Λίγο από Miniature schnauzer και πολλά άλλα


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Εχεις κανει γεννα ποτε; Τα σκυλια σου δηλαδη ενοω...

Επισης, θα ηθελες να μου πεις τι σκυλο εχεις;
Μπόξερ έχω. Δεν έχω κάνει γέννα και δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με την εκτροφή.
Να μείνουμε στο θέμα όμως όσο γίνεται :)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Μπόξερ έχω. Δεν έχω κάνει γέννα και δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με την εκτροφή.
Να μείνουμε στο θέμα όμως όσο γίνεται :)
Δεν ρωτησα αν θες να γινεις εκτροφεας βρε! Απλα αν εκανες γεννα ποτε σου. Οκ θενκς για τις απαντησεις!
Εξακολουθω να πιστευω οτι κουταβια πανω απο 400 ευρω ειναι κοροιδια και εχω κανει πανω απο 30-35 γεννες στο παρελθον με τα διαφορα σκυλια που ειχα
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
.... και εχω κανει πανω απο 30-35 γεννες στο παρελθον με τα διαφορα σκυλια που ειχα
Θα μας το "σπάσεις σε πενηνταράκια" αυτό;

Φυλές, επωνυμία εκτροφείου/ων, χρόνια ενασχόλησης, κλπ...
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Θα μας το "σπάσεις σε πενηνταράκια" αυτό;

Φυλές, επωνυμία εκτροφείου/ων, χρόνια ενασχόλησης, κλπ...
Δεν ειμαι εκτροφεας και για ΟΛΑ τα κουταβια βρηκα οικογενειες και τα χαρισα.η τελευταια γεννα που εκανα ηταν πριν 8 χρονια αν θυμαμαι καλα.
Οι φυλες ηταν :
Ιρλανικα σεττερ, αγγλικα σεττερ, γκεκας, Ελληνικοι ιχνηλατες, γερμανικα ποιμενικα
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Σου απάντησα ότι δεν ενδιαφέρομαι για την εκτροφή, διότι πιστεύω ότι οι γέννες είναι μόνο για τους εκτροφείς. Γέννα=εκτροφή, με όλα όσα πρέπει να σημαίνει αυτό.
 
  • Like
Reactions: flygirl and mareco


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Θα μας το "σπάσεις σε πενηνταράκια" αυτό;

Φυλές, επωνυμία εκτροφείου/ων, χρόνια ενασχόλησης, κλπ...
Αρα, οταν μπορω εγω , εσυ ή ο καθενας να χαριζουμε τα κουταβια που γενναει το σκυλι μας, αυτο σημαινει οτι το κοστος μιας γεννας δεν μπορει να ειναι στα 800 ευρω το κουταβι. Ετσι δεν ειναι;...
Και αν ακομα υποθεσουμε οτι το κοστος μιας γεννας ειναι τετοιο που απαιτει ενα κουταβι να πουληθει 800 ευρω, τοτε ΛΟΓΙΚΑ αν η γεννα εχει 5 κουταβια τοτε δεν χρειαζεται να τα πουλησεις 800 ευρω, αλλα 800 δια 5...σωστα;

Και ξαναρωταω εγω τωρα, πως γινεται καποιος να πουλουσε 600 ευρω κουταβια προ κρισης κ τωρα που τα πουλαει 400 ενω τα εξοδα αυξηθηκαν, να βγαινει κερδισμενος;;;;

Ή εγινε λοιπον θαυμα ή πολυ απλα τα εξοδα μιας γεννας δεν ειναι τοσα που να απαιτειται να πωλειται 800 ή 600 ευρω ενα κουταβακι...απλο δεν ειναι;

Μην παρεξηγηθω. Δεν με ενοχλει ενας επαγγελματιας να βγαζει κερδος. Απλα θελω να ειναι ειλικρινης και να μην μου κλαιγεται οτι δηθεν η γεννα του κοστισε τοσα που αν πουλησει τα κουταβια κατω απο 800 ευρω θα μπει μεσα...δεν γεννηθηκα χθες ουτε στοκος ειμαι ουτε ασχετος με σκυλια

Σου απάντησα ότι δεν ενδιαφέρομαι για την εκτροφή, διότι πιστεύω ότι οι γέννες είναι μόνο για τους εκτροφείς. Γέννα=εκτροφή, με όλα όσα πρέπει να σημαίνει αυτό.
Γεννα = εκτροφη;;;;;
Δηλαδη αν 2 φιλοι σου θελουν κουταβι απο τα σκυλια σου ή αν εσυ θες κουταβι απο τα σκυλια σου τι πρεπει να κανεις; Να τους πεις "σορυ δεν γινεται, παντε σε εκτροφεα;"
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ή εγινε λοιπον θαυμα ή πολυ απλα τα εξοδα μιας γεννας δεν ειναι τοσα που να απαιτειται να πωλειται 800 ή 600 ευρω ενα κουταβακι...απλο δεν ειναι;
Εξαρτάται...γέννα μπορεί να κάνει και η κυρα Κούλα στη γειτονιά μου με τα 2 σκυλάκια της και να τα χαρίσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι σωστό όμως.
Ξέρω εκτροφεα που πηγε με τη θηλυκιά του Αργεντινή πληρώνοντας 2.000 την επίβαση μόνο, χωρίς καν τα έξοδα διαμονής του εκεί. Για να γεννηθούν μόλις 4 κουτάβια!
Οι εξετάσεις για δυσπλασίες, για patellar luxation, για καρδιολογικά, για αναπνευστικά, για προβλήματα παρεγκεφαλίτιδας ...ανάλογα τη φυλή you name την κληρονομική ασθένεια που ο σωστός εκτροφεας πρέπει να αποκλείσει... εξετάσεις εργασίας/χαρακτηρα/μορφολογίας
Δεν σου βάζω καν την τροφή κουταβιών/σκύλας/ εμβόλια-αποπαρασιτώσεις..
Τελικά μάλλον ορισμένοι αποζητούμε να μας πιάνουν κορόιδο και να μην μας φαίνεται εξωπραγματικό το 800 ευρώ.

Γεννα = εκτροφη;;;;;
Δηλαδη αν 2 φιλοι σου θελουν κουταβι απο τα σκυλια σου ή αν εσυ θες κουταβι απο τα σκυλια σου τι πρεπει να κανεις; Να τους πεις "σορυ δεν γινεται, παντε σε εκτροφεα;"
Κατηγορηματικά ΝΑΙ.

εδιτ: οσο αξιόλογα και αν θεωρεί ο καθένας τα σκυλια του....αν θέλει να κάνει γέννα, οφείλει στα κουτάβια και στα σκυλιά του να κάνει μπόλικες εξετάσεις -όπως ήδη ανέφερα- και να ζευγαρώνει σκυλια που έχουν να προσφέρουν στη φυλή τους. Το τελευταίο όσο και αν δεν "αρεσει" πρέπει να κριθεί πολλαπλώς (και όχι όπως λογικά θα μου πεις -αφου κυνηγουν σωστά, έχουν να προσφέρουν και πρέπει να αναπαραχθουν)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Εξαρτάται...γέννα μπορεί να κάνει και η κυρα Κούλα στη γειτονιά μου με τα 2 σκυλάκια της και να τα χαρίσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι σωστό όμως.
Ξέρω εκτροφεα που πηγε με τη θηλυκιά του Αργεντινή πληρώνοντας 2.000 την επίβαση μόνο, χωρίς καν τα έξοδα διαμονής του εκεί. Για να γεννηθούν μόλις 4 κουτάβια!
Οι εξετάσεις για δυσπλασίες, για patellar luxation, για καρδιολογικά, για αναπνευστικά, για προβλήματα παρεγκεφαλίτιδας ...ανάλογα τη φυλή you name την κληρονομική ασθένεια που ο σωστός εκτροφεας πρέπει να αποκλείσει... εξετάσεις εργασίας/χαρακτηρα/μορφολογίας
Δεν σου βάζω καν την τροφή κουταβιών/σκύλας/ εμβόλια-αποπαρασιτώσεις..
Τελικά μάλλον ορισμένοι αποζητούμε να μας πιάνουν κορόιδο και να μην μας φαίνεται εξωπραγματικό το 800 ευρώ.


Κατηγορηματικά ΝΑΙ.
Καλο ειναι να φροντιζουμε για την υγεια των ζωων μας και των απογονων τους, αλλα οι υπερβολες εχουν και τα ορια τους. Γεννα θελω να κανω οχι να κανω ευγονικη στα σκυλια μου για να δημιουργησω τον υπερσκυλο του μελλοντος που δεν θα αρωστησει ποτε!!!

Παμε παρακατω,
Διαφωνω 10000% με το "ναι" σου!
Αν εχω 2 σκυλια που αρεσουν σε καποιον και θελει κουταβια, θα του δωσω. Και ακομα περισσοτερο αν θελω ΕΓΩ να κρατησω κουταβια απο τα σκυλια μου τα οποια αγαπω, θα κρατησω! Ο εκτροφεας μπορει να πουλησει σε αυτους που δεν εχουν ή σε αυτους που εχουν αλλα δεν εχουν μεινει ικανοποιημενοι...
Εγω ειμαι υπερ ικανοποιημενος απο τα σκυλια μου και επισης οταν θελησω να αποκτησω κουταβι σεττερ πχ (γιατι μαρεσει η φυλη) θα βαλω το σεττερ μου να ζευγαρωσει με της κυριας κουλας γιατι θελω το νεο μπυ σκυλι να ειναι παιδι του σκυλου μου που κρρω και υπερ αγαπω και οχι ενος ξενου σκυλου που δεν εχω συναντησει ποτε!!!

Στα κυνηγοσκυλα ειδικα ειναι φοβερα μεγαλο πλεονεκτημα το να γνωριζεις καλα τους γεννητορες!!


Υγ:
Τα 800 ευρω μπορει να ειναι λιγα αν παρω κουταβι απο τον γνωστο σου πούηγε αργεντινη για να ζευγαρωσει το σκυλι του με τον τοπικο πρωταθλητη. Τα 800 ευρω ομως ειναι ΠΑΡΑ πολλα γιανα παρω κουταβι απο τον τοπικο εκτροφεα απο σκυλο χωρις διακρισεις κτλ...

Ξαναρχομαστε λοιπον στο ιδιο αρχικο σημειο. Τα 800 ευρω ειναι πραγματι εξοδα επιβασης και γεννας ή μηπως συχνα (οχι παντα) πληρωνουμε απλα τζαμπα και βερεσε;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και κάπως έτσι γεννήθηκε το backyard breeding!
I rest my case... έχουμε άκρα αντίθετες απόψεις σχετικά με τις γέννες που πρέπει να γίνονται.

btw λες εχεις κάνει 30-35 γέννες στο παρελθόν.... Πόσες σκύλες είχες? σε τι βάθος χρόνου όλες αυτές οι γέννες?
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Δεν υπ
Και κάπως έτσι γεννήθηκε το backyard breeding!
I rest my case... έχουμε άκρα αντίθετες απόψεις σχετικά με τις γέννες που πρέπει να γίνονται.
Δε υπαρχει "πρεπει".
Γιατι εσυ πρεπει να ζευγαρωσεις τον υπερσκυλο σου με τον τοπικο υπερσκυλο του μπουενος αιρες, ενω εγω δεν πρεπει να ζευγαρωσω το αγαπημενο μου σκυλι με αυτο της φιλης μου και να κρατησουμε κουταβια;

Μηπως ολα αυτα τα "πρεπει" δεν εχουν καμια απολυτως λογικη περα απο την κονομα καποιων;...

Ειναι η ιδια λογικη που ορισμενοι λενε οτι "δεν πρεπει" να καλλιεργω φυτα αλλα το δικσιωμα να το εχουν μονο καποιες πολυεθνικες απο τις οποιες θα αγοραζω...
Μηπως στο τελος θα μας πειτε οτι δεν θα εχουμε δικαιωμα να αναπνεουμε παρα μονο αερα που θα αγοραζουμε απο τιποτα μεγαλο εταιρειες; Για να ξερουμε που το πατε το παραμυθι δηλαδη...

Εγω παντως δεν ξερω(ουτε υπαρχει) κυνηγος που δεν θα κρατουσε κουταβι απο τα σκυλια του (τα οποια γνωριζει καλα) και θα πηγαινε να παρει απο εκτροφεα ενα τυχαιο κουταβι...ειδικα αν ο εκτροφεας δεν ειναι και κυνηγο παραλληλα!!

Δεν υπαρχει ουτε ενας τετοιος κυνηγος. Μονο κανενα θυμα αν βρεθει

Εχω και μια καλυτερη ιδεα απο εσενα!
Να απαγορευτει το σεξ μεταξυ ανθρωπων και να μην κανουμε παιδια. Να δωσει το κρατος αδεια σε 10 εκτροφεις εμβρυων και να πηγαινουμε να παιρνουμε υποχρεωτικα απο αυτους!!.. Σαρεσε η ιδεα;

btw λες εχεις κάνει 30-35 γέννες στο παρελθόν.... Πόσες σκύλες είχες? σε τι βάθος χρόνου όλες αυτές οι γέννες?
Μια ιρλανδεζα, 2 λυκοσκυληνες, η γκεκισα και μια Ε.Ι. Σε 21 χρονια
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω και μια καλυτερη ιδεα απο εσενα!
Να απαγορευτει το σεξ μεταξυ ανθρωπων και να μην κανουμε παιδια. Να δωσει το κρατος αδεια σε 10 εκτροφεις εμβρυων και να πηγαινουμε να παιρνουμε υποχρεωτικα απο αυτους!!.. Σαρεσε η ιδεα;
Ό,τι να ναι....

Από τις περιπτώσεις που ευχόμουν να παίζει trolling...
Καληνυχτα!

Μια ιρλανδεζα, 2 λυκοσκυληνες, η γκεκισα και μια Ε.Ι. Σε 21 χρονια
5 σκυλες για 30-35 γέννες! Ξέσκισες τα σκυλια και μιλάμε περι εκτροφής!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: flygirl and Orilis


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ό,τι να ναι....

Από τις περιπτώσεις που ευχόμουν να παίζει trolling...
Καληνυχτα!
Δεν τρολλαρω και δεν εχεις επιχειρηματα να απαντησεις. Η δεν μπορεις να σκεφτεις το ποσο φασιστικα παραλογα μιλας ή παιζει κονομα στην μεση...η κατι αλλο που δεν ξερω τι!!! Καληνυχτα και σε σενα

5 σκυλες για 30-35 γέννες! Ξέσκισες τα σκυλια και μιλάμε περι εκτροφής!
5-6 γεννες απο μια σκυλα σε 8 -9 χρονια ειναι ξεσκισμα;
Εγινε κοπελια. Καλο βραδακι

Και ποιος σου ειπε οτι ειμαι εκτροφεας και μιλας για εκτροφη;;;
Ειχα σκυλια που τα γουσταρα και τα γουσταραν και πολλοι αλλοι και εκανα γεννες. Καποιες γεννες ηταν και ανεπιθυμητες αλλα παρολα αυτα εβρισκα παντα να δωσω τα κουταβακια. Πιο ειναι το θεμα σου εσενα; Χαλασα την πιατσα που χαριζα τα καθαροαιμα ε;
 
Last edited by a moderator:




kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ναι. Δεν την άφηνες να ξεκουραστεί - ανάσα δεν έπαιρνε.
5 γεννες σε 8 χρονια δεν ειναι πολλες. Αλλοι κανουν καθε χρονο 2. Τελος παντων , οι μισες γεννεα ηταν "ανεπιθυμητες" αλλα οπως ειπα παρολα αυτα τα κουταβια εβρισκαν αμεσως σπιτι και χαλασα την πιατσα αλλα τωρα που το σκεφτομαι το γουσταρα που την χαλασα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
5 γεννες σε 8 χρονια δεν ειναι πολλες. Αλλοι κανουν καθε χρονο 2. Τελος παντων , οι μισες γεννεα ηταν "ανεπιθυμητες" αλλα οπως ειπα παρολα αυτα τα κουταβια εβρισκαν αμεσως σπιτι και χαλασα την πιατσα αλλα τωρα που το σκεφτομαι το γουσταρα που την χαλασα
Πίστεψέ με ποσώς μας ενδιαφέρει η πιάτσα. Έχουμε χαλάσει πολλές πιάτσες εδώ μέσα - μερικοί εδώ θα έπρεπε να είναι ...σε χαντάκι τώρα. Οι "κάθε χρόνο δύο γέννες" είναι παπυμιλάδες, τους οποίους τους τουφεκάμε όπου τους βρίσκουμε πολύ ευχαρίστως.
Στο ότι όλα τα κουτάβια βρήκαν σπίτι να απαντήσω ότι οι φιλοζωικές και τα καταφύγια είναι σαν εκτροφεία κυνηγόσκυλων. Από κουτάβια που "βρήκαν σπίτι".
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Πίστεψέ με ποσώς μας ενδιαφέρει η πιάτσα. Έχουμε χαλάσει πολλές πιάτσες εδώ μέσα - μερικοί εδώ θα έπρεπε να είναι ...σε χαντάκι τώρα. Οι "κάθε χρόνο δύο γέννες" είναι παπυμιλάδες, τους οποίους τους τουφεκάμε όπου τους βρίσκουμε πολύ ευχαρίστως.
Στο ότι όλα τα κουτάβια βρήκαν σπίτι να απαντήσω ότι οι φιλοζωικές και τα καταφύγια είναι σαν εκτροφεία κυνηγόσκυλων. Από κουτάβια που "βρήκαν σπίτι".
1) τι σημαινει παπυμιλας;
2)αληθεια τους τουφεκατε; Χαχα ενδιαφερον...
3)τα λυκοσκυλα ειναι κυνηγοσκυλα;
4) δηλαδη για να καταλαβω, μου λες οτι κακως εδινα κουταβι σε καποιον που το ηθελε, γιατι ισως καποτε να το παρατουσε;...αυτο λες;
Μαλιστα...να σου πω, παρε την πυροςβεςτικη ενα τηλεφωνο και πες τους οτι στην κασσανδρα μπορει να πιασει φωτια του χρονου. Ας σπευσουν απο τωρα στην περιοχη για παν ενδεχομενο...

Υγ: οι φιλοζωικες εχουν πολυ περισσοτερα ημιαιμα και "λυκοσκυλοειδη" απο οτι κυνηγοσκυλα.
Γιατι τετοιο μενοςε τους κυνηγους ρε παιδια; Αλλο το να μην σαρεσει το κυνηγι και αλλο τον να λεμε οτι ναναι...
Τα χιλιαδες αδεσποτα στις πολεις ποιος τα αφησε; Οι κυνηγοι; Ακομα και στα χωρια, τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι ημιαιμα "λυκοσκυλα"...
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Νόμιζα ότι ήδη από την πρώτη μου απάντηση στο νήμα είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου περί εκτροφής, μάλλον δεν έγινα κατανοητή. Ας το παραθέσω κ εδώ

Καθαρόαιμο κουτάβι (=με pedigree) βρίσκουμε σε εκτροφέα της φυλής.
Η εκτροφή κοστίζει πάρα πολύ ακριβά: εξετάσεις υγείας, κρίσεις σε εκθέσεις μορφολογίας, καλής ποιότητας τροφή, εκπαίδευση, ζευγάρωμα, κτηνιατρική παρακολούθηση μάνας και κουταβιών, κτηνιατρική περίθαλψη-τροφές μέχρι να πάνε 2-2μιση μηνών τα κουτάβια και άλλα τόσα που ξεχνάω. Μια γέννα κοστίζει λοιπόν πάρα πολλά χρήματα σε έναν σωστό εκτροφέα.
Απο κει και πέρα, το κόστος ενός κουταβιού εξαρτάται από τη γέννα, τη φυλή, το κουτάβι και άλλους παράγοντες.
Δεν είναι λοιπόν δυνατόν να βρεις κουτάβι με 200 ευρώ και να είναι καθαρόαιμο και σωστής εκτροφής.
Το φόρουμ αυτό υποστηρίζει την ηθική και νόμιμη εκτροφή.
Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ να διαβάσεις αν θέλεις
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι διάβαζες καιρό το φόρουμ και ερχόμαστε τώρα να κάνουμε τέτοια συζήτηση. Μου απάντησες μάλιστα ότι τα γνωρίζεις αυτά που έγραψα.
Δεν θέλω ειλικρινά να επεκταθώ σχετικά με τις 30 γέννες, το θεωρώ φρικτό προσωπικά.
Οχι, δε θα ζευγάρωνα τη σκύλα μου επειδή θέλει κάποιος φίλος κουτάβι. Ναι, θα του έλεγα να πάει σε εκτροφέα. Και τα θεωρώ αυτονόητα αυτά τα πράγματα, όπως και τα περισσότερα μέλη αυτού το φόρουμ νομίζω.
Αν θέλεις διάβασε άλλα σχετικά θέματα στο φόρουμ, είναι χιλιοπαιγμένο αυτό το έργο και έχει συζητηθεί εκτενέστατα πάρα πολλές φορές.
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Νόμιζα ότι ήδη από την πρώτη μου απάντηση στο νήμα είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου περί εκτροφής, μάλλον δεν έγινα κατανοητή. Ας το παραθέσω κ εδώ



Μου κάνει εντύπωση που λες ότι διάβαζες καιρό το φόρουμ και ερχόμαστε τώρα να κάνουμε τέτοια συζήτηση. Μου απάντησες μάλιστα ότι τα γνωρίζεις αυτά που έγραψα.
Δεν θέλω ειλικρινά να επεκταθώ σχετικά με τις 30 γέννες, το θεωρώ φρικτό προσωπικά.
Οχι, δε θα ζευγάρωνα τη σκύλα μου επειδή θέλει κάποιος φίλος κουτάβι. Ναι, θα του έλεγα να πάει σε εκτροφέα. Και τα θεωρώ αυτονόητα αυτά τα πράγματα, όπως και τα περισσότερα μέλη αυτού το φόρουμ νομίζω.
Αν θέλεις διάβασε άλλα σχετικά θέματα στο φόρουμ, είναι χιλιοπαιγμένο αυτό το έργο και έχει συζητηθεί εκτενέστατα πάρα πολλές φορές.

Για να καταλαβω τι μου λες....αν εχω 2 καθαροαιμα ντομπερμαν με χαρτια και ζευγαρωσουν και δεν δηλωσω την γεννα και τα κουταβια δεν αποκτησουν χαρτια, παυουν να εινσι καθαροαιμα;;;!!!!

Εχεις μπερδεψει μαλλον το τι ειναι καθαροαιμο με το ποτε μπορει να το αποδειξει...

Γιαυτο φυσικα υπαρχουν και οι αναγνωρισεις σκυλων και η δυνατοτητα αποκτησης χαρτιων οταν εχεις καθαροαιμο σκυλο αλλα για καποιο λογο δεν εχεις παρει τα χαρτια του...

Επισης, καθαροαιμο κουταβι με χαρτια, μπορει να ειναι και το κουταβι που γεννησε η καθαροαιμη σκυλα σου με το καθαροαιμο του γειτονα. Γιατι ΠΡΕΠΕΙ να πληρωσεις εναμ εκτροφεα για κουταβι που μπορουν να σου χαρισουν τα δικα σου καθαροαιμα σκυλια;;;; Τι παραλογισμος ειναι αυτος;;!

Τωρα για τις γεννες που λες,
Καλα οκ ασε τους φιλους σου στην ακρη για λιγο. Ας μιλησουμε για σενα...εσυ αν θες κουταβι απο τα σκυλια σου ειναι κακο;;; Ειναι παραλογο να θες απογονο απο το σκυλι που εχεις και αγαπας;;;;!!!

Και για να στο παω και λιγο παραπερα οσον αφορα τα κυνηγοσκυλα και τους κυνηγους,
Ο λογος που ενας κυνηγος συνηθως χαριζει σκυλια σε φιλους του (και δεν ενοω εμενα), ειναι απλος! Οταν εχεις 2 σκυλια ακριβως οπως τα θες, πραγμα σπανιο για κυνηγοσκυλα, θες να εχεις και μελλον. Δηλαδη απογονους... Δεν μπορουν ομως ολοι να εχουν 4 η 6 σκυλια...οποτε χαριζουν κουταβια σε φιλους που εμπιστευονται και οταν μετα απο χρονια τα σκυλια τους πεθανουν, παιρνουν κουταβια απο τους φιλους τους και ετσι εχουν παλι σκυλια της ιδιας ρατσας και της ιδιας γραμμης αιματος! Αυτο για τους κυνηγους ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο...
 
Last edited:


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Οχι, δεν έχω μπερδευτεί καθόλου. Μπορεί κουτάβια από μια τέτοια γέννα να έχουν pedigree, αλλά σου έγραψα ότι στηρίζω την ηθική και νόμιμη εκτροφή, και τέτοιες γέννες δεν είναι εκτροφή. Η αναπαραγωγή καθαρόαιμων σκύλων δε γίνεται για να μοιράσουμε κουτάβια όσοι θέλουν να πάρουν από ένα, αλλά για τη βελτίωση της φυλής. Η βελτίωση μιας φυλής απαιτεί πολλά παραπάνω από δύο όποιους να 'ναι σκύλους με pedigree. Οπως και η ηθική και νόμιμη εκτροφή σημαίνουν πολλά παραπάνω απ το κάνω μια γέννα.

Στα δικά μου μάτια το σκυλί μου μπορεί να είναι το καλύτερο του κόσμου. Αυτό δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι έχει να προσφέρει κάτι εκτροφικά στη φυλή. Το αν έχει να προσφέρει ή όχι δε θα το κρίνω εγώ, αλλά οι εκθέσεις μορφολογίας, οι εξετάσεις εργασίας και οι εξετάσεις υγείας. Θεωρώντας πάντα ότι πήρα ένα κουτάβι που ήταν υποσχόμενο για τέτοιο μέλλον, έτσι;

Πάντως τώρα καταλαβαίνω γιατί θεωρείς πολλά τα χρήματα που συζητήθηκαν για να αγοράσει κανείς κουτάβι. Συγκρίνεις το κόστος και τον κόπο της γέννας που κάνει ο κάθε ιδιώτης με την εκτροφή. Η μέρα με τη νύχτα...!
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στη συζήτηση, όπως σου ξαναείπα έχει συζητηθεί άπειρες φορές το θέμα και μάλιστα υπάρχει μια κοινή άποψη επ αυτού στο φόρουμ. Διάβασε μερικά άλλα σχετικά θέματα αν θέλεις, με εκφράζουν απόλυτα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
1) τι σημαινει παπυμιλας;
2)αληθεια τους τουφεκατε; Χαχα ενδιαφερον...
3)τα λυκοσκυλα ειναι κυνηγοσκυλα;
4) δηλαδη για να καταλαβω, μου λες οτι κακως εδινα κουταβι σε καποιον που το ηθελε, γιατι ισως καποτε να το παρατουσε;...αυτο λες;
Μαλιστα...να σου πω, παρε την πυροςβεςτικη ενα τηλεφωνο και πες τους οτι στην κασσανδρα μπορει να πιασει φωτια του χρονου. Ας σπευσουν απο τωρα στην περιοχη για παν ενδεχομενο...

Υγ: οι φιλοζωικες εχουν πολυ περισσοτερα ημιαιμα και "λυκοσκυλοειδη" απο οτι κυνηγοσκυλα.
Γιατι τετοιο μενοςε τους κυνηγους ρε παιδια; Αλλο το να μην σαρεσει το κυνηγι και αλλο τον να λεμε οτι ναναι...
Τα χιλιαδες αδεσποτα στις πολεις ποιος τα αφησε; Οι κυνηγοι; Ακομα και στα χωρια, τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι ημιαιμα "λυκοσκυλα"...
1) Από το puppy mill: Mονάδες συνεχούς αναπαραγωγής κουταβιών. Σκύλες = Μηχανές αναπαραγωγής nonstop.
2) Xειρότερα θέλουμε να τους κάνουμε αλλά θα γίνει πολύ σπλάτερ.
3) Όχι. Απλά κατάντησαν αδέσποτα γιατί τελικά δεν τους βγήκε ο "Rex".
4) Για τους πλειονότητα των κηνυγών δεν έχω την καλύτερη άποψη. Από το να τουφεκάνε τα σκυλιά που δεν μπορούν να κυνηγήσουν ("τζάμπα το τάιζα φρίσκις το μαλακισμένο τόσο καιρό?") μέχρι τα σκυλιά που φολιάζουν ο ένας του άλλου ή αφήνουν να σαπίζουν τα σκυλιά τους σε κάτι υπόγεια μέχρι την εποχή κυνηγιού.
Όποτε έχεις χρόνο πετάξου σε ένα καταφύγιο που αυτοχλευάζεται ως "εκτροφείο κυνηγόσκυλων" να διαλέξεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Από ντρατχαρ μέχρι επανιελ - τα δε ποιντερ υπερπλυθυσμός. Κάμποσα απο αυτά βρέθηκαν με σκάγια στον κώλο, στα μάτια κλπ.
Όσον αφορά τώρα το θέμα της αναπαραγωγής έχουν χιλογραφτεί στο φόρουμ του πως πρέπει να γίνεται. Και πίστεψέ με δεν παίρνουμε μίζα από τους εκτροφείς. Ίσα-ίσα που τους ξεμπροστιάζουμε με μεγάλη ευχαρίστηση όταν κάνουν μακακίες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc