Λίγο από Miniature schnauzer και πολλά άλλα


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να τα βάλουμε σε διατίμηση με δελτίο του Yπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης :p

Όσο θέλει να πουλάει ο κάθε εκτροφέας...

Αρκεί να μην κλαίγεται "Δεν βγαίνω μάνα μου" :cool:

Αν δεν βγαίνει, ας σώσει κάποιος άλλος τη φυλή :rolleyes:
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Να τα βάλουμε σε διατίμηση με δελτίο του Yπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης :p

Όσο θέλει να πουλάει ο κάθε εκτροφέας...

Αρκεί να μην κλαίγεται "Δεν βγαίνω μάνα μου" :cool:

Αν δεν βγαίνει, ας σώσει κάποιος άλλος τη φυλή :rolleyes:
Οι εκτροφεις δεν προσπαθουν να σωσουν τις φυλες. Προσπαθουν να οικονομησουν απο αυτες. Οι ερασιτεχνες εκτροφεις και οι κυνοφιλοι μπορει και μα προσπαθουν να τις σωσουν...

Ο λαβερακ δημιουργησε και εσωσε μια φυλη. Ο ταδε ιταλος επαγγελματιας εκτροφεας ποιντερ του 2015, προσπαθει απλα να βγαλει λεφτα απο τα ποιντερ που εκτρεφει (και μιας και αναφερθηκα σε ιταλους...τους θεωρω την μεγαλυτερη μαστιγα των κυνηγοσκυλων. Στην προσπαθεια τους να "βελτιωσουν" μια φυλη για να βγαλουν φραγγα, την μιγαδοποιουν και την καταστρεφουν)...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Θεωρω 400 ευρω μια ανψτατη τιμη για ενα καλο κυνηγετικο κουταβι και ακριβη τιμη για ενα σκυλο συντροφιας...
Εξαρτάται και πάλι από τη φυλή. Αν π.χ. πας στη δική μου θέλει καισαρική για να βγάλει 3-4 κουτάβια μετά βίας, συν ακτινογραφίες σε σπονδυλική στήλη και επιγονατίδα σε γεννήτορες, συν υπέρηχο καρδιάς, πάει το μπάτζετ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ωστόσο αμφιβάλλω για το αν όλες οι υψηλές τιμές ανταποκρίνονται σε αντίστοιχα υψηλή ποιότητα κουταβιών. Δηλαδή, το νούμερο μπορεί να είναι υψηλό αλλά αμφιβάλλω αν έχουν γίνει τα δέοντα π.χ. εξετάσεις υγείας. Οπότε σε αυτή την περίπτωση το 1000ικο και το 1200άρι πάει ...υπέρ πίστεως και πατρίδας!
Βάσω μου, έχεις δίκιο!:)

Το έχουμε συζητήσει κι αυτό, επανειλημμένα... αν ο εκτροφέας ΔΕΝ είναι έντιμος (πρόσεξε: δεν λέω "άριστος", δεν λέω "άψογος" και δεν λέω "φρικτά μελετημένος" και "αλάνθαστος")... τότε την έβαψε ο ιδιοκτήτης: Και κερατάς και δαρμένος!
Και έχουμε ξαναπεί ότι, όντως, ο εκτροφέας μπορεί να σε ξεγελάσει για 1-2-3-4 φορές, πριν μάθεις ΕΣΥ το "χώρο"...
ΑΛΛΑ, οποιοσδήποτε από εμάς ΔΕΝ πρέπει να προβαίνει σε φράσεις (και, κυρίως, πράξεις!) "κοινωνικού (ή επαγγελματικού) αυτοματισμού"!

Εγώ, απλά, μιλάω για "ευσυνείδητο" εκτροφέα, όπου συγχωρούνται και λάθη... και αυτό ακριβώς έχουμε φτάσει πλέον να (πρέπει να) πληρώνουμε, για να υπάρχει... να μπορεί να επιβιώνει!

Υ.Γ. Μιάς και πιάσαμε διάφορες "αλληγορίες" και "μεταφορές" (για το price/performance), να σου πω επίσης το εξής, παίρνοντας υπόψη και μία πρόσθετη παράμετρο, την οποία όλοι οι φίλοι καλούνται να την προσδιορίσουν μόνοι τους:

Εχω ένα πελάτη και καλό φίλο, που εισάγει-εμπορεύεται ανταλλακτικά κινητήρων αυτοκινήτων και κάθε μηχανήματος που υπάρχει, πάσης φύσεως... και μιλάμε κατά καιρούς για τη δουλειά του (μιάς και αυτό είναι η δουλειά ...μου :D )...
Η στατιστική του είναι, θα έλεγα, αξιόπιστη...
Για χάρη της τεκμηρίωσης της ιστορίας, θα πω ότι ένα πολύ "βαρύ" (στις πωλήσεις του) προϊόν είναι τα έμβολα, τα χιτώνια και τα εμβολοχιτώνια των μηχανών... που συνεπάγονται και αρκετά χρήματα, μιάς και είναι μεγάλη "αβαρία" για μία μηχανή...
Μιά μέρα (εδώ και λίγα χρόνια - και έκτοτε τον ρωτάω τακτικά - γιατί εντυπωσιάστηκα), λοιπόν, με ρώτησε: "Ξέρεις Γιάννη, στην κατηγορία αυτή, ποιά είναι η μάρκα αυτοκινήτου που μου κάνει τον μεγαλύτερο τζίρο, μακράν?"... Σημείωση του "μεταφραστή": δηλαδή, σε ποιά μάρκα χαλάνε τα (ακριβά!) εξαρτήματα αυτά πιο συχνά από τις άλλες.

Και, Βάσω μου, guess what... ΠΟΙΑ μάρκα? έ???
Οι πιο "εξειδικευμένοι" φίλοι, μπορεί να έχουν καταλάβει ήδη... και, κάποιοι (γιατί ξέρω και τέτοιους - "σκυλάδες", εννοώ) ίσως να έχουν καεί κιόλας...:cool:

Και, όμως, Βάσω...;)

Η μάρκα αυτή ξοδεύει ΜΑΚΡΑΝ τα περισσότερα χρήματα (ακόμα και μέχρι πέρυσι - για φέτος δεν ξέρω) από κάθε άλλη, προκειμένου να "σπάει" αυτοκίνητα, ώστε ο οδηγός (και οι ανεκτίμητοι επιβάτες του) να επιβιώσουν στην κακιά την ώρα... εντάξει και δεν κάνει μόνο αυτό...

Και η μάρκα αυτή, Βάσω μου, είναι ακριβή... από όποια σκοπιά και να το εξετάσει κανείς...:p

Τι να κάνουμε, δηλαδή, να αγοράσουμε (φθηνά!) ένα "τροπέτο" και να το φτιάξει ο "κυρ Μήτσος" πούναι φίλος κι αδεΡφός?
Επειδή το "original" ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΤΕ να παρουσιάσει σοβαρή αβαρία?:unsure:

Υ.Γ.2. Ίσως (για μιά φορά ακόμη!) κάποιοι φίλοι να μου πουν ότι είμαι δυσνόητος... λυπάμαι...:cool:
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ωραια...ηξερα παιδι που ειχε καθαροαιμα ντομπερμαν φερμενα απο γερμανια με χαρτια κτλ κ πολουσε τα κουταβια τους 200 ευρω. Αν σου ελεγα τοτε να αγορασεις θα αγοραζες ή θα ελεγες κατι του στυλ "ααα για να τα πουλαει τοσο φυηνα κατι δεν παει καλα";;;

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι ΟΛΑ τα κουταβια ΟΛΩΝ των φυλων πουλιουνται πολυ ακριβοτερα απο οσο θα επρεπε και ορισμενα μαλιστα πουλιουνται ακομα πιο ακριβα λογο "μοδας", χωρις μα υπαρχει κανενας αλλος λογος.

Θεωρω 400 ευρω μια ανψτατη τιμη για ενα καλο κυνηγετικο κουταβι και ακριβη τιμη για ενα σκυλο συντροφιας...

Και δεν το λεω απο τσιγγουνια. Ισα ισα τα εξοδα που κανω για τα σκυλια μου ειναι πολλα και τα κανω με χαρα. Απλα δεν μαρεσει να κανω τζαμπα μαγγες καποιους χωρις λογο
Παιδιά, όταν προγραματίσαμε τη γέννα είπα να γράφω όλα τα έξοδα της γέννας και των κουταβιών για να δω που βρίσκομαι.
Μέχρι τώρα τα έξοδα των εξετάσεων της Χαράς, της επίβασης, η τροφή της σκύλας
και τα κτηνιατρικά έξοδα φτάσαν 2800€ (δεν έβαλα τα έξοδα εκθέσεων επειδή για μας είναι και διασκέδαση και βάζω το κόστος μόνο της ξηράς τροφής εκτός των άπειρων φιλέτων κοτοπούλου, αυγών, κημά, γιαουρτιών που έτρωγε και τρώει επιπλέον η Χαρά).
Δεν ξέρω ακόμα τα έξοδα των κουταβιών που θα είναι τα microchip, εμβόλια, διαβατήρια, pedigree (τα περισσότερα export), τροφή, η προίκα τους, τα υποσέντονα που θα κατουρήσουν μέχρι να μάθουν την τουαλέτα κ.α.
Λοιπόν έχουμε 6 κουτάβια αλλά θα φύγουν 5 (το ένα θα μείνει μαζί μας).
Και πείτε μου πως θα τα δώσω σε κάποιους Έλληνες που και 500€ τους φαίνονται πολλά.
Δεν αναζητώ κέρδος, το κάνω για την τρέλα μου αλλά τουλάχιστον να καλύψω κάποια από τα έξοδα.
Γι' αυτο τα κουταβάκια μου θα πάνε στο εξωτερικό οπού κανένας δεν κάνει παζάρια επειδή καταλαβαίνει τι εστι η εκτροφή και πόσο στοιχίζει ένα ποιοτικό κουτάβι.
Μόνο ο AMFION θα πάει στην Αθήνα σε μια οικογένεια η οποία το αξίζει.
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Φι
Εξαρτάται και πάλι από τη φυλή. Αν π.χ. πας στη δική μου θέλει καισαρική για να βγάλει 3-4 κουτάβια μετά βίας, συν ακτινογραφίες σε σπονδυλική στήλη και επιγονατίδα σε γεννήτορες, συν υπέρηχο καρδιάς, πάει το μπάτζετ.
φιλε μου αν το σκυλι σου εχει τετοια θεματα για να κανει γεννα, προφανως και θα ειναι ασυμφορη η γεννα. Και αν πας να πουλησεις ακριβα τα κουταβια, ο κοσμος θα προτιμησει αλλον
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Φι

φιλε μου αν το σκυλι σου εχει τετοια θεματα για να κανει γεννα, προφανως και θα ειναι ασυμφορη η γεννα. Και αν πας να πουλησεις ακριβα τα κουταβια, ο κοσμος θα προτιμησει αλλον
Υπάρχει δηλαδή καμια φυλή σήμερα που να είναι τεφαρίκι και να μην έχει κληρονομικές ασθένειες?

Εντάξει στα μπουλντόγκ πληρώνεις παραπάνω - αλλά όλες έχουν τα κουσούρια τους.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Τα κουτάβια δεν είναι παπούτσια στις εκπτώσεις να κυνηγάμε να τα βρούμε σε τιμή ευκαιρίας.
'Οποιος θέλει ένα καλό κουτάβι σωστής εκτροφής δεν κάθεται να παζαρεύει. Ξέρει σε τι αντιστοιχεί το ποσό που πληρώνει. Ανάλογα με τη φυλή, τη γέννα, το κουτάβι, το κόστος είναι διαφορετικό, πώς να το κάνουμε. Αυτός που ξέρει τι ψάχνει ξέρει και τι πληρώνει, το μόνο σίγουρο
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Τα κουτάβια δεν είναι παπούτσια στις εκπτώσεις να κυνηγάμε να τα βρούμε σε τιμή ευκαιρίας.
'Οποιος θέλει ένα καλό κουτάβι σωστής εκτροφής δεν κάθεται να παζαρεύει. Ξέρει σε τι αντιστοιχεί το ποσό που πληρώνει. Ανάλογα με τη φυλή, τη γέννα, το κουτάβι, το κόστος είναι διαφορετικό, πώς να το κάνουμε. Αυτός που ξέρει τι ψάχνει ξέρει και τι πληρώνει, το μόνο σίγουρο
Συμφωνω απολυτα!

Απλως, δεν μπορει τα κουταβια να ξεκινανε απο 800 ευρω . Δεν δικαιολογουνται αυτες οι τιμες! Και επισης έπειδη ξερουμε σε ρι αντιστοιχει το ποσο που πληρωνουμε, δεν μπορει ποτε εμας σκυλος συντροφιας να κοστιζει οσο ενα σκυλος που σου "φερνει" 50 αγριογουρουνα τον χρονο. Απλα δεν μπορει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Συμφωνω απολυτα!

Απλως, δεν μπορει τα κουταβια να ξεκινανε απο 800 ευρω . Δεν δικαιολογουνται αυτες οι τιμες! Και επισης έπειδη ξερουμε σε ρι αντιστοιχει το ποσο που πληρωνουμε, δεν μπορει ποτε εμας σκυλος συντροφιας να κοστιζει οσο ενα σκυλος που σου "φερνει" 50 αγριογουρουνα τον χρονο. Απλα δεν μπορει...
Εσένα μπορεί να σου κάνει απόσβεση σε αγριογούρουνα - εμένα πάλι ο σκύλος συντροφιάς μπορεί να μου κάνει απόσβεση σε επισκέψεις στον ψυχίατρο. Δεν πάει έτσι. Συμφωνώ ότι είναι υπερτιμημένοι συχνά - απλά δεν ψωνίζεις αυτό για το οποίο πληρώνεις.
 
  • Like
Reactions: flygirl and Orilis


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Εσένα μπορεί να σου κάνει απόσβεση σε αγριογούρουνα - εμένα πάλι ο σκύλος συντροφιάς μπορεί να μου κάνει απόσβεση σε επισκέψεις στον ψυχίατρο. Δεν πάει έτσι. Συμφωνώ ότι είναι υπερτιμημένοι συχνά - απλά δεν ψωνίζεις αυτό για το οποίο πληρώνεις.
Ηξερα οτι αυτο θα ελεγες...
Ομως φιλε μου, ο κυνηγετικος σκυλος ειναι ΚΑΙ σκυλος συντροφιας!

Και προσωπικα δεν επιζητω την "αποσβεση" και τα σκυλια μου τα εχω σαν παιδια μου!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Ηξερα οτι αυτο θα ελεγες...
Ομως φιλε μου, ο κυνηγετικος σκυλος ειναι ΚΑΙ σκυλος συντροφιας!

Και προσωπικα δεν επιζητω την "αποσβεση" και τα σκυλια μου τα εχω σαν παιδια μου!
Εμένα κυνηγάει και ποντίκια - να βάλω μέσα και την απόσβεση απολύμανσης? :ROFLMAO:
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δικαιολογούνται τα 800 ευρώ (ή και περισσότερα δηλαδή). Ξαναλέω, ανάλογα τη φυλή, τη γέννα, το κουτάβι, το κόστος είναι διαφορετικό. Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε απ τους εκτροφείς να μπαίνουν μέσα σε κάθε γέννα για να δίνουν τα κουτάβια φθηνότερα; Γιατί; 'Η μήπως να ρίχνουν την ποιότητα της εκτροφής τους για να δώσουν κουτάβι σε προσιτή τιμή; Εγώ πάντως δε θα θελα κουτάβι από εκτροφέα που κάνει εκπτώσεις ούτε και περιμένω να μπει μέσα για να αποκτήσω εγώ ένα καλό κουτάβι. Θεωρώ απόλυτα λογικό να πληρώσω το ποσό που αντιστοιχεί σε ότι ξόδεψε, οικονομικά τουλάχιστον, ο εκτροφέας για το σκύλο μου. Και στο τέλος της μέρας νιώθω και πολύ τυχερή που μου εμπιστεύτηκαν κουτάβι
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δικαιολογούνται τα 800 ευρώ (ή και περισσότερα δηλαδή). Ξαναλέω, ανάλογα τη φυλή, τη γέννα, το κουτάβι, το κόστος είναι διαφορετικό. Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε απ τους εκτροφείς να μπαίνουν μέσα σε κάθε γέννα για να δίνουν τα κουτάβια φθηνότερα; Γιατί; 'Η μήπως να ρίχνουν την ποιότητα της εκτροφής τους για να δώσουν κουτάβι σε προσιτή τιμή; Εγώ πάντως δε θα θελα κουτάβι από εκτροφέα που κάνει εκπτώσεις ούτε και περιμένω να μπει μέσα για να αποκτήσω εγώ ένα καλό κουτάβι. Θεωρώ απόλυτα λογικό να πληρώσω το ποσό που αντιστοιχεί σε ότι ξόδεψε, οικονομικά τουλάχιστον, ο εκτροφέας για το σκύλο μου. Και στο τέλος της μέρας νιώθω και πολύ τυχερή που μου εμπιστεύτηκαν κουτάβι
Φιλη μου,
Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι το κοστος ενος εκτροφεα για ενα κουταβι ειναι τοσο μεγαλο οσο λες;...
Ακου λοιπον κατι...
Ξερω εκτροφεα που προ κρισης πουλουσε 600 ευρω κυνηγετικα κουταβια και τωρα που με την κριση οοολα τα εξοδα αυξηθηκαν, τα πουλαει 400 ευρω και ειναι ευχαριστημενος...αυτο σου λεει κατι;

Να σου πω αλλο παραδειγμα...σκυλος ιχνηλατης απο γαλλια, με γονεις βραβευμενους, 500 ευρω. Σκυλος ιδιας ρατσας απο δυτικη Ελλαδα, 600 ευρω...γιατι;;;;;

Σκυλος απο καναδα, γιος πρωταθλητη κ μαλιστα απο εναν απο τους καλυτερους εκτροφεις του κοσμου, 500 δολλαρια. Σκυλος ιδιας ρατσας απο κρητη, 600 ευρω. Γιατι;;;
 
Last edited by a moderator:








*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Τι να σου πω... Προσωπικά, καιρό πριν όταν ακόμα ξεκίνησα να ψάχνομαι δειλά δειλά, έκανα την έρευνά μου, έκανα ένα λογαριασμό ρωτώντας, διαβάζοντας και μαθαίνοντας, και το μέτρημα μου βγήκε. Περνώντας τα χρόνια και μπαίνοντας περισσότερο στα πράγματα, το μέτρημα συνεχίζει να μου βγαίνει. Και έχω γενικώς εμπιστοσύνη στα μαθηματικά μου ;)
Επειδή βλέπω ότι τα παραδείγματά σου είναι για συγκεκριμένες φυλές, να σου πω με κάθε ειλικρίνεια ότι για την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγετικών φυλών δηλώνω πλήρη άγνοια. Αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά το κόστος μιας γέννας αυτών των φυλών, σε σχέση με τη "δική μου" φυλή για παράδειγμα, τι να πω, πάω πάσο
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ε.Π. και ΜτΗ
Επ..ελληνικος ποιμενικος δηλαδη;
Το μτη τι ειναι φιλε;

Τι να σου πω... Προσωπικά, καιρό πριν όταν ακόμα ξεκίνησα να ψάχνομαι δειλά δειλά, έκανα την έρευνά μου, έκανα ένα λογαριασμό ρωτώντας, διαβάζοντας και μαθαίνοντας, και το μέτρημα μου βγήκε. Περνώντας τα χρόνια και μπαίνοντας περισσότερο στα πράγματα, το μέτρημα συνεχίζει να μου βγαίνει. Και έχω γενικώς εμπιστοσύνη στα μαθηματικά μου ;)
Επειδή βλέπω ότι τα παραδείγματά σου είναι για συγκεκριμένες φυλές, να σου πω με κάθε ειλικρίνεια ότι για την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγετικών φυλών δηλώνω πλήρη άγνοια. Αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά το κόστος μιας γέννας αυτών των φυλών, σε σχέση με τη "δική μου" φυλή για παράδειγμα, τι να πω, πάω πάσο
Εχεις κανει γεννα ποτε; Τα σκυλια σου δηλαδη ενοω...

Επισης, θα ηθελες να μου πεις τι σκυλο εχεις;
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc