Μαλακά κόπρανα συνέχεια!


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Update
Του έδωσα για 3 μέρες μόνο ελαφρώς βραστή πέρκα καί ρύζι λαπά.
Από την αρχή βγήκαν λιγότερο άοσμα, πιό μουσταρδί, καί λίγο-λίγο μειώνονταν τά κόπρανα.
Σήμερα τό πρωΐ έκανε σχεδόν μία κουταλιά της σούπας σέ ποσότητα, κιτρινωπά καί πουρές σέ εμφάνισι..
Χάρηκα για τή μείωσι των κοπράνων γιατί επιτέλους έκανε αφομοίωσι (γιά ένα μήνα περίπου δέν πήρε γραμμάριο 27,5 κιλά σταθερά) αλλά μαλακά..
Νωρίτερα μίλησα μέ τόν κτηνίατρο και μου είπε ότι τό θέμα μας είναι τό ανοσοποιητικό καί όχι τό έντερό του (άλλα σκυλιά λέει τό βγάζουν σέ δερματικά), ότι έχει ανάγκη μόνο για υδρολυμένη τροφή και μου ξαναπρότεινε να δώ για hill's και θά ψάξη να τη βρή με ειδική τιμή για κτηνιάτρους άν θέλω.
Απο τήν άλλη άν θυμάμαι καλά μέ τήν id Hills βγαίναν σχηματισμένα αλλά αρκετά σέ ποσότητα.
Έχει κάποιος καμμιά ιδέα;
Απο την hills σίγουρα καλύτερες είναι οι υποαλλεργικες της royal canin https://www.zooplus.com/shop/dogs/dry_dog_food/royal_canin_vet_diet/313823
και η ultrahypo της farmina.https://www.farmina.com/gr/ΤΡΟΦΗ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΣΚΥΛΟ-ΣΑΣ/farmina-vet-life-canine/72-ultrahypo-canine.html
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
ChrisApo τό λές λόγῳ συστατικών ή από προσωπική άποψι;
Βλέπω ότι η royal canin αναφέρεται περισσότερο γιά δερματικά.
 
Last edited:


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
ChrisApo τό λές λόγῳ συστατικών ή από προσωπική άποψι;
Βλέπω ότι η royal canin αναφέρεται περισσότερο γιά δερματικά.
Αφενός λόγω συστατικών, διότι από μια και μόνο απλή ανάγνωση βλέπεις ότι η RC είναι πιο ξεκάθαρη στα συστατικά της από την Hills αφετέρου έχω και θετική εμπειρία με την Gastrointestinal τηs RC χωρίς βέβαια να έχω εμπειρία από την αντίστοιχη της Hills.
Η συγκεκριμένη της RC έχει υδρολυμένη πηγή πρωτείνης για να μην ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό. Αυτό στοχεύει. Όπως σου είπε ο γιατρός άλλα σκυλιά βγάζουν πεπτικά προβλήματα άλλα δερματικά. Αλλά η αιτία (και η τροφή) είναι μια έστω και αν υπάρχουν διαφορετικά συμπτώματα.
"Food intolerances and allergies occur when your pet's immune system reacts to something, frequently innocuous. The gastro-intestinal tract and skin are two very sensitive organs which are exposed to all manner of things and sometimes the body can't cope. When this happens your pet's immune system reacts with food intolerance or allergies.

Your dog will present with increased itchy skin or diarrhoea because it is reacting to a specific ingredient in its food such as animal or vegetable protein which is potentially allergenic. It doesn't matter how much or how little of something your pet's food contains, because even the smallest trace can trigger a bad allergic reaction. Unfortunately pet owners can only rarely identify the exact ingredient which causes an allergic reaction. Most pets don't suffer with extreme allergies but rather with a variety of food intolerances. No matter whether it is a clinically recognised specific food allergy or a more general intolerance of certain ingredients or nutrients, it can be distressing and worrying for you and your pet.
Indications:

  • Food elimination trial
  • Food intolerance / allergy
  • Inflammatory bowel disease (IBD)
  • Chronic idiopathic colitis
  • Food allergies with dermatological and/or gastro-intestinal symptoms
  • Exocrine pancreatic insufficiency (EPI)
  • Dysbacteria
 
  • Like
Reactions: Zodi


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
για να μην ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό
(y)
Αυτό ακριβώς μου είπε καί είναι τό ζητούμενο τελικά.
Θά κοιτάξω για τήν RC και τήν τιμή που θά βγή γιατί υποτίθεται μιλάμε ισοβίως να τρώη ιατρική.
Σε ευχαριστώ γιά άλλη μιά φορά!
 






ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Τήν DRM. Τό απόγευμα θα περάσω απο τό κτηνιατρείο να μου πή ποιά ακριβώς και θα ενημερώσω.
Γενικά πώς τίς βλέπεις αυτές τίς δύο;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τήν DRM. Τό απόγευμα θα περάσω απο τό κτηνιατρείο να μου πή ποιά ακριβώς και θα ενημερώσω.
Γενικά πώς τίς βλέπεις αυτές τίς δύο;
Ε, εντάξει κτηνιατρικές είναι, για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, μην το ψάχνεις. Πάρε τώρα μια, όποια σε βολεύει οικονομικά να μην ταλαιπωρείσαι εσύ και ο σκύλος και στο ενδιάμεσο διαβασε να ενημερωθείς για σπιτική barf. Μπορεί να σου λύσει τα θέματα σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3