Κουταβι γερμανικο ποιμενικο


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δυστυχως μαρεκο ο μονος τροπος να δουμε ποσο επιτυχημενος ειναι ενας εκτροφεας ειναι μεσω των επιτυχιων του στις εκθεσεις και απο τιποτα αλλο.Δεν μπορουμε να βαλουμε καμερες ουτε να τον παρακολοθουμε 24/7 ωστε να ξερουμε τι κανει.Σιγουρα 1 και 1 δεν κανει 2 αλλα υπαρχουν καποια ονοματα στον χωρο του σκυλου που θεωρουνται καλοι επαγγελματιες οπως στο puppies park πχ.Και ο ζουζουνος δεν εχει στοχο να μου εξηγησει τιποτα οπως αναφερεις αλλα να μπει σε προσωπικη αντιπαραθεση θελοντας να το παιξει εξυπνος.
Κάνεις λάθος σε όλα τα παραπάνω. Ο μόνος τρόπος να εκφέρεις "σωστή" άποψη για κάτι, είναι η γνώση πάνω σε αυτό, που προέρχεται μόνο από την προσωπική εμπειρία. Από ότι ακούς με τα αφτιά σου και βλέπεις με τα μάτια σου. Από τίποτα άλλο ;-)

Και το μεγαλύτερο λάθος, το κάνεις, σχετικά με τους σκοπούς του zouzounos.
Trust me...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δηλαδη ποιος ιδιωτης εχει την γνωση να δει αν ο εκτροφεας κανει καλα την δουλεια του.Ποσοι ξερουν αν ταιριαζουν τα αιματα αν εχει γραμμη εκτροφης κτλπ.Οποτε πας σε οσες περισσοτερες εκθεσεις μπορεις επισκεπτεσαι τα εκτροφεια και αποφασιζεις.Οσο για τους σκοπους του ζουζουνου οποιοι και να ειναι γινονται με λαθος τροπος.Με τον να προσβαλεις καποιον συνεχως δεν τον βελτιωνεις τον κανεις ομως να σε απαξιωνει.

PS απο τα περισσοτερα εκτροφεια εχω εμπειρια και λεω καποια πραγματα αλλα δοξα το θεο εχω ματακια και κριτικη σκεψη ωστε να καταλαβαινω αυτα που βλεπω
 
Last edited:


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Τι εννοείς;
ότι και αρσενικό να πάρεις , είναι 70% θηλυκό αχαχαχα.
πέρα από την πλάκα εννοώ ότι τα περισσότερα χαρακτηριστικά τα δίνει η μάνα όλοι κοιτάνε τον μπαμπά γιατί συνήθως είναι πιο εντυπωσιακός, λόγω φύλου (όχι πως δεν έχει σημασία ποιος είναι ο πατέρας) αλλά το σκυλί παίρνει πολλά από τη μάνα και σε θέματα χαρακτήρα μιας και εκείνη τους μαθαίνει τις πρώτες συμπεριφορές τους.

αν διαφωνείς η λέω κάτι εγώ λάθος ευχαρίστως να σε ακούσω , νομίζω είσαι εκτροφεας σωστά οπότε η γνώμη σου θα χει για μένα μια αξία παραπάνω.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
κυριακο οταν εχεις χρονο κανε μου quote που σε εχω προσβαλει.
και οταν βρεις ακομα περισσοτερο χρονο απαντα μου σε αυτα που σε ρωτησα.ειδα οτι λες κουταβο παραγωγο εναν με 3 σκυλες και σου ειπα για 12 γεννες και δεν ειπες τιποτα.
μετα θα σου απαντησω καταληλα αν μπορεις να με απαξιωσεις η οχι.
Με τον να προσβαλεις καποιον συνεχως δεν τον βελτιωνεις τον κανεις ομως να σε απαξιωνει.
τον πιερο λαντ δεν τον ξερω και ουτε θα επαιρνα ποτε σκυλο απο εκει,οπως και δεν προκειται να ξανα παρω απο ελλαδα.

μεχρι στιγμης ειμαι στα ορια μου.
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Δηλαδη ποιος ιδιωτης εχει την γνωση να δει αν ο εκτροφεας κανει καλα την δουλεια του.Ποσοι ξερουν αν ταιριαζουν τα αιματα αν εχει γραμμη εκτροφης κτλπ.Οποτε πας σε οσες περισσοτερες εκθεσεις μπορεις επισκεπτεσαι τα εκτροφεια και αποφασιζεις.Οσο για τους σκοπους του ζουζουνου οποιοι και να ειναι γινονται με λαθος τροπος.Με τον να προσβαλεις καποιον συνεχως δεν τον βελτιωνεις τον κανεις ομως να σε απαξιωνει.

PS απο τα περισσοτερα εκτροφεια εχω εμπειρια και λεω καποια πραγματα αλλα δοξα το θεο εχω ματακια και κριτικη σκεψη ωστε να καταλαβαινω αυτα που βλεπω
Κυριακο δεν ξερω τι γνωσεις εχεις, αλλα με αυτα που λες και προτεινεις, μαλλον δεν εχεις μια σφαιρικη γνωση πανω στην επιλογη εκτροφεα. Επειδη μιλαμε για τη συγκεκριμενη φυλη, Φυλη πολυφορεμενη, με αρκετους επιτηδιους, και πολλους αερολογους, θα πρεπε να βαζουμε τον ενδιαφερομενο αγοραστη, σε μια διαδικασια ενημερωσης μεγαλητερης απο το τραβα στην εκθεση να δεις αποτελεσματα. Εγω ειπα πηγαινε στην εκθεση και κοψε φατσες και συμπεριφορες ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ πρωτα και σκυλων Μετα. Ακου τις κρισεις του κριτη οχι μονο για το πρωτο αλλα για ολα. Παραδειγμα, σκυλα που βγηκε τριτη στην εκθεση το μαιο, πηρε τη συγκεκριμενη θεση (το ειπε ο κριτης στο μικροφωνο, οχι εγω) γιατι ενω εχει μεγαλη διαφορα απο τις υπολοιπες σκυλες, ο ιδιοκτητης πειραξε την χρωστικη της με χρωμολοσιον, οποτε χανει την πρωτια που της αξιζε.
Εδω ας πουμε, ενα απειρο ματι που κοιταει απλα αποτελεσματα δεν θα ασχοληθει με το τριτο σκυλι, γιατι θα κοιταει το πρωτο μονο.
Οσο ψαχνεις βρισκεις, και μαθαινεις. Και επισης αν θελει καποιος ντε και καλα πρωταθλητη, να μαθει να τον ξεχωριζει απο μακρια. θελει να αυξησεις κατα πολυ τις γνωσεις σου για να πεις οτι, εγω εφτασα σε τετοιο επιπεδο γνωσεων που ο ταδε εκτροφεας τελικα με κοροιδεψε. Καλο ειναι να μαστε καλοπροαιρετοι , αλλα εχουμε μεριδιο ευθυνης, οταν ζηταμε κατι και δεν ξερουμε να το ξεχωρισουμε, αν μας δινουν αυτο που ζητησαμε. Να ξερουμε και τι θελουμε να το κανουμε αυτο που ζηταμε. Αλλο ειναι το ΠΕΤ αλλο το σκυλι για εκθεση και αλλο το σκυλι για Σπορ, μπορει και τα 3 να ειναι απο την ιδια γεννα, μπορει να ειναι το ιδιο σκυλι και για τα 3 (πετ και σπορ μαζι λιγο δυσκολο).
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Δηλαδη ποιος ιδιωτης εχει την γνωση να δει αν ο εκτροφεας κανει καλα την δουλεια του.Ποσοι ξερουν αν ταιριαζουν τα αιματα αν εχει γραμμη εκτροφης.
Aν ταιριαζουν τα αιματα η οχι, ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν θα την αναλυσουμε εδω, αν Πρεπει να γινεται η οχι Inbreeding, με ποια μεθοδο απο ολες κανει ο καθε εκτροφεας την επιλογη ζευγαρωματος. Αν εχεις τις γνωσεις προχωρας τη συζητηση με τον εκτροφεα, αν οχι απλα θα δεχτεις οτι και να σου απαντησει ο εκτροφεας γιατι απλουστατα δεν εχεις τις γνωσεις να κρινεις αν σου λεει μπουρδες η οχι.
 


BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
λιγα με τον ζουζουνο ολοι σας γιατι θα εχουμε μαχαιρωματα...............
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
@valter

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας της μαμάς και πως θα τα μεγαλωσει.
Από DNA όμως παίρνει 50-50% και εχω καταλήξει ότι είναι πολύ σημαντικό να κουβαλάει τα σωστά χαρακτηριστικά.

Βλέπεις σε τοκετοομαδα για παράδειγμα ένα κουτάβι να έχει το ταμπεραμέντο του παππού του, χωρίς να τον έχει γνωρίσει καν.

Άλλο παράδειγμα από εκτροφέα boerboel με ισορροπημένα σκυλιά: σε μια μόνο γέννα σκύλας του βγήκαν όλα τα κουτάβια επιθετικά ενώ μεγάλωσαν σε διαφορετικά σπίτια. Είναι απίθανο να έκαναν όλοι τα ίδια λάθη.

Πιστεύω ότι συχνά επιλέγουν επιβήτορα βάσει μορφολογίας/υγείας (ιδίως σε μη εργασιακές φυλές) και ξεχνάν να κάνουν έρευνα σχετικά με χαρακτηρα/συμπεριφορά/ταμπεραμέντο στις γραμμές του πατέρα.
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
δεν διαφωνουμε σε κατι, στο 50-50 dna, προσθεσε και αυτα που προσφερει η μανα στην τοκετομαδα, και φτανεις στο 70%. τα νουμερα δεν ειναι απολυτα, ειναι μεσος ορος κατ'εμε.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
κυριακο οταν εχεις χρονο κανε μου quote που σε εχω προσβαλει.
και οταν βρεις ακομα περισσοτερο χρονο απαντα μου σε αυτα που σε ρωτησα.ειδα οτι λες κουταβο παραγωγο εναν με 3 σκυλες και σου ειπα για 12 γεννες και δεν ειπες τιποτα.
μετα θα σου απαντησω καταληλα αν μπορεις να με απαξιωσεις η οχι.
τον πιερο λαντ δεν τον ξερω και ουτε θα επαιρνα ποτε σκυλο απο εκει,οπως και δεν προκειται να ξανα παρω απο ελλαδα.

μεχρι στιγμης ειμαι στα ορια μου.
Συμφωνω μαζι σου οτι απο εξωτερικο μπορεις να βρεις πολυ καλυτερα σκυλια σε καλυτερες τιμες.Το πιερο που λες ζευγαρωνει 1 αρσενικο με 3 θηλυκιες συνεχεια που σημαινει μηδενικη ανανεωση αιματων.Εχει τεραστια διαφορα να κανεις 10 ζευγαρωματα με διαφορους επιβητορες και σκυλες δικες σου οπου πιστευεις οτι ταιριαζουν τα αιματα και θα παρεις κατι καλο απο την γεννα απο αυτο που προανεφερα.Οταν εκφραζεσαι ειρωνικα ζουζουνε σε καποιον που διαφωνεις θεωρω πως τον προσβαλεις.Πολλες φορες ειναι χειροτερο απο το να βρισεις καποιον.Αν δεν σου αρεσουν οι αποψεις μου μπορεις να τις αγνοεις.Αν παλι τωρα θεωρεις πως ειμαι λαθος εχω ολη την καλη διαθεση να συζητησουμε και να μαθω απο σενα αρκει να υπαρχει αλληλοσεβασμος.Επισης ειδα οτι ειπες οτι τα εκτροφεια αυτα που ανεφερε το μελος κανουν μια γεννα.Αν παρατηρησεις εχουν 2-3 γεννες τουλαχιστον τον χρονο ειδικα το πρωτο και με μεγαλα ονοματα οπως ober vom bad boll,vegas du haut mansard κλπ αλλα εχουν και δικα τους σκυλια τα οποια μπαινουν στην αναπαραγωγη διχως να εχουν πατησει το ποδι τους σε μια εκθεση μορφολογιας.Για ιπο 1 ουτε λογος.Δεν λεω πως τα εκτροφεια που ανεφερα ειναι τα σουπερ εκτροφεια αλλα ειναι καλυτερα απο αυτα που σκεφτεται να αγορασει και σιγουρα στην Ελλαδα ειναι τα καλυτερα.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κυριακο δεν ξερω τι γνωσεις εχεις, αλλα με αυτα που λες και προτεινεις, μαλλον δεν εχεις μια σφαιρικη γνωση πανω στην επιλογη εκτροφεα. Επειδη μιλαμε για τη συγκεκριμενη φυλη, Φυλη πολυφορεμενη, με αρκετους επιτηδιους, και πολλους αερολογους, θα πρεπε να βαζουμε τον ενδιαφερομενο αγοραστη, σε μια διαδικασια ενημερωσης μεγαλητερης απο το τραβα στην εκθεση να δεις αποτελεσματα. Εγω ειπα πηγαινε στην εκθεση και κοψε φατσες και συμπεριφορες ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ πρωτα και σκυλων Μετα. Ακου τις κρισεις του κριτη οχι μονο για το πρωτο αλλα για ολα. Παραδειγμα, σκυλα που βγηκε τριτη στην εκθεση το μαιο, πηρε τη συγκεκριμενη θεση (το ειπε ο κριτης στο μικροφωνο, οχι εγω) γιατι ενω εχει μεγαλη διαφορα απο τις υπολοιπες σκυλες, ο ιδιοκτητης πειραξε την χρωστικη της με χρωμολοσιον, οποτε χανει την πρωτια που της αξιζε.
Εδω ας πουμε, ενα απειρο ματι που κοιταει απλα αποτελεσματα δεν θα ασχοληθει με το τριτο σκυλι, γιατι θα κοιταει το πρωτο μονο.
Οσο ψαχνεις βρισκεις, και μαθαινεις. Και επισης αν θελει καποιος ντε και καλα πρωταθλητη, να μαθει να τον ξεχωριζει απο μακρια. θελει να αυξησεις κατα πολυ τις γνωσεις σου για να πεις οτι, εγω εφτασα σε τετοιο επιπεδο γνωσεων που ο ταδε εκτροφεας τελικα με κοροιδεψε. Καλο ειναι να μαστε καλοπροαιρετοι , αλλα εχουμε μεριδιο ευθυνης, οταν ζηταμε κατι και δεν ξερουμε να το ξεχωρισουμε, αν μας δινουν αυτο που ζητησαμε. Να ξερουμε και τι θελουμε να το κανουμε αυτο που ζηταμε. Αλλο ειναι το ΠΕΤ αλλο το σκυλι για εκθεση και αλλο το σκυλι για Σπορ, μπορει και τα 3 να ειναι απο την ιδια γεννα, μπορει να ειναι το ιδιο σκυλι και για τα 3 (πετ και σπορ μαζι λιγο δυσκολο).
Δυστυχως valter αν θες να ξερεις 100% τι σου γινεται πρεπει να διαβασεις πολυ,να δεις πολλες εκθεσεις,πολλες εξετασεις εργασιας να μαθεις πραγματα πανω στην εκτροφη,να γνωριζεις περιπου ποιες γραμμες αιματος ταιριαζουν με ποιες και φυσικα πολυ καλα το προτυπο.Μην σου πω να παει και στο bszs της Γερμανιας για να δει οτι μπορει να βρει πολυ καλυτερα σκυλια απο το εξωτερικο που ειναι πολυ δυσκολο για εναν ιδιωτη.Το καλυτερο για μενα που εχει καποιος να κανει ειναι να παρακολουθησει για καποιο καιρο εκθεσεις μορφολογιας και μερικες εξετασεις εργασιας,να επισκεφτει ολα τα εκτροφεια να δει που ζουν τα σκυλια πως μεγαλωνουν να μιλησει με τον εκτροφεια αλλα πανω απο ολα να ξερει τι ζηταει.Αλλο κουταβι ειναι πετ και αλλο πχ show quality(αν και φυσικα μπορουν να εξελιχθουν διαφορετικα).Δεν νομιζω να ειπα κατι αντιθετο απο αυτα(σιγουρα δεν τα ανεπτυξα τοσο)για αυτο δεν καταλαβαινω για ποιο λογο λες οτι δεν εχω σφαιρικη γνωση στην επιλογη εκτροφεα.
 


Elena&Leo

New Member
22 Μαρτίου 2012
2
0
απο το πρωτο εκτροφειο που αναφερεις (Die Drei Grazien) και οι δυο γονεις ειναι γερμανικης εκτροφής, με την απαραιτητη εκπαιδευση SchH1 ,Kkl1 και ειναι και ελευθεροι δυσπλασίας. πολύ σημαντικο.
χωρις να θελω να κανω διαφίμηση, απο ολα τα σαιτ ελληνικων εκτροφειων που εχω δει (και ψαξτε το αν θελετε) ειναι το μοναδικο που εκτος απο φωτο εχει και βιντεο απο ολα τα σκυλια του (εργασία, δαγκώματα). Επισης πολυ σημαντικο. Αλλο να σου λενε και αλλο να βλεπεις. Επισης εχει κανει ζευγαρωματα στη Γερμανια με Yerom, Vegas, Ober. Τυχαίο?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
και εγω με 1000 ευρω ζευγαρωνω με οποιον αρσενικο θελω την σκυλα μου.Δεν εχει να λει κατι ο καθενας μπορει να ζευγαρωσει με αυτους τους σκυλους.Αν ομως δεν σκαμπαζει απο εκτροφη και οι γραμμες αιματος αρσενικου και θηλυκιας δεν ταιριαζουν δεν θα βγουν καλα αποτελεσματα οποιος και να ειναι ο αρσενικος.Οποτε μην εντυπωσιαζεσαι απο τα διασημα ονοματα των αρσενικων.Μπορει μια σκυλα που ζευγαρωσε πχ με τον yerom να εδινε καλυτερα κουταβια με εναν πιο μετριο αρσενικο αν ταιριαζαν καλυτερα οι γραμμες αιματος τους.Και το οτι εχουν sch1 kkl1 δεν σημαινει οτι ειναι καλο εκτροφειο.Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα δεν εχω δει ποτε σκυλια εκτροφη τους στις εκθεσεις.Και αφου ζευγαρωνουν με τοσο καλους αρσενικους γιατι δεν βλεπουμε δειγματα της εκτροφης τους στις εκθεσεις.
 
Last edited:


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
χωρις να θελω να κανω διαφίμηση,(κανεις διαφήμιση) απο ολα τα σαιτ ελληνικων εκτροφειων που εχω δει (και ψαξτε το αν θελετε) ειναι το μοναδικο που εκτος απο φωτο εχει και βιντεο απο ολα τα σκυλια του (εργασία, δαγκώματα). Επισης πολυ σημαντικο. Αλλο να σου λενε και αλλο να βλεπεις. Επισης εχει κανει ζευγαρωματα στη Γερμανια με Yerom, Vegas, Ober. Τυχαίο?
τυχαιο τιποτα δεν ειναι. οπως το οτι το πρωτο ποστ σου ειναι αυτο εδω,δεν ειναι τυχαιο.Μεχρι εχθες το σαιτ ηταν για τον φαλο καβαλα. Δεν λεω καλο εκτροφειο μοιαζει στα χαρτια αλλα μετριοπαθής κατασταση κατα την ταπεινή μου αποψη

και εγω με 1000 ευρω ζευγαρωνω με οποιον αρσενικο θελω την σκυλα μου.
ΕΥΤΥΧΩΣ ακομα υπαρχουν εκτροφεις που θα σου ριξουν ακυρο εαν δεν κανει η σκυλα σου,δεν το κανουν μονο για τα λεφτα ολοι. τωρα τα ονοματα που αναφερονται πιο πανω λογικα θα ζευγαρωνουν και με πονυ για λιγα ευρουλακια παραπανω. ετσι ειναι οι σταρς.
 


Maxi

Member
15 Οκτωβρίου 2012
10
0
Ναι αυτο ειδα και εγω Ελενα και Λεο,ακριβως τα ιδια ζευγαρωματα εχουν και αλλα 2 εκτροφεια στην ελλαδα αυτον τον καιρο Vegas,ober,Remo και ο Remo ειναι πολλα υποσχομενος δεν ειναι καν 5 ετων αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα,εγω πσαχνω για ενα ισσοροπημενο σκυλι και οχι τελειο μορφολογικα μονο.Περναω πανω απο 10 ωρες την μερα μαζι του.Ποστ σαν της Elenas & Leo θελω συγκεκριμενα με προτασεις :) Επισης βρηκα και ενδιαφερον κουταβι στο Haus ghor απλα δεν μπορω να παω απο κοντα και εχω μονο φωτογραφιες και βιντεο που μου εστειλε ο εκτροφεας για να παρω μια ιδεα.
 


Elena&Leo

New Member
22 Μαρτίου 2012
2
0
κε jimboGS κανω διαφημιση? ολοι οι υπολοιποι που ανεφεραν διαφορα ονοματα εκτροφειων δεν κανουν διαφήμιση δηλαδή? εγω κανω διαφήμιση? στο αλλα που λεω δεν μου απαντατε. σε αυτο το σαιτ (που οπως λετε εκανα διαφημιση) βλεπω γονεις απο γερμανια, ελευθερους δυσπλασιας (το κυριοτερο για μενα) και επισης ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σαιτ στη ελλαδα που εχει βιντεο με τα σκυλια του το πως ειναι εκπαιδευμενα και δαγκωνουν. για πειτε μου εχετε παει σε πολλα εκτροφεια για να παρετε κουταβι και να σας δειξουν και τους δυο γονεις σε καθηκοντα εργασιας? αν μη τι αλλο ο ανθρωπος σας τα δειχνει και πριν πατε.
κε Kyriακο91 αν ηταν τοσο ευκολο οπως τα λετε ( με 1000 ευρω ζευγαρωνω τη σκυλα μου με οποιο αρσενικο θελω) γιατι δεν το κανετε τοσο καιρο? Τοσο αχρηστα θεωρειτε οτι ειναι αυτα τα αρσενικα για εκτροφή που εσεις απαξιειτε να βαλετε τη σκυλα σας μαζι τους? εχουμε φτασει δηλαδη στη ελλαδα να αμφιβαλουμε για την αξια σκυλων που ηλθαν πρωτα ή δευτερα σε παγκόσμια πρωταθλήματα? Για οναμα του θεου. αν θελετε διαβαστε λιγο παραπανω για το τι σημαινει SchH και Kkl1 για την εκτροφη στα γερμανικα ποιμενικα. Σας πληροφορω οτι μαζι με το ''ελευθερο δυσπλασιας'' ειναι απαραιτητη προυποθεση για να μπει καποιο γερμανικο ποιμενικο (θυληκο ή αρσενικο) στην αναπαραγωγη στη Γερμανια και στη υπολοιπη ευρωπη. μη λετε λοιπον οτι δεν ειναι και τοσο σπουδαιο το schh και kkl. εκτος αν ολα αυτα που ισχυουν στη ευρωπη για την εκτροφη γερμανικων ποιμενικων σας βρισκουν παγερα αδιαφορο και το μονο που σας ενδιαφερει ειναι τα αποτελεσματα στις εκθεσεις που γινονται στην ελλαδα.
Κε Maxi για μενα αυτα τα εκτροφεια που λετε με ζευγαρωματα με Vegas Ober Remo ειναι τα εκτροφεια που προσπαθουν για την ΥΠΕΡΒΑΣΗ στην ελλαδα. ο REMO ΔΕΝ ειναι πολλα υποσχομενος ο REMO ειναι παγκοσμιος προταθλητης του 2012 και παγκοσμιος πρωταθλητης του 2011. Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ γερμανικος ποιμενικος του ΚΟΣΜΟΥ για το 2011 και 2012. Ο OBER αντιστοιχα για το 2010, ο VEGAS για το 2009 και 2008. (ο κος kyriakos91 μπορει οποτε θελει να προσπαθησει να ζευγαρωσει τη σκυλα του μαζι τους)
Κε Maxi δεν μπορω εγω να σας πω απο που θα παρετε κουταβι (θα ηταν διαφημιση αλλωστε). επειδη εζησα στη γερμανια και γνωριζω σχετικα με την εκτροφη Γ.Π ,και τις προυποθεσεις για αναπαραγωγη, το ελαχιστο για μενα θα ηταν και οι δυο γονεις να ειναι ελευθεροι δυσπλασιας HDa. στα χαρτια οχι στα λογια
 


Maxi

Member
15 Οκτωβρίου 2012
10
0
Πριν να ποσταρο οποιοδηποτε ονομα κοιταξα τους κανονες του φορουμ και επιτρεπεται να μιλαμε για ονοματα εκτροφειων και προσωπικες μας εμπειριες.

Κανονες φορουμ


Επιτρέπεται η...

- Αναφορά σε ελληνικά εκτροφεία.

- Αναφοράς σε εκτροφεία εξωτερικού.

- Δημοσίευσης απόψεων για την ποιότητα ή μή των σκύλων - υπηρεσιών - συμπεριφοράς - ηθικής επαγγελματιών του χώρου, εκτροφέων, εκπαιδευτών, groomer, κλπ.

- Δημόσιας σύστασης επαγγελματία σε κάποιον που ενδιαφέρεται για οτιδήποτε.

- Απευθείας διαφήμισης γέννας εκτροφείου.

- Απευθείας καταχώρησης αγγελίας πώλησης ενήλικου σκύλου από εκτροφείο.

Εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι αγγελίες πώλησης σκύλων ιδιωτών και οι αγγελίες εύρεσης αρσενικού ή θηλυκού σκύλου προς ζευγάρωμα και τέτοιου είδους δημοσιεύσεις.


Αλλωστε αυτο ειναι το ζητουμενο εδω περα η ενημερωση και ανταλαγες αποπσεων.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
κε jimboGS κανω διαφημιση? ολοι οι υπολοιποι που ανεφεραν διαφορα ονοματα εκτροφειων δεν κανουν διαφήμιση δηλαδή? εγω κανω διαφήμιση? στο αλλα που λεω δεν μου απαντατε. σε αυτο το σαιτ (που οπως λετε εκανα διαφημιση) βλεπω γονεις απο γερμανια, ελευθερους δυσπλασιας (το κυριοτερο για μενα) και επισης ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σαιτ στη ελλαδα που εχει βιντεο με τα σκυλια του το πως ειναι εκπαιδευμενα και δαγκωνουν. για πειτε μου εχετε παει σε πολλα εκτροφεια για να παρετε κουταβι και να σας δειξουν και τους δυο γονεις σε καθηκοντα εργασιας? αν μη τι αλλο ο ανθρωπος σας τα δειχνει και πριν πατε.
κε Kyriακο91 αν ηταν τοσο ευκολο οπως τα λετε ( με 1000 ευρω ζευγαρωνω τη σκυλα μου με οποιο αρσενικο θελω) γιατι δεν το κανετε τοσο καιρο? Τοσο αχρηστα θεωρειτε οτι ειναι αυτα τα αρσενικα για εκτροφή που εσεις απαξιειτε να βαλετε τη σκυλα σας μαζι τους? εχουμε φτασει δηλαδη στη ελλαδα να αμφιβαλουμε για την αξια σκυλων που ηλθαν πρωτα ή δευτερα σε παγκόσμια πρωταθλήματα? Για οναμα του θεου. αν θελετε διαβαστε λιγο παραπανω για το τι σημαινει SchH και Kkl1 για την εκτροφη στα γερμανικα ποιμενικα. Σας πληροφορω οτι μαζι με το ''ελευθερο δυσπλασιας'' ειναι απαραιτητη προυποθεση για να μπει καποιο γερμανικο ποιμενικο (θυληκο ή αρσενικο) στην αναπαραγωγη στη Γερμανια και στη υπολοιπη ευρωπη. μη λετε λοιπον οτι δεν ειναι και τοσο σπουδαιο το schh και kkl. εκτος αν ολα αυτα που ισχυουν στη ευρωπη για την εκτροφη γερμανικων ποιμενικων σας βρισκουν παγερα αδιαφορο και το μονο που σας ενδιαφερει ειναι τα αποτελεσματα στις εκθεσεις που γινονται στην ελλαδα.
Κε Maxi για μενα αυτα τα εκτροφεια που λετε με ζευγαρωματα με Vegas Ober Remo ειναι τα εκτροφεια που προσπαθουν για την ΥΠΕΡΒΑΣΗ στην ελλαδα. ο REMO ΔΕΝ ειναι πολλα υποσχομενος ο REMO ειναι παγκοσμιος προταθλητης του 2012 και παγκοσμιος πρωταθλητης του 2011. Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ γερμανικος ποιμενικος του ΚΟΣΜΟΥ για το 2011 και 2012. Ο OBER αντιστοιχα για το 2010, ο VEGAS για το 2009 και 2008. (ο κος kyriakos91 μπορει οποτε θελει να προσπαθησει να ζευγαρωσει τη σκυλα του μαζι τους)
Κε Maxi δεν μπορω εγω να σας πω απο που θα παρετε κουταβι (θα ηταν διαφημιση αλλωστε). επειδη εζησα στη γερμανια και γνωριζω σχετικα με την εκτροφη Γ.Π ,και τις προυποθεσεις για αναπαραγωγη, το ελαχιστο για μενα θα ηταν και οι δυο γονεις να ειναι ελευθεροι δυσπλασιας HDa. στα χαρτια οχι στα λογια
Ναι εννοειτε πως ο καθενας που θελει να κανει ενα ζευγαρωμα με τους παγκοσμιου πρωταθλητες μπορει να το κανει.Δεν χρειαζεται να εισαι κανενας τρομερος εκτροφεας για να σε αφησουν.Επισης εχω σκυλο και οχι σκυλα.Οι γερμανοι εχουν ξεπεσει πια και τα σκυλια αυτα που βλεπουμε ολοι και θαυμαζουμε τα περισσοτερα τα εχουν αγορασει Ινδοι και Κινεζου και τα εχουν αφησει στα εκτροφεια τους να ζευγαρωνουν αβερτα.Δεν ξερω γιατι υπερασπιζεσαι με τοσο παθος ο συγκεκριμενο εκτροφειο αλλα εγω ειπα οτι το συγκεκριμενο ΔΕΝ κατεβαζει σκυλια στις Εκθεσεις του κογπε και του κοε.Συνεπως ναι υπαρχει ως εκτροφειο αλλα δεν εχω δει δειγματα της δουλειας του ενω απο τα αλλα που ανεφερα εχουμε δει και βλεπουμε σχεδον σε καθε εκθεση.Τελος αν για σενα ειναι το ελαχιστον να ειναι ελευθεροι δυσπλασιας να ξερεις πως εισαι λαθος.Πρεπει να πληρουν ολες τις προυποθεσεις αναπαραγωγης αλλα ταυτοχρονα να ειναι και καλα δειγματα της φυλης του γ.π.

ps το ζευγαρωμα με ενα διασημο σκυλο εχει 2 εκδοχες.Η πρωτη λεει οτι θες να ανεβασεις το επιπεδο της εκτροφης σου και η σκυλα σου ταιριαζει με τον επιβητορα.Η δευτερη λεει οτι απλα θες να κανεις ενα ζευγαρωμα με διασημο σκυλο για να προσελκυσεις πελατες.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
κε jimboGS κανω διαφημιση? ολοι οι υπολοιποι που ανεφεραν διαφορα ονοματα εκτροφειων δεν κανουν διαφήμιση δηλαδή? εγω κανω διαφήμιση? στο αλλα που λεω δεν μου απαντατε. σε αυτο το σαιτ (που οπως λετε εκανα διαφημιση) βλεπω γονεις απο γερμανια, ελευθερους δυσπλασιας (το κυριοτερο για μενα) και επισης ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σαιτ στη ελλαδα που εχει βιντεο με τα σκυλια του το πως ειναι εκπαιδευμενα και δαγκωνουν. για πειτε μου εχετε παει σε πολλα εκτροφεια για να παρετε κουταβι και να σας δειξουν και τους δυο γονεις σε καθηκοντα εργασιας? αν μη τι αλλο ο ανθρωπος σας τα δειχνει και πριν πατε.
Απο ολα τα εκτροφεια που αναφερθηκαν υποστηριζεις 1 και με παθος μαλιστα. ακομα και σκυλο να εχεις παρει απο εκει εμποδιζεις με το παθος σου την αντικειμενικότητα. και κατα συνεπεια την τελικη αποφαση του φιλου που εκανε το θεμα.Τωρα για τις εξετασεις δυσπλασιας :Αυτο ελειπε να μην εκανε ουτε τα αυτονοητα, σοβαρα μιλας? θα του πω και ευχαριστω που κοιταξε τα σκυλια του? η θα το εκτιμησω?Μιλαμε για ΒΥΒ η για εκτροφεις? Εαν θελει να λεγεται εκτροφεας θα εχει τον πυχη της ποιοτητας τουλαχιστον εκει που οριζουν που κανονισμοι.γιατι αν ειναι να αγορασω σκυλο και να μην ξερω τι θα βγαλει και το ιστορικο του δεν θα απευθηνθω σε εκτροφεα.
Για τις εξετασεις εργασιας, συμφωνω οτι και οι 2 γονεις σε πολλες περιπτωσεις εχουν εξετασεις. Αλλα μεταξυ μας τωρα. SCH1 δεν ειναι και κανας αθλος. σιγουρα δειχνει πολλα πραματα και σιγουρα θα προτιμουσα να εχουν και οι 2 γονεις εστω sch1 απο το να μην εχουν τιποτα. Εκτροφεις στην βουλγαρια εχουν ζευγαρωματα με SCH3 (ολο το σοι).

ΔΕΝ κατεβαζει σκυλια στις Εκθεσεις του κογπε και του κοε.Συνεπως ναι υπαρχει ως εκτροφειο αλλα δεν εχω δει δειγματα της δουλειας του ενω απο τα αλλα που ανεφερα εχουμε δει και βλεπουμε σχεδον σε καθε εκθεση.Τελος αν για σενα ειναι το ελαχιστον να ειναι ελευθεροι δυσπλασιας να ξερεις πως εισαι λαθος.Πρεπει να πληρουν ολες τις προυποθεσεις αναπαραγωγης αλλα ταυτοχρονα να ειναι και καλα δειγματα της φυλης του γ.π.
+100
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU