απο εκτροφείο. Ποτε δεν με ενδιέφερε η καθαρόαιμος ενός σκύλου. Στην οικογένεια μας όσα σκυλιά είχαμε ήταν ολα ή αδέσποτα που βρήκαμε (και αυτο απαντάει στην ερώτηση σου περί αδέσποτων) ή κουτάβια απο γέννες φίλων και γνωστων. Ολα τα σκυλιά μεγάλωσαν και πέθαναν απο γερατια. Δεν θυμάμαι ποτε κάποιο να αρρώστησε. Γι αυτο και το πρόβλημα μου ειναι πως εδω μέσα σέβεστε και απαντά ρε στα ερωτήματα αυτών που πήραν τα σκυλάκια τους απο εκτροφεία. Αυτο για μένα σεν ειναι σωστό γιατι οπως μπορεί να αγαπάει ο άλλος το καθαρόαιμο τοτε τόσο θα αγαπάω και εγω το ημίαιμο μου. Για μένα αυτο ειναι μεγάλος διαχωρισμός. Και στην τελική ειναι άσχημο να τους ενδιαφέρει όλους απο που πήρε ο άλλος τον σκύλο του. Η άποψη μου ειναι οτι απο την στιγμή που γεννήθηκε ειτε ειναι καθαρόαιμο με πεντιγκρι είτε ημίαιμο απο τον γείτονα σου, ειναι μια ψυχή που χρειάζεται σπιτι και ναι επίσης η άποψη μπυ ειναι πως δεν ειναι ολα τα σκυλιά για να τα έχεις μέσα στο σπιτι. Οπως δεν θα μπορούσα να αφήσω το γαλλικό μπουλντόγκ εξω ατον κήπο ετσι (μιλάω για δικό μπυ σκύλο, διότι ο Ντιεγκο δεν ειναι δικός μου) δεν θα μπορούσα να βάλω το γερμανικό ποιμενικό του μπαμπά μου μέσα στο σπιτι. Ειναι τόσο απλό για μένα Γι αυτο και όταν έψαξα για το τι ράτσα σκύλο να πάρω κοιτούσα για αυτά που θα ειναι ανετα και αυτά τα ίδια μέσα στο σπιτι αλλα εννοείται και εγω. Και ξερω πολυ καλα οτι όλοι ετσι σκεφτόμαστε. Δεν ξερω κανέναν που να είχε Ντογκο μέσα σε σπιτι και γαλλικό στην αυλή. Οι αλήθειες να λέγονται και να μην κρυβόμαστε. Δεν ξερεις τιποτα για την φροντίδα του Ντιεγκο γιατι νομίζεις πως σκυλί που ζει εκτός σπιτιού ειναι παρατημένο. Πάρε ντογκο και βάλτο μέσα στο σπιτι να σε δω. Το σκυλί έχει απίστευτη φροντίδα η επιθετικότητας πο βγάζει ειναι γιαυι προσπαθεί να "κυριαρχήσει". Έχω διαβάσει πολλα εδω μέσα αλλα κανεις δεν δίνει σαφές απαντήσεις και απόψεις.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Βρείτε έναν χριστιανό που γνωρίζει την φυλή και χαρίστε τον Diego. Έτσι θα είστε σίγουρα ασφαλείς.
Επίσης Αφού δεν σε ενδιαφερει το καθαρόαιμο,παρε ένα σκυλάκι από την φιλοζωική...Τουλάχιστον,να γλιτώσεις τα προβληματα που επρόκειτο να κληρονομήσει το σκυλάκι λόγω ανεύθυνης γέννας...Και να σώσεις μια ψυχούλα που το έχει ανάγκη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981