Λίγη βοήθεια με πόιντερ


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σε καταλαβαίνω ...είναι όμως και γιαυτόν δύσκολο μην νομίζεις. Αυτός σκάει απο την υπερένταση τώρα δεν ξέρει τι να πρωτοκάνει, σκέψου πόσο τρέχουν τέτοια σκυλιά. Υπομονή για λίγο..:):)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Ναι μωρέ το ξέρω και δεν τον παρεξηγώ :)D), πιο πολύ στεναχωριέμαι γιατί ήλπιζα να ήταν πιο εύκολος και να μπορούσα να τον κρατήσω εγώ μέχρι να υιοθετηθεί και να μη χρειαστεί να πάει σε πανσιόν. Αλλά από την άλλη βδομάδα δε θα έχω το χρόνο να ασχολούμαι με δύο σκυλιά...:( Όλο βόλτες είμαι, μια τον έναν και μια τον άλλον (καίω τις θερμίδες των γιορτών όμως :))!
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
...σε καταλαβαίνω, ο δικός μου εχει λιγο αιμα ποϊντερ εχει τρομερη ενεργεια! Να σκεφτεις περπαταει και κανει επιτοπια αλματα
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κυνηγόσκυλο και μέσα στο σπίτι χωρίς την ανάλογη εκτόνωση εε..είναι λίγο πρόβλημα.:D Αν τον ποστάρεις σε κανένα κυνηγετικό φόρουμ ??
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κυνηγόσκυλο και μέσα στο σπίτι χωρίς την ανάλογη εκτόνωση εε..είναι λίγο πρόβλημα.:D Αν τον ποστάρεις σε κανένα κυνηγετικό φόρουμ ??
Πολλή προσοχή με τους κυνηγούς!!! Δεν φημίζονται για τις καλές συνθήκες στις οποίες κρατούν τα σκυλιά τους, ούτε και για την τρυφερότητα τους απέναντί τους σε περίπτωση που δεν κάνουν για κυνήγι!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Πολλή προσοχή με τους κυνηγούς!!! Δεν φημίζονται για τις καλές συνθήκες στις οποίες κρατούν τα σκυλιά τους, ούτε και για την τρυφερότητα τους απέναντί τους σε περίπτωση που δεν κάνουν για κυνήγι!!
Έχεις δίκιο σε αυτό συμφωνώ. Αν υπάρχει όμως κάποιος τρόπος τσεκαρίσματος του ατόμου δεν θα ήταν ιδανικό γιαυτόν ?
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Για να το λες σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω. Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα γιαυτόν.
 




andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
με μεγαλη προσοχη! Δεν ξερεις ποτε τι μπορει να βρει να φάει και διαφορα αλλα...
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Τα ποιντερ ειναι πολυ υπακουα συνηθως...Η ενεργεια τους ειναι οντως υπερβολικη και αν δεν εκτονωθουν γινονται καταστροφικα...Αν οταν το φωναζεις,γυρναει,μην φοβηθεις να το αφησεις να τρεχει μονο του!
Εχεις σκεφτει την λυση του να σερνει απο πισω του ενα (οσα μετρα θες)σκοινι ,σε περιπτωση που δεν ακουει,να του πατησεις το σκοινι??


Η ασπρη κουκιδα στην φωτο ειναι ενα ποιντερ....Εφτανε τρεχοντας μεχρι τα πισω δεντρα και γυρναγε παλι...Δεν κυνηγουσε...Απλα ετρεχε...Και ηταν απιστευτο το ποσο χαρουμενο τον εκανε!


 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Καλημέρα! Αυτό με το σχοινί δεν το είχα σκεφτεί αλλά μάλον βρήκα χώρο για εκτόνωση! Το σκυλόπαρκο στο Χολαργό το είχα απορρίψει γιατί μέχρι τώρα όποτε πήγαινα με τη Λήδα είχε κόσμο αλλά χτες βράδυ και σήμερα το πρωί που τον πήγα ήμασταν μόνοι μας κι έτσι τον άφησα ελεύθερο να τρέξει...Εντωμεταξύ για καλή μου τύχη στο δρόμο για το πάρκο συνάντησα μια κυρία με τη σκυλίτσα της και πιάσαμε την κουβέντα και με προσκάλεσε να πάμε στην πυλωτή της πολυκατοικίας της να παίξουν τα σκυλιά! Καλά μιλάμε για φοβερό σπριντ, άλματα, ότι φανταστεί κανείς! Αφού μετά που πήγαμε κι από το πάρκο, είχε εκτονωθεί τόσο που μετά από λίγο ήρθε σε μένα πάλι για χάδια!

Πάντως θα πάρω κι ένα σκοινί να το χω σε περίπτωση που δεν μπορώ να τον αφήνω στο πάρκο,να τον αφήνω στο λοφάκι χωρίς να φοβάμαι μη φύγει!

Υ.Γ. cocker-fan, έτσι ακριβώς είναι κι ο Σπίθας όταν τρέχει, σου δίνει την εντύπωση οτι αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής του: να τρέχει ελεύθερος! Είναι υπέροχο να τον παρατηρεί κανείς!
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι σκοινι βρε παιδια? το σκοινι θα μπερδευτει στο πρωτο κλαρακι η οτιδηποτε..μονο σε διαδρομο προσγειωσης θα λειτουργουσε χαχα!
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Καλώς ήρθες στον κόσμο των κυνηγόσκυλων! Εστω προσωρινά.
Είναι όντως υπερκινητικά! Αλλά για μένα αυτό είναι η χαρά.
Ζούσα με ένα Λαμπραντόρ για 1 χρόνο και συνέχεια νόμιζα ότι έχει κατάθλιψη γιατί ήταν ήρεμο και του έφταναν 30 λεπτά βόλτα την ημέρα. Δεν μου πρόσφερε την παιχνιδιάρικη ζωντάνια.
Τώρα έχω βρει την ευτυχία μου με το 2ο Σεττερ Ιρλανδίας ή τους «κόκκινους διαβόλους» όπως τους ονομάζουν. Εχει τρομερή ενεργητικότητα, ακούραστο, να φανταστείς είναι πολύ πιο τρελά από τα pointer, καμία σχέση. Θέλει συνέχεια βόλτες και σίγουρα πάρα πολλά παιχνίδια για πολύ ώρα.
Για να καταλάβεις, αν έτρωγα κανονικά θα έχανα 1 κιλό την εβδομάδα. Τώρα τρώω όλο ενεργειακές τροφές για να χάνω μόνο 500 γρμ. και να έχω και δυνάμεις και διάθεση να παίξω μαζί της.
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Φανταζομαι ,οτι το παρακατω προιον δεν το βγαλανε για ανθρωπους που πανε βολτα το σκυλο τους σε διαδρομο προσγειωσης...



:D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, αυτο το εβγαλαν προφανως για εκπαιδευση, οχι για να πατησεις την ακρη του(?) οταν εχεις αφησει ενα ποιντερ ελευθερο να τρεξει (αληθεια, που ωστε να μην μπλεχτει το σκοινι?)..
ουτε να σηκωσεις το ποδι δεν θα προλαβεις χαχαχα
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Και εγώ έχω 10 μέτρα λουρί, δεν είχα ποτέ προβλημα στο να μπλεχτεί, ακόμα και αν κάνει ζικ-ζακ αναμεσα στα δέντρα. Απλά αυτό διευκολύνει καλήτερα να σέρνετε κάτω παρά να το κρατάω γιατί μετά μπλέκεται στα ποδια του σκύλου.
Το πρώτο μου το έφαγε! :)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Παιδιά ο Σπίθας έχει τσιπ!!!Και δεν το είχε βρει ο πρώτος κτηνίατρος (3 φορές τον σκάναρε!). Πήγαμε πριν λιγο στον κτηνίατρο για να τον δει και μας είπε οτι κατά πάσα πιθανότητα το χει σκάσει και ότι είχε κι ένα βαρελάκι με τα στοιχεία του στο περιλαίμιο (το οποίο είναι λέει πολύ εύθραυστο και μάλλον έσπασε κι έχει μείνει το κούμπωμα). Το λοιπόν θα επικοινωνήσουν αύριο με τον κτηνιατρικό σύλλογο να μάθουν σε ποιόν ανήκει ο σκύλος και θα του δώσουν τα στοιχεία μου. Ελπίζω να έχει ένα σπίτι που να τον θέλουν ο κακομοίρης! Επίσης φαίνεται πολύ καλά στην υγεία, μόνο που είναι πολύ υποσιτισμένος ο φουκαράς!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
εμεις με το σχοινι μαθαμε τον Σαγκα το ελα, το στοπ το εκει.. και για την ακριβεια...ολα μας τα σκυλια, επειδη μετα απο καποια περιοδο μας αρεσει να αφηνουμε ελευθερα ολα τα εκπαιδευσαμε με το σχοινι.. μολις εκανε να τεντωσει το σχοινι, φωναζαμε το ονομα του και "ελα"... η επι τουτου παταγαμε την ακρη του σχοινιου και εντολη...
καλα για τον Σαγκα οχι αυτο το σχοινι trixie αλλα ορειβατικο, χονδροτατο σχοινι.. ειχα αγορασει 10-15 μετρα απο χρωματοποωλειο.. γιατι αυτο το σχοινακι δεν εκανε μια... Ο Σαγκα δεν ξερω τι ρατσα ειναι... αν ειναι... αλλα απο ενεργεια... αλλο τιποτα.. ειναι σιγουρα ιχνηλατης.. οσες ωρες και να τον εχεις εξω και να τον τρεχεις.. θα γυρισει στο σπιτι και αν κανεις να παξεις θα νομιζεις οτι δεν βγηκε ποτε στην ζωη του.. αποφασισαμε οτι ετσι ειναι αυτος ο σκυλος,..δεν ειναι οτι δεν κουραζεται.. φυσικα και κουραζεται .. αφου κανει μια ωρα μετα την βολτα να ξελαχανιασει..
Στην ακρη του σχοινιου ειχαμε κανει ενα πολυ μεγαλο κομπο, στην αρχη εμας ετεινε να το σκαει κυνηγωντας γατες... η γενικα... σκιες... αυτος μετα απο κανα 20λεπτο γυρνουσε αλλα τι να το κανω... τον εχω κυνηγησει..ουουουουου τυφλα να εχει ο κεντερης.. λοιπον αυτος ο μεγαλος κομπος στην ακρη μου εσωσε την ζωη.. πιανοταν στις ροδες παρακαρισμενων αυτοκινητων η σε κανα ξυλο πετρα αμα ημασταν βουνο.. και ετσι τον μαζευα και φυσικα εμαθε και αυτος... ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΣΤΕ!
Αndriko δεν περπαταει.. πεταει και μου σπαει τα νευρα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3