ΜΙΚΡΟΙ HACHIKO ΨΑΧΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Ποιος δεν έχει δει την ταινία του Hachikο; Ποιος δεν έχει κλάψει με την πίστη και αφοσίωση αυτού του υπέροχου σκύλου ανυπέρβλητης ομορφιάς;;; Αυτές οι μικρές ομορφιές,περίπου ενός μηνός 3 αγοράκια και 3 κοριτσάκια είναι οι μικροί Hachiko της καρδιάς μας. Η μαμά τους και η γιαγιά τους είναι καθαρόαιμα Ιαπωνικά Ακίτα και όλα τους έχουν κληρονομήσει την ομορφιά και την χάρη τους. Αναζητούν ένα σπίτι όπου θα εκτιμήσουν την ομορφιά και τον ξεχωριστό τους χαρακτήρα, θα τα αγαπούν και θα τα κρατήσουν κοντά τους για πάντα! Όποιος πιστεύει ότι θέλει ένα ξεχωριστό κουτάβι μπορεί να υιοθετήσει ένα απο τα κουκλιά που χαρίζονται. Τλφ υιοθεσίας:6978630085 (κ.Χρήστος)999963_592092344200410_1229101520_n.jpg1551715_592092304200414_815420970_n.jpg63543_592092064200438_442561633_n.jpg1010405_592092647533713_1907390259_n.jpg1798414_592092214200423_776657382_n.jpg
 








Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κατα την γνωμη μου,καλο θα ηταν να μην "προωθουνται" κατα αυτον τον τροπο τα κουταβια.Σιγουρα κατανοω την προσπαθεια να βρεθουνε σπιτια για τα σκυλια,αλλα οταν καποιος ακουει "Χατσικο" εχει στο μυαλο του κατι συγκεκριμενο κατα τη γνωμη μου.Σκεπτομενος το χειροτερο ενδεχομενο(απευκτεο φυσικα),ισως τα παρουν ατομα καθαρα για φιγουρα,και αν δουν οτι δεν θα εξελιχθουν σε Χατσικο,να τα αφησουν στο δρομο..

Εναν προβληματισμο εθεσα που ελπιζω να μην γινει πραγματικοτητα βεβαια ;)

p.s. Καλο θα ηταν επισης να μην χαριστουν σαν καθαροαιμα,απο την στιγμη που -πιθανοτατα- δεν ειναι.
 




Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Ο μπαμπάς ήταν ένα στιγμιαίο λάθος είναι η αλήθεια, αλλά όλα τους τα χαρακτηριστικά απ'οσο φαίνεται τα κληρονόμησαν απο την μαμά που είναι και προέρχεται απο γενιές καθαρόαιμων. Όσο για την παρομοίωση με τον Hachiko έγινα απλά για να ξεχωρίσει απο τα Αμερικάνικά Ακίτα, δεν γνωρίζουν όλοι τις διαφορές τους, ενώ όλοι γνωρίζουν τον Hachiko. Ας ελπίσουμε πάντως οτι αυτός που θα ενδιαφερθεί θα είναι πραγματικά συνειδητοποιημένος. :)
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Η μαμα πως προεκυψε? και αυτη στιγμιαιο λαθος?
δεν μπορω να καταλαβω πως γινονται αυτα τα ''λαθη''. Αν δε θες η σκυλα σου να ζευγαρωσει τη στειρωνεις,αν δε θες να τη στειρωσεις καλο θα ειναι να εισαι αρκετα υπευθυνος να την επιβλεπεις..
Επισης καλο θα ειναι τα κουταβια να μην απομακρυνθουν απο τη μαμα τους πριν τις 8 βδομαδες. Ο Hachiko καλο θα ειναι να μην αναφερεται.. καθε σκυλος ειναι διαφορετικος και εχει το χαρακτηρα του, αν το παρουσιαζεις ετσι μπορει ο νεος σκυλογονιος να νομιζει πως θα εχει αυτοματα ενα υπακουο και πιστο σκυλο.
 




Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Η μαμά κάθε άλλο παρά απο στιγμιαίο λάθος προέκυψε, απλά και ένα δεσποζόμενο ζώο μπορεί κάποια στιγμή να έρθει σε επαφή με κάποιο άλλο. Όσο για τον χαρακτήρα τους και αν θα είναι ιδανικά όσο ο Hachiko ή όχι, οφείλω να σας πω οτι τα σκυλάκια είναι τόσο έξυπνα και με τέτοια αντίληψη που όταν οι ιδιοκτήτες τους το αξίζουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνονται όλα δεύτεροι Hachiko.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν έχω καταλάβει ακόμη, γιατί προωθούμε κουτάβια, από μη αδέσποτη σκύλα. Γιατί είναι δικό μας πρόβλημα, να τους βρούμε σπίτι; Υποχρεωμένος να τους βρει, είναι ο ιδιοκτήτης της, καθαρόαιμης εδώ και πολλές γενεές μανούλας τους. Της οποίας, μπορούμε να δούμε το pedigree;
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Σας συγχαίρω για την φιλοζωική σας σκέψη!!! Απο πότε οι φιλόζωοι διακρίνουν τα κουτάβια;;;; Απο πότε θεωρούν οτι υπάρχει κατηγορία κουταβιών που δεν χρειάζεται να προωθείται;;;; Οι πραγματικοί φιλόζωοι δεν κάνουν τέτοιου είδους διακρίσεις...αυτό που βλέπουν είναι απλά μερικά μικρά πανέμορφα κουτάβια που χρειάζονται ένα σπίτι!!! Φυσικά και δεν είναι δικό σας πρόβλημα να τα προωθήσετε και ούτε θα θέλαμε να το κάνετε! Εγώ απευθύνθηκα σε ανθρώπους που αγαπούν και νοιάζονται τα ζώα χωρίς διακρίσεις!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Οι φιλόζωοι, διακρίνουν τα κουτάβια, από τότε, που τα σκορπάνε από δω κι από κει, διάφοροι τέτοιοι καραγκιόζηδες. Υπάρχουν μυριάδες κουτάβια, που αργοπεθαίνουν στο κρύο, σε κάποιο παγωμένο και θεοσκότεινο χωράφι. Εχουν την απόλυτη προτεραιότητα. Τα κουτάβια της "καθαρόαιμης" εδώ και γενεές σκύλας του βλάκα, να γίνουν δικό του πρόβλημα. Δεν μου καίγεται καρφί. Και επίσης, τους χαρακτηρισμούς σου [γιατί πολύ αέρα έχω αφήσει τον τελευταίο καιρό, να παίρνει πολύς κόσμος], να τους κρατήσεις για τους φίλους σου και για όσους ξέρεις προσωπικά. Οσους δεν ξέρεις προσωπικά, καλύτερα να μην τους πιάνεις στο στόμα σου. Αντερστούντ;;;
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Απο τοτε ποι οι δρομοι ειναι τιγκα στα αδεσποτα. Τα κουταβια που η δικη σου απροσεξια δημιουργησαν ισως στερησουν το σπιτι απο καποια αδεσποτα. Οσο για την σποντα περι φιλοζωιας, δε μου καιγεται καρφι. Για μενα εισαι ανευθυνος ιδιοκτητης που ζευγαρωσες τη σκυλα σου επειδη απλα δε μπορεις να την επιβλεψεις.
Κ λιγα λεω
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Αυτό το τελευταίο ισχύει και για εσάς επίσης! Πιστέψτε με όλα αυτά τα κουτάβια που μόλις αναφέρατε τα ξέρω, τα βλέπω, τα ζω καθημερινά προσπαθώντας να τα βοηθήσω όσο γίνεται και με όποιο τρόπο μπορώ σε όποιο καταφύγιο και αν ζουν ή σε όποιο δρόμο. Το γεγονός οτι κρίνεται έναν ιδιοκτήτη δεν είναι δική μου δουλειά ούτε να το κρίνω,ούτε να το σχολιάσω. Δεν θα ήθελα όμως σε καμία περίπτωση να δω τα κουταβάκια πρώτα αδέσποτα και μετά να θυμηθώ οτι πρέπει να βρουν σπίτι.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Ασε μας μωρε. Βαρεθηκα να τα λεω κ να τα ξανα λεω. Που ηταν η σκυλα κ ζευγαρωσε? Δεν πηρες χαμπαρι τον οιστρο? Δεν εχω λογια, ας στα πει η Mareco που τα λεει καλυτερα.
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Και για απλή πληροφόρηση όσων βιάζονται να με κρίνουν ως ανεύθυνη..... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ τα κουτάβια, ούτε η μαμά τους, ούτε καν γνωρίζω προσωπικά τον ιδιοκτήτη τους. Απλά θεωρώ ευθύνη μου να προσπαθήσω, με τον μόνο τρόπο που αυτή την στιγμή και για την συγκεκριμένη περίπτωση μπορώ, να μείνουν μερικά ακόμα κουτάβια στον δρόμο όπως αυτά που έρχονται καθημερινά στο καταφύγιο.
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Είναι δικαίωμά σας να κρίνετε τον ιδιοκτήτη, όχι όμως κάποιον που προσπαθεί να μην γίνουν και αυτά αδέσποτα στους δρόμους. Μην καταδικάζεται τα ζώα λόγω κακού χειρισμού του ιδιοκτήτη, αυτό δεν αξίζει σε κανένα ζωάκι.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Andi4 καλό θα ήταν, να προσέχεις λίγο, πως και που βάζεις τις αγγελίες σου.
Οι βλακείες περί μικρών hachiko και καθαρόαιμης μαμάς και πίστης κλπ κλπ, περισσεύουν σ'αυτό το φόρουμ. Βασικά...εξαγριώνουν κιόλας. Αν ήταν στο χέρι μου, θα την είχα διαγράψει την αγγελία. Τα λοιπά κηρύγματα περί φιλοζωίας και καταδίκης των κουταβιών, να τα κάνεις στον ιδιοκτήτη τους. Οχι σε μένα τουλάχιστον.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22