Κόψιμο αυτιών


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μια ερώτηση προς τους dogueros χωρίς ίχνος ειρωνίας,απλά για να μου λυθεί η απορία. Είναι δυνατόν ένας αγριόχοιρος να πιασει ένα σκυλί από τ'αυτιά? Το ρωτώ γατί θεωρώ ότι από την κατασκευή της μουτσούνας του μόνο για χτυπήματα με τα δόντια του τον έχω ικανό.
Και ποδοπατάει και τρυπάει και δαγκώνει στην ανάγκη ;) Ένα πληγωμένο αγριογούρουνο των 70-80 κιλών είναι πολύ επικίνδυνο...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και ποδοπατάει και τρυπάει και δαγκώνει στην ανάγκη ;) Ένα πληγωμένο αγριογούρουνο των 70-80 κιλών είναι πολύ επικίνδυνο...
Και ουκ ολίγα σκυλιά τα έχουν "κόψει" αγριογούρουνα.. :(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ θα προτιμούσα να μου κόψουν τα αυτιά παρά τα απαυτά (ας με προσέχουν που κυκλοφοράω αν δεν θέλουν κουτάβια μου) :lol:
μήπως τελικά σε μιά φυλή που εκτρέφεται αιώνες οι παλιοί δεν έκοβαν τα αυτιά για την πλάκα τους αλλά γιατί θα είχαν παρατηρήσει ότι θα χρειαστεί να τα κόψουν κάποτε άρα καλύτερα όσο είναι κουτάβι?
 








kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μήπως τελικά σε μιά φυλή που εκτρέφεται αιώνες οι παλιοί δεν έκοβαν τα αυτιά για την πλάκα τους αλλά γιατί θα είχαν παρατηρήσει ότι θα χρειαστεί να τα κόψουν κάποτε άρα καλύτερα όσο είναι κουτάβι?
Ναι αλλα μηπως παλια οι φυλες εκτρεφονταν περισσοτερο για λογους εργασιας - παρα οπως τωρα που οι σκυλοι εργασιας ειναι και σαλονιου?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Έχω παρατηρήσει πως κόβοντας τα αυτιά σε κάποια εκθεσιακά σκυλιά,κρύβονται πολλές φορές ελαττώματα..όπως π.χ τα αυτιά αντί να πηγαίνουν προς τα πίσω πέφτουν προς τα κάτω ή είναι πεταχτά κλπ. Το έχετε παρατηρήσει κ άλλοι αυτό το φαινόμενο?Το ίδιο έχω δεί και με τις ουρές...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το κοψιμο των αυτιων συνηθως γινεται για λογους εμφανισιακης''παραδοσης'' και οχι για να κρυφτουν ατελειες στις εκθεσεις. Αλλωστε η συντριπτικη πλειονοτητα των φυλων στις εκθεσεις ειναι με ακοπα αυτια ΕΥΤΥΧΩΣ...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Έχω παρατηρήσει πως κόβοντας τα αυτιά σε κάποια εκθεσιακά σκυλιά,κρύβονται πολλές φορές ελαττώματα..όπως π.χ τα αυτιά αντί να πηγαίνουν προς τα πίσω πέφτουν προς τα κάτω ή είναι πεταχτά κλπ. Το έχετε παρατηρήσει κ άλλοι αυτό το φαινόμενο?Το ίδιο έχω δεί και με τις ουρές...
Αυτό είναι αλήθεια. Πεταχτά αυτιά, σε λάθος θέση κ.λ.π. το κόψιμο εξυπηρετούσε και άλλους σκοπούς.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καποτε ο ''κανονας'' για τα Boxer ηταν τα αυτια κομμενα. Σημερα ΕΥΤΥΧΩΣ για αυτα τα αξιολατρευτα σκυλια αυτο εχει αλλαξει και ειναι και πανεμορφα και πιο εκφραστικα με τα αυτια τους;)...http://www.google.gr/images?hl=el&e...snum=1&sqi=2&ved=0CCUQsAQwAA&biw=1366&bih=585
Λυπάμαι αλλά η πλειοψηφία των σκυλιών που είναι στο λινκ σου έχει σοβαρά λάθη, με πρώτη και καλύτερη τη Hillary Clinton. Ελπίζω απλά να έκανες πλάκα με αυτό το λινκ. Είμαι στη διάθεση σου να μιλήσουμε για μπόξερ :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν βγαζει Boxer? Σε εμενα ναι...Εβαλα απλα Boxer στις εικονες Google και εβγαλε αυτα χωρις Hillary!

Αν οντως ειναι λαθος, καποιος συντονιστης ας το αφαιρεσει παρακαλω.
 
Last edited:




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Εμένα μπόξερ μου βγάζει πάντως ;)
Για όποιον θέλει να μάθει και να μελετήσει τα μπόξερ πολύ χρήσιμο λινκ είναι αυτό http://www.worldwideboxer.com/ Υπάρχουν κι άλλα, καλή αρχή όμως είναι αυτό. Στη διάθεση σας για ότι χρειαστείτε για τη φυλή, το λινκ του Ice όμως δε κάνει ;)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ενταξει ρε Γιωργο εγω εβαλα αυτο που βγαζει το Google οταν γραψεις Boxer, να φανουν μαζεμενες εικονες που δειχνουν την πλειονοτητα σημερα με κομμενα αυτια. Δεν εβαλα link site για Boxer.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ενταξει ρε Γιωργο εγω εβαλα αυτο που βγαζει το Google οταν γραψεις Boxer, να φανουν μαζεμενες εικονες που δειχνουν την πλειονοτητα σημερα με κομμενα αυτια. Δεν εβαλα link site για Boxer.
Φίλε Ice,

το διαδίκτυο είναι πηγή πληροφοριών τις οποίες όμως πρέπει να επεξεργαζόμαστε πριν αναμεταδώσουμε. Τίποτα προσωπικό μαζί σου, απλά αν όντως θέλεις να εμβαθύνεις και να ψάξεις πληροφορίες για ένα θέμα, το 1ο λινκ του Google δεν είναι απαραίτητα σωστές πληροφορίες.

Φιλικά,
Γιώργος
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εβαλα αυτο που βγαζει στο Google-Εικονες για να φανουν μαζεμενες εικονες(και οχι πληροφοριες) με Boxer που εχουν ακοπα αυτια. Αν θεωρειται λαθος κινηση να σβηστει τωρα που ειναι νωρις και δεν το εχουν δει πολλοι...:cool:
 




IRINA

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2010
58
0
Athina-Galatsi
καλημερα............!!εχω την ιρινουλα που εχει ηδη κομμενα τα αυτια!!!κ ψανομαι γενικως να βρω καποιον καλο κ εμπειρο κτηνιατρο στο κοψιμο των αυτιων!!!!για τον λογο οτι θελω να κοψω τα αυτια στον πιτ!!!που ειναι dogo argentini-pitbull διασταυρωση!!!!μπορειτε να με βοηθησετε......??ξερει καποιος η καποια κανενα κτηνιατρο οπου να κοβει αυτια!!!γιατι για να σας πω την αληθεια πηγα σε 4-5 κτηνιατρους αλλα μολις τους ειπα μπορω να δω καποιες φωτογραφιες απο την δουλεια σας οσο αφορα το κοψιμο των αυτιων??????????κ μολις πηρα την απαντηση (μα δεν κραταμε τετοιο ειδος αρχειο.................)εφυγα με χιλια απο το ιατρειο του!!!!!ξερω ηδη 2 γιατρους που κοβανε αυτια τωρα πλεον το εχουν σταματησει.............κ μολις μου δειξανε σαν καλοι γιατροι επαγγελαμτιες!!!!φωτογραφιες απο το καθε κοψιμο που ειχαν κανει εμειαν με το στομα ανοιχτο!!!!καταπληκτικη δουλεια!!!αλλα τωρα πλεον εχουν σταματησει!!αν ξερει κ μπορει καποιος να βοηθησει ας μου γραψει............ευχαριστω πολυ!!!!
 

Attachments

Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22