Κούρεμα Μαλτέζ


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι το μαλτεζ έχει πολύ λεπτή τρίχα και αν δεν το χτενίζεις τακτικά πραγματικά γίνετε ένα στρώμα ενιαίο γεμάτο κόμπους..

Δεν υπάρχει άλλη επιλογή..

Διάβασε κάποια πράγματα που έχουμε πει για τους groomers και πως τους επιλέγουμε..

Οταν σου λένε να μην είσαι μπροστά..,εσύ απλά να παίρνεις δρόμο..

Ο άλλος που σου είπε ηρεμιστικό ήταν απλά ειλικρινής..

Η μηχανή είναι ανώδυνη..
Τώρα στην φάση που είναι, εννοείτε ότι δεν ξεπλέκετε με την βούρτσα και δεν ξεμπλέκετε γενικά..



Μηχανή γιατί το αισθητικό κομμάτι είναι το τελευταιο που μας ενδιαφέρει συγκριτικά με την υγεία του σκυλιού..

Απο τις περιπτωσεις που εχεις αναφερει το Γ..
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
η γνωμη μου ειναι να μην το πατε για κουρεμα το σκυλακι
διοτι θα σοκαριστει με τις Α,Β,Γ μεθοδους........
αφου ειστε στην επαρχια και προφανως δεν εχετε επιλογες
θα συμβουλευα μονοι σας να προσπαθησετε να διορθωσετε
οσο μπορειτε το προβλημα,

δυο μελη της οικογενειας με ηρεμια θα κανετε στο σκυλακι ενα μπανακι
θα το στεγνωσετε με το πιστολακι,
καθηστε κατω και οι δυο ενας θα χαιδευει/ηρεμει το ζωο(και με λογια)
και ο αλλος με χτενακι και ψαλιδακι απαλα και σταδιακα θα ξεμπλεκει και
θα κοβει τις τζιβες....

ας μη γινει και σε μια μερα ας παρει και 2 και 3,
οποτε τελειωνετε θα το επιβραβευετε που καθησε ησυχο με μια λιχουδια
ωστε να εκλαβει την ολη διαδικασια θετικα,

απο κει και περα με μια μεγαλη γυναικεια μαλακη βουρτσα
θα χτενιζετε το σκυλακι μαλακα καθε μερα για αρχη,
πρωτα επιφανειακα επι του τριχωματος και σιγα σιγα πιο βαθεια,

θελει πολυ δουλιτσα αλλα αξιζει να μην ταλαιπωρηθει με αλλους τροπους παρα μονο απο τα χερια σας για αρχη :)
 


fonzareli

Member
6 Νοεμβρίου 2008
16
0
ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Τελικά το κούρεψε η γυναίκα μου με πολύ υπομονή και ψαλίδι. 2 μέρες διότι την πρώτη κουράστηκε το σκυλάκι σε κάποια φάση.

Κάθισε ήρεμο και το καταφέραμε μια χαρά! Εμεινε τριχωμα στο σώμα και αφήσαμε τη μουσούδα, ουρά, πόδια ανέπαφα.

Του είπαμε ότι είναι πολύ όμορφος τώρα και έτσι την αρχική έκπληξη που είχε την πήρε ευχάριστα στη συνέχεια!
 


greco99

New Member
2 Φεβρουαρίου 2009
2
0
Γεια σας και απο εμενα,
Δυστηχως τον μεγαλο (5 ετων), τον εχω κουρεψει με μηχανή 2 φορες. Την μικρή όμως (9 μηνων) την εχω ηδη ξεκινησει με ψαλιδι και θα συνεχισω ετσι.
Δεν ξερω εαν θα ακουστει αστείο, αλλα απο την στιγμη που πήρα την μικρή και της δινω να πινει εμφιαλωμενο ή φιλτραρισμενο νερό οι τσίμπλες ειναι καλύτερα και δεν εχουν αυτο το κοκκινο χρωμα. Ο μεγαλος πινει ανεκαθεν τετοιο νερο και δεν θυμαμαι.
Μεχρι τωρα τους εκανα μπανιο με το johnson για παιδια, αλλα με αυτα που διαβασα, θα αλλαξω τωρα.
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Θα δοκιμάσω και εγώ με εμφιαλωμένο μόνο..παίρνουμε που παίρνουμε..μου κάνει εντύπωση βέβαια, αλλά δε χάνω να το δοκιμάσω , γιατί το κόκκινο χρώμα στα ματάκια του είναι πολύ έντονο..
Το χτένισμα τους πάντως είναι ζόρικο, ενώ τον χτενίζω συχνά, στην περιοχή του λαιμού έκανε πάλι πολλές τζίβες και δεν ξέρω πως να τις ξεπλέξω. Του δικού μου το τρίχωμα είναι σγουρό και αυτό τα κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα:(
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αμα πετύχει το εμφιαλωμένο πες μου..και εμείς το έχουμε αυτό το πρόβλημα, όχι πολύ έντονα αλλά αν μπορεί να λυθεί με εμφιαλωμένο γιατί όχι; λες; :p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το χτένισμα τους πάντως είναι ζόρικο, ενώ τον χτενίζω συχνά, στην περιοχή του λαιμού έκανε πάλι πολλές τζίβες και δεν ξέρω πως να τις ξεπλέξω.
Για να μην κάνει τζίβες θέλει χτένισμα κάθε μέρα.
Επίσης, όταν τον κάνεις μπάνιο να κάνεις το ξεμπέρδεμα πριν απ' αυτό και όχι μετά.
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Εχθές τον είχα μια ώρα , να προσπαθώ να ξεπλέξω κάποιες απο τις τζίβες του. Κάθε μέρα πάντως είναι δύσκολο, όταν η μέρα μας είναι τόσο γεμάτη και μ' ένα συνεχές τρέξιμο:(Συν τοις άλλοις έχω να ξεμπερδέψω και τις τζίβες του γιου μου. :)
Μπάνιο με σκέτο νερό του κάνω κάθε εβδομάδα και το κάτω μέρος του σώματος του, κάθε μέρα..γιατί με τις βροχές που έχουμε φέτος και με την λάσπη της περιοχής μας δε γίνεται διαφορετικά.
Πάντως πραγματικά τα μαλτέζ θέλουν ιδιαίτερη περιποίηση..
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Και μια που μιλάμε για τρίχες:Dθα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα καλό κομμωτήριο σκύλων Ανατολική Θεσσαλονίκη-Περιοχή Περαίας ...(με προσωπικό μύνημα)Σε λίγους μήνες θα χρειαστεί ένα κουρεματάκι ο σκυλάκος μας και δεν θέλω να τον κουρέψω γουλί όπως πέρσι (δεν το ξανακάνω με τίποτα)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι αλλά αν κάνεις τον κόπο να τον χτενίζεις κάθε μέρα στο τέλος το τρίχωμα του θα είναι λείο με αποτέλεσμα να μην σου παίρνει πάνω από 5-10 λεπτά τη μέρα, άσε που διάβασα οτι κάνει καλό και στην κυκλοφορία του αίματος. Για να διευκολυνθείς πάρε ένα σαμπουάν που να περιέχει conditioner και λούστην με αυτό ώστε να είναι μετά τα μαλλιά πιο ευκολοχτένιστα. Επίσης πριν από το χτένισμα μπορείς να την ψεκάσεις ελαφρώς με λίγο μαλακτικό (μόνο στις τρίχες) όχι στο δέρμα που θα έχεις αραιώσει σε νερό, ώστε να σε διευκολύνει. Αν έχει πολλές τζίβες αντί να την ταλαιπωρείς με το τράβηγμα θα βοηθούσε λίγο να τις ψαλιδίσεις με πολύ προσοχή εκεί που κάνει τον κόμπο. Μόλις ξεφορτωθείς τις τζίβες θα δεις και μόνη σου οτι με πέντε λεπτά χτένισμα την ημερά θα είναι πολύ εύκολο να διατηρηθεί το τρίχωμα. Επίσης για το πρόσωπο και κάτω από το λαιμό μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία παλιά οδοντόβουρτσα (εγώ πήρα αυτή της κόρης μου), και όντως τα καθαρίζει, τουλάχιστον απομακρύνει τροφές που μπορεί να έχουν μείνει και είναι και πολύ απαλή για σημεία πίσω από τα αυτάκια και για το τρίχωμα στα αυτιά. Κουράστηκες;:)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Α επίσης για τα κάτω σημεία και τις πατούσες μετά από βόλτα (γιατί και μένα βγαίνει στην αυλή και γίνεται όλο χώμα) θαύματα κάνουν τα μωρομάντηλα, που μπορείς να βρέξεις και λίγο. Καθαρίζει και μυρίζει και υπέροχα. Επίσης για ωραία μυρωδιά στο κεφαλάκι, τρίψτου τη φατσούλα του με ένα μωρομάντηλο και μετά θα σου μοσκομυρίζει. :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επίσης για ωραία μυρωδιά στο κεφαλάκι, τρίψτου τη φατσούλα του με ένα μωρομάντηλο και μετά θα σου μοσκομυρίζει. :)
Δεν ξέρω αλλά μου κάνει λιγο κρίμα το σκυλάκι να του τρίβουμε την μούρη με μωρομάντιλα!Δεν ξέρω μήπως υπάρχει περίπτωση να τον ερεθίσει στα ματια ή στην μύτη!Επίσης για ένα σκύλο που έχει τόσο περισσότερο ανεπτυγμένη την όσφρηση σε σχέση με εμάς φοβάμαι μηπως είναι πολύ έντονη η μυρουδιά μετά για εκείνο τόσο κοντά στην μύτη του!Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι οι μυρουδιές που αρέσουν στα σκυλιά δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που αρέσουν σε εμάς σε βαθμό που πολλες μυρωδιές πολύ ευχάριστες για εμάς να χρησιμοποιούνται ως΄αποτρεπτικά σπρέυ για σκυλιά!!!
Τώρα βέβαια αν το κάνεις καιρό στο σκυλάκι σου και δεν βλέπεις να ενοχλέιτε τότε όλα καλά!:)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Καλέ όχι στα μάτια και στη μύτη, ελαφρό πέρασμα στα μαγουλάκια και στο κεφαλάκι. Δεν εννοούσα τρίψιμο, τρίψιμο, όπως λέμε θα τρίψεις το πάτωμα. :p Σωστή διόρθωση πάντως. :)
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μπορεί, ίσως και να συμβάλλει στη μείωση των δακρυσμένων ματιών, όχι οτι είναι απόλυτο ή επιβεβαιωμένο, μία ακόμα προσπάθεια...:)
 








Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Δε νομίζω ότι είναι πρακτικές γενικευμένα διαπιστωμένες..αλλά δε χάνουμε τίποτα..
Και marcia..oxi δεν κουράστηκα :) όταν κάθεται ήσυχος μ' αρέσει να τον περιποιούμαι για να είναι καθαρός και όμορφος. Απλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και πολλές φορές δεν προλαβαίνω να το σκεφτώ...Πάντως θα κάνω ότι μπορώ ,γιατί βλέπω ότι τα πράγματα έχουν δυσκολέψει και θέλει περισσότερη περιποίηση.
Τα μωρομάντηλα που λες ,τα χρησιμοποιούμε και εμείς αλλά μόνο όταν έξω είναι στεγνά ..διαφορετικά δεν το συζητάμε..μπανιέρα κατευθείαν..εχουμε πολύ λάσπη στην Περαία.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ax, o μικρός μεγαλώνει, μεγαλώνει και η γούνα και από τα πέντε λεπτά την ημέρα, έχω φτάσει να τον χτενίζω κοντά στα είκοσι με εικοσιπέντε λεπτά. Είναι τώρα κοντά 5 μηνών και κάθεται και ήσυχος, δεν έχει ούτε έναν κόμπο και το ψάχνω πολύ καλά, επιμένοντας στα πιο δύσκολα σημεία, αλλά έχω μία απορία: χρειάζεται τώρα που αρχίζουν να πυκνώνουν τα πράγματα να χρησιμοποιώ αερωμενό νερό με μαλακτική, πριν τον χτενίσω; ή να συνεχίσω με τη βούρτσα του; Και επίσης τα μαλλάκια στις πατούσες τα κόβουμε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22