Κούρεμα Μαλτέζ


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
αν το σκυλάκι της φίλης μας,ήταν σε άθλια κατάσταση,καλά,έκανε που το ξύρισε η groomer!!!!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταλαιπωρία,απο ένα σκυλάκι που το τραβάει η κομμώτρια να ξεμπερδευτεί.και αυτό πονάει,έχει και λεπτό δέρμα,ευαίσθητη τρίχα,κλπ κλπ!!!!Προσωπικά,θεωρώ πως αν δεν υπάρχει τρόπος να είναι πάντα στην "τρίχα"το μαλλάκι,είτε από άγνοια groomimg,είτε από δραστήρια ζωή,είτε γιατί το ντύσανε το χειμώνα με πουλοβεράκι και το γδύσανε την Ανοιξη,είτε γιατί ρίξανε σαμπουάν πριν το ξεμπερδέψουν,είτε .....είτε....καλύτερα που ξαλάφρωσε το καημένο....Αν δεν τους αρέσει θα τους γίνει μάθημα και την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικοί,με την περιποίηση του τριχώματος...αν όμως τους αρέσει????εκείνοι ζουν μαζί του όχι εμείς...Ως αναφορά η Εκθεση μορφολογίας,έχω να πω..."οσα δε φτάνει η αλεπού......."
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μια χαρά ήταν το μαλλάκι του. Μακάρι να καταλάβουν τι έκαναν και να μην το ξανακάνουν. Τόσες χτένες και τόσα προϊόντα υπάρχουν για το τρίχωμα του σκύλου πια που οι δικαιολογίες είναι περιττές.

βγαινουμε βολτουλα και λερωνομαστε ευκολα
ολα κολλανε επανω της και οταν την χτενιζαμε.... πονουσε
οποτε... σκεφτεικαμε οτι ετσι θα ειναι καλυτερα

ασε που σε 1 μηνα το πολυ θα ειναι μια χαρα
στους δυο.... θα θελει παλι κουρεμα
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Τόση απαξίωση... Κρίμα που σπουδάζεις κτηνίατρος...
αυτό δεν νομίζω οτι έχει κάποια σημασία , τουλάχιστον πρακτική . Τον κτηνίατρο δεν τον αφορούν τα πιστοποιητικά κλπ . Αυτά είναι αλλουνού θέματα προς ενασχόληση .
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ο κτηνίατρος εκφράζει πάντα τη γνώμη του και μπορεί να γίνει επικίνδυνος, αφού επωφελείται από τις χαζές επιλογές των πελατών του (sic!), οι οποίοι πιστεύουν τις συμβουλές του σαν Ευαγγέλιο. Αν έχεις τέτοιες απόψεις νέος άνθρωπος και μεθαύριο λες τα ίδια στον κόσμο, την κάτσαμε τη βάρκα.
 


bagg21

Active Member
19 Αυγούστου 2012
25
0
Καλησπερα ! Επειδη το ψαχνω για να μην ποσταρουμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια και δεν το βρισκω μηπως ξερετε γιατι ενω χτενιζω το μαλτεζακι μου καθε μερα πολλες φορες ακομα και 2 φορες την μερα κανει κομπους ;;

Μου το κανει εδω και 4 μερες καθε μερα με καινουριους κομπους σε διαφορα σημεια... Το λατρεμενο μου ειναι 5 μηνων .... :(
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι εννοεις; Απο pet shop την πηρα..

Aν ηξερες πόσες χτένες υπάρχουν... ενα σωρό!
Το μαλλι στα μαλτέζ ειναι ακρως απαιτητικό. Καλο θα είναι πριν το χτενισεις να ψεκάζεις το μαλλακι με ενα ειδικο σπρέυ ενυδάτωσης που βοηθά και στους κομπους! Για κόμπους όμως, θέλει ψιλη χτένα για να τους εντοπίζεις και μετά σιγά σιγά με τα δάχτυλα τον "ανοιγεις" για να σώσεις το μαλλάκι και να μην φυγει τούφα.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Aν ηξερες πόσες χτένες υπάρχουν... ενα σωρό!
Το μαλλι στα μαλτέζ ειναι ακρως απαιτητικό. Καλο θα είναι πριν το χτενισεις να ψεκάζεις το μαλλακι με ενα ειδικο σπρέυ ενυδάτωσης που βοηθά και στους κομπους! Για κόμπους όμως, θέλει ψιλη χτένα για να τους εντοπίζεις και μετά σιγά σιγά με τα δάχτυλα τον "ανοιγεις" για να σώσεις το μαλλάκι και να μην φυγει τούφα.
καλημερα! διαβασα οτι οι μεταλικες χτενες με τις 2 διαστασεις στα ανοιγματα ειναι οι καλητερες για τα μακρυτριχα - μαλτεζ κλπ.Ισχυει??Εδω στην περιοχη μου , σε 2 πετ που εχω παει δεν εχω βρει μεταλικη ,μονο πλαστικη. Κανει την ιδια δουλεια??Η μικρη ειναι τωρα 4 μηνων, ποια ειναι η ιδανικη χτενα ,γιατι εγω μεχρι στιγμης την κανω με την ψιλη συρματινη και με μια απλη βουρτσα με στρογγυλεμενες ακρες.
Εντωμεταξυ καπου εγραψα (ερωτηση-δεν θυμαμαι σε πιο ποστ) ενα κουταβι ποτε αλλαζει το τριχωμα του απο κουταβισιο σε μονιμο-ενηλικο?Αυτο το χνουδι πια, το χω παντα μεσα στο ρουθουνια μου,αλλα δεν μπορω να μην χωνω μου μουρη μου στο χνουδολαιμο της... :):):)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι, βουρτσα με στρογγυλεμένες ακρες σπάει το τριχωμα. Χρειαζεσαι μια μαλακή pin brush
Η πλαστική χτένα δεν θα σε βοηθήσει να γλυτώσεις απο κομπάκια και τζίβες. Από όσο βλέπω εισαι Χαλκίδα. Αν κατεβεις προς αθήνα πηγαινε από το μαγαζί του Τσομπάρη να εφοδιαστείς κατάλληλα. Ή δες από την ιστοσελιδα του που έχει κατάλογο με τα προιοντα και κανε τηλεφωνική παραγγελια.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Οχι, βουρτσα με στρογγυλεμένες ακρες σπάει το τριχωμα. Χρειαζεσαι μια μαλακή pin brush
Η πλαστική χτένα δεν θα σε βοηθήσει να γλυτώσεις απο κομπάκια και τζίβες. Από όσο βλέπω εισαι Χαλκίδα. Αν κατεβεις προς αθήνα πηγαινε από το μαγαζί του Τσομπάρη να εφοδιαστείς κατάλληλα. Ή δες από την ιστοσελιδα του που έχει κατάλογο με τα προιοντα και κανε τηλεφωνική παραγγελια.
εχω μια τετοια

και μια τετοια

δεν κανει ετσι?? tsombaris.gr ειναι το site ??
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οχι δεν κανει η πρώτη και η δεύτερη ειναι slicker, όχι βουρτσα.
ναι αυτό ειναι το σάιτ του.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
οχι δεν κανει η πρώτη και η δεύτερη ειναι slicker, όχι βουρτσα.
ναι αυτό ειναι το σάιτ του.
κραταω την δευτερη δηλαδη? Ευχαριστω θα κοιταξω το site:)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
κραταω την δευτερη δηλαδη? Ευχαριστω θα κοιταξω το site:)
η δεύτερη ειναι αποκλειστικά για κομπους που δεν μπορείς να κάνεις με τα χέρια και τη χτένα. Δεν ειναι να το χτενιζεις τακτικά το σκυλι με αυτή.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
pin brushes: http://www.chrissystems.com/grooming-tools/brushes-/pet-grooming-show-dog-and-cat-pin-brushes.aspx

butter combs: http://www.chrissystems.com/grooming-tools/pet-grooming-show-dog-and-cat-combs.aspx

και εδώ κάτι για το grooming αν και αν google-άρεις θα βρεις πολλές τέτοιες σελίδες

http://www.malteseonly.com/page2.html

κάτω τα δικά μου κυρια εργαλεία: pin brush 20mm (έχω και 27mm) και butter comb 000 (έχω και 006 για τη μουσούδα). Έχω και άλλες πιο αραίες χτένες αλλά εκείνες είναι περισσότερο για το τελείωμα. To slicker το αποφεύγω - καταστρέφει το μαλλί, συνήθως το χρησιμοποιώ μόνο για τα πόδια και την κοιλιά.
Για το χτένισμα και το βούρτσισμα υπάρχουν ειδικά προιόντα που λεγονται dematting spray, πολύ διευκολύνουν το ξεμπέρδεμα. Όπως είπε η Ghelly - ποτέ δεν χτενίζουμε στεγνή τρίχα!!!
 

Attachments

  • Like
Reactions: ghelly


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
pin brushes: http://www.chrissystems.com/grooming-tools/brushes-/pet-grooming-show-dog-and-cat-pin-brushes.aspx

butter combs: http://www.chrissystems.com/grooming-tools/pet-grooming-show-dog-and-cat-combs.aspx

και εδώ κάτι για το grooming αν και αν google-άρεις θα βρεις πολλές τέτοιες σελίδες

http://www.malteseonly.com/page2.html

κάτω τα δικά μου κυρια εργαλεία: pin brush 20mm (έχω και 27mm) και butter comb 000 (έχω και 006 για τη μουσούδα). Έχω και άλλες πιο αραίες χτένες αλλά εκείνες είναι περισσότερο για το τελείωμα. To slicker το αποφεύγω - καταστρέφει το μαλλί, συνήθως το χρησιμοποιώ μόνο για τα πόδια και την κοιλιά.
Για το χτένισμα και το βούρτσισμα υπάρχουν ειδικά προιόντα που λεγονται dematting spray, πολύ διευκολύνουν το ξεμπέρδεμα. Όπως είπε η Ghelly - ποτέ δεν χτενίζουμε στεγνή τρίχα!!!
Ευχαριστω παρα πολυ!! Ο Τσομπαρης μολις ελαβε μια παραγγελια μου και πρωτα ο Θεος αυριο παραλαμβανω....
 
  • Like
Reactions: ghelly


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Καλησπέρα. Πέρασα τις προάλλες από ένα groomerάδικο για να πάρω κάτι μπιχλιμπίδια και ο ιδιοκτήτης-groomer,αφού είδε την Μαλτεζοκουταβίνα μου, μου είπε: "Το ξέρεις πως ΄πρέπει σε 1-2 μήνες να την φέρεις για να την κουρέψουμε γουλί για να φύγει το κουταβίσιο τρίχωμα; Θα είναι λίγο άσχημη στην αρχή, αλλά μετά θα σου κάνει τριχάρα!" ...Οταν ρώτησα τι κούρεμα, μου είπε με μηχανή. Του είπα όσα διάβασα περι ποτε μηχανη σε μαλτεζ και μου είπε πως αυτά τα λένε οι άσχετοι :cautious:. Εννοείται πως δεν τον εμπιστεύομαι, αλλά το να μην την κουρέψω για "να φύγει το κουταβοχνούδι" ισχύει εξίσου ή θέλει βοήθεια το μαλλάκι;;;:confused:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα. Πέρασα τις προάλλες από ένα groomerάδικο για να πάρω κάτι μπιχλιμπίδια και ο ιδιοκτήτης-groomer,αφού είδε την Μαλτεζοκουταβίνα μου, μου είπε: "Το ξέρεις πως ΄πρέπει σε 1-2 μήνες να την φέρεις για να την κουρέψουμε γουλί για να φύγει το κουταβίσιο τρίχωμα; Θα είναι λίγο άσχημη στην αρχή, αλλά μετά θα σου κάνει τριχάρα!" ...Οταν ρώτησα τι κούρεμα, μου είπε με μηχανή. Του είπα όσα διάβασα περι ποτε μηχανη σε μαλτεζ και μου είπε πως αυτά τα λένε οι άσχετοι :cautious:. Εννοείται πως δεν τον εμπιστεύομαι, αλλά το να μην την κουρέψω για "να φύγει το κουταβοχνούδι" ισχύει εξίσου ή θέλει βοήθεια το μαλλάκι;;;:confused:
Όχι, σε παρακαλώ μην το κάνεις. Μόνο του θα αλλάξει το κουταβίσιο του τρίχωμα. Ποια βοήθεια εννοείς? Όλα που θέλει το σκυλάκι σου είναι συχνό βούρτσισμα/χτένισμα για να μην κομπιάζει και μπάνιο όποτε χρειάζεται με καλό "σκυλίσιο" σαμπουάν και οπωσδήποτε μαλακτική κρέμα.
Μετά μπορείς να κόβεις λίγο το μαλλάκι του για να παραμένει στο μήκος 4-5 εκ. (το λεγόμενο puppy cut) αλλά ποτέ μην το ξυρίζεις.
 


Pink13

New Member
6 Δεκεμβρίου 2016
3
0
48
Μην το κανείς από προ
Καλησπέρα. Πέρασα τις προάλλες από ένα groomerάδικο για να πάρω κάτι μπιχλιμπίδια και ο ιδιοκτήτης-groomer,αφού είδε την Μαλτεζοκουταβίνα μου, μου είπε: "Το ξέρεις πως ΄πρέπει σε 1-2 μήνες να την φέρεις για να την κουρέψουμε γουλί για να φύγει το κουταβίσιο τρίχωμα; Θα είναι λίγο άσχημη στην αρχή, αλλά μετά θα σου κάνει τριχάρα!" ...Οταν ρώτησα τι κούρεμα, μου είπε με μηχανή. Του είπα όσα διάβασα περι ποτε μηχανη σε μαλτεζ και μου είπε πως αυτά τα λένε οι άσχετοι :cautious:. Εννοείται πως δεν τον εμπιστεύομαι, αλλά το να μην την κουρέψω για "να φύγει το κουταβοχνούδι" ισχύει εξίσου ή θέλει βοήθεια το μαλλάκι;;;:confused:
σωπικ
Καλησπέρα. Πέρασα τις προάλλες από ένα groomerάδικο για να πάρω κάτι μπιχλιμπίδια και ο ιδιοκτήτης-groomer,αφού είδε την Μαλτεζοκουταβίνα μου, μου είπε: "Το ξέρεις πως ΄πρέπει σε 1-2 μήνες να την φέρεις για να την κουρέψουμε γουλί για να φύγει το κουταβίσιο τρίχωμα; Θα είναι λίγο άσχημη στην αρχή, αλλά μετά θα σου κάνει τριχάρα!" ...Οταν ρώτησα τι κούρεμα, μου είπε με μηχανή. Του είπα όσα διάβασα περι ποτε μηχανη σε μαλτεζ και μου είπε πως αυτά τα λένε οι άσχετοι :cautious:. Εννοείται πως δεν τον εμπιστεύομαι, αλλά το να μην την κουρέψω για "να φύγει το κουταβοχνούδι" ισχύει εξίσου ή θέλει βοήθεια το μαλλάκι;;;:confused:[/QUς
Μην το κανείς είχα πρόσφατη εμπειρία έπειδη είχε πολλούς κόμπους έτυχε να αλλάξω και κομμωτήριο δυςτυχως που μου το έκαναν με ψαλίδι Και μου είπε οτι σου είπαν και σένα. το μαλτέζακι μου έτρεμε πόσες μέρες χάλια ψυχολογία δεν έτρωγε κτλ μόνο ψαλίδι θα σου έλεγα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλησπέρα. Πέρασα τις προάλλες από ένα groomerάδικο για να πάρω κάτι μπιχλιμπίδια και ο ιδιοκτήτης-groomer,αφού είδε την Μαλτεζοκουταβίνα μου, μου είπε: "Το ξέρεις πως ΄πρέπει σε 1-2 μήνες να την φέρεις για να την κουρέψουμε γουλί για να φύγει το κουταβίσιο τρίχωμα; Θα είναι λίγο άσχημη στην αρχή, αλλά μετά θα σου κάνει τριχάρα!" ...Οταν ρώτησα τι κούρεμα, μου είπε με μηχανή. Του είπα όσα διάβασα περι ποτε μηχανη σε μαλτεζ και μου είπε πως αυτά τα λένε οι άσχετοι :cautious:. Εννοείται πως δεν τον εμπιστεύομαι, αλλά το να μην την κουρέψω για "να φύγει το κουταβοχνούδι" ισχύει εξίσου ή θέλει βοήθεια το μαλλάκι;;;:confused:

Eγώ που δεν έχω ιδέα από μαλτέζ και μου φαίνεται μεγάλη παπάντζα η ρήση του γκρούμερ.
Αλλά έχεις εκτροφέα. Αυτόν θα συμβουλεύεσαι για τέτοια θέματα.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf