Μαγειρεύοντας για το σκύλο


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Yep, διάβασε όμως και στο τέλος που έγραψα για τη βιταμήνη Β.
Συμφωνώ, και μέρα παρά μέρα μου φαίνεται και πολύ καλύτερο, είναι στην ουσία 3,5 αυγά τη βδομάδα, οριακά και το ανθρώπινο maximum, αλλά στον δικό μου θα δίνω λιγότερα με το στομάχι που έχει.

Παρεμπιπτόντως και για σας να ξέρετε, άντε εγώ το συκώτι μου είναι συναγερμός και δείχνει την κατάχρηση απευθείας, αλλά η επιβάρυνση του κρόκου στο συκώτι είναι σωρρευτική και φαίνεται μετά από χρόνια - με το χειρότερο τρόπο συνήθως.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ποιος ο λόγος;

Αυτό που άκουσα για ένα ένζυμο στο ασπράδι του αβγού (ωμό) που δεν επιτρέπει την απορρόφηση της βιταμίνης Β.

Ενα πολύ καλό άρθρο πάντως για τα αβγά (ωμά), εδώ

Feeding Your Dog Raw Eggs – Good Or Bad? | Dogs Naturally Magazine
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ποιος ο λόγος;
Δεν είπα για τα σκυλιά, δεν ξέρω, γι'αυτό ρωτάω. Για τους ανθρώπους τώρα... Αυτά τα άκουγα από τα 8-9 μέχρι τα 16-17 που από καταχρήσεις επιβαρυντικών για το συκώτι τροφών (κρόκος αυγού, σοκολάτα, καφεϊνη τα πολύ βασικά και φυσικά όλες οι επεξεργασμένες σαβούρες - αν και χμμ όχι όλες αλλά χειρότερες κάποιες συγκεκριμένες) πάθαινα διάφορα αλλά πού να θυμάμαι και να καταλάβαινα τότε τι έλεγαν οι γιατροί όταν τα εξηγούσαν. Εννοείται ότι θα συνέχιζα να τα παθαίνω αν δεν είχα ακολουθησει τις οδηγίες για τις συνιστώμενες ποσότητες. Ψάχνω στο νετ, μόνο για χοληστερίνη βρίσκω, δεν ήταν αυτό.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μια χαρά enstranged . ( μόλις διάβασα το ποστ σου)
Μήπως δίνεις πολύ κρέας για τα κιλά του; Γύρω στα 400 γραμμάρια δεν θα έπρεπε να είναι η τροφή του στο σύνολο της καθημερινά ή πάλι λάθος τα υπολόγισα;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Μια χαρά enstranged . ( μόλις διάβασα το ποστ σου)
Μήπως δίνεις πολύ κρέας για τα κιλά του; Γύρω στα 400 γραμμάρια δεν θα έπρεπε να είναι η τροφή του στο σύνολο της καθημερινά ή πάλι λάθος τα υπολόγισα;
Ξέρω γω, 2-3% δεν είναι? Άρα 400-600γρ το σύνολο της τροφής? 500 γρ μέσο όρο φαϊ τη μέρα, αν είναι 400γρ το κρέας είναι πάνω από ~100γρ όλα τα άλλα? Δε νομίζω. Ναι, δε με χαλούσε στην τσέπη να του δίνω λιγότερο κρέας αλλά σιγά πόσο ζυγίζουν τα μακαρονό-λαχανικά και πόσο πραγματικό φαϊ να χει μέσα η κονσέρβα? Πιο πολύ οι βιταμίνες της με νοιάζουν. Και σου λέω, πάλι με το μάτι το υπολογίζω, μπορεί να δίνω και λιγότερο, μπορεί και περισσότερο άλλες φορές. Αφού το γλύφει το πιάτο (+την κονσέρβα το πρωί που το φαστ φουντ το ψευτότρωγε με το ζόρι) και ζητάει κι άλλο αλλά δεν δείχνει να πεινάει και δε δείχνει ούτε τσουπωτός ούτε αδύνατος μου φαίνεται οκ η ποσότητα. Μου δείχνει πως αν δώσω λιγότερο θα πεινάει. Έχει και νέφτι στον κώλο ακόμα μην ξεχνάμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Ξέρω γω, 2-3% δεν είναι? Άρα 400-600γρ το σύνολο της τροφής? 500 γρ μέσο όρο φαϊ τη μέρα, αν είναι 400γρ το κρέας είναι πάνω από ~100γρ όλα τα άλλα? Δε νομίζω. Ναι, δε με χαλούσε στην τσέπη να του δίνω λιγότερο κρέας αλλά σιγά πόσο ζυγίζουν τα μακαρονό-λαχανικά και πόσο πραγματικό φαϊ να χει μέσα η κονσέρβα? Πιο πολύ οι βιταμίνες της με νοιάζουν. Και σου λέω, πάλι με το μάτι το υπολογίζω, μπορεί να δίνω και λιγότερο, μπορεί και περισσότερο άλλες φορές. Αφού το γλύφει το πιάτο (+την κονσέρβα το πρωί που το φαστ φουντ το ψευτότρωγε με το ζόρι) και ζητάει κι άλλο αλλά δεν δείχνει να πεινάει και δε δείχνει ούτε τσουπωτός ούτε αδύνατος μου φαίνεται οκ η ποσότητα. Μου δείχνει πως αν δώσω λιγότερο θα πεινάει. Έχει και νέφτι στον κώλο ακόμα μην ξεχνάμε.
Εφόσον ο σκύλος σου είναι μια χαρά, μια χαρά είναι και η ποσότητα!
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εχω ενα θεμα.... Θελω ν αρχισω να δινω στη μικρη περισσοτερο "μαγειρευτο". Οχι για καθε μερα, αλλα πχ 2-3 φορες τη βδομαδα θελω να της δινω σε συνδυασμο παντα με ξηρα για να μη τη ξεσυνηθιζει αλλα και να μην εχει πολυ μαλακα κοπρανα.
Εκει που κολλαω ειναι στις θερμιδες & στο πως μπορει να συνδυαστει αρμονικα η ξηρα με τις τροφες αυτες..

Μιλαω για : ανθοτυρο, κοτοπουλο, αρνι, αγγουρια, καροτο, κοτατζ, γιαουρτι, μηλο, μπανανα. Γι αρχη αυτα που ξερω οτι τα σηκωνει. Και μετα θα θελα να βαλω κανα ψαρακι, μπροκολο , (μαρουλι θελω να δωσω αλλα φοβαμαι μη πνιγει ; ) μπανανα..

Ποσο απ αυτα μπορει να φαει σε εβδομαδιαια βαση; Οταν δινω ας πουμε κοτοπουλο, ποσο κοτοπουλο να δωσω; Ενα μικρο κομματι στηθος;

(μιλαμε για στειρωμενο σκυλι 30κ )
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω σ'αυτό που ρωτάς αλλά γιατί καλέ να πνιγεί με το μαρούλι?? :confused:

'Ετσι κι αλλιώς από ότι λένε οι γραφές ολόκληρο το φύλλο είναι δύσπεπτο*, αναγκαστικά θα το ψιλοκόψεις ή θα το πολτοποιήσεις. *Το πιστεύω αυτό, ολόκληρα βγαίνουν τα δύσπεπτα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εχει τυχει να κολλησει φυλλο στο στομα του μεγαλου παλαιοτερα, στον ουρανισκο :/

Γενικα τα λαχανικα ειναι καλυτερα να τα δινω πολτοποιημενα ε; Να τα χτυπαω στο μουλτι και να τα ριχνω πανω απ τη ξηρα;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Ναι πολτοποιημένα καλύτερα. Κάπου εδώ λέει να ξέρεις ότι λαχανικά τύπου μαρούλι επειδή δεν έχουν ζουμί απλά θα κολλήσουν στα τοιχώματα, οπότε πρέπει να τα βοηθησεις με κάτι ζουμερό τύπου αγγούρι για να λιώσουν.

Τώρα εγώ πάλι βαριέμαι να πλένω το μούλτι για τα μαρούλια, τα πιάνω απλά τα κάνω μπαλίτσες και τα ψιλοκόβω πολύ πολύ. Μια χαρά φαίνεται να τα χωνεύει.

Αλλά πάλι λαχανικά πάνω από την ξηρά.. Και μαγειρευτό γενικά.. Δεν ξέρω, δε μ'αρέσει. Κάπου εδώ μέσα έχω δει ότι είναι διαφορετικός ο χρόνος πέψης, πολύ λογικό μου φαίνεται κιόλας. Γιατί δε δίνεις χωρίς καθόλου ξηρά τα γεύματα που θα κάνεις μαγειρευτά? Και τις άλλες μέρες σκέτη μόνο ξηρα?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Γιατι εκτος απο το κοτοπουλο που ειναι στουμπωτικο, με τα αλλα θεωρω οτι θα κανει αρκετα μαλακα κοπρανα :/ τωρα που το λες κι εμενα βεβαια καπως μου φαινεται :/

Ισως να συνδυαζα την ξηρα μονο με το κοτατζ και το γιαουρτι και τα αλλα μονα τους :/
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Γιατι εκτος απο το κοτοπουλο που ειναι στουμπωτικο, με τα αλλα θεωρω οτι θα κανει αρκετα μαλακα κοπρανα :/ τωρα που το λες κι εμενα βεβαια καπως μου φαινεται :/

Ισως να συνδυαζα την ξηρα μονο με το κοτατζ και το γιαουρτι και τα αλλα μονα τους :/
Δώσε λαιμούς ελαφρά βρασμένους και δεν πρόκειται να δεις μαλακά κόπρανα. Έκανα το πείραμα με τον μέγα χέστη.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Aυτά δε μας τα πες!!
Ναι και σε πληροφορώ τους έκατσαν πολύ καλά. Και έκαναν και σκληρά κακά παρόλο που έφαγαν κοτόπουλα με λίπη κοτοπουλίσια και χωρίς ρύζι κλπ.

Btw thanx που έγινε υπόμνημα το άρθρο γιατί είναι πολύ βοηθητικό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Κι εγώ η χαζή νόμιζα ότι δεν έκανε να δώσω λαιμούς, τους ξεχώριζα και τους έδινα στα αδέσποτα. (μμ ένας μεζές μείον για τα αδεσποτούλια)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι ρε παιδια αλλα λαιμους θα δωσει καποιος ξερω γω σαν οικονομικο συμπληρωμα οταν ταιζει μαγειρευτο.. Εγω οταν λεω για κοτοπουλακι μιλαω για στηθος. Και βασικα να το πεταξω στο τηγανι με λιγο νερακι ή να της βαλω λιιιιγο βουτηρο;

Αυριο θα παω ν αγορασω προμηθειες. Απο ψαρι, εκτος απο σολωμο, τι προτεινεται ως ευπεπτο;

Σημερα το απογευμα το γευμα της θα χει αυγο, ρυζι(αυτο ειναι περισεμμα νεροβραστο), καροτακι & κοτατζ τυρι. Νομιζω για πρωτη προσπαθεια καλα ειναι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Λαιμούς δεν θα δώσεις μόνο για θέμα οικονομίας. Εγώ έδωσα για να μην έχω διάροιες όπως την άλλη φορά που του εδωσα κοτόπουλο με ρύζι και έπαθε κολλίτιδα....Έλεος δηλαδή...
Εγώ δεν θα έβαζα βούτυρο. Λάβε υπόψη σου πως από το κοτόπουλο καλύτερο είναι το μπουτάκι από το στήθος. Έχει περισσότερο λίπος.

Σαρδέλες λένε ότι είναι πολύ καλές για ψαράκι. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει μαγειρεμένες να καθαριστούν από τα κόκκαλα. Χρήσιμο είναι να μας το απαντούσε κάποιος.
Το καροτάκι βράστο!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Καλά ναι, ως συμπλήρωμα οι λαιμοί.

Εγώ μαγειρεμένα λίπη και έλαια δε δίνω. Αλλά κακό γενικά δε φαντάζομαι πως κάνει λίγο βουτυράκι. Αν και χμμ μάλλον θα το λιωνα προς το τέλος έτσι ώστε να μην είναι καμμένο αλλά απλά μαγειρεμένο.

Στο γεύμα που λες θα περιλαμβάνει ΚΑΙ το κοτοπουλάκι, έτσι? Μια χαρά ακούγεται. Ρίξε κ λίγο λαδάκι από πάνω. Το καρότο εγώ το τρίβω στον τρίφτη. Επίσης για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι, τα γαλακτοκομικά προϊόντα τα δίνω ξεχωριστά από το γεύμα ως σνακ - μην έχει να κάνει με την πέψη πάλι, θα σε γελάσω, θα το ξαναψάξω.

Σαρδέλα λένε είναι καλή, δεν έχω δώσει. Σολωμό ρε συ άσε καλύτερα με αυτά που λένε. Και δεν τα λένε μόνο εδώ, το έχω διαβάσει κι αλλού για το τι μαζεύουν οι σολωμοί στις θάλασσες που τους ψαρεύουν. (ρώτα τον lovey για λεπτομέρειες.)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη