Λάϊλα και γηρατειά


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Έχουμε στην δουλίτσα μια σκύλα ημίαιμη την Λάϊλα .
Είναι η μασκώτ μας και πρέπει να είναι τουλάχιστον απο το 2000 στο αεροδρόμιο.
Είναι το μοναδικό σκυλάκι που έχει απομείνει απο το σκυλομάζωμα που είχαν κάνει προηγουμενη διοικητές.
Αυτή κατα την διάρκεια της μάζωξης κρυβόταν αρκετά καλά και την γλύτωσε.
Δεν υπάρχουν ακριβή στοιχεία για την ηλικία της δυστυχώς.

Τον τελευταιό καιρό εχω παρατηρήσει ενα τρέμουλο στο όλο της το σώμα.Το έκανε απο τον χειμώνα αλλά είχα φανταστεί οτι μπορεί να ειναι απο το κρύο.Το θέμα είναι οτι το κάνει και τώρα το καλοκαιρί.Γενικά δεν είναι πολυ ορεξάτη και κοιμάται αρκετές ώρες την ημέρα.επίσης το τρίχωμα της έχει αρκετές απώλειες οταν την χαιδευουμε.

Το μόνο προβληματάκι που είχε γενικά ήταν ενα νυχι που της γυρνούσε και το κόβουμε που και πού.

Επειδή είναι λίγο δύσκολο να την βγάλουμε για να την πάμε σε κτηνίατρο θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί αυτό το τρέμουλο που έχει μπορεί να σχετίζεται με τα γηρατειά;

υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορώ να ζητήσω απο τον κτηνιάτρο σαν γενικές αίματος;

ευχαριστώ





----------------------------------------------------------------------

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Δυστυχώς η αλεπουδίτσα μου είναι στον ουρανό..


Αυτό που την(μας) έτρωγε τόσες μέρες την νίκησε τελικά.Η απώλεια αίματος ήταν τόσο μεγάλη που δεν της έδωσε το δικαίωμα να το παλέψει στο χειρουργείο...

Ζήτησα από την κ. Νταβλούρου , να κάνουμε μια βιοψία να δούμε τι ακριβώς ήταν αν και η παρακέντηση που έκανε στην κοιλιά πριν λίγο έδειξε πολύ αίμα...
Αύριο θα πάρω το σωματάκι της να το θάψω στο μέρος που μεγάλωσε και να φυτέψω ένα μικρό δεντράκι δίπλα για να την θυμόμαστε.

Θέλω να ευχαριστήσω την κ.Νταβλούρου για όσα έκανε όλες αυτές τις μέρες και νύχτες για να σώσουμε αυτό το πλασματάκι...

Λαϊλα μου συγχώρεσε με για την ταλαιπωρία που πέρασες , που δεν κατάφερα να σε κρατήσω στην αγέλη μου.
Πάνω απ' όλα συγχώρεσε με που δεν ήμουν εκεί δίπλα σου τις τελευταίες σου στιγμές.Θα με κυνηγάει πάντα αυτό....

Δώσε χαιρετίσματα στον Πέτρο , στον Γιώργο , στον Κωνσταντίνο και στον Μανώλη.. Να τους κρατάς παρέα όπως το έκανες τόσο καιρό στην Μοίρα.

Να ξέρεις ότι στο μυαλό μου θα σε έχω πάντα δυνατή και όμορφη παρά τις δύσκολες στιγμές που είχες τις τελευταίες μέρες...Εις το επανιδείν
μικρούλα μου






Camera
DSC-V1

Focal Length
28mm

Aperture
f/4

Exposure
1/60s

ISO
100

 
Last edited by a moderator:


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Είναι πολύ όμορφη και μπράβο που την φροντίζετε. Εξετάσεις για καλαζαρ οπωσδήποτε να κάνει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πρέπει να πάει σε ένα κτηνίατρο.
Για εξετάσεις αίματος, για να δει το τρέμουλο κλπ.
Δεν υπάρχει τρόπος να την βγάλετε και να την ξαναμπάσετε μετά μέσα;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε ποιο αεροδρόμιο είναι?

Το τρέμουλο μπορεί να ειναι από χιλια δυο. Αν δεν την δει κτηνιατρος να την εξετάσει...
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Σε ποιο αεροδρόμιο είναι?
..
Στο jfk :p

Θα προσπαθήσω αύριο να την πάω στο κτηνιατρο με επιστράτευση οχήματος.
Την έχω κακομάθει τώρα τελευταία. Πατε πάπιας κονσέρβα η κυρία :)


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Στο jfk :p

Θα προσπαθήσω αύριο να την πάω στο κτηνιατρο με επιστράτευση οχήματος.
Την έχω κακομάθει τώρα τελευταία. Πατε πάπιας κονσέρβα η κυρία :)


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
ήταν στο jfk και πριν κανα δύο χρόνια?
Κάτι μου θυμίζει....
 






Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Με τις τελευταίες εξέτασεις δυστυχώς βρήκαμε έναν μικρό όγκο κοντά στα γεννητικά όργανα...
το θετικό είναι ότι οι εξετάσεις αίματος βγήκαν πολύ καλές και ότι είναι αρνητική στο καλαζαρ.

οπότε μετά από σύσκεψη στο αρχηγείο μας αποφασίστηκε η μεταφορά σε γιατρό στην Πάτρα για εγχείριση. το όλο εγχείρημα είναι δύσκολο γιατί είναι μεγάλης ηλικίας. ίσως 12,ίσως 14...

το σχέδιο έχει ως εξής.
μια βδομάδα θα παραμείνει εδώ στο σπίτι μου να της περάσει το άγχος που έφυγε μετά από τόσο καιρό από το φυσικό της περιβάλλον...
ταυτόχρονα θα την ταΐζω κοτόπουλο βρασμένο και ρυζακι για να δυναμώσει λίγο. την αλλη βδομάδα θα την πάω στην κτηνίατρο να της κάνει εξετάσεις και να δει αν οι πιθανότητες για εγχείρηση είναι καλές..

τα ερωτήματα μου...
1)υπάρχει κτηνίατρος στην Πάτρα με υπέρηχο να δούμε την καρδιά της;
2)αν γίνει η εγχείρηση για την αφαίρεση του όγκου μήπως θα ήταν καλό να την στειρωσουμε κιόλας;
3)αν μπορείτε να προτείνετε κάποιο κτηνίατρο με εμπειρία στις εγχειρήσεις. έχω ακούσει για την νταβλουρου καλά λόγια αλλά αρχικά θα την παω στην κτηνίατρο μου στην Πατρών Κλάους.


uploadfromtaptalk1386863015232.jpguploadfromtaptalk1386863031042.jpg


Powered by Nexus 4
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μπορείς να ρωτήσεις την κτηνίατρό σου ποιοί κτηνίατροι στην Πάτρα έχουν υπέρηχο και που σου προτείνει να πας. Εντελώς πληροφοριακά, η Νταβλούρου έχει υπέρηχο, χρειάστηκε να κάνουμε στη γάτα μου.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. θα πάρω και αύριο τηλέφωνο και στις δύο να ρωτήσω.

απο την κτηνίατρος μου, είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος απλά είναι μικρή σε ηλικία και δεν ξέρω αν έχει τόσο μεγάλη εμπειρία σε τέτοια θέματα :)

Μετά από 12+ χρόνια θα κοιμηθεί κάπου ζεστά απόψε :)

uploadfromtaptalk1386872750172.jpg



Powered by Nexus 4
 




Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
ο Αρης πώς το πηρε με την φιλοξενουμενη?
με τον γνωστό ουγκαλικο τρόπο του πάει να μυρίσει και να γλυψει αλλά δεν τον πολύ αφήνω γιατί είναι ήδη πολύ στρεσαρισμενη...






Powered by Nexus 4
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
με τον γνωστό ουγκαλικο τρόπο του πάει να μυρίσει και να γλυψει αλλά δεν τον πολύ αφήνω γιατί είναι ήδη πολύ στρεσαρισμενη...





Powered by Nexus 4
Μην την πολυπρήξει γιατι ειναι και γριουλα!!!
 






Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
επιχείρηση ενδυνάμωση...
uploadfromtaptalk1386925809925.jpg

αν και πέρα από τη σωματική ενδυνάμωση πιο σημαντικό είναι να ανέβει ψυχολογικά..
οπότε τα παιχνίδια με τον Άρη καθώς και οι βόλτες στον κήπο είναι ότι καλύτερο :)
uploadfromtaptalk1386925921022.jpg

δεν τον πολύ αφήνω βέβαια γιατί είναι λίγο μπουνταλας, είναι και λίγο επιβήτορας και την τρομάζει λίγο :p

παίζει να έχει τίποτα οιστρους η σκυλίτσα;


Powered by Nexus 4
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Νομίζω ότι στα σκυλιά ο οίστρος υπάρχει μέχρι το τέλος της ζωής τους, αλλά ας απαντήσει κάποιος με εμπειρία στα θηλυκά, για πιο σίγουρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU