Κουταβι γερμανικο ποιμενικο


Maxi

Member
15 Οκτωβρίου 2012
10
0
Καλησπερα και απο εμενα κανω ποστ απο το λογαριασμου ενος φιλου γιατι δεν εχει ενεργοποιη8ει ακομα ο δικος μου.Διαβαζω το φορουμ 14-15 μερες τωρα, και εχω μιλησει τηλεφωνικα με 9 απο αυτους τουσ εκτροφεις ποθ προτεινεται στο φορουμ και εχω επισκεφτει 4 απο αυτους.(http://www.dogforum.gr/v3/ομάδα.1.f.c.i-21/αγορά.γ.ποιμενικού-23241/index2.html#post578061 ετσι ωστε να κανω σωστη επιλογη εκτροφεα-κουταβιου.Το προβλημα ειναι μονο οτι ειμαι απο κρητη και δεν μπορω να επισκεφτω τα εκτροφεια της αθηνας αυτο τον καιρο.Μπορω να γραφω μεχρι αυριο για τις πληροφοριες που πειρα αλλα ας παω στην ουσια σε τι κατεληξα να μου πειτε την γνωμη σας οσοι γνωριζεται απο pedigree η τα συγκεκριμενα εκτροφεια.

1 επιλογη ειναι απο το die3grazien
Μπαμπας -Silver vom Allemannengrab
Μαμα
Raika vom Ariovist

2η επιλογη Von Mpen German Shepherd Kennel

Mπαμπας barou von mpen

Μαμα indija mirkov uzgoj
 




valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
πήρες τηλέφωνο στον ΚΟΕ για να σου στείλουν όλη τη λίστα με τα αναγνωρισμένα εκτροφεία γερμανικών ποιμενικών? εδώ δεν προτείνουμε κάποια συγκεκριμένα, δεν διαφημίζουμε κάποιους, προωθούμε πληροφορίες και τίποτε άλλο. το λέω για να μην παρεξηγούνται τα γραφόμενά μας.
Δεν μιλάω για τις συγκεκριμένες σου επιλογές αλλά να ξέρεις ότι από τις φωτογραφίες δεν διαλέγεις γονείς, και εκτροφέα κατ' επέκτασιν (για μένα διάλεξε εκτροφεα πρώτα και μετά ζευγάρωμα, ας περιμένεις λίγο δεν πειράζει , το σκυλί θα ζήσει 10 χρόνια δε θα πειράξει αναμονή μερικούς μήνες). τέλη Νοέμβρη έχει έκθεση στον Μαραθώνα, καλό θα είναι να έρθεις και να δεις τους περισσότερούς εκτροφεις από κοντά.
Στην κρητη έχεις 3-4 εκτροφεία κάποια από αυτά είναι αρκετά αξιόλογα. το νου σου στα παχιά λόγια, Στους εκτροφεις-εκπαιδευτές, στις μεγάλες εγκαταστάσεις... τα γένια δεν κάνουν τον παπά. :)

Μπράβο σου που διαλέγεις πρώτα να ενημερωθείς όσο μπορείς και μετά να αποκτήσεις σκύλο.
Ρώτα ότι θες, για να μπορούμε να σε κατατοπίζουμε καλύτερα.

Υ.Γ. Τα λεφτά δεν είναι πετσετάκια, οπότε μην σε πιάσει κότσο κανένας, ότι είναι ακριβό δεν σημαίνει ότι είναι και καλό. Σίγουρα κουράστηκες να τα βγάλεις, Οπότε δύσκολα να τα βγάλεις και από την τσέπη.
 


Maxi

Member
15 Οκτωβρίου 2012
10
0
Valter πηγα οπως ειπα σε 4 εκτροφεια εδω στην κρητη ι τιμες που ακουσα ηταν 900-1200 ευρο.Απο 3 απο αυτα ο τεταρτος εκτροφες που πηγα μολις σημερα, και ασχολιθηκε ο ανθρωπος μαζι μου για 2 ωρες χωρις κανενα κερδος με επεισε αυτο ακριβως οτι τα συγκεκριμενα σκυλια που ειδα δεν αχιζουν τοσα λευτα.Ο οποιος ειναι και απο τους πιο καταξιωμενους εδω στην κρητη και μου ανεφερε οτι π.χ κουταβι κατευ8ειαν απο το Vegas du Haut Mansard δεν πουλιεται τοσο ακριβα στην Γερμανια, αυτα ειναι δικα του λογια οχι δικα μου.Οτι τα σκυλια ειναι 50% κληρονομικα χαρακτηρας και 20% μορφολογια.Επισης μιλησα τηλεφωνικα παντα με Haus Ghor,Sheperland,die3garden ktl και μου ειπαν οτι τα ποσα ποθ ζητανε ειναι πολλα για τα συγκεκριμενα ζευγαρωματα.Ηξεραν τα σκυλια οταν τους ελεγα σαν να ηταν μπροστα τους.Εκει που μπερδευτηκα και ειπα να μιλησω εδω, ειναι οτι μιλησα με 11 εκτροφεις 5 απο αυτους μου ειπαν πως δεν εχει νοημα να διαλεξω εγω κουταβι οι γονεις γτ δεν ειμαι γνωστης ωστε να κανω και την σωστη επιλογη για τις δικες μου απαιτησεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
πήρες τηλέφωνο στον ΚΟΕ για να σου στείλουν όλη τη λίστα με τα αναγνωρισμένα εκτροφεία γερμανικών ποιμενικών?
Έλα και του την έστειλε ο ΚΟΕ τη λίστα. Πως θα ξεσκαρτάρει ο άνθρωπος τη σαβούρα;

εδώ δεν προτείνουμε κάποια συγκεκριμένα, δεν διαφημίζουμε κάποιους, προωθούμε πληροφορίες και τίποτε άλλο. το λέω για να μην παρεξηγούνται τα γραφόμενά μας.
Δεν μιλάω για τις συγκεκριμένες σου επιλογές αλλά να ξέρεις ότι από τις φωτογραφίες δεν διαλέγεις γονείς, και εκτροφέα κατ' επέκτασιν (για μένα διάλεξε εκτροφεα πρώτα και μετά ζευγάρωμα, ας περιμένεις λίγο δεν πειράζει , το σκυλί θα ζήσει 10 χρόνια δε θα πειράξει αναμονή μερικούς μήνες).
Δεν λέμε να διαφημίζουμε, αλλά αν ο άνθρωπος κινδυνεύει να πέσει σε κακή περίπτωση από αυτές που πάει να επιλέξει, ας τον υποψιάσει κάποιος με ένα pm που λέει ο λόγος. Το χουμε ξαναπεί - δυστυχώς αν δεν έχεις μπατζανάκη μέσα στα κυνολογικά δρώμενα, δεν ξέρεις τι θα πάρεις.

τέλη Νοέμβρη έχει έκθεση στον Μαραθώνα, καλό θα είναι να έρθεις και να δεις τους περισσότερούς εκτροφεις από κοντά.
Σώθηκες... Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν όλοι οι εκτροφείς εν μέσω πυρετού έκθεσης μαζί του; Εκεί μπορεί να πάει και να χαζέψει σκυλιά, αλλά μην περιμένει ότι κάνει επαφή με (όλους) τους εκτροφείς.
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
εσυ γιατι σπερνεις τοση μουτζουφλια? τον/την ρωταω πραγματα να δω σε τι επιπεδο βρισκομαστε, και μετα θα τον βοηθησω περισσοτερο...
α. εδω ειμαστε να μας λεει και να του απανταμε...
β. ειπα, ΚΑΠΟΙΑ απο αυτα στην κρητη ειναι καλα....
γ. κιομως στην εκθεση θα δει πολλα πραγματα, καταρχην θα πηξει το ματι του στα γερμανικα, θα ακουσει κρισεις, θα δει την διαφορα 1ου/2ου/3ου/4ου/5ου. και ας μην ξερει τιποτα, θα μπει στη διαδικασια το μυαλου του να ψιλοξεχωριζει. επεισης στην εκθεση οταν παει να μιλησει με 2-3 εκτροφεις θα δει με τη συγκριση ποιος παει για τα λεφτα ποιος σε σκαναρει για να σου ραψει κουστουμακι, ποιος το κανει γιατι γουσταρει, ποιος μοιαζει νευρωτικος με τις φωνες και τα νευρα του στον στιβο...ποιος πραγματικα ασχολειται να δει τι εισαι εσυ που θα σου δωσει σκυλι. Μιλαω απο προσωπικη πειρα....

Τα προσωπικα μυνηματα φυσικα ειναι ευπροσδεκτα να βοηθησω σε οτι μπορω, και να προστατεψω απο κακοτοπιες οπου γνωριζω και μπορω.
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Valter πηγα οπως ειπα σε 4 εκτροφεια εδω στην κρητη ι τιμες που ακουσα ηταν 900-1200 ευρο.Απο 3 απο αυτα ο τεταρτος εκτροφες που πηγα μολις σημερα, και ασχολιθηκε ο ανθρωπος μαζι μου για 2 ωρες χωρις κανενα κερδος με επεισε αυτο ακριβως οτι τα συγκεκριμενα σκυλια που ειδα δεν αχιζουν τοσα λευτα.Ο οποιος ειναι και απο τους πιο καταξιωμενους εδω στην κρητη και μου ανεφερε οτι π.χ κουταβι κατευ8ειαν απο το Vegas du Haut Mansard δεν πουλιεται τοσο ακριβα στην Γερμανια, αυτα ειναι δικα του λογια οχι δικα μου.Οτι τα σκυλια ειναι 50% κληρονομικα χαρακτηρας και 20% μορφολογια.Επισης μιλησα τηλεφωνικα παντα με Haus Ghor,Sheperland,die3garden ktl και μου ειπαν οτι τα ποσα ποθ ζητανε ειναι πολλα για τα συγκεκριμενα ζευγαρωματα.Ηξεραν τα σκυλια οταν τους ελεγα σαν να ηταν μπροστα τους.Εκει που μπερδευτηκα και ειπα να μιλησω εδω, ειναι οτι μιλησα με 11 εκτροφεις 5 απο αυτους μου ειπαν πως δεν εχει νοημα να διαλεξω εγω κουταβι οι γονεις γτ δεν ειμαι γνωστης ωστε να κανω και την σωστη επιλογη για τις δικες μου απαιτησεις.
Ο δικος μου σκυλος ειναι απο το Haus Ghor, οταν διαβασεις το θεμα μου θα δεις τη γνωμη μου για το εκτροφειο. δεν θελω να κανω διαφημιση εδω. επεισης στη θεσσαλονικη πολυ αξιολογο ειναι το Haus Jackson.
Αν δεν ξερανε και οι εκτροφεις τα σκυλια απ'εξω, ζητω που καηκαμε, σα να μην ξερεις τον ανταγωνισμο.
τα ποσα που σου ειπαν, ναι ειναι πολλα.
Ενα μικρο μυστικο, το 70% ενος κουταβιου το δινει η μανα. εκει δωσε βαση, στα pedigree τους.

ισχυει οτι καλητερα να σου διαλεξει ο εκτροφεας καλητερα κουταβι, δεν σημαίνει οτι θα σου δωσει κακο σκυλι, ισα ισα θα σου δωσει κατι που να ειναι πιο κοντα στην ιδιοσυγκρασια σου, και κατι που θα ναι κοντα σε αυτα που εσυ θες να κανεις, αλλο ενα πετ, αλλο ενα σπορ σκυλι και αλλο το φοβικο σκυλι που δεν κανει για πουθενα... Γιαυτο σου λεω διαλεξε εκτροφεα και μετα να σε νοιαζει το Ζευγαρωμα. ο σοβαρος εκτροφεας θα σου διαλεξει σκυλι που θα ναι σωστο.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Το καλο εκτροφειο ειναι αυτο που βγαζει δικα του σκυλια που διακρινονται.Επισης πρεπει να εχει δικη του γραμμη εκτροφης που σημαινει δικες του καλες θυληκιες.Για μενα κατσε δες τα αποτελεσματα του κογπε απο το 2006-2012.Τα συγκεκριμενα εκτροφεια ζητημα να εχουν μαζι 5 συμμετοχες.Για διακριση δεν το συζητω.Θα σου προτεινα να μιλησεις με τα clever canin,haus jackson,del vento margio,haus ghor,shepherland,marathon land.Ειναι τα καλυτερα.Σου προτεινω να αποφυγεις τα εκτροφεια της Κρητης και ειδικα το Vom Piero Land διοτι μου ειπαν οτι υπαρχει βιντεο στο facebook οπου χτυπαει τα σκυλια.Ψαξε καλα απο που θες να παρεις σκυλο και μην επιλεγεις το πρωτο εκτροφει που εχει γεννα.Τελος πρεπει να ξερει ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελει απο τον σκυλο(χαρακτηρα,μορφολογια κλπ) να το πεις στον εκτροφεα ωστε να επιλεξει το σωστο κουταβι για εσενα.
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
για 2 εκτροφεια απο αυτα που ανεφερες κυριακο, θα κραταγα μικρο καλαθι.... καποιοι εκτροφεις απο αυτους που λες δεν ασχολουνται με χαρακτηρα και κατα συνεπεια εργασια, κοιτανε να ειναι μονο μοντελοσκυλα. αλλα αυτο ειναι μια τρυπα στο νερο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εσείς οι από πάνω πιτσιρικάδες, μια συμβουλή...δεν απαγορεύεται αλλά θα σας έλεγα να αποφεύγετε τις ονομαστικές διαφημίσεις. Για 100άδες λόγους, που κάποτε θα τους καταλάβετε. Και πολύ περισσότερο τις δυσφημίσεις Κυριάκο, για άλλους τόσους ή και περισσότερους.

Περιοριστείτε στην αναφορά του σωστού τρόπου απόκτησης [λέμε τώρα], παραθέστε και μια λίστα όσων εκτροφείων ξέρετε χωρίς περιττά σχόλια [αν και αυτή την δουλειά την κάνει και ο ΚΟΕ] και αφήστε τον ενδιαφερόμενο να ψιλοβγάλει μόνος του, το φίδι από την τρύπα.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μαρεκο δεν κανω καμια δυσφημιση.Αν καποιος δει αποτελεσματα του κογπε τα τελευταια 6 χρονια θα δει οτι τα συγκεκριμενα εκτροφεια εχουν ελαχιστες διακρισεις.Επισης το να πω οτι το Vom Piero Land σαπακιαξε τα σκυλια πελατων του και υπαρχει βιντεο η οτι κανει κουταβοπαραγωγη τα τελευταια 4 χρονια ζευγαρωνοντας μονο εναν αρσενικο και 3 θυληκιες και τωρα που γερασε ο αρσενικος αυτος ειπε να βαλει κανα σκυλι στην εκτρογη δεν νομιζω οτι ειναι κακο.Στην τελικη τα συγκεκριμενα εκτροφεια μονα τους κανουν δυσφημιση.Εγω προσπαθησα να κατατοπισω το παιδι σε ποια ειναι τα καλα εκτροφεια και ποια οχι βαση αποτελεσματων.Αν τωρα εδω μεσα θελουμε να μην λεμε ποιοι ειναι σωστοι επαγγελματιες και ποιοι οχι και να λεμε στον αλλο παρε τον κογπε και βγαλε ακρη μονος σου οκ ας διαγραφει η αναρτηση μου.Απλα να ξερουμε ολοι οτι αν δεν αποβαλουμε και δεν περιορισουμε κακους επαγγελματιες του χωρου εκτροφεις και εκπαιδευτες κανουμε μονο κακο στην καθαροαιμη και ημιαιμη κυνοφιλια.

http://kogpe.gr/kogpe/index.php?route=product/category&path=42
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Για μενα κατεβα στην εκθεση του κογπε που ειναι 24-25 νοεμβριου ωστε να δεις ποιων εκτροφειων τα σκυλια σου αρεσουν και να παρεις μια ιδεα για το τι ακριβως ειναι σωστος γ.π.
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Αν καποιος δει αποτελεσματα του κογπε τα τελευταια 6 χρονια θα δει οτι τα συγκεκριμενα εκτροφεια εχουν ελαχιστες διακρισεις
το οτι καποιος κανει 1 γεννα το χρονο και οχι 12 σε καποιους λεει πολλα.λογικο ειναι να εχουν λιγοτερες συμμετοχες....
και βασικο: ο γερμανικος ποιμενικος ειναι σκυλος εργασιας,εχει κατεβασει κανεις απο τους σουπερ εκτροφεις που διαφημιζεις κανα σκυλο σε καμια εξεταση?κανα ΒΗ ας πουμε
Επισης το να πω οτι το Vom Piero Land σαπακιαξε τα σκυλια πελατων του και υπαρχει βιντεο η οτι κανει κουταβοπαραγωγη τα τελευταια 4 χρονια ζευγαρωνοντας μονο εναν αρσενικο και 3 θυληκιες και τωρα που γερασε ο αρσενικος αυτος ειπε να βαλει κανα σκυλι στην εκτρογη δεν νομιζω οτι ειναι κακ
το ειδες το βιντεο η λες οτι σου λενε??
Αν τωρα εδω μεσα θελουμε να μην λεμε ποιοι ειναι σωστοι επαγγελματιες και ποιοι οχι και να λεμε στον αλλο παρε τον κογπε και βγαλε ακρη μονος σου οκ ας διαγραφει η αναρτηση μου.Απλα να ξερουμε ολοι οτι αν δεν αποβαλουμε και δεν περιορισουμε κακους επαγγελματιες του χωρου εκτροφεις και εκπαιδευτες κανουμε μονο κακο στην καθαροαιμη και ημιαιμη κυνοφιλια.
ο χριστος και η παναγια τι αλλο θα διαβασω απο εσενα κυριακο.σε λιγα θα μας πεις να σου πουμε και συγνωμη.
πως γινεται και σε 6 μηνες και τα εμαθες ολα ενας θεος ξερει.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ζουζουνε γιατι τοσο κοντρα μου πας?Το βιντεο μου το εδειξαν.Δεν διαφημιζω κανενα εκτροφεα αυτοι ειναι οι καλυτεροι στην ελλαδα βαση αποτελεσματων στις εκθεσεις.Αυτους εχουμε τι να κανουμε που δεν εχουμε το εκτροφεια του vegas του ober και του remo στην ελλαδα.Αν δεν σου αρεσουν μπορεις να ανοιξεις εσυ εκτροφειο.Και αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι πρεπει να αναφερουμε και τους καλους και τους κακους επαγγελματιες γενικα και αυτο δεν σημαινει οτι σε 6 μηνες τα εμαθα ολα δεν φταιω εγω για αυτο.Οποτε μην προσπαθεις να κλεψεις εντυπωσεις με ανουσια ποστ βοηθησε το μελος σε αυτο που ζηταει και αν εχεις θεματακι μαζι μου γιατι ετσι φαινεται στειλε μου πμ να το συζητησουμε.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Το βιντεο μου το εδειξαν.Δεν διαφημιζω κανενα εκτροφεα αυτοι ειναι οι καλυτεροι στην ελλαδα βαση αποτελεσματων στις εκθεσεις.
Αυτό που τουλάχιστον εγώ, προσπαθώ να σου πω [και ο Φώτης μάλλον], ειναι πως...τα φαινόμενα απατούν. Είναι ένας χώρος, όπως και πολλοί άλλοι και όχι ειδικά των γπ, όπου το "φαίνεσθαι" μπορεί και να απέχει μακράν από την πραγματικότητα.


Και αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι πρεπει να αναφερουμε και τους καλους και τους κακους επαγγελματιες γενικα ...
Τι καλά που θα ήταν, να είναι τόσο εύκολο; Κράτα όμως πισινές Κυριάκο, στο έχω πει πολλές φορές, αλλά δεν λες να το καταλάβεις και κάνε υπομονή, μαθαίνοντας συγχρόνως πρόσωπα και πράγματα και καταστάσεις. Και κάποια μέρα, θα δεις ότι 1+1 δεν κάνουν πάντα δύο...και το ότι να προτείνεις πρόσωπα, είναι εντελώς μάταιο τις περισσότερες φορές :)
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δυστυχως μαρεκο ο μονος τροπος να δουμε ποσο επιτυχημενος ειναι ενας εκτροφεας ειναι μεσω των επιτυχιων του στις εκθεσεις και απο τιποτα αλλο.Δεν μπορουμε να βαλουμε καμερες ουτε να τον παρακολοθουμε 24/7 ωστε να ξερουμε τι κανει.Σιγουρα 1 και 1 δεν κανει 2 αλλα υπαρχουν καποια ονοματα στον χωρο του σκυλου που θεωρουνται καλοι επαγγελματιες οπως στο puppies park πχ.Και ο ζουζουνος δεν εχει στοχο να μου εξηγησει τιποτα οπως αναφερεις αλλα να μπει σε προσωπικη αντιπαραθεση θελοντας να το παιξει εξυπνος.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
εσύ το βοήθησες το μέλος Kyriakos91 ?
Σιγουρα περισσοτερο απο τον ζουζουνο.Εκτος αν δεν θεωρεις βοηθεια το να δει τα αποτελσματα του κογπε,να παει στην εκθεση τον νοεμβρη να του πω ποια ειναι τα πιο γνωστα εκτροφεια που εχουν τις περισσοτερες επιτυχιες κ.α
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU