ΜΙΚΡΟΙ HACHIKO ΨΑΧΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙ!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Τα κηρύγματα στους ιδιοκτήτες τα κάνω καθημερινά! Όταν όμως δυστυχώς δεν πιάνουν τόσο προσπαθώ να κάνω κάτι γι'αυτό.
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Πρώτα πυροβολάμε και μετά κάνουμε ερωτήσεις ...
Αν θεωρείτε το θέμα ότι παραβιάζει τους κανονισμούς γιατί δεν το κλειδώνετε ;
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Πραγματικά, αν θεωρείτε οτι παραβιάζει τους κανονισμούς κλειδώστε το. Απλά λυπάμαι που μια προσπάθεια να μην υπάρξουν 6 ακόμα αδεσποτάκια είχε τέτοια αντιμετώπιση.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Ναι κοπελια. Οταν θα διαβαζαν τα περι χατσικο που οποιος κακομοιρης ειχε δει την ταινια θα ηθελε ενα ''χατσικο'' θα παει να το παρει και μετα θα δει οτι το κουταβι οπως και καθε κουταβι ειναι μοναδικο και δεν ειναι ο χατσικο, ΤΟΤΕ θα καταντησει στο δρομο κοπελια.. Γιατι ειναι μια φυλη κυριαρχικη και για μενα ''δυσκολη'' και εσυ του πασαρεις τα της ταινιας.. Αντε νυχτιατικα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Πρώτα πυροβολάμε και μετά κάνουμε ερωτήσεις ...
Αν θεωρείτε το θέμα ότι παραβιάζει τους κανονισμούς γιατί δεν το κλειδώνετε ;
Δεν κατάλαβα που βλέπεις την παρανόηση;
Δεν υπήρχε εξαρχής καμμία αμφιβολία για να γίνουν ερωτήσεις.
Δεν είναι δουλειά μου να κλειδώνω θέματα. Δουλειά μου είναι, να εκφράζω την αντίθεσή μου.
 


Kimono

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
52
0
Η Andi4 να βοηθήσει φαντάζομαι ήθελε εστω και με αυτόν τον τροπο. Συμφωνώ σε όσα λέτε, αλλα καλο θα ηταν να μην πέσουμε να τη φάμε την κοπελα. :)
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Ναι κοπελια. Οταν θα διαβαζαν τα περι χατσικο που οποιος κακομοιρης ειχε δει την ταινια θα ηθελε ενα ''χατσικο'' θα παει να το παρει και μετα θα δει οτι το κουταβι οπως και καθε κουταβι ειναι μοναδικο και δεν ειναι ο χατσικο, ΤΟΤΕ θα καταντησει στο δρομο κοπελια.. Γιατι ειναι μια φυλη κυριαρχικη και για μενα ''δυσκολη'' και εσυ του πασαρεις τα της ταινιας.. Αντε νυχτιατικα.
Νομίζω ότι απευθυνόμαστε σε νοήμονα άτομα και η επιλογή ενός ζώου δεν θα γίνει με σκοπό να αποκτήσουν ένα hachiko , το οποίο είναι τις μόδας τελευταία . Οι περισσότερες αγγελίες προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή με τέτοιες λέξεις ειδάλλως θα μείνουν στα αζήτητα όπως και χιλιάδες άλλες .

Δεν κατάλαβα που βλέπεις την παρανόηση;
Δεν υπήρχε εξαρχής καμμία αμφιβολία για να γίνουν ερωτήσεις.
Δεν είναι δουλειά μου να κλειδώνω θέματα. Δουλειά μου είναι, να εκφράζω την αντίθεσή μου.
Ανακρίνεται ένα άτομο το οποίο απλά ανάρτησε μία αγγελία που χαρίζονται κουτάβια τα οποία δεν είναι δικά του . Καλύτερα να υιοθετηθούν τα κουτάβια από άτομα του dogforum που πιθανόν να είναι πιο συνειδητοποιημένα από κάποια άλλα .
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Νομίζω ότι απευθυνόμαστε σε νοήμονα άτομα και η επιλογή ενός ζώου δεν θα γίνει με σκοπό να αποκτήσουν ένα hachiko , το οποίο είναι τις μόδας τελευταία . Οι περισσότερες αγγελίες προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή με τέτοιες λέξεις ειδάλλως θα μείνουν στα αζήτητα όπως και χιλιάδες άλλες .
Προφανως η αγγελια δεν θα ανατρηθει μονο εδω.. Ολοι νοημονες ειμαστε.. και ο πετσοπας νοημον ειναι που λεει ο λογος. Μην το πας εκει.. Εμενα η αρχικη αγγελια με εξαγριωσε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ανακρίνεται ένα άτομο το οποίο απλά ανάρτησε μία αγγελία που χαρίζονται κουτάβια τα οποία δεν είναι δικά του . Καλύτερα να υιοθετηθούν τα κουτάβια από άτομα του dogforum που πιθανόν να είναι πιο συνειδητοποιημένα από κάποια άλλα .
Εγώ προσωπικά δεν ανακρίνω κανέναν. Δεν έχω ερωτήσεις ξαναλέω. Καλύτερα να ξαναδιαβάσεις τι έχει γραφτεί. Ο καθένας μας είναι "υπόλογος" για ότι δημοσιεύει. Και λίγο μυαλό που και που, είναι απαραίτητο. Εχεις δει πολλές φορές, άτομα του φόρουμ, να υιοθετούν τα σκυλιά που ανεβαίνουν στις αγγελίες μας; Εγώ, θυμάμαι μόνο μία περίπτωση. Εσύ;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο μπαμπάς ήταν ένα στιγμιαίο λάθος είναι η αλήθεια, αλλά όλα τους τα χαρακτηριστικά απ'οσο φαίνεται τα κληρονόμησαν απο την μαμά που είναι και προέρχεται απο γενιές καθαρόαιμων. Όσο για την παρομοίωση με τον Hachiko έγινα απλά για να ξεχωρίσει απο τα Αμερικάνικά Ακίτα, δεν γνωρίζουν όλοι τις διαφορές τους, ενώ όλοι γνωρίζουν τον Hachiko. Ας ελπίσουμε πάντως οτι αυτός που θα ενδιαφερθεί θα είναι πραγματικά συνειδητοποιημένος. :)
Είναι πολύ παρακινδυνευμένο να αναφέρεις λέξεις οπως καθαρόαιμο σε αγγελιες. Το ότι ειναι η μανα (?) δεν σημαίνει οτι ειναι και τα κουτάβια. Τουναντίον μαλιστα ειναι μικρά χαριτωμένα ημιαιμάκια αγνωστης γονιδιακής δεξαμενης.

επισης: όσο εσύ -και αλλοι εσυ- βοηθάς να προωθηθουν κουτάβια δεσποζόμενης σκύλας που κατα λάθος ζευγάρωσε, κατα λάθος δεν στειρώθηκε και κατα λάθος γεννηθηκε, δεν θα διορθωθει ο ιδιοκτητης. Επι της ουσίας δεν βοηθάς στο θεμα των ΒΥΒ ετσι. Και ναι τα κουτάδια δεν διακρινονται, όλα εχουν την ιδια αξια ζωής, αλλά... η μαλακια του ιδιοκτητη της σκυλας, αποστερει από αλλα σκυλια το σπιτι και επειδη παλι θα πεις οτι ναι δικη του βλακεια και ανευθυνότητα αλλά τι να κάνουμε τώρα... ας του μπει το παλουκι στον κ@λο να βρει σπιτια, αλλιως να φάει καταγγελια αν εξαφανιστουν τα μικρα και για ελλειπη ελεγχο της σκυλας του.
 






Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Είναι πολύ παρακινδυνευμένο να αναφέρεις λέξεις οπως καθαρόαιμο σε αγγελιες. Το ότι ειναι η μανα (?) δεν σημαίνει οτι ειναι και τα κουτάβια. Τουναντίον μαλιστα ειναι μικρά χαριτωμένα ημιαιμάκια αγνωστης γονιδιακής δεξαμενης.

επισης: όσο εσύ -και αλλοι εσυ- βοηθάς να προωθηθουν κουτάβια δεσποζόμενης σκύλας που κατα λάθος ζευγάρωσε, κατα λάθος δεν στειρώθηκε και κατα λάθος γεννηθηκε, δεν θα διορθωθει ο ιδιοκτητης. Επι της ουσίας δεν βοηθάς στο θεμα των ΒΥΒ ετσι. Και ναι τα κουτάδια δεν διακρινονται, όλα εχουν την ιδια αξια ζωής, αλλά... η μαλακια του ιδιοκτητη της σκυλας, αποστερει από αλλα σκυλια το σπιτι και επειδη παλι θα πεις οτι ναι δικη του βλακεια και ανευθυνότητα αλλά τι να κάνουμε τώρα... ας του μπει το παλουκι στον κ@λο να βρει σπιτια, αλλιως να φάει καταγγελια αν εξαφανιστουν τα μικρα και για ελλειπη ελεγχο της σκυλας του.
Πολύ καλά τα λέτε και πραγματικά δεν θα διαφωνούσα καθόλου σ'αυτό, αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει να δω να τρώει κανένας καταγγελία, θέλετε απο παραθυράκια στον σχετικό νόμο, θέλετε απο αδιαφορία των γειτόνων... Πάντως δυστυχώς δεν είναι ακόμα κάτι διαδεδομένο στην Ελλάδα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πολύ καλά τα λέτε και πραγματικά δεν θα διαφωνούσα καθόλου σ'αυτό, αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει να δω να τρώει κανένας καταγγελία, θέλετε απο παραθυράκια στον σχετικό νόμο, θέλετε απο αδιαφορία των γειτόνων... Πάντως δυστυχώς δεν είναι ακόμα κάτι διαδεδομένο στην Ελλάδα.
και επειδη πασχουμε από ωχαδερφισμό και φοβο για τον γειτονα? σκυβουμε το κεφάλι και αγνοούμε? μπαααα
Μην τον βοηθάς για το προβλημα που μόνος του προξένησε.... μην του δινεις αερα να ξανακάνει στιγμιαια λάθη...
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
και επειδη πασχουμε από ωχαδερφισμό και φοβο για τον γειτονα? σκυβουμε το κεφάλι και αγνοούμε? μπαααα
Μην τον βοηθάς για το προβλημα που μόνος του προξένησε.... μην του δινεις αερα να ξανακάνει στιγμιαια λάθη...
Μπορεί να έχετε και δίκαιο... επικεντρώθηκα στην τύχη και την εύρεση σπιτιού για τα κουτάβια και όχι στον σωφρονισμό του ιδιοκτήτη. Όσο για τον ωχαδελφισμό δυστυχώς υπάρχει μάλιστα σε όλο του το μεγαλείο... εκτός φυσικά απο μερικές λαμπρές εξαιρέσεις και μπράβο σ'αυτους τους λίγους αλλά δυστυχώς δεν αποτελούν τον κανόνα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Andi4
Μπράβο σου για την δράση σου γενικότερα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η παρουσίαση που έκανες ήταν εντελώς λάθος. Δίνεις την εντύπωση πως θες να τα ξεφορτωθείς(και ας μην είναι δικά σου). Μου θυμίζει πλανόδιους πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν το και καλά γνήσιο αξεσουάρ σε τιμή σούπερ ευκαιρίας. Καλό θα ήταν να μην διαφημίζεις τα ''καθαρόαιμα'' χαρακτηριστικα τους γιατί βλέπω να τα παίρνουν διάφοροι ότι να΄ναι, που όταν στην πορεία δεν είναι αυτό που περίμεναν, να καταλήγουν αδέσποτα.

nikalias
Νομίζω ότι απευθυνόμαστε σε νοήμονα άτομα και η επιλογή ενός ζώου δεν θα γίνει με σκοπό να αποκτήσουν ένα hachiko , το οποίο είναι τις μόδας τελευταία
Από νοήμονα άτομα δεν έχουν προκύψει τόσα αδέσποτα λασση, ρεξ, μαρλευ κ,α;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπορεί να έχετε και δίκαιο... επικεντρώθηκα στην τύχη και την εύρεση σπιτιού για τα κουτάβια και όχι στον σωφρονισμό του ιδιοκτήτη. Όσο για τον ωχαδελφισμό δυστυχώς υπάρχει μάλιστα σε όλο του το μεγαλείο... εκτός φυσικά απο μερικές λαμπρές εξαιρέσεις και μπράβο σ'αυτους τους λίγους αλλά δυστυχώς δεν αποτελούν τον κανόνα.

δεν ειναι το θεμα τι κάνουν αυτοι οι λιγοι που αποτελουν λαμπρες εξαιρεσεις, αλλά τι κάνουμε εμεις. Είμαστε κανόνας ή εξαιρεση?
Ρίξε ενα καλό ξέχεσμα στον ανευθυνο και ενημερωσε τον ότι αν γινει καμια στραβη με τα κουτάβια, να πάρει πλοιο να εξαφανιστει. Στο μεταξύ να στειρώσει την καθαροαιμη σκύλα του αφού δεν μπορεί να την προσέχει.
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
Andi4
Μπράβο σου για την δράση σου γενικότερα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η παρουσίαση που έκανες ήταν εντελώς λάθος. Δίνεις την εντύπωση πως θες να τα ξεφορτωθείς(και ας μην είναι δικά σου). Μου θυμίζει πλανόδιους πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν το και καλά γνήσιο αξεσουάρ σε τιμή σούπερ ευκαιρίας. Καλό θα ήταν να μην διαφημίζεις τα ''καθαρόαιμα'' χαρακτηριστικα τους γιατί βλέπω να τα παίρνουν διάφοροι ότι να΄ναι, που όταν στην πορεία δεν είναι αυτό που περίμεναν, να καταλήγουν αδέσποτα.
Εξ'αρχής αναφέρθηκε οτι μόνο η μανούλα τους είναι καθαρόαιμη, ο πατέρας είναι άγνωστος, πράγμα που αυτόματα τα καθιστά ημίαιμα. Πιστεύω οτι θα έπρεπε να αναφερθεί η καταγωγή τους όποια και να είναι αυτή, αφού κατα το ήμισυ τουλάχιστον είναι γνωστή. Δεν είπα ποτέ οτι είναι καθαρόαιμα.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλέ που είναι οι mods όταν τους χρειάζεσαι;
Σαν το ΕΚΑΒ ένα πράγμα...:cool:
 


Andi4

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2013
100
23
δεν ειναι το θεμα τι κάνουν αυτοι οι λιγοι που αποτελουν λαμπρες εξαιρεσεις, αλλά τι κάνουμε εμεις. Είμαστε κανόνας ή εξαιρεση?
Ρίξε ενα καλό ξέχεσμα στον ανευθυνο και ενημερωσε τον ότι αν γινει καμια στραβη με τα κουτάβια, να πάρει πλοιο να εξαφανιστει. Στο μεταξύ να στειρώσει την καθαροαιμη σκύλα του αφού δεν μπορεί να την προσέχει.
Εγώ τα λέω και τα ξαναλέω.... δυστυχώς όμως φως δεν έχω δει μέχρι τώρα....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22