Κόψιμο αυτιών


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Φιλε Radionuclide, οι μισοι συνφορουμιστες και ισως παραπανω δεν εχουνε ΚΑΝ σκυλο.
Δεν επιχειρησα να εντυπωσιασω κανεναν. Ειπα παραπανω πως προσωπικα προτιμω στα αρσενικα τα κομμενα αυτια. Δεν προετρεψα ποτε κανενα να κοψει τα αυτια του σκυλου του. Πολλοι ανθρωποι που απεκτησαν σκυλο απο το εκτροφειο μας, ζητησαν τη γνωμη μου για το αν θα επρεπε να τα κοψουνε η οχι. Αυτο ομως ειναι καθαρα θεμα δικης τους επιλογης.
Τωρα αν ενοχλει να εκφραζω την ειλικρινη μου θεση επανω σε αυτο το ζητημα τοτε με συγχωρεις. Προσπαθεια εντυπωσιασμου θεωρω πως θα ητανε το αντιθετο, να υποκρινομαι πως αυτο δεν ειναι σωστο και πως ειναι καταδικαστεο αυτο το "φαινομενο" οπως το αποκαλεις.
Αν ειναι να γελασουν οι συνφορουμιστες για αυτο το λογο, τοτε χαλαλι, δινω και χαρα και γελιο, στα φιλαρακια εδω.
Το οτι η διαδικασια της ναρκωσης ειναι ριψοκινδυνη ναι συμφωνω μαζι σου, αλλα θα αντιμετωπισει στη ζωη του ενας σκυλος πολυ μεγαλυτερους κινδυνους απο αυτον. Τα μικροσωμα σκυλακια, που πηγαινουνε για κουρεμα η βαψιμο (!!) δεν υποβαλλονται σε ναρκωση ? Δεν αντιμετωπιζουνε κινδυνο και κεινα ? Μηπως πρεπει να καταδικασουμε και την "Κυρια Poodle" η την "Κυρια Maltese", που βαζει σε αυτη τη διαδικασια το σκυλο της για καθαρα θεμα γουστου ?
Οσο για το στρες που αντιμετωπιζει ενα Ντογκο με φρεσκοκομμενα αυτια αυτο εινα μηδεν. Κιχ δεν ακουγεται.
Τα ζωακια που ζουνε σε διαμερισμα και οι ιδιοκτητες τους λειπουνε ολη μερα στην εργασια τους δεν εχουνε καθημερινα στρες ?
Το κυνηγι του Αγριοχοιρου η του λαγου δεν ειναι και αυτο ενα "γουστο", που ομως εμπεριεχει πολλους κινδυνους ?
Μηπως πρεπει να καταδικασουμε και αυτο ?
Ο σκυλος, η κοτα, η γατα, το γουρουνι, η κατσικα,το μοσχαρι, το κουνελι και ενα κατομμυριο αλλα οικοσιτα ζωα ειναι φτιαγμενα για να υπηρετουνε τον ανθρωπο.
Ετσι θα προσαρμοζονται στις δικες μας αναγκες και στα δικα μας "γουστα".
Μηπως το εχουμε παραξηλωσει με τον "πολιτισμο" ? Μηπως η μονιμη διαμονη στα τσιμεντα και την πολη, δεν αφηνει σε ορισμενους να δειτε καθαρα τη φυση ορισμενων πραγματων ?
Ξεκολληστε επιτελους απο τον συμψηφισμο σκυλου - ανθρωπου, τον "εξανθρωπισμο" των ζωων.
Τα ζωα και ο σκυλος ΔΕΝ ειναι ανθρωποι, ΔΕΝ ειναι ισοι με εμας, οσο και να τα ανεβαζετε στον καναπε η στο κρεβατι, παρτε το χαμπαρι οσο αξιαγαπητα,οσο πανεμορφα,τετραπερατα,τρυφερα και πιστα και αν ειναι.
Ειναι φτιαγμενα για να μας προσφερουνε τις υπηρεσιες τους, οπως και το κανουνε και με το παραπανω, ειτε αυτο λεγεται παρεα (για μενα το κυριοτερο), ειτε αυτο λεγεται φυλαξη, ειτε κυνηγι, ειτε οποιοδηποτε αλλο γουστο.
Οποτε μην "πιανεις απο τα μαλλια" εναν ανηλικο οπως ο Μαρκος, για την επιλογη του, πραγμα που κανουνε πολλοι μα πολλοι ανθρωποι σε ολοκληρο τον κοσμο συνηδειτοποιημενα.
Φίλε Ιάκωβε(αν δεν κάνω λάθος). Η απάντηση σου δείχνει αν μη τι άλλο έναν άνθρωπο με γνώσεις και σοβαρότητα.
Στο κείμενο σου κρύβεται για μένα το μυστικό πολλών αντιπαραθέσεων εδώ μέσα αλλά και σε δια ζώσης συζητήσεις. Για το λόγο αυτό μίλησα για διαφορετικούς τρόπους αγάπης προς τα σκυλιά. Μια κατηγορία ανθρώπων(μέσα κ'εγώ) έχουμε ανθρωποποιήσει τα σκυλιά με ότι αυτό συνεπάγεται και η άλλη κατήγορία, που προφανώς ανήκεις κι εσύ,που τα σκυλιά είναι κατώτερα και υπηρέτες που πρέπει να δέχονται με υπομονή τα γούστα μας.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ειναι βαρβαροτητα ειναι αισθητικη επεμβαση.
Εγώ πάντως χαίρομαι που τουλάχιστον εσύ είσαι ειλικρινής και δεχεσαι οτι πρόκειται για αισθητική επέμβαση, κι όχι για λόγους υγείας ή εργασίας του σκύλου όπως έχουν ισχυριστεί άλλοι εδώ στο παρελθόν.....

ΤΟ μόνο που μένει είναι να ελπίσουμε οτι θα έρθει ίσως μια μέρα που θα αντιληφθούν όλοι πόσο απείρως ομορφότερα είναι τα ντογκακια με ολόκληρα τα αυτιά. :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τα μικροσωμα σκυλακια, που πηγαινουνε για κουρεμα η βαψιμο (!!) δεν υποβαλλονται σε ναρκωση ? Δεν αντιμετωπιζουνε κινδυνο και κεινα ? Μηπως πρεπει να καταδικασουμε και την "Κυρια Poodle" η την "Κυρια Maltese", που βαζει σε αυτη τη διαδικασια το σκυλο της για καθαρα θεμα γουστου ?
Ακόμα χειροτερα σ'αυτές τις περιπτώσεις, γιατι συμβαίνει επανηλλειμένα στη ζωή του σκύλου.....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Συγνωμη κι ολας .. αλλα κλαιν μαιν.... ελεος πια.. τα εχουμε πει χιλιαδες φορες και εδω και αλλου.. ειναι ξεκαθαρα αισθητικες (και περιττες αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος υγειας η εργασιας) οι επεμβασεις και εγωιστικου χαρακτηρα απο τους ιδιοκτητες σκυλων .. αν νιωθουν ενταξει με την παρτη τους .. τι να πω..κριμα - αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη... ακρωτηριασμος ειναι στην πραγματικοτητα και τιποτα αλλο.. μερικοι εχουν πολυ σκληρη καρδια και το φαινεσθαι υπερτερει του ειναι..
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Μονο σε εμενα αρεσουν με ολοκληρα τα αυτια;
Πραγματικα αναρωτιεμαι καποιες φορες και δεν μιλω καθολου εχωντας στο μυαλο μου το κατα ποσο είναι ή δεν είναι σωστο να κοβονται..
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Έχω σκυλί με κομμένα αυτιά και ουρά, άλλα με κομμένη ουρά μόνο και δύο με φυσική ουρά και αυτιά. Αισθητικά είναι για μένα το ίδιο. Την προηγούμενη εβδομάδα αρπάχτηκαν οι δύο θηλυκές μου και σε δευτερόλεπτα η μία βρέθηκε με τρύπιο και σκισμένο αυτί καθώς και σκισμένο χόνδρο. Χρειάστηκε νάρκωση και 10 ράμματα για να μαζευτεί, αντιβίωση, επουλωτικά κ.λ.π.....

Την ίδια διαδικασία θα είχε ακολουθήσει ο γιατρός αν ήταν κουτάβι και της είχα κόψει αυτιά. Η διαφορά είναι ότι στον επόμενο καυγά θα συνεχίσει να κινδυνεύει να περάσει τα ίδια....

Τελικά όλα σωστά μελετημένα ήταν στα πρότυπα κάθε φυλής ;)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αν μιλάμε με βάση την εμφάνιση τότε υπάρχουν φυλές που κατά τη γνώμη μου είναι ομορφότερες με κομμένα αυτιά..Απο εκεί και πέρα είναι απο ποιά οπτική γωνία το βλέπει κανείς!Απο τη μια πλευρά συμφωνώ με όσους λένε οτι είναι "βλακεία" να τα υποβάλλουμε σε πόνο και νάρκωση χωρίς σοβαρό λόγο(απο άποψης υγείας) από την άλλη όμως επειδή έχω κάνει κ εγώ πολλές εγχειρήσεις λόγω κάποιων σοβαρών προβλημάτων υγείας θα σας πώ οτι ο πόνος πράγματι είναι μεγάλος...αλλά με τον καιρό τον ξεχνάει κανείς,πόσο μάλλον τα ζωάκια!Δε ξέρω το θέμα είναι πολύπλευρο και πιστεύω πως όλοι έχουν δίκιο..και αυτοί που είναι υπέρ και αυτοί που είναι κατά...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Λοιπον θα πω την προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να προσβαλω καποιον, αλλα ειναι κοινο μυστικο σε ολους μας οτι το κοψιμο των αυτιων γινεται γιατι το σκυλι φαινεται πιο ''αγριο''(η αισθητικη επεμβαση που λεγαμε). Δειτε τα amstaff για παραδειγμα, ''δεν νοειται'' amstaff με ακοπα αυτια γιατι προφανως ετσι εχουμε συνηθισει να τα βλεπουμε αφου ολοι οι ιδιοκτητες τις τελευταιες 10ετιες τα κοβουνε. Περεπιπτοντως στην Αυστραλια εχουν σταματησει σχεδον ολα τα εκτροφεια να κοβουν αυτια και στις εκθεσεις παιρνουν τα βραβεια σκυλοι amstaff με ακοπα αυτια ;)http://www.petdirectory.com.au/?page=directory&dircat=1326&country=all&section=1

Δειτε ομως και τα sbt, που ειναι σχεδον τα ιδια σκυλια και τα εχουν ακοπα και ειναι πανεμορφα και πανω απο ολα ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ τα φυσικα τους χαρακτηριστικα!
Ισως επειδη υπαρχουν ευτυχως και καποιες παλιες φωτογραφιες της φυλης(απο την οποια ''δημιουργηθηκαν'' και τα amstaff), που δειχνουν ξεκαθαρα τα σκυλια με αυτακια. Ξερουμε πολυ καλα ποιοι ξεκινησαν να κοβουν αυτια και γιατι...
 
Last edited:




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Λοιπον θα πω την προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να προσβαλω καποιον, αλλα ειναι κοινο μυστικο σε ολους μας οτι το κοψιμο των αυτιων γινεται γιατι το σκυλι φαινεται πιο ''αγριο'
Κάνεις λάθος.Όλοι εδώ προσπαθούν να προστατέψουν την φυλή που αγαπάνε από τέτοιους είδους χαρακτηρισμούς ''άγριος'' , ''κιλλερ'' κλπ
για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.
Θα ήταν κουτό να έκοβαν τα αυτιά με σκοπό ο σκύλος να δείχνει ''άγριος''
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Και δεν πιστέυω πως υπάρχει τουλάχιστον στο φόρουμ άνθρωπος που θα έκοβε αυτιά για να δείχνει άγριος ο σκύλος του.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όταν κυλιέται ο σκύλος με άκοπα αυτιά δεν είναι περισσότερες οι πιθανότητες να μπεί κάτι στον ακουστικό πόρο?

γενικά στην φύση τίποτα δεν έχει μόνο θετικά....
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
όταν κυλιέται ο σκύλος με άκοπα αυτιά δεν είναι περισσότερες οι πιθανότητες να μπεί κάτι στον ακουστικό πόρο?

γενικά στην φύση τίποτα δεν έχει μόνο θετικά....
Θεωρητικά ίσως αλλά στη πράξη όχι. Πέραν αυτού τα μοναδικά μου σκυλιά που δε χρειάστηκε ποτέ να θεραπεύσω ωτίτιδες είναι το κοκόνι και ο αρσενικός με τα κομμένα αυτιά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το κοκόνι δεν έχει χρειαστεί να το θεραπευσεις για τίποτα φαντάζομαι..........αλλά μην απαντάς και βγούμε οφφ.....με τα άκοπα κοκονοαυτιά :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@kopritis

Θεωρείς λοιπόν υποκριτές όσους δεν θεωρούν πως κόβουν για αισθητικούς λόγους?


@ICE

Στην Αυστραλία που δεν κόβουν αυτιά ακρωτηριάζουν το μπροστινο πέμπτο δάχτυλο όμως!
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
ΓΙΑΤΙ ???:mad:
Το πέμπτο δάχτυλο απλά υπάρχει και απ'οσο γνωρίζω είναι άχρηστο για τον σκύλο.Τραυματίζεται πολύ εύκολα,και προκαλεί δυνατούς πόνους.
Γιαυτό πολλοί προτιμούν να το αφερούν σε μικρή ηλικία.
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Μια ερώτηση προς τους dogueros χωρίς ίχνος ειρωνίας,απλά για να μου λυθεί η απορία. Είναι δυνατόν ένας αγριόχοιρος να πιασει ένα σκυλί από τ'αυτιά? Το ρωτώ γατί θεωρώ ότι από την κατασκευή της μουτσούνας του μόνο για χτυπήματα με τα δόντια του τον έχω ικανό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22