Κούρεμα Μαλτέζ


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ναι αλλα δεν σταματανε τα μαλτεζ να δακρυζουν.δεν με ενοχλει να της καυαριω τα ματια.καθεται ησυχη απλα για το τριχωμα θα ηθελα κατι.λες με τον καιρο το χαμομηλι να σταματησει να δακριζει πολυ???
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι δεν σταματανε για αυτο σου το πα..
Οχι το χαμομηλι κανει μονο για να καθαρισουν οι τσιμπλουλες!!
Αν υπαρχει η κατάλληλη υγιεινή ,τότε σίγουρα θα περιοριστεί γιατι αντιθετα μεγαλωνει το προβλημα,πάντα καθαρό τρίχωμα στην περιοχή ,αλλα αυτό είναι γενικα οργανικό προβλημα που το έχουν έντονα τα maltez.
 
Last edited:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
σας ευχαριστω πολυ.απο βδομαδα θα την παω στον γιατρο για εμβολιο και θα τσεκαρω και τα ματακια της.της τα ειχε δει και πριν και ηταν οκ,αλλα μηπως τωρα μολυνθηκε :)confused:) ??????
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
λοιπον,
την πηγα στον γιατρο.δεν ειναι μολυσμενα οντως.της καθαριζω τισ τσιμπλες με χαμομυλακι και αρχισα και της βαζω και ορο.το κοκκινωπο χρωμμα σιγα σιγα φευγει,οχι τελειως ακομα και δεν ξερω αν θα φυγει και ποτε αλλα τουλαχιστον σα.....να ξεθωριασε λιγακι και δειχνει καλυτερα.το εχει συνηθισει και καθεται ευτυχως!!!!! σας ευχαριστω πολυ ολους για τισ πολυτιμες συμβουλες σας!!!!!!!!
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
παιδια δυστυχως κουρεψα την ιντη μου...............

πηγε σε κατι χορτα και γεμισε με καποια που ειναι σαν αγκαθια και δεν εβγαιναν ευκολα απο το τριχωμα της.αναγκαστηκα να την κουρεψω και επειδη σε καποια σημεια τα αγκαθια αυτα ηταν κοντα στο δερμα της.......δυστυχως δεν γινοταν να την κουρεψω με ψαλιδι.φυσικα την πηγα σε καποιον ειδικο..
το προβλημα ειναι οτι εκοψε και τις τριχουλες γυρω απο τα ματια της :( (δεν μπορω να καταλαβω που εβαλε την μουριτσα της! :confused:)...και φυσικα στο σωμα .....ξυραφι......
ξερω πως θα δυσκολευτω πολυ με τα ματια της τωρα.λιγο πιο πανω λεγαμε για βαζελινη γυρω απο τα ματια σωστα??? και καλο καθαρισμο.υπαρχει κατι για το οποιο πρεπει να ανησυχω?????
μου ειπαν πως το μαλλακι της θα σγουρινει μετα το ξυραφι ειναι αληθεια??????///

ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη με ολα αυτα.............νιωθω υπευθυνη και ειμαι για ολο αυτο.απλα ημουν σε ενα τεραστιο κηπο και ειπα να την αφησω ελευθερη να τρεξει και παιξει χωρις λουρι,γιατι συντομα θα γυρισουμε στην αθηνα και θα κλειστουμε στο διαμερισμα, αλλα φυσικα δεν περιμενα να συμβει κατι τετοιο......
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό είναι το κακό του maltez..
Αν πάει στα χόρτα και γεμίσει πούσια άντε να τα βγάλεις από το μεταξένιο τρίχωμα του..
Παρόλα αυτά πιστευω ότι μπορούσε να αποφύγει το ξύρισμα με ένα καλο μαλακτικό και με ένα εργαλείο που έχει λεπίδες και βγάζει τις τριχούλες που είναι μπλεγμένες..
Πως σου το έκανε ?όλο το μαλλί της είναι κοντό?
Δεν έμεινες μαζί της?
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει σγουρό το μαλλί..,ξέρω προσωπικά παραδείγματα που δεν σγούρυνε ποτε..,αλλα πραγματικά τα maltez δεν κουρεύονται ποτε..και για λογους σαν και αυτον που επαθες δεν είναι σκυλιά της εξοχης..
Τα maltez είναι ο λόγος που δεν θα πρότεινα σε κάποιον να πάρει αν δεν έχει άπλετο χρόνο να ασχολείται με το μαλλί του..
O παθών μαθόν..(και μιλάω για μένα;))
Bάζε βαζελίνη όπου κρατάει τα μαλακια να μην μπαίνουν μέσα στα ματια και να γδέρνουν τον φακό του ματιού.
και φυσικό ορο και χαμομήλι για να καθαριστεί η περιοχή..
Για μένα όταν τα πάμε στο κομμωτήριο και είναι πολύ μπλεγμένα τα μαλλιά τους να τα ξεμπερδεύουμε πρώτα εμείς και μετά ο groomer γιατί αν τον πας μέσα στις πευκοβελόνες ,τότε σίγουρα η θα στο κουρέψει γουλί..,η θα τον ξεμαλλιάσει και θα πεθάνει στον πόνο..
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
kango,
σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.προσπαθησα πολυ να της βγαλω τα αγκαθια,καποια τα εβγαλα καποια δεν παλευονταν.της εβαλα και μαλλακτικο αλλα τιποτα!!!!!!! στο πατρικο μου εχουμε αυλη μεγαλη και ειπα να την αφησω ζωρις λουρι να παιξει με το αλλο το σκυλακι μας.μου αρεζε που την εβλεπα να τρεχει ελευθερη στα χορτα χωρις λουρι.για να πω την αληθεια,τα σκυλια μου ηταν στην αυλη,που ειναι περιφραγμενη ,και ναι καποια στιγμη μπηκα μεσα κοιταζοντας τα σκυλια απο μεσα.μ...λ@κια μου θα μου πεις ε δεν περιμενα οτι στην αλλη ακρη μεσα στα χορτα και το γκαζον θα ειχε και αυτα τα ηλιθια αγκαθια.........
εχω χρονο για να ασχοληθω με το τριχωμα της.αλλα για να πω την αμαρτια μου την προτειμω κουρεμενη.σε εκθεση και επιδειξεις δεν προκειται να την παω.και προτειμω να την κουρευω (οχι γουλι βεβαια) και να τρεχει στα χορτα και στα χωματα,παρα να την χτενιζω ολη μερα και να την εχω πανω σε ενα καναπε και να μην βγαινει απο το σπιτι για να μην λερωθει.
δεν ξερω κατα ποσο λαθος ειμαι και αν ειμαι διορθωστε με πρωτου το κανω πραξη.τωρα που ειναι κουρεμενη θα την αφησω στα χορτα,αλλα πειτε μου αν πρεπει να την κραταω ετσι η να μην την κουρευω καθολου.
τωρα δυστυψως ειναι πολυ κοντο το τριχωμα της.περιπου 2 εκατοστα.και στο προσωπο δεν εχει πολλες τριχουλες :(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το κάθε κούρεμα ανάλογα την φυλη, γίνετε για να εξυπηρετεί ανάλογα την εργασία που είναι "φτιαχμενο" και για να προστατεύει την ιδια του την φύση.
Η φύση λοιπόν του maltez είναι ο καναπές ,είτε αυτό είναι καλο η κακό φτιάχτηκε αυτή η φυλη για να κρατάει παρέα στους αριστοκράτες τα παλιά χρονια.
Για αυτόν τον λόγο και δεν είναι καθόλου μυώδες ζώο ,καθώς και έχει ευαισθησία στον ήλιο στα ματια του και ένας λόγος που δεν κουρεύεται ποτε στο κεφαλάκι του ειναι για να το προστατεύουν οι τρίχες από τον ήλιο.
Το κοκαλάκι που συνηθίζεται να του βάζουν είναι για τα διαμερίσματα.
Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν επιλέγουμε μια ράτσα την επιλέγουμε ενώ σεβομαστε και την ίδια του την φύση ως ράτσα.
Ενα πολύ κουρεμένο maltez εμενα μου βγάζει θλίψη δεν ξέρω γιατί..,οι εκθεσεις δεν εχουν καμια σχεση με την περιποιηση της καθε ρατσας..,αλλα απεναντιας ειναι κριτήριο επιλογής φυλης ο ορθός τρόπος groomin και οι επιλογές του ,κατα ποσο εμεις μπορουμε να ανταπεξελθουμε μιας και η περιποιήση της τρίχας του ειναι βασικο για την υγεια του.
Εσύ πολύ πιθανόν στον τρόπο ζωής σου θα σου έκανε η επιλογή ενός terrier.
Επίσης δυστυχώς όταν επιλέγουμε μακρυ τριχα ,την βούρτσα στο χέρι δεν την γλιτώνουμε αν θέλουμε να αναπνέει το δέρμα του και να είναι πραγματικά υγιή.
Προσπαθησε να μην πηγαινει σε αγκάθια και ρετσίνια.:)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
kango nooooooooooooo!!!!!!

πριν παρω το μαλτεζ ειχα διαβασει οτι ειναι σκυλακι που θελει πολυ περιποιηση λογω της τριχας του.σιγουρα δεν ηξερα για ποιο λογω δακρυζουν τα ματακια του και οτι εχει προβλημα στον ηλιο.συμφωνω απολυτα μαζι σου που λες οτι ενα κουρεμενο μαλτεζ σου προκαλει θλιψη (εγω να δεις ποσο :( ειμαι).
ζω στην αθηνα σε διαμερισμα και ηξερα ποως τα μελτεζακια ζουν ανετα και δεν θελουν και κανενα τρελο χωρο.τωρα ηρθα εις τας εξοχας και επειδη εχουμε αυλη,ειπα να την αφησω να παιξει.θεωρησα πως θα της εκανε καλο να τρεξει και λιγο.ειναι βεβαια σκυλακι που δεν θελει εντονη ασκηση αλλα και αυτο δεν θα της εκανε κακο,σωστα??? δηλαδ ετσι πιστευω.ισως τελικα αυτη μου η απορια να ειναι ωραιο θεματακι.δηλαδη τα σκυλακια για καναπε ειναι οντως μονο για τον καναπε???? δεν ειπαμε να τα τρεχουμε σε λειβαδια και να πηδανε απο γεφυρες,αλλα στο κατω κατω σκυλι ειναι.θελει και το χωμα και τα χορτα.:confused:
για να πω την αληθεια και μενα δεν μου αρεσει ετσι κουρεμενη αλλα θα κανω υπομονη.τωρα θα δωσω μεγαλυτερη προσοχη στα ματακια της γιατι οσο μεγαλωνουν οι τρειχες θα μπαινουν μεσα.θα αγορασω κιβωτια βαζελινης!
παντως ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου και μου ξεκαθαρισες καποια πραγματα για τα μαλτεζ που δεν τα ηξερα!!!!!!!!:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
eadie σαφώς και το σκυλάκι θέλει να τρέξει, να παίξει και να χαρεί και καλά έκανες και το άφησες!
οτι έγινε έγινε με το κούρεμα, κατά τη γνώμη μου προσπάθησε να φροντίσεις το τρίχωμα από δω και πέρα και κυρίως τα ματάκια της. Μη στεναχωριέσαι!;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Φυσικά και όλα τα σκυλάκια θέλουν να παίξουν και να χαρούν..
Εννοείτε..:)
και εμενα με το μαλτεζάκη μου κάπως έτσι ήταν..
Το πηγαίναμε στο εξοχικό μου και γινόταν μέσα στις πευκοβελόνες..
Δεν μπορούσες να το συντονίσεις εξοχη ήταν..Μετά όταν γυρίζαμε στην Αθηνα το πηγαίναμε σε ένα γνωστό κομμωτήριο..μην πιάσω συζήτηση για αυτό γιατί
και εγώ συγχιζομαι να το θυμάμαι και θα συγχισω και τους mods..,το εκάναν ναι μεν τέλειο αλλα έβλεπες το δερματάκι του σχεδόν αίμα από την βούρτσα (αργότερα μάθαμε κι αλλα..)και λες δεν αξιζει..
Ναι μεν δεν το κουρέψαμε ποτε..,αλλα εγώ αν ήμουνα στην θέση της μητέρας μου τότε θα το κούρευα..
Προκειμένω να αποφύγω όλα αυτά..,τελος πάντων..
Πλέον τώρα που αποφασίζω εγώ ,οποιαδήποτε ράτσα επιλεξω την επιλέγω βάση όλων των συνθηκών της ζωής μου..
Λαμβάνω όλες τις παραμέτρους και τις συνθηκες στην ζωη μου..:):)
και ξέρεις πλέον τι έχω..ε?:D
westie που έχει πολύ πιο σκληρή τρίχα και δεν έχει καμια σχέση με την μεταξένια του maltez..
και που πάμε εξοχη και βρίσκει το στοιχειο του..:):)
Ειναι τα μαλτεζακια σε κατι τετοια..δεν ξερεις πραγματικα τι να κανεις..
αυτο που ξερεις σιγουρα ειναι οτι καθε μερα το χτενιζεις και του βγαζεις τις τσιμπλουλες..;):)
 
Last edited:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ε πως να μην στεναχωριεμαι!!!!!!!!!!
εχουν και τα ατιμα ενα τοοοοοοοοοοσο τελειο τριχωμα.!!!!!!!!! και γω προσπαθησα να του βγαλω τα αγκαθακια αλλα υπεφερε.και για μενα το ''μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος'' δεν παιζει......
 
Last edited by a moderator:




Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Γειά σας παιδιά, διάβασα τώρα τα σχετικά με το κουρεμα των μαλτεζ..δεν ήξερα ότι δεν κουρεύονται..δυστυχώς κάποια πράγματα καθυστερημένα τα μαθαίνουμε. Τον δικό μου τον κουρεψα το καλοκαίρι, γιατί το μαλλί του απο τους προηγούμενους που τον είχαν ήταν μέσα στην τζίβα και δεν γινόταν διαφορετικά.
Ο καυμένος βέβαια έπαθε μεγάλο σοκ, ειχε πάθει κατάθλιψη για μια βδομάδα.
Το θετικό της ιστορίας είναι ότι δεν μαζεύει ότι να ναι από χόρτα και αγκάθια και δεν μυρίζει πια έντονα όπως πριν.
Τώρα που το τρίχωμα του μεγαλώνει (είναι και σγουρό) προσπαθώ να το προσέχω. Μου είχαν πει όμως να τον χτενίζω πάντα με βρεμένο τρίχωμα, αληθεύει?
Θ' ακολουθήσω και τις συμβουλές σας για χαμομήλι για τα ματάκια του που τσιμπλιάζουν συνέχεια.
Ο ορός είναι ειδικός για τα μάτια των σκύλων?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γεια σου frini!:):)

Συνηθίζεται πρώτα να τα βρέχουμε με λίγο spray να ξεμπλέκουμε τα μαλλιά και μετά να τα κανούμε μπάνιο όπου ανάλογα και με την ράτσα χρησιμοποιούμε μαλακτικό.
Στα maltez ενδεικνύετε.

Oσον αφορά για τον φυσικό ορο ,είναι ο κλασικός φυσικός ορος που χρησιμοποιούν και οι άνθρωποι εντελώς άκακο και δεν περιέχει κάποιο είδος αντιβίωσης μέσα..
Είναι και λέγεται απλά φυσικός ορος.:):)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κυκλοφορούν στο εμπόριο κάτι ειδικά spray που έχουν νερό και λίγο μαλακτικό..
Οι groomers αυτό βάζουν..

Αλλα και λίγο νεράκι να βάλεις με spray πάλι κάποια δουλειά θα κάνει..

Σαμπουάν και μαλακτικό πάντα ειδικό για σκυλιά βάζουμε ,μιας και έχουν διαφορετικό ph από τους ανθρώπους αλλα και διαφορετικές ανάγκες ανά ράτσα..

Υπάρχει και ένα σαμπουάν που είναι ειδικό για λευκα σκυλάκια αλλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε..
πάντα πάντως από petshop αγορασμένα..
και απέφευγε του super market..
Aν δεν είναι καλο το σαμπουάν μπορεί να προκαλέσει δερματικά και αλλεργίες ανάλογα και με την ευαισθησία του σκύλου.
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Ναι τα σαμπουαν τ' αγοράζω απο Petshop ή απο τον γιατρό του , οπως και τις τροφές.
Θα κοιτάξω και για σπρευ και μαλακτικό, τώρα που μεγαλώνει πάλι η τρίχα του..
Ευχαριστώ:)
 


fonzareli

Member
6 Νοεμβρίου 2008
16
0
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα!

Εχω ένα μαλτεζάκι ενός έτους. Το πρόβλημα είναι ότι δεν καθόταν να το χτενίσουμε και έχει γεμίσει κόμπους (τζίβες νομίζω λέγονται) και έτσι το τρίχωμα έχει γίνει σε πολλά σημεία σαν κουβέρτα...

Ρώτησα σε 3 που κουρεύουν (δυστυχώς είμαι σε επαρχία) και μου είπαν:
Ο Α: (κτηνίατρος) με την ψιλή μηχανή και ηρεμιστικό
Ο Β: (κουρέας σκύλων) με την ψιλή και εμείς όχι μπροστά
Ο Γ: (shop) με την μηχανή (όχι κόντρα) αλλά θα αφήσει μισό πόντο τρίχωμα και εμείς παρόντες

Δοκιμάσαμε και μόνοι μας με ψαλίδι και κάτι γίνεται...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22