Κρητικός Λαγωνικός


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
και @manolo και @Sara ούτε είμαι στην πλευρά να πω ο Κ.Λ είναι ο Πρώτος (νάτο το κεφαλαίο).. αλλά δεν θα κάτσω να γράψω οτι είναι από την Αίγυπτο... έτσι έγραψα παραπάνω.. αλλά δεν δέχομαι με σικέ αποδείξεις σαν τα γκάλοπ και τις δημοσκοπήσεις (οτι πληρώνεις θα πάρεις) τα περί Αιγύπτου, και Μεσοποταμίας.. αυτό το γενικά οτι ΟΛΑ τα έφεραν, μας τα έφεραν, στο δικό μου μυαλό το κάνω : ΟΛΑ τα πήγαμε (και ας φτάσω και στα όρια του γραφικού) αν θέλω να ''στανιάρω'' πάω στο σπήλαιο των Πετραλώνων και βλέπω μία οικογένεια με την φωτιά στο κέντρο η οποία ήταν και αυτοί ''μετανάστες''.. γενικά δεν είναι κανένας αυτόχθονας στον Ελλινικό χώρο (και οι τοιχογραφίες/βραχογραφίες είναι γκράφιτι απο άλλους... ξένους ..ΠΑΝΤΑ ήρθαν/έφεραν/μετέφεραν... δεν έχω καμία πηγή @manolo αν θέλω να βρώ θα φτάσω μέχρι τους ακραίους που έχουν βήμα στην τηλεόραση... αλλά αυτό το ''οι άλλοι'' δεν το δέχομαι...όπως δεν θα βρεί πηγές η αντίθετη άποψη, δεν θα βρω και εγώ(εκτός αν κάνουμε σικέ things).. αυτό όμως δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα να με ταίζουν προπαγάνδα στα σχολεία και στα βιβλία..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ntoulis Ανοίγεις πολλά θέματα που είναι άσχετα με τον κρητικό ίχνηλατη και στην τελική μεγαλύτερη σημασία έχει σε τι φάση είναι τώρα η φυλή και ποιο το μέλλον της. Το αν προήλθε από την Αίγυπτο η μάς την έκαναν δώρο οι θεοί του Ολύμπου, για μένα έχει μικρή σημασία. ;)
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα παρω σημερα το βιβλίο της Sian Hall και θα δω πού στηρίζει την καταγωγή του ΚΛ απο τον αιγυπτιακό. Της έστειλα στο μεταξύ πρόσκληση απο το LinkedIn ωστε να μπορώ να της στείλω μήνυμα, αλλα δε ξερω αν θα το δεχτεί αφού δεν με ξέρει.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
@ntoulis Ανοίγεις πολλά θέματα που είναι άσχετα με τον κρητικό ίχνηλατη και στην τελική μεγαλύτερη σημασία έχει σε τι φάση είναι τώρα η φυλή και ποιο το μέλλον της. Το αν προήλθε από την Αίγυπτο η μάς την έκαναν δώρο οι θεοί του Ολύμπου, για μένα έχει μικρή σημασία. ;)
για μένα περισσότερο σημασία έχει να προστατευθεί η Ιστορία του.. το τώρα και το μέλλον του θα εξαρτηθεί από ανθρώπους σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, που άλλοτε θα είναι έτσι και άλλοτε γιουβέτσι... ας μην αλλάξουν την Ιστορία (όποια και αν είναι αυτή, χωρίς να οικειοποιούνται όμως) και από εκει και ύστερα ας γίνει αυτό που θα θελήσουν οι εποχες.. επειδή είμαι από Μακεδονία με ενοχλούν αφάνταστα τα περί 'το ένα-το άλλο'' δώσε μου ένα δίκιο ε :)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Θα παρω σημερα το βιβλίο της Sian Hall και θα δω πού στηρίζει την καταγωγή του ΚΛ απο τον αιγυπτιακό. Της έστειλα στο μεταξύ πρόσκληση απο το LinkedIn ωστε να μπορώ να της στείλω μήνυμα, αλλα δε ξερω αν θα το δεχτεί αφού δεν με ξέρει.
αν σου απαντήσει ρώτησέ την και για τον σκύλο της Χαναάν, έτσι από περιέργεια ;)
16 χρόνια έκανε να το γράψει το βιβλίο..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα την ρωτήσω. Για την ώρα μου απάντησε η Liston με βιβλιογραφία και έχω να γράψω σε κανα δυο ακόμη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
@Amaliaz
Συμμετοχή σκύλου μη διεθνούς αναγνωρισμένης φυλής σε έκθεση εκτός χώρας καταγωγής; Πως ακριβώς έγινε αυτό;
Το Κρητικο Λαγωνικο ειναι αναγνωρισμενο στη Γερμανια απο το Γερμανικο Ομιλο Λαγωνικων Σκυλων. Eιδικη εκθεση ηταν και συμμετειχαν 67 Κρητικα Λαγωνικα !
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
Διεθνής αναγνώριση θα πεί ότι η FCI εντάσσει την φυλή στις φυλές που αναγνωρίζει και αποδίδει cacib
Εθνική αναγνώριση θα πεί ότι κάποιος εθνικός όμιλος αναγνωρίζει εθνικά κάποια φυλή στην οποία δίνει συμμετοχή στις εκδηλώσεις του και αποδίδει cac
τα κρητικά είναι εδώ και χρόνια πολύ δημοφιλή στη Γερμανία
Συμμετέχουν σε αγώνες agility ,κάνουν ιχνηλασία ανθρώπων (mantrailing) ,είναι σκύλοι θεραπείας και μετά από τόσα χρόνια ο Γερμανικός κυνολογικός όμιλος αποφάσισε να κάνει εθνική αναγνώριση στον Κρητικό Λαγωνικό
Μεταφράστηκε το πρότυπο στα γερμανικά-εκπαιδεύτηκαν κριτές και βουαλά
Μπορούν να εγγράψουν γέννες εκεί-να συμμετάσχουν στις εκθέσεις για cac και μπορούμε και Έλληνες εκθέτες να πάμε και να συμμετάσχουμε εκεί
Συνηθίζεται γενικά αυτό (εφόσον η φυλή έχει άτομα και δημοτικότητα) και είναι θέμα Εθνικού ομίλου
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ο Μr Kokonias τα πε καλυτερα ειναι η αληθεια... εγω τα κανα λιγο σαλατα:rolleyes:(y)
 
  • Like
Reactions: Orilis


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
..........Το μόνο σίγουρο είναι πως μου κεντρισε το ενδιαφέρον και στην επόμενη επίσκεψη μου στο χωριό θα "ανακρινω" τους παππουδες του χωριού που όλοι ασχολούνται με το κυνήγι, έχουν αξιόλογα σκυλιά και σίγουρα έχουν πολλά να μου πουν.
Ελπίζω να επανέλθω με πολλές πληροφορίες.
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στο χωριό και ένα Βράδυ στο καφενείο του χωριού έπιασα συζήτηση για τους ντόπιους σκύλους (κρητικός ίχνηλατης) με 2 άτομα που ξέρω πως ασχολούνται με τους σκύλους και με το κυνήγι. Ειδικά ο ένας είναι ο πατέρας κολλητου μου φίλου και γνώριζα πως κατά καιρούς είχε αξιόλογα σκυλιά.
Δυστυχώς τώρα κανένας από τους 2 δεν έχει τώρα αξιόλογο δείγμα ντοπιου σκύλου και από την συζήτηση μπορώ να πω πως απογοητευτηκα. Συγκεκριμένα ο πατέρας του φίλου μου μου είπε πως μέχρι πρόσφατα είχε 2 αξιόλογα σκυλιά τα οποία του τα φολιασανε (πονεμένη ιστορία στα μέρη μου). Από την όλη συζήτηση μου έκανε εντύπωση το ποσό πολύ γνώστες είναι (μου περιγραφανε τον σσκύλο λες και διαβαζαν το πρότυπο) και λίγο πολύ μου επιβαιβεωσαν την κατάσταση που επικρατεί στην συγκεκριμένη φυλή (και στις ελληνικές φυλές γενικότερα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από τους γνώστες του φορουμ).
Όσο για φωτογραφίες που ήθελα να βγάλω ααπό ντόπιους σκύλους, μου πρότειναν κάποια σκυλιά σε διπλανα χωριά που όμως δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ.
Δυστυχώς η έρευνα μου δεν είχε τα αποτελέσματα που περίμενα :(
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ptf Καλά ντε λαγωνικός :)

Να συμπληρώσω κάτι ακόμη.
Πάνω στην συζήτηση και ενώ μου περιεγραφαν με νοσταλγία το ποσό αξιόλογα σκυλιά ήταν, στην ερώτηση μου γιατί τα μπαστ@ρδεψατε η απάντηση ήταν ένα σιωπηλο κούνημα του κεφαλιού. (στερνη μου γνώση να σε είχα πρώτα που λένε και στο χωριό μου)
Χαίρομαι τουλάχιστον που μαθαίνω πως τώρα γίνεται μια αξιόλογη προσπάθεια στο να σωθεί και να αναγνωριστει η φυλή, εύχομαι το ίδιο να γίνει και για τις υπόλοιπες ελληνικές φυλες Και εσείς οι γνώστες του φορουμ των ελληνικών φύλων να είστε υπερβολικοι στα κακώς κείμενα που όχι άδικα βλέπετε και να προκύψει ένα καλό αποτέλεσμα.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι μεταξύ Κρητικού Λαγωνικού αφού διαβασα για την ράτσα αυτή και whippet
καμία σχέση απολύτως ,ξαναδέστο
είναι σαν να λες είμαι μεταξύ αγροτικού αμαξιού ή smart
 
  • Like
Reactions: takisft


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Kouros
Για το Βίντσι δεν ξέρω, αλλά για την Σητεία που είναι και ο τόπος καταγωγής μου, σίγουρα υπάρχουν καλά κυνηγοσκυλα, τα καλύτερα ίσως, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι Κρητικοί λαγωνικόι 100%.
Έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που ασχολούνται με το κυνήγι. Κάποιοι από αυτούς αρκετά ψαγμενοι. Έχω πάει και πολλές φορές κυνήγι μαζί τους παρόλο που δεν κυνηγω, απλά για την εμπειρία και την βόλτα στην φύση. Έχω συζητήσει πολλές φορές μαζί τους για την συγκεκριμένη ράτσα. Τον ντοπιο σκύλο όπως τον λέμε εμείς.
Το συμπέρασμα που βγαίνει από όλες αυτές τις συζητήσεις είναι πως 100% ντόπιοι δεν υπάρχουν πλέον.
Απλά υπάρχουν πολύ καλά σκυλιά που κάποια από αυτά φέρνουν πάρα πολύ σε ντοπιο.
Φαντάζομαι πως ο λόγος που δεν υπάρχει πλέον είναι γιατί οι κυνηγοί δεν είχαν πλάνο στην αναπαραγωγή των σκύλων τους και χάθηκε η μπάλα (και για άλλους λόγους στενοκεφαλιας και κακιάς που όμως δεν είναι της παρούσης).

Αν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις την διαδικασία που θα τον έβρισκες αυτόν τον σκύλο και πως θα ήσουν σίγουρος ότι είναι ο πραγματικός ντοπιος;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Kouros
Για το Βίντσι δεν ξέρω, αλλά για την Σητεία που είναι και ο τόπος καταγωγής μου, σίγουρα υπάρχουν καλά κυνηγοσκυλα, τα καλύτερα ίσως, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι Κρητικοί λαγωνικόι 100%.
Έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που ασχολούνται με το κυνήγι. Κάποιοι από αυτούς αρκετά ψαγμενοι. Έχω πάει και πολλές φορές κυνήγι μαζί τους παρόλο που δεν κυνηγω, απλά για την εμπειρία και την βόλτα στην φύση. Έχω συζητήσει πολλές φορές μαζί τους για την συγκεκριμένη ράτσα. Τον ντοπιο σκύλο όπως τον λέμε εμείς.
Το συμπέρασμα που βγαίνει από όλες αυτές τις συζητήσεις είναι πως 100% ντόπιοι δεν υπάρχουν πλέον.
Απλά υπάρχουν πολύ καλά σκυλιά που κάποια από αυτά φέρνουν πάρα πολύ σε ντοπιο.
Φαντάζομαι πως ο λόγος που δεν υπάρχει πλέον είναι γιατί οι κυνηγοί δεν είχαν πλάνο στην αναπαραγωγή των σκύλων τους και χάθηκε η μπάλα (και για άλλους λόγους στενοκεφαλιας και κακιάς που όμως δεν είναι της παρούσης).

Αν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις την διαδικασία που θα τον έβρισκες αυτόν τον σκύλο και πως θα ήσουν σίγουρος ότι είναι ο πραγματικός ντοπιος;
@Kouros ;;;
Περιμένω μια απάντηση.
Όχι ότι είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, αλλά επειδή σε κόβω για άτομο που δεν κρύβεται και δεν μασάει τα λόγια του φαντάζομαι πως δεν έχεις θέμα να απαντήσεις.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros ;;;
Περιμένω μια απάντηση.
Όχι ότι είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, αλλά επειδή σε κόβω για άτομο που δεν κρύβεται και δεν μασάει τα λόγια του φαντάζομαι πως δεν έχεις θέμα να απαντήσεις.
@manolo Αρχης γενομενης να σου πω οτι εχω αντιθετη αποψη οσον αφορα τη συγκεκριμμενη ρατσα.Προσωπικα εγω κυνηγω οχι ομως τοσο φανατικα οσο τις αλλες μου δραστηριοτητες.Ειχα τετοιο σκυλι καο ο κουμπαρος μου προσφατα πηρε ενα θηλυκο χρωματος κρεμ σαν του λαμπραντορ.Το πηρε απο την ιεραπετρα απο ιδιωτη κυνηγο και βεβαιως βεβαιως ηταν 100% κρητικος ιχνηλατης..το πηρε απο τοπο καταγωγης του,συμπεριφερετε σαν κρητικος ιχνηλατης τι θα ειναι περδικα!!!Μην το κανουμε σαν την κυβερνηση του σφυριζα να βαφτιζουμε την ανατολη δυση!Τι θα μπορουσε να ειναι δλδ?Να ειχε pedigree?Δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει παντως οτι αυτα τα σκυλια δεν ειναι τα ιδια με τα παλαιινα.Αντιθετως οτι σου ειπαν το ειπαν επειδη οι συντοπιτες σου δεν θελουν να τα χασουν και ανεκαθεν τα δινανε δυσκολα....

Και ρωταω τωρα εγω πας στη μογγολια εκει στις στεπες αναμεσα εκει στους χωριατες εχουν ενα τσομπανομαντροσκυλο τον banhar η καπως ετσι λεγεται η ρατσα και θες ενα κουταβι, τι θα πεις?Κυριοι τα σκυλια σας δεν ειναι καθαροαιμα γιατι δεν εχουν pedigree και δεν ειναι εγκεκριμμενα απο την fci ,οχι συγνωμη δεν θα παρω θα παω αποτην κολοπετεινιτσα που υπαρχει επισημος εκτροφεας με πεντιγκρι , με φωτο στο facebook σε γκλαμουρ ποζες,με βραβεια κτλ.....
Δηλαδη εσυ τι θα επαιρνες?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Kouros
Εγώ δεν ασχολούμαι με το κυνήγι. Απλά και μόνο για εγκυκλοπαιδικους λόγους και για να ξέρω βρε αδερφέ 5 πράγματα για τον σκύλο που κατάγεται από τον τόπο μου, έχω συζητήσει αρκετά με κυνηγούς, κυρίως από το χωριό μου που έχει μεγάλη παράδοση στο κυνήγι και στα κυνηγοσκυλα και τους ξέρω προσωπικα. Αυτά που έγραψα δεν είναι δικά μου λόγια αλλά μετέφερα αυτά που μου είπαν οι ίδιοι.
Αυτοι λοιπόν μου είπαν ότι πλέον δεν υπάρχουν 100% ντόπιοι. Δεν είναι δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα και σε καμία περίπτωση δεν θα έγραφα κάτι κακό για τον τόπο μου αν δεν ιισχύει. Αλλά όταν συζητάω με παππούδες 85 και 90 χρόνων που δεν έχουν ακούσει ποτέ στην ζωή τους την λέξη πεντιγκρι, και μου λένε αυτά εγώ τι να συμπερασμα να βγάλω; οι ίδιοι μου λέγανε πως αν όχι όλα τα περισσότερα έχουν διασταύρωση με ευρωπαϊκές ράτσες.
Τα τελευταία χρόνια κάτιππάει να γίνει αλλά χρειάζεται δουλειά ακόμα.
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά κυνηγοσκυλα, άριστα θα έλεγα (έχω δει σκύλο να βγάζει τρεις λαγους να τους πιάνει και να τους αφήνει στα πόδια του αφεντικό του)
Σίγουραααυτοί που τα έχουν δεν το διαφημιζουν (γιατί η ζηλεια και η φόλα πάει συννεφο) και δεν δίνουν και εύκολα κουτάβια.
Δεν αμφιβάλω ότι βρήκες καλό κυνηγοσκύλο από τα μέρη μου, κρατάω μια επιφύλαξη όμως κατά πόσο είναι κρητικός λαγωνικός. Και κράτα την και εσύ.
Το τελευταίο το γράφω όχι για κανέναν ιδιαίτερο λόγο και ότι έχω κόλλημα με τις ράτσες, αλλά επειδή έγραψες ότι βρήκες κρητικό ιχνηλατη (μάλλον λαγωνικό εννοουσεςς) και εγώ λέω πως απλά βρήκες ένα καλό κυνηγοσκυλο. Όχι ότι είναι κακό.

Υ.Γ : στην κλασική απάντηση ότι φαίνεται ο σκύλος, μου έρχεται στο μυαλό μου ένας γείτονας που ζευγαρωσε την σκύλα του (βελγικό ποιμενικο) με ένα γπ και επειδή τα κουτάβια βγήκαν καταμαυρα τα πουλούσε για γνήσια βελγικα. Και μάντεψε. Τα μοσχοπουλησε.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros
Εγώ δεν ασχολούμαι με το κυνήγι. Απλά και μόνο για εγκυκλοπαιδικους λόγους και για να ξέρω βρε αδερφέ 5 πράγματα για τον σκύλο που κατάγεται από τον τόπο μου, έχω συζητήσει αρκετά με κυνηγούς, κυρίως από το χωριό μου που έχει μεγάλη παράδοση στο κυνήγι και στα κυνηγοσκυλα και τους ξέρω προσωπικα. Αυτά που έγραψα δεν είναι δικά μου λόγια αλλά μετέφερα αυτά που μου είπαν οι ίδιοι.
Αυτοι λοιπόν μου είπαν ότι πλέον δεν υπάρχουν 100% ντόπιοι. Δεν είναι δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα και σε καμία περίπτωση δεν θα έγραφα κάτι κακό για τον τόπο μου αν δεν ιισχύει. Αλλά όταν συζητάω με παππούδες 85 και 90 χρόνων που δεν έχουν ακούσει ποτέ στην ζωή τους την λέξη πεντιγκρι, και μου λένε αυτά εγώ τι να συμπερασμα να βγάλω; οι ίδιοι μου λέγανε πως αν όχι όλα τα περισσότερα έχουν διασταύρωση με ευρωπαϊκές ράτσες.
Τα τελευταία χρόνια κάτιππάει να γίνει αλλά χρειάζεται δουλειά ακόμα.
Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά κυνηγοσκυλα, άριστα θα έλεγα (έχω δει σκύλο να βγάζει τρεις λαγους να τους πιάνει και να τους αφήνει στα πόδια του αφεντικό του)
Σίγουραααυτοί που τα έχουν δεν το διαφημιζουν (γιατί η ζηλεια και η φόλα πάει συννεφο) και δεν δίνουν και εύκολα κουτάβια.
Δεν αμφιβάλω ότι βρήκες καλό κυνηγοσκύλο από τα μέρη μου, κρατάω μια επιφύλαξη όμως κατά πόσο είναι κρητικός λαγωνικός. Και κράτα την και εσύ.
Το τελευταίο το γράφω όχι για κανέναν ιδιαίτερο λόγο και ότι έχω κόλλημα με τις ράτσες, αλλά επειδή έγραψες ότι βρήκες κρητικό ιχνηλατη (μάλλον λαγωνικό εννοουσεςς) και εγώ λέω πως απλά βρήκες ένα καλό κυνηγοσκυλο. Όχι ότι είναι κακό.

Υ.Γ : στην κλασική απάντηση ότι φαίνεται ο σκύλος, μου έρχεται στο μυαλό μου ένας γείτονας που ζευγαρωσε την σκύλα του (βελγικό ποιμενικο) με ένα γπ και επειδή τα κουτάβια βγήκαν καταμαυρα τα πουλούσε για γνήσια βελγικα. Και μάντεψε. Τα μοσχοπουλησε.
@manolo Για να σε προβληματισω εισαι τοσο σιγουρος οτι αν τα πουλουσε για Γερμανικα ποιμενικα μηπως ηταν ποιο γνησια απο αυτα με pedigree?.μηπως?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@manolo Για να σε προβληματισω εισαι τοσο σιγουρος οτι αν τα πουλουσε για Γερμανικα ποιμενικα μηπως ηταν ποιο γνησια απο αυτα με pedigree?.μηπως?
Από όλο το μήνυμα που έγραψα το υστερογραφο βρήκεςνα σσχολιασεις; που στην τελική είναι και άσχετο. Επί της ουσίας πράμα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3