Κυνομαχίες στην Ελλάδα


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Λόγω του ότι είχε ανοιχτεί ένα θέμα με τίτλο "Ποινική δίωξη για κυνομαχίες" και για δικούς τους λόγους κάποια μέλη έσβησαν τα posts τους,το θέμα εκείνο κλειδώθηκε και έμεινε "στον αέρα" χωρίς να βγαίνει πλέον νόημα.

Επειδή το θέμα κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει να το συζητήσουν και κάποιοι είχαν γράψει και μπορεί να νιώθουν άβολα με την κατάσταση που προέκυψε,ανοίγετε το παρόν θέμα με σκοπό να φιλοξενήσει τις απόψεις,τα σχόλια ακόμα και τα στοιχεία κάποιων για τέτοιες δραστηριότητες.

Το κάθε μέλος φέρει προσωπική ευθύνη για τα λεγόμενα του και το φόρουμ δεν υιοθετεί καμία από τις απόψεις των μελών του ως "επίσημη θέση" του φόρουμ.

Δεν επιτρέπετε η αναφόρα ονομάτων και "φωτογράφηση" προσώπων,ιδιαίτερα εάν δεν υπάρχουν στοιχεία που θα μπορούσαν να στηρίξουν κατηγορία σε δικαστήριο.

Να αναφερθεί πως η διαχείριση του dogforum.gr δεν είχε καμία σχέση με το σβήσιμο των posts στο προηγούμενο θέμα και πως θα προσπαθήσουμε να μεταφέρουμε κάποια posts εδώ,με τέτοιο τρόπο που να υπάρχει συνέχεια και να δωθεί και αφετηρία για περαιτέρω σχολιασμό.

Συγνώμη για την ταλαιπωρία! :D
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Νικος wrote

ανοιγω το θεμα γιατι γνωριζω για εναν #^$&*%$&* που παρουσιαζεται ως εκπαιδευτης αλλα στην πραγματικοτητα ειναι απο τους παλιοτερους πιτμπουλαδες που ασχολουνται με κυνομαχιες και θελω να ξερω εαν αξιζει τον κοπο μια καταγγελια ωστε να προχωρησω
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
ROTTIE wrote

Αυτό που γράφεις είναι ΠΟΛΥ σοβαρό φίλε Νίκο!
Εάν έχεις αποδείξεις, αξίζει μια καταγγελία!

Ο Νόμος υπ’ αριθμ. 3170, αναφέρει χαρακτηριστικά:
"Απαγορεύεται η εκτροφή, η εκπαίδευση και η χρησιμοποίηση σκύλων για κυνομαχίες (άρθρο 2, παρ. 4). Oι παραβάτες τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι δώδεκα μήνες και χρηματική ποινή από 5.000 μέχρι 10.000 ευρώ. "
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Έχεις ενδείξεις ή αποδείξεις?
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
matilda wrote

Χαζή απορία: Αν κάνεις καταγγελία και μπουκάρουν και βρουν τις ταινίες, δεν έχει κάποιες κυρώσεις??
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
GRDANE wrote

δεν... νομίζω δυστυχώς να είναι τόσο εύκολο....

ίσως ο φίλος που αγόρασε το κουτάβι να κάνει τον ενδιαφερόμενο.... να δει μία κυνομαχία.. και έτσι να του την "στήσουν".... :x
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
oscar wrote

σε εχει πειραξει και κατι αλλο εκτος του οτι πιστευεις οτι βαζει σκυλια?
ο φιλος τελικα εδωσε 1500 για να παρει πιτμπουλ?
ποσο χρονων εισαι?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
boxer wrote

αι πώς "εφτασε" στον πολυτιμο εκτροφεα-εκπαιδευτη κλπ το φιλαρακι σου?

επισης, στη διαδικασια καταγγελιας συμφωνει και το φιλαρακι σου? θελει να συμμετεχει?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
ROTTIE wrote

Παιδιά ΔΕΝ παίζουμε με αυτά τα θέματα!!!
Εάν έχετε σοβαρά στοιχεία και αποδείξεις οφείλετε να τον καταγγείλετε!
Αυτοί οι άνθρωποι είναι εγκληματίες και χρειάζονται παραδειγματική τιμωρία!

Εάν μιλάς σοβαρά και έχεις την διάθεση να προχωρήσεις σε καταγγελία με το φίλο σου, στείλε μου pm και θα σε φέρω σε επαφή με ανθρώπους που μπορούν να σας βοηθήσουν.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
boxer wrote

να υπηρχε μηχανη του χρονου να στελνονταν πολυ πισω και να ριχνονταν να τους φανε τα λιονταρια και το κοινο να επευφημει..................
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι κυνομαχίες είναι μια από τις βάρβαρες περιπτώσεις κακοποίησης ζώων. Κάποιοι «άνθρωποι» εξακολουθούν να θεωρούν αυτό το πανάθλιο θέαμα σπορ και εξακολουθούν να εκτρέφουν, να εκπαιδεύουν και να χρησιμοποιούν σκυλιά σε κυνομαχίες, βγάζοντας αιματοβαμμένα χρήματα σε βάρος αθώων ζώων.

Ο Νόμος υπ’ αριθμ. 3170, αναφέρει χαρακτηριστικά:
"Απαγορεύεται η εκτροφή, η εκπαίδευση και η χρησιμοποίηση σκύλων για κυνομαχίες (άρθρο 2, παρ. 4). Oι παραβάτες τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι δώδεκα μήνες και χρηματική ποινή από 5.000 μέχρι 10.000 ευρώ. "
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Πιστεύετε πως ο νόμος έχει βοηθήσει στην καταστολή του φαινομένου των κυνομαχιών?
Μήπως οι ποινές θα έπρεπε να είναι αυστηρότερες?

Ακολουθούν δυο άρθρα που θα μας βοηθήσουν στην κουβέντα μας:

Στοιχήματα εκατομμυρίων πίσω από τις αιματηρές κυνομαχίες
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=9268

Κυνομαχίες στη Βέροια.
http://www.hri.org/E/1997/97-02-25.dir/keimena/greece/greece10.htm

Ποια είναι η γνώμη σας?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Εννοείται ότι τα πρόστιμα πρέπει να είναι αυστηρότερα, ίσως και δεκαπλάσια ... σε πολλές μάχες παίζονται αυτά τα χρήματα σε 10 λεπτά ...

Σε πολλές περιπτώσεις αγώνες και εκτροφή γίνεται σε μέρη που δεν μπορεί και δεν θέλει να πάει η αστυνομία ... εκεί μπορείς να σκοτώσεις και άνθρωπο, όχι μόνο ζώο ... άρα ποτέ δεν θα καθαρίσει το φαινόμενο, πολλά πράγματα άσχετα με τους νομους πρέπει να αλλάξουν ...

Πολλά πιτσιρίκια παρασύρονται ... είναι λυπηρό, και η αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου πρέπει να ξεκινάει από την οικογένεια και το σχολείο ... και εμένα με συνέρπαζε το θέαμα σε εφηβική ηλικία, είναι στην φύση του ανθρώπου ... δεν μπορεί να μείνει έτσι, όπου τον πάει το ποτάμι τον καθένα ... αυτό ισχύει σε όλα τα θέματα ζώων -περιβάλλοντος που ''καίνε''
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Στοιχήματα εκατομμυρίων πίσω από τις αιματηρές κυνομαχίες
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=9268
Ειδικά αυτό το άρθρο είναι.... Αυτός που το έγραψε δεν έχει δει ποτέ του μάλλων pitbull.
Oμως ένας τέτοιος σκύλος αποτελεί μια «βραδυφλεγή βόμβα» που ουδείς γνωρίζει πότε και εναντίον ποίου θα εκραγεί...
Λέτε να κυνδινεύω και εγώ από τον Ζεύς?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
gevkarinian said:
Λέτε να κυνδινεύω και εγώ από τον Ζεύς?
μην ξεχασεις να παρεις υδραυλικη πρεσα για να μπορεσουν να του ανοιξουν το στομα οταν σε δαγκωσει
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το άρθρο αυτό ΔΕΝ αντιπροσωπεύει την δική μου άποψη σχετικά με τη φυλή των πιτ-μπουλ.

Παρέθεσα άρθρο που έχει δημοσιευτεί στο παρελθόν σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας (ΕΘΝΟΣ), για να αποτελέσει αφετηρία για περαιτέρω σχολιασμό του φαινομένου των κυνομαχιών στη χώρα μας.
Kατά την γνώμη μου το άρθρο αυτό είναι η λάθος προσέγγιση στο θέμα διότι πολλοί ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξεχνάνε πως εγκληματίες είναι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τις κυνομαχίες ΚΑΙ ΟΧΙ τα ζώα.

Εξάλλου στις κυνομαχίες δεν χρησιμοποιούνται μόνο πιτ-μπουλς, αλλά και άλλες ταλαίπωρες φυλές…
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Ένα ΜΕΓΑΛΟ λάθος που κάνουν πολλοί ζωόφιλοι,ειδικότερα πολλοί λάτρεις των Πίτ-Μπούλς,είναι ότι "στέκονται" στα λάθη και τις υπερβολές των αρθρογράφων και σχολιαστών για τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά του σκύλου και ξεχνούν ή δεν θέλουν να "μπλεχτούν" με τους ανθρώπους που ασχολούνται με τις κυνομαχίες και εν τέλει είναι και ο κύριως λόγος για την δυσφήμιση του σκύλου.

Κατά την γνώμη μου το βασικό πρόβλημα και ο βασικός "στόχος" των απανταχού και με την καλή ένοια "πιτμπουλάδων" θα έπρεπε να είναι η περιθεριωποίηση και η "εξάρθρωση" αυτών των ανθρώπων που διασκεδάζουν αλλά και κερδίζουν αρκετά χρήματα (είτε με τις ίδιες τις κυνομαχίες,είτε με την πώληση των σκύλων διαφημίζωντας τα "κατορθώματα" τους) και κάνουν το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κακό στο Πίτ-Μπούλ αλλά και στην ζωοφιλία γενικότερα.

Ο αρθρογράφος απλά βρίσκει "θέμα" και το μεγενθύνει και το "στολίζει" για να το πουλήσει αλλά δεν το δημιούργησε αυτός.
Κάποιοι άλλοι το δημιούργησαν,χρόνια πριν και κάποιοι άλλοι (αρκετοί) το συνεχίζουν και σήμερα.

Και για κάτι άλλο είμαι περίεργος (αν όχι σίγουρος)...Ακόμα και εγώ,που δεν ασχολούμε με τα Πίτ-Μπούλς,ξέρω κάποιους ή ξέρω "κάποιους που γνωρίζουν κάποιους" που ασχολούντε με αυτό το πράγμα.
Αυτοί που ασχολούντε με τα Πίτ-Μπούλς δεν γνωρίζουν τι γίνετε?
Και αν γνωρίζουν τι κάνουν ή τι προτίθεντε να κάνουν ή τέλος πάντων τι προτείνετε ότι πρέπει να γίνει?
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Dogo όταν η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια. Όταν το δικαστήριο τους δικάζει τόσο λίγο. Τότε κάποιος πολίτης τι άλλο μπορεί να κάνει?
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Τα πιτ μπουλ είναι μια πάρα πολύ παρεξηγημένη ράτσα.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΖΩΟ.Σαφώς έχουν εκ γενετής δύναμη,είνια ιδιαίτερα μυώδη και ένστικτο φύλακα,αυτό δε σημαίνει ότι ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΤΜΠΟΥΛ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ-ΦΥΛΑΚΕΣ-ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ!

Οταν παίρνει ο κάθε ''αντρακλας'' πιτ μπουλ,όχι γιατί είναι ζωόφιλος αλλά για να πουλήσει μούρη και να τον κάνει αγριόσκυλο,είναι επόμενο να χει συνέπειες.Οταν πχ τα δένουν και τα χτυπάνε και λενε ''παρτον'΄΄' και ''που ειναι η γατα,πιαστη'',και καλά τα εκπιαδεύουν,αλλά στην ουσία αναπτύσσουν τ αγρια ένστικτα τους,που κατά τη γνώμη μου,σε κάθε σκύλο το ίδιο θα συμβεί αν του φέρεσαι έτσι.Απλά στα πιτ μπουλ και πχ στα ροτβάιλερ βγαίνει κατιτις παραπάνω η αγριάδα :D

Εγώ πραγματικά σας μιλάω-εκτός ΄του ότι λατρεύω και τα πιτ και τα ροτ και όλα τα δήθεν αιμοβορικά-δεν έχω γνωρίσει ουτε ένα που να ναι αγριο.Εχω πεσει σε πολύ νορμάλ ιδιοκτήτες.
Στη γειτονιά μου έχουν 2-3 ροτ και είναι αρνιά,πολύ ηρεμα αλλά φυλάνε το σπίτι τους.Κατα τ αλλα στη βόλτα παίζουν με παιδάκια!
Και 1 πολύ καλό παιδί που έχει 3 πιτ μπουλ,μανα και 2 παιδιά της,τα χει πανω στο κρεββάτι του,τα πάει με τις ωρες στο βουνό κλπ.ΚΑι αυτά φυλάνε το σπίτι όμως.

ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΖΟΥΝ.Δε χρειάζεται να τα προκαλλούμε για να γίνουν άγρια.

Είναι πραγματικά αρρώστεια,να παίρνουμε ένα πιτ για κυνομαχία.Είναι ψυχάκηδες όσοι το κάνουν.Είναι σαν να διαλέγουμε το πιο ανεπτυγμένο μας παιδί να παίξει box..Δε θα το κάναμε αυτό ποτέ,θα το κάναμε?Γιατί λοιπόν στα ζώα?

Και όταν γίνει ατυχημα του τύπου ''κατασπάραξε παιδί'' ή ''ορμησε σε περαστικό'',ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ.ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΛΥΤΟ/ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΦΟΝΙΑ...

:cry:
Εγώ 2 φορές έχω βρει ημίαιμα πιτ μπουλακια και τα 2 θηλυκά,υπέροχα τρυφερά,δε μπορείτε να φανταστείτε και ζουν σε διαμερίσματα λες και είναι κανισακια,όλη μερα ξάπλα!!!Ο ένας στην αρχη μου ψιλο έκανε παράπονα ότι δε γαβγίζει όταν έρχεται άγνωστος στο σπίτι,αλλά τωρα που μεγαλωσε πια ,ενταξει ρίχνει κανενα ''γρρρ''.Μιλάμε για ΤΟΣΟ αγριοσκυλα..αποδειξη λοιπόν ότι ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ... :twisted:
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Dogo όταν η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια. Όταν το δικαστήριο τους δικάζει τόσο λίγο. Τότε κάποιος πολίτης τι άλλο μπορεί να κάνει?
Τι άλλο από τι?...Τι κάνει δηλαδή?

Το ίδιο βέβαια αναρωτιέμε και εγώ και για αυτό ρώτησα αλλά σίγουρα δεν είναι λύση να "τα βάζουμε" ή να κριτικάρουμε μόνο αυτούς που υπερβάλουν και παραπληροφορούν κάποιες φορές σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του σκύλου.

Κάποτε πρέπει να δούμε και να εντοπίσουμε το πραγματικό πρόβλημα,την πραγματική εκμετάλευση και δυσφήμιση του Πίτ-Μπούλ και αυτούς που κρύβοντε από πίσω.
Αν αυτοί αποτελούν "δύσκολο στόχο" δεν είναι λύση να κάνουμε πως δεν υπάρχουν και να ασχολούμαστε με το αν κάποιος έγραψε πως τα Πίτ-Μπουλ "μασάνε πέτρες" ενώ δεν ισχύει ή πως το σκυλί που δάγκωσε ήταν Πίτ ενώ ήταν Μπόξερ με Πίτ.

Και κάτι που νομίζω συμβαίνει είναι πως οργανωμένες κοινότητες για τα Πίτ-Μπούλς (φόρουμ,club,σύλογοι,κλπ.) δεν ασχολούντε με το θέμα κυνομαχίες,σαν να μην υπάρχει στην Ελλάδα...ή δεν είναι έτσι?

Ας μην κουραζόμαστε με τα αυτονόητα ότι τα σκυλάκια δεν φταίνε και ότι είναι αξιολάτρευτα.