Κούρεμα Μαλτέζ


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
εχω και γω μερικες αποριες............
καλα μπορει να ακουστει ηλιθιο αλλα τι ειναι το στριπινγκ/??????????? το καλοκαιρι κουρεωα το μαλτεζακι μου και ξερω πως θα μεγαλλωσουν τα μαλλακια της πολυ.το οποιο σημαινει χτενισμα καθημερινα.και σιγουρα θα λερωνει.
δεν με πειραζει να την χτενιζω απλα σκεφτομαι μην την πονεσω.....κι δεν ξερω αν ειναι χαζο αλλα την κουρεψω ξανα μεσα στο χειμωνα θα κρυωνει??? εχω την εντυπωση οτι δεν κρυωνουν ....αλλα..λεψ μηπως:confused:
επισης δεν ημουν μπροστα οταν την πηγα για κουρεμα.υπαρχει περιπτωση να της φερθηκαν ασχημα???? μετα το κουρεμα παντως ηταν χαρουμενη και επαιζε και τρωγε κανονικα.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και πολυ καλα λες Λιζακι ,τα μαλτεζακια δεν κουρευονται..,χτενίζονται ομως και καλλωπίζονται..
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι στην χαρακτηριστική φωτογραφία των maltez τα βλέπουμε σχεδόν πάντα με ένα κοκαλάκι στο κεφάλι..
Αυτό φυσικά γίνεται γιατί πέφτουν οι τρίχες στα ματια..
Αυτή η ράτσα ποτε δεν κουρεύεται χειμώνα-καλοκαίρι και επίσης δεν αναπνέει από τους πόρους..
Που σημαίνει ότι το καλοκαίρι δεν σκάει..
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
αρα κακως και την κουρεψα ε????????? (ατιμο ιντερνετ αν σε ειχα νωριτερα!!!!!!!!!!!!) λετε να της εκανε ζημια στην τριχα?????/ δηλαδη χειμωνα-καλοκαιρι υα ειναι με ολο αυτο το μαλλακι?????????
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι αν και δεν μακραίνουν και σε όλα τόσο πολύ..
O δικός μου δεν είχε την φούστα που την πατούσε..
Aν δεν θέλεις να έχεις το εκθεσιακό maltez και έχει τρίχωμα μέχρι το πάτωμα ,φυσικά και το κουρεύεις (ψαλίδισμα δηλαδή),αλλα τα maltez βάση προτυπου δεν κουρεύονται..
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
μπερδευτικα τωρα.........:maria:
δηλαδη να μην την ξανακουρεψω?????????? και πως θα παιζει στα χορτα??????????:eek: τωρα μεγαλλωσαν λιγο τα μαλακια της και την χτενιζω απλα σκεφτομαι για αργοτερα.σιγουρα θα πρεπει να την παω καπου για να την φροντισουν περισσοτερο ε???????? και κατι ακομα.με τι να την λουζω????? ξερω πως υπαρχουν και διαφορα σμπουαν ειδικα για το ασπρο τριχωμα.μαλλακτικο αργοτερα????????
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Να την κουρέψεις για να μη φοβάσαι ότι θα λερωθεί όταν θα παίζει και να την αφήνεις να χαίρεται στα χόρτα όσο θέλει!Απλά θα τονίζεις οτι θέλεις μόνο με ψαλίδι και αν δεν μπορούν πας αλλού!

EDIT: φυσικά δεν θα της τα κόβεις σα να είναι ξυρισμένο το σκυλί. Μαλλάκια θα έχει πάντα.Μακρύτριχο σκυλί είναι και πρέπει να το σεβόμαστε αυτό, άρα το χειμώνα θα αφήνεις περισσότερο μαλλί και το καλοκαίρι θα το κόβετε λίγο παραπάνω.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εσένα επειδή ειναι maltez και από την φύση του έχει μεταξένιο τρίχωμα (και έτσι πρέπει να είναι..),μπορείς να χρησιμοποιείς και μαλακτικό..
Να πάθει κάτι το τρίχωμα από το κούρεμα ,δεν νομίζω χωρίς να είμαι και σίγουρη..
Αλλα σίγουρα δεν είναι σαν τα westie που χαλάει η δομή της τρίχας και μετά δεν στριπαρονται..
Δεν χρειάζεται να του έχεις πολύ κοντή την τρίχα για να παίζει με τα χόρτα..
Κρατα απλά την φουστίτσα του σχετικά κοντή.;):)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ναι και το καλοκαιρι δεν ηταν γουλι το παιδι μου.του ειχαμε αφησει λιγα μαλλακια.μπορω να χρησιμοποιω μαλλακτικο απο τωρα που ειναι μωρο???? και κατι ακομα.τα μαλτεζακια δακριζουν το οποιο σημαινει οτι αφηνει δακρυα και εκει οπου τρεχουν τα δακρυα το τριχωμα γινεται καφε.καποιος γιατρος μου ειπε να της καθαριω τα ματια με χαμομηλι για να αποφυγω τα χημικα.τι μπορει να γινει με το χρψμμα ομως??????? μερσι ετσι???/ (σας τα επρηξα ισως:shock:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δες εδώ :http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1545 ;)

Μαλλακτικό προσωπικά δε θα έβαζα χωρίς λόγο, αν πχ έχει αρκετους κόμπους τότε ναι για να με βοηθήσει θα βάλω, αλλιώς όχι..

Κάνε και ένα search στο google για maltese eye stain. Θα βρείς αρκετά πράγματα!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tα maltezakia έχουν προδιάθεση για κάτι τέτοιο..
Eίναι πολύ συχνό το φαινόμενο με τις τσιμπλουλες όπου σε αυτό το μέρος χρωματίζεται το λευκο τρίχωμα και παίρνει μια απόχρωση κάπως σαν κοκκινωπή-καφετί.
Το καλύτερο είναι το χαμομηλάκι και προσοχή μην κόψεις ποτε τις τριχούλες γύρω από τα ματια ,γιατί γδέρνουν τον φάκο του μάτιου και ειδικά που είναι και μαλτεζάκη θα έχεις μεγάλο πρόβλημα..και εκεί οι τριχούλες κάνουν πολύ καιρό να μακρύνουν ίσως και χρόνο..
Μαλακτικό το θεωρώ περιττό από μικρή ηλικία ,ανάλογα βεβαια αν είναι ήδη πολύ μακρύτο τρίχωμα της.
Δεν είναι κακό να χρησιμοποιείς ως σαμπουάν ένα υποαλλεργικό μιας και τα maltezakia έχουν ένα θέμα και αυτά με την αλλεργία.
Αποφευγε τα σαμπουάν του σούπερ μαρκετ και φυσικά ποτε δικό μας ,μιας και έχουμε διαφορετικό ph.
Ρωρα τον κτηνίατρο σου η τον groomer σου ,να σου υπόδειξη ένα καλο σαμπουάν κατάλληλο για την ηλικία και το τρίχωμα της.
 
Last edited:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
βασο σ ευχαριστω το διαβασα και καταλαβα καποια πραγματα.τησ καυαριζω τα ματακια με χαμομηλι και λιγο ορο αλλα την βαζελινη που ακριβως την βαζω????? αν μπορεις χελπ μι.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς eadie δεν έχω ιδέα για τη βαζελίνη!
Έκανα edit στο μήνυμά μου παραπάνω. Αν ψάξεις στο google θα βρείς αρκετά πράγματα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
την βαζελίνη την βάζεις στις τριχούλες αν τις έχεις κόψει γύρω από τα ματια για να μην γδέρνουν τον φακό του ματιού όπου προκαλούν τσίμπλες και δάκρυα μέχρι να Ξαναμεγαλωσει η τρίχα..;)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
οχι δεν της πηραξα τις τριχουλες γυρω απο τα ματια.της βαζω χαμομυλι 3 φορες την ημερα.αλλα δεν νομιζω οτι σταματησε να κοκκινιζει το τριχωμα.να χρησιμοποιησω και ορο?????? σαμπουαν σε καμια περιπτωση δικο μας.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι φυσικος ορος κανει..
Για να επανελθει το τριχωμα ,θα πρεπει να σταματησει να δακριζει το σκυλακι σου..
Πραγμα λιγο δυσκολο για μαλτεζακι..
Εχεις τσεκαρει στον γιατρο μπας και εχει καποια μολυνση?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι και τα δύο αυτα ειναι άκακα για τον οργανισμό ,άρα μπορεις να τα χρήσιμοποιεις ..,απλα να ξέρεις οτι με το χαμομήλι καθαρίζεις τις τσίμπλες αλλα δεν λευκαίνεις το τρίχωμα..
Το τρίχωμα για να καθαρίσει θα πρέπει να σταματήσει να δακριζει..;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf