Μαγειρεύοντας για το σκύλο


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Μαζί γράφαμε Κυβέλη. Το καροτο βραστό πάντα? Μια φορά το χω δώσει βραστό, όλες τις άλλες ένα ελαφρύ ζεμάτισμα μερικά δευτερόλεπτα και περασμένο στον τρίφτη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μαζί γράφαμε Κυβέλη. Το καροτο βραστό πάντα? Μια φορά το χω δώσει βραστό, όλες τις άλλες ένα ελαφρύ ζεμάτισμα μερικά δευτερόλεπτα και περασμένο στον τρίφτη.
Όποτε το δωσα ωμό, είτε ολόκληρο είτε τριμμένο το βγάζανε στα κακά αχώνευτο εντελώς . Για αυτό κι εγώ θα το βράζω λιγάκι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Μμμμ, θενκς.

Μια που λέμε για καρότο αυτό που αν το δώσεις ολόκληρο να το μασουλήσουν κάνει καλό στα δόντια το χεις δοκιμάσει? Δεν το χω δώσει γι'αυτό το λόγο, μη φύγει αυτούσιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μμμμ, θενκς.

Μια που λέμε για καρότο αυτό που αν το δώσεις ολόκληρο να το μασουλήσουν κάνει καλό στα δόντια το χεις δοκιμάσει? Δεν το χω δώσει γι'αυτό το λόγο, μη φύγει αυτούσιο.
Ε όλο και κάτι θα κάνουν στο να αφαιρούν τις τροφές από τα δόντια αλλά με κόκκαλα δεν θα συγκρίνεται.
Έκανα μια έρευνα για ψάρια, όσοι δίνουν και κόκκαλα στα μαγειρεμένα ψάρια απλά τα περνάνε από multi!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Έκανα μια έρευνα για ψάρια, όσοι δίνουν και κόκκαλα στα μαγειρεμένα ψάρια απλά τα περνάνε από multi!
Χα, πολύ καλό, θα το κάνω.

Δίνεις κόκκαλα? Νόμιζα δε δίνεις ωμά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Χα, πολύ καλό, θα το κάνω.

Δίνεις κόκκαλα? Νόμιζα δε δίνεις ωμά.
Μα ακριβώς επειδή δεν δίνω ωμά αναρωτιόμουν πως θα κάθομαι να ξεκοκκαλίζω τις ψημένες σαρδέλες. Ενώ έτσι ρίχνεις την ψημένη σαρδέλα στο μούλτι κι έχεις έναν ψαρίσιο πολτό ακίνδυνο για τον σκύλο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Σόρρυ, για αυτό το κομμάτι πήγαινε η ερώτηση για τα κόκκαλα:

Ε όλο και κάτι θα κάνουν στο να αφαιρούν τις τροφές από τα δόντια αλλά με κόκκαλα δεν θα συγκρίνεται.
Γιατί καλό το μαγειρευτό, το μόνο που μου λείπει είναι το τι θα κάνω με τα δόντια του... Δε νομίζω αρκεί ο ντάκος, τον σπάει γρήγορα σε μικρά κομμάτια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Γιατί καλό το μαγειρευτό, το μόνο που μου λείπει είναι το τι θα κάνω με τα δόντια του... Δε νομίζω αρκεί ο ντάκος, τον σπάει γρήγορα σε μικρά κομμάτια.
Αααα τώρα κατάλαβα. Όχι δεν δίνω κόκκαλα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Βασικα οσες φορες της εχω δωσει μεγαλο καροτο απ το ψυγειο, για τα δοντια, ητανε νταξει μετα τα κακα της, δεν ειδα δηλαδη να το βγαζει αχωνευτο.. Μες το γευμα της βεβαια για βραστο μιλαω.

Σαρδελα, ναι ωραια προταση δε μου χε περασει απ το μυαλο. Τα θελω τα ψαρακια για τα ω3, βασικα τωρα που της δινω την pacifica για πρωτη φορα το τριχωμα της ειναι ετσι μαλακο. Τι yumega, τι grizzly salmon oil, τιποτα δεν εκαναν. Και λεω αν της κανει καλο το ψαρι σε μορφη κροκετας, ε δε μπορει σιγουρα θα της κανει και σε νορμαλ μορφη!



Ελα ρε...κολιτιδα με κοτοπουλο-ρυζι;; Θα μας τρελανουν πια τα κοπροσκυλα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Καλά εγώ έχω τον σούπερ κόπρο...Σου λέω μόνο με λαιμούς δεν έκανε διάροια.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Για τα δόντια παίρνω πατσα πόδι..τρώμε τον πατσα(τρελαινεται και αυτη!)και μετα κάθεται με τις ώρες και παιδεύει το κόκκαλο..(το οποίο ειναι ελαφρώς ζεματισμενο)..τα δόντια πεντακάθαρα! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Για τα δόντια παίρνω πατσα πόδι..τρώμε τον πατσα(τρελαινεται και αυτη!)και μετα κάθεται με τις ώρες και παιδεύει το κόκκαλο..(το οποίο ειναι ελαφρώς ζεματισμενο)..τα δόντια πεντακάθαρα! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μαγειρευτό δίνεις γενικά στην αγελαδίτσα;
 
  • Like
Reactions: Ana!!Ili93


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Δηλαδή ξεχωρίζεις το κρέας από το πόδι, το μαγειρεύεις και το κόκκαλο το ζεματίζεις και το δίνεις? Μόνο για μασούλημα και το παίρνεις?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μυρτω αυτο που ειπες για τον ψαροπολτο μ ενδιαφερει ιδιαιτερως αφου βαριεμαι να βγαζω κοκκαλα. Παιρνεις τη σαρδελα και αφου τη μαγειρεψεις τη περνας οπως ειναι απ το μουλτι; Και σιγουρα ετσι δεν ειναι επικινδυνο;


Χτες λοιπον ειχε το πρωτο της μαγειρευτο γευμα. Κοτοπουλο φιλετο στηθος, λιγο ρυζι, ενα αυγο, καροτο(οχι βρασμενο κομμενο ρε μικρα κομματια), μια μικρη κουταλια τζατζικι και μια κοτατζ.

Τα δε ολα τα σκυλι τρελλαθηκε. Ειχε μια απιστευτη εκρηξη ενεργειας, εκανε επιθεση σ ενα μαξιλαρι και γενικα φαινοτανε πολυ χαρουμενη. Μακαρι να μπορουσα καθε μερα να της μαγειρευω.. Σημερα θα της δωσω γιαουρτι μαζι με τη ξηρα

Α και κακα μια χαρα
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
aouimbae, μπορεις να μαγειρευεις μεγαλυτερη ποσοτητα και να την αποθηκευεις για 1 εβδομαδα τουλαχιστον. οταν μαγειρευω κοτοπουλο-ρυζι προσθετω στο τελος τα λαχανικα, το γιαουρτι και τα αυγα. μετα χωριζω σε μεριδες και αποθηκευω σε πλαστικα απο γιαουρτι του 1 κιλου. 1 μπολ -> 1 γευμα. σε 2-3 γευματα βαζω λιγοτερη ποσοτητα μαγειρεμενου και απλα προσθετω ωμη σαρδελα που εχω στην καταψυξη. ετσι εχει ετοιμο για σχεδον 1 εβδομαδα μαγειρευτο (το 1 απο τα 2 γευματα της ημερας αυτη τη στιγμη αφου το αλλο εξακολουθει να ειναι κροκετα για δικη μου ευκολια γιατι αν μαθει μονο στο μαγειρευτο δεν θα τρωει τιποτα αλλο...). με 1 ωρα μαγειρεμα ειμαι ΟΚ για 1 εβδομαδα.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Χτες λοιπον ειχε το πρωτο της μαγειρευτο γευμα. Κοτοπουλο φιλετο στηθος, λιγο ρυζι, ενα αυγο, καροτο(οχι βρασμενο κομμενο ρε μικρα κομματια), μια μικρη κουταλια τζατζικι και μια κοτατζ.
Τι είπες ρε??? (χαχαχααα πλάκα σου κάνω :p )

Διαβασα ότι κάποιοι που δεν θέλουν να δώσουν ωμό ψάρι αντί να το μαγειρεύουν και ξεκοκκαλίσουν κάτι που είναι πολύ χρονοβόρο απλά το μαγειρεύουν και το περνανε στο μούλτι. Όπως και τα μαγειρεμένα κόκκαλα αν γίνουν κιμάς δεν αποτελούν κίνδυνο έτσι και τα κόκκαλα του ψαριού το ίδιο.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
*σε ηθελα να γραψω :p

Αμα ειναι σιγουρα αβλαβες θα το κανω κι εγω ετσι, μ εσωσες!!!

Ναι, μαλλον θα το αποθηκευω, ενταξει θα βρω το ρυθμο μου, τωρα ειμαι στη πρωτη βδομαδα
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Δηλαδή ξεχωρίζεις το κρέας από το πόδι, το μαγειρεύεις και το κόκκαλο το ζεματίζεις και το δίνεις? Μόνο για μασούλημα και το παίρνεις?
Ναι..της δίνω και κρέας αλλα να περιμένεις πιο μαλακά κοπρανα με τον πατσα!Δε σπάει εύκολα σαν κόκκαλο οπότε την εχω καταβρει..

Κυβελη κατα κύριο λόγο τρώει μαγειρευτο με ξηρα(και αραιά και που ωμο κιμά που της αρέσει πολυ)!Απο τότε που άρχισα να την ταιζω έτσι δεν ξανά είχαμε κανένα πρόβλημα με στομάχι,διαρροιες και αλλεργίες!Οπου να'ναι θα την πάω και για εξετάσεις για να δώ πως θα βγουν ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Πάντως αν το σκεφτούμε είναι αστείο που αρκετοί από εμάς θα είχαμε τον χρόνο να μαγειρέψουμε για τον σκύλο μας αλλά φοβόμαστε γιατί μας έχουν πείσει, κτηνίατροι και μάρκετιγκ, ότι είμαστε ανίκανοι να φτιάξουμε μια ισορροπημένη διατροφή για τον σκύλο. Κι ενώ εμπιστευόμαστε τους εαυτούς μας για την κατασκευή φαγητού για εμάς και την οικογένεια μας η διατροφή των σκύλων μας παρουσιάζεται σαν πυρηνική φυσική ενώ ουσιαστικά το κλειδί είναι στην ποικιλία, ότι ακριβώς δηλαδή συμβαίνει και με τους ανθρώπους. Μας έπεισαν, και βοήθησε φυσικά και ότι βολευτήκαμε σε αυτό, ότι μια ξηρή κροκέτα είναι πολύ πιο ισορροπημένη από μια διατροφή πιο φυσιολογική.
Δεν ξέρω αν η ξηρά δημιουργεί καρκίνους, μπορεί και όχι, γιατί κακά τα ψέμματα ούτε κι εμείς ξέρουμε καλά καλά τι τρώμε, αλλά δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι μια αφυδατωμένη κροκέτα που προκαλεί τόση ανάγκη για νερό στα σκυλιά μας δεν βλάπτει πρώτα από όλα τα νεφρά τους.
Εγώ πάντως θα δοκιμάσω το μαγειρευτό σαν μοναδική πηγή διατροφής τους και αν στην χειρότερη περίπτωση μετά από εξετάςεις και την εικόνα των σκύλων μου δω ότι τους βλάπτει , που σχεδόν το αποκλείω, θα σκεφτώ ξανά την ξηρά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη