Κούρεμα Μαλτέζ


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Γιατι τοτε δεν πηρες σκυλο με κοντο τριχωμα για να μην εχεις την "σφουγκαριστρα" οπως λες?? Εμενα δεν μαρεσουν τετοιου ειδους σκυλια και γι αυτο δεν θα επερνα ποτε. Πιο το νοημα να παρω και να το εχω του γουστου μου?? Περνω καποιο αλλο σκυλι που να ταιριαζει απολυτα στα θελω μου. Οπως και να εχει να σου ζησει!!

έχω μικρό σπίτι και μόνο αυτό "χωρούσε" ;)

αποκει και πέρα το επέλεξα λόγω ομορφιάς αλλα και λόγω αλλων παραγόντων που είδα και διάβασα

παντως αυτο το "ντε και καλά" δεν μπορώ να το καταλάβω απο την στιγμή που δεν με αφορούν διαγωνισμοί κλπ τέτοια πάρτυ .
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Να πω κι εγώ την κακία μου.....όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια!!!!

Για δείτε πως είναι να πρέπει να φροντίζεις ένα εκθεσιακό μανδύα και ελάτε μετά να αποκαλέσετε τα σκυλιά σφουγγαρίστρες και πριν μιλήσετε για αυτούς που τα έχουν με μακρύ μανδύα να σκεφτείτε τι ζόρι τραβάνε για να τα έχουν έτσι!!

Όταν επιλέγεις Yorkie ή Μaltese ΞΕΡΕΙΣ ότι θα είσαι αγκαλιά με τη χτένα και δύο φορές την ημέρα και μέχρι το ύψος των γονάτων να το έχεις το μαλλί ή όπως στη φωτό του εκτροφείου....

Πείτε ότι δεν έχετε ιδέα περί μόνωσης από τη ζέστη ή το κρύο, πείτε ότι βαριέστε να χτενίζετε και να καθαρίζετε, πείτε ότι δεν έχετε όρεξη να κάτσετε να βγάλετε τα μάτια σας με 3-4 διαφορετικές βούρτσες και χτένες για να έχετε το αποτέλεσμα που θέλετε, πείτε ό,τι θέλετε αλλά αφήστε αυτούς που κάνουν το κάτι παραπάνω στην άκρη, δεδομένου ότι όσο και να χτυπιέστε αυτη τη φυλή πήρατε, αυτή διαλέξατε και την πήρατε πακέτο με τις ιδιαιτερότητες της και τις ανάγκες της....

α, και κάτι τελευταίο....τα "πάρτυ" που δεν σας αφορούν είναι αυτά που βοήθησαν στα να απαντάτε..... έχω maltese........ ωραίες οι ιδέες περί στυλ και άποψης αλλά όταν μπαίνετε στο χωρό των φυλών και της καθαροαιμίας δεν ισοπεδόνονται όλα για να δικαιολογήσουμε τα δικά μας (λανθασμένα) πιστεύω....

Πάρ' τε ένα τσιουάουα, ένα πίντσερ...... κάτι άλλο τέλος πάντων!
 






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μα ρε παιδιά..... είπαμε..... εμ κακοποιώ τα σκυλιά μου γιατί και τα δύο είχαν μακρύ μαλλί (ούτε καν full coate), εμ μου τα λένε σφουγγαρίστρες, εμ κάθομαι και παιδεύομαι σαράντα ώρες μετά από μία και μόνο βόλτα στο Τρίτση για να βγάλω αγκαθάκια, κλαδάκια, χορταράκια και πέντε κιλά σκόνης από το μαλλί του σκύλου μου με πρώτη έννοια να είναι καθαρός, να είναι υγιές το μαλλί και το δέρμα του, να μην τον πονέσω καθόλου και να είναι και χαroύμενος και ας λερώθηκε, έχω σκάσει του κόσμου τα λεφτά για σωστά προιόντα και χτένες, έχω ξεστραβωθεί όσο είναι δυνατόν να τα χρησιμοποιώ σωστά και ακούω όσα ακούω (ή έστω διαβάζω???).....????

Ε, όχι.....
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
είναι και η δικιά σου μια άποψη

αποκεί και πέρα , όπως την βρίσκει ο καθένας

και ξαναλέω οτι εφόσον δεν με απασχολούν τα πάρτυ με τις εκθέσεις ( για εμένα είναι πάρτυ επίδειξης ) , οι καθαροαιμίες , συν του οτι άλλο τόσο δεν με αφορούν οι απόψεις των εκτροφέων γιατι αυτό που θέλουν να πουλήσουν δείχνουν ( κατα 99% αν στις φωτογραφίες τους είχαν maltese με 5 πόντους τρίχωμα , ολοι θα φωνάζανε να τα κουρεύουν...επειδη ετσι είπε ο εκτροφέας... ) , θα το κουρεύω .

Σοορυ κιολας , αλλα οι καθαροαιμίες , τα pedigree , τα "πρότυπα" και γενικά όλα αυτά τα επιδεικτικά δήθεν δεν με συγκινούνε .
Ολα αυτα τα σκυλια ειναι ανθρώπινα δημιουργηματα , όταν τοοοτε ενας τυχάρπαστος πήρε και μπαστάρδεψε 4-5 φυλες για να κάνει ενα ζωο με το μαλλι που του άρεσε , το χρωμα που του αρεσε ,και -ξερωγω- τα δοντια που ηθελε για να κουβαλαει τις μπεκάτσες απο το κηνύγι .

Ε , αν είναι δυνατόν δηλαδή ... πρότυπα , και ιστορίες για αρκούδες .

Αποκει και πέρα ολα είναι θέμα γούστου ( once again ) και οπτικής γωνιάς

Σε καμία περίπτωση δεν εχω την διάθεση ή την πρόθεση να κατακρίνω όλους όσους θέλουν και ασχολούνται τόσο πολυ με το θέμα σκύλος , εμφάνιση , πρότυπα , κλπ . Ξαναλέω , είναι θέμα του πως θέλει και το βλέπει ο καθένας .
 
Last edited:


NAUTILUS1900

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
74
0
51
Κηφισιά
Όποιος θέλει το σκυλί της πρώτης φωτογραφίας, επιλέγει Yorkshire Terrier. Όποιος θέλει το σκυλί της δεύτερης φωτογραφίας, επιλέγει chinese crested.
Όποιος επιλέξει το σκυλί της πρώτης φωτογραφίας, σας ενημερώνω ότι μετά την καθημερινή βόλτα γίνετε όπως το σκυλί της τρίτης φωτογραφίας και μετά από μια ώρα grooming γίνετε όπως το σκυλί της τέταρτης φωτογραφίας. Όποιος δεν μπορεί να βγάλει άκρη με τις φωτογραφίες, σίγουρα δεν θα καταφέρει να βγάλει άκρη ούτε με μακρύτριχες φυλές. Τα σκυλιά στις φωτογραφίες (εκτός από το δεύτερο που το βρήκα στο internet) δεν είναι εκθεσιακά. Απλοί εκπρόσωποι της φυλής είναι.
 

Attachments

  • 60,6 KB Προβολές: 382
  • 32,2 KB Προβολές: 248
  • 43,7 KB Προβολές: 218
  • 80,5 KB Προβολές: 250


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Και ποιος σου είπε να μην το κουρέψεις..... και στην τσάντα να το βάλλεις και να το βάψεις και ροζ άμα θέλεις.
Αλλά όποιος το κάνει να έχει και το θάρρος της γνώμης να λέει ότι το κάνει για πρακτικούς λόγους και μόνο.... γιατί εάν είναι θέμα γούστου επαναλαμβάνω ότι παίρνεις ένα σκύλο του γούστου σου και όχι ένα που σώνει και καλά θα το κάνεις του γούστου σου....

Και επαναλαμβανω εάν δεν σε ενδιαφέρει η καθαροαιμία γιατί παίρνεις Maltese???? Γιατί θες να έχεις Maltese.... και ποιος κόπιασε για να υπάρχει φυλή που λέγετε Maltese.... το pet city ή κυρά Μαρίκα με τον Μπούμπυ.
Και στην τελική εφόσον οι εκθέσεις είναι πάρτυ.... πως σχολιάζεις τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί?? Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Το πρότυπο της φυλής δεν έχει να κάνει με τις φωτό που ανεβάζει ένας εκτροφέας στο site του.

Αλλά και έτσι να ήταν και να ήταν θέμα γούστου, υπάρχει και το αίσθημα της καλαισθησίας σε αυτό που κάνουμε....

ξυρισμένο
honey3.jpg

και κουρεμένο (το δεξιά προφανώς)...

477173_3050476295850_2074343593_o.jpg

Νομίζω είναι κατανοητή η διαφορά, η άποψη του στυλ (που στο πρώτο δεν υπαρχει) και όλα τα χαριτωμένα που επικαλούνται οι ιδιοκτήτες που κάνουν κουρούπα τα σκυλιά τους....

Και επειδή μ' αρέσει να το παίζω συνήγορος του διαβόλου....
Δεν είδα ούτε ένα αντίθετο επιχείρημα σε αυτά που σας είπαν πιο πάνω για τα εγκαύματα και την έκθεση του σκύλου σε μεγαλύτερο κίνδυνο θερμοπληξίας όταν είναι κουρεμένος.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Καί ούτε πρόκειται νά δεις Χρυσούλα. Είναι εξωφρενικό τό πώς θέλουμε νά ιδοπεδωνουμε τά πάντα. Η ευκολία μας (γιατί περί αυτού πρόκειται) πάνω από την υγεία του σκύλου.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Kαι επειδή σήμερα με έχει πιάσει θέλετε να μας πείσετε ότι βάσει του δικού σας γούστου

αυτό είναι πιο όμορφο
shaved1.jpg

από αυτό
maltese-dogs9.jpg

ή έστω αυτό....???
1288274707_132783952_2-Pictures-of--Lost-Dog-small-white-maltese-1288274707.jpg

Υeah right..... :rolleyes:
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
-ε οχι και ρόζ , δε λέει :p

-ειναι καθαρά πρακτικός ο λόγος του κουρέματος

-πήρα maltese (3η φορά να το ξαναγράψω ) διότι έχω μικρό σπίτι και τα υπόλοιπα μικρόσωμα που υπάρχουν στα κυβικά που έψαχνα , δεν μου άρεσαν καθόλου εμφανησιακά

-Μου το χάρισε η κυρία Ελένη που γένησσε η σκύλα της και δεν μπορούσε να τα κρατήσει , πέραν του ενός . Το pet cuty δεν ξέρω που είναι .

-εχω πάει σε έκθεση και εχω συνομιλησει με άτομα που παίρνουν μέρος και πραγματικά εχω σιχαθεί την ζωή μου . Με ξέρεις βλέπω .

-ΑΝ τύχει και δω ή μου δείξουν σκυλο , κουρεμένο , απροστάτευτο , με εγκάυματα και θερμοπληξία ΘΑ εχω γνώμη . Αλλα συνηθίζω να μην μιλάω υποθετικά παριστάνοντας τον ξερόλλα προκειμένου να το παίξω γνώστης .
Αν τυχει και δω κατι , θα ερθω να το γραψω και να πω την γνωμη μου .
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Kαι επειδή σήμερα με έχει πιάσει θέλετε να μας πείσετε ότι βάσει του δικού σας γούστου

αυτό είναι πιο όμορφο
View attachment 36602

από αυτό
View attachment 36600

ή έστω αυτό....???
View attachment 36601

Υeah right..... :rolleyes:
όντως άθλια ... αλλα δεν μιλάμε για ξύρισμα ... για κούρεμα , κοντεμα , ψαλλίδισμα .
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
-ε οχι και ρόζ , δε λέει :p

-ειναι καθαρά πρακτικός ο λόγος του κουρέματος

-πήρα maltese (3η φορά να το ξαναγράψω ) διότι έχω μικρό σπίτι και τα υπόλοιπα μικρόσωμα που υπάρχουν στα κυβικά που έψαχνα , δεν μου άρεσαν καθόλου εμφανησιακά

-Μου το χάρισε η κυρία Ελένη που γένησσε η σκύλα της και δεν μπορούσε να τα κρατήσει , πέραν του ενός . Το pet cuty δεν ξέρω που είναι .

-εχω πάει σε έκθεση και εχω συνομιλησει με άτομα που παίρνουν μέρος και πραγματικά εχω σιχαθεί την ζωή μου . Με ξέρεις βλέπω .

-ΑΝ τύχει και δω ή μου δείξουν σκυλο , κουρεμένο , απροστάτευτο , με εγκάυματα και θερμοπληξία ΘΑ εχω γνώμη . Αλλα συνηθίζω να μην μιλάω υποθετικά παριστάνοντας τον ξερόλλα προκειμένου να το παίξω γνώστης .
Αν τυχει και δω κατι , θα ερθω να το γραψω και να πω την γνωμη μου .
1) Ό,τι σου κάνει κέφι....

2) Αυτό δε λέμε μία ώρα..... ότι είναι πρακτικό το θέμα και όχι θέμα άποψης και στυλ.... μάλλιασε η γλώσσα μας!

3) Sorry αλλά η κυρία Ελένη δεν παράγει Bison maltese..... αλλά ημιαιμάκια οπότε άδικα μιλάμε για φυλές....

4) Η κ. Ελένη και η κάθε κυρία Ελένη καλά θα κάνει να στειρώσει τη σκύλα της και να περιοριστεί στις κατσαρόλες της.... κατά τα άλλα χιουμοράκι βλέπω....χμμμμ ενδιαφέρον

5) Ελπίζω να τη σιχένεσαι και αυτή τη στιγμή που συνομιλείς μαζί μου μη χαλάσουμε τη ρουτίνα (και σημειωτέον δεν είμαι εκτροφέας και ούτε έχω βλέψεις να γίνω)

6) Η υπόθεση είναι για τους αδαής..... πάρε την θεωρεία του Νεύτωνα περί μετάδοσης της θερμότητας μέσω στερεών υλικών καθώς και τα κοινώς αποδεκτά της κτηνιατρικής (και όχι μόνο) ότι τα ανοιχτά δερματα χωρίς υψηλά ποσοστά μελανίνης καίγονται πιο εύκολα και ότι τα κυνοειδή δεν έχουν υδροτοποιούς αδένες στο δέρμα τους για να αποβάλλουν τη θερμότητα παρά μόνο το λαχάνιασμα και άσε τα ζωντανά παραδείγματα με σκυλάκια με εγκαυματα για να πεισθείς.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
και ξαναλέω οτι εφόσον δεν με απασχολούν τα πάρτυ με τις εκθέσεις ( για εμένα είναι πάρτυ επίδειξης ) , οι καθαροαιμίες , συν του οτι άλλο τόσο δεν με αφορούν οι απόψεις των εκτροφέων γιατι αυτό που θέλουν να πουλήσουν δείχνουν ( κατα 99% αν στις φωτογραφίες τους είχαν maltese με 5 πόντους τρίχωμα , ολοι θα φωνάζανε να τα κουρεύουν...επειδη ετσι είπε ο εκτροφέας... ) , θα το κουρεύω .

Σοορυ κιολας , αλλα οι καθαροαιμίες , τα pedigree , τα "πρότυπα" και γενικά όλα αυτά τα επιδεικτικά δήθεν δεν με συγκινούνε .
Ολα αυτα τα σκυλια ειναι ανθρώπινα δημιουργηματα , όταν τοοοτε ενας τυχάρπαστος πήρε και μπαστάρδεψε 4-5 φυλες για να κάνει ενα ζωο με το μαλλι που του άρεσε , το χρωμα που του αρεσε ,και -ξερωγω- τα δοντια που ηθελε για να κουβαλαει τις μπεκάτσες απο το κηνύγι .

Ε , αν είναι δυνατόν δηλαδή ... πρότυπα , και ιστορίες για αρκούδες .

Αποκει και πέρα ολα είναι θέμα γούστου ( once again ) και οπτικής γωνιάς

Τόση απαξίωση... Κρίμα που σπουδάζεις κτηνίατρος...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τόση απαξίωση... Κρίμα που σπουδάζεις κτηνίατρος...

Ορίστε.....???????? :eyecrazy:

.....και μετά αναρωτιόμαστε εάν έκανε η κότα το αυγό η το αυγό την κότα....
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ωραία.... και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί το παίζουν groomer και κοπανάνε τις ενεσούλες και τα κάνουν "κουρεμάδια γίδια" τα σκυλιά.....

Δε το λες βρε κοπέλα μου μία ώρα να μη χάνω τα λόγια μου στα σεντόνια....
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πάντως όπως εξελίχθηκε αυτό το θέμα, έχω να πω ότι ειναι ακρως επιμορφωτικό για όποιον επιλέγει μακρύτριχη φυλή χωρίς να διαβάσει αρκετά στην αρχή.
Καλώς ή κακώς είναι όπως εκαναν κάποιες δεκαετίες πριν κουρούπα τα παιδιά για τι ψείρες. Πρακτικό μεν, τρισάθλιο δε.
Και στην τελική αν θεωρούμε κουραφέξαλα τα πεντιγκρι και την καθαροαιμία, παίρνουμε ενα μικρόσωμο κοντύτριχο ημίαιμο και τελειώνει το θέμα. Δεν παίρνουμε ενα σκυλι και το κάνουμε όπως εμεις θέλουμε. Τότε μια χαρά μας βολεύουν και τα λούτρινα. Και τα κουρεύουμε και δεν ξαναμακραίνει το μαλλι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf