Μας "σημαδεύει"


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολλά μικρόσωμα αρσενικά έχουν παραπάνω τεστοστερόνη από το φυσιολογικό.
Λόγο του ότι ο σκύλος σου είναι στην εφηβεία η τεστοστερόνη του είναι στα ύψη (ποτέ δεν θα είναι τόσο ψιλά όσο τώρα).

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, ενώ σας σέβεται ως ανώτερους, σε στιγμες που ανεβαίνει η αδρεναλίνη του (χαρά ή στρες) αναλαμβάνει το τιμόνι το κορμί του και όχι το μυαλό του (σαν τους άντρες στη εφηβεία ;) ).

Εγώ θα τον στείρωνα τον σκύλο γιατί πιστεύω πως θα του κάνει καλό από κάθε άποψη (και θα λύσει το πρόβλημα απόλυτα επίσης) και επειδή έχω δει άρκετά παρόμοια ζώα που το συνεχίζουν (με έναν απαίσια απρόβλεπτο τρόπο) εφ όρου ζωής.
Είναι πολύ ενοχλητικό (μόλις νομίζεις πως το ξεπέρασε σε ξανακατουράει) και πολύ δύσκολο να του το κόψεις γιατί το κάνει ασυναίσθητα, χωρίς σκέψη.

Δεν ξέρει κανείς γιατί το συνεχίζουν μετά την ενηλικίωση παρόλο που μειώνεται η τεστοστερόνη (συνήθεια, αυτοϊκανοποίηση; ) πάντως το βλέπω χλωμό να το σταματήσει τελείως. Στειρωσέ τον.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην εφηβεία είναι ρε παιδιά, έχω ρωτήσει από την αρχή :eek:

και έχω αναλύσει μέχρι και το κογιότ :D

Θα του περάσει, ρίχτου καμία - και άμα δεν του περάσει στείρωσέ τον ;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Βρε Ντένις, την ηλικία την είπα σε προηγούμε νο πόστ :):)
Και να σου πώ, όταν άρχισες τις αναλύσεις, χάθηκα λίγο :rolleyes:

Dr. Zivago σ'ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου.
Ανάμεσα απο το ποστ σου διακρίνω την σημπεριφορά του σκύλου μου.
Ειδικά η παρακάτω φράση είναι ΑΚΡΙΒΟΣ αυτό που κάνει: "χωρίς σκέψη" και σποραδικά.

Είναι πολύ ενοχλητικό (μόλις νομίζεις πως το ξεπέρασε σε ξανακατουράει) και πολύ δύσκολο να του το κόψεις γιατί το κάνει ασυναίσθητα, χωρίς σκέψη.

Όσο για την στείρωση έχει ήδη συζητηθεί στο σπίτι, και μάλλον θα είναι ο δρόμος που θα ακολουθήσουμε.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ πιστεύω ότι είναι δείγμα κτητικότητας μαρκάρει την περιοχή του για να ξεκαθαρίζεται με τα αλλα σκυλιά ποια νου είναι τι... !!
Ισως αν το έβλεπε ένας εκπαιδευτής milou πριν ανατρέξεις στην στείρωση ..
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κανγκο, και να τον δεί εκπαιδευτής, δεν είμαι σίγουρη 100% οτι δεν θα το ξανακάνει γιατί δεν το κάνει "προγραμματισμένα".
Οι αποστάσεις που παρατηρείται το φαινόμενο δεν είναι προβλέψιμες. Δηλαδή τώρα μπορεί να το ξανακάνει σε 2 η 3 η 3,5 μήνες η μπορεί και σε 10 !! Ίσως και ποτέ πια....

Συμφωνώ απόλυτα με άλλη μια φράση του Δρ. Ζιβάγκο:
σε στιγμες που ανεβαίνει η αδρεναλίνη του (χαρά ή στρες) αναλαμβάνει το τιμόνι το κορμί του και όχι το μυαλό του (σαν τους άντρες στη εφηβεία ;) ).
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν θα ηταν καλύτερα να κάνει μια εκτίμηση απο κοντά ένας έμπειρος εκπαιδευτής?
Ισoς κάπου κάποτε κάπως , έγινε κάποιο λάθος εν αγνοια σου ..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oύτε κι εγώ άμεσα.

Από την στιγμή που κάποια (λιγότερα σίγουρα) αρσενικά συνεχίζουν και μετά την στείρωση τέτοια συμπεριφορά (έχω ένα σχεδόν σπίτι μου - του κολλητού μου) , θα το εξαντλούσα λίγο το θέμα. Η στείρωση αρσενικού δεν είναι εύκολο πράγμα ...

Η σύνδεση με ''τις στιγμές που ανεβαίνει η αδρελινη'' που έκανε η DrZhivago είναι απόλυτα εύστοχη.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Να σε κατουρίσει ο σκύλος σου είναι η υπέρτατη ένδειξη έλλειψης σεβασμού. Προφανώς ο μικρός σου έχει μπερδέψει την ιεραρχία της αγέλης. Νομίζει ότι του ανήκετε.... Η εκπαίδευση του και ένα πρόγραμμα που θα του δείξει ποιος είναι ο αρχηγός θα βοηθούσε δεν ξέρω σίγουρα αν θα έλυνε το πρόβλημα για πάντα. Τώρα όσο αφορά το θέμα της τεστοστερόνης αν δεν σκοπεύεις να τον ζευγαρώσεις ποιός ο λόγος να μην τον στειρώσεις;
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Τώρα όσο αφορά το θέμα της τεστοστερόνης αν δεν σκοπεύεις να τον ζευγαρώσεις ποιός ο λόγος να μην τον στειρώσεις;
Για αυτο τον λόγο σκεφτόμαστε την στείρωση. Επίσης, αφόσον στειρωθεί ο σκύλος, δεν έχει ορμές ούτε ξεμυαλίζεται (κύνδηνος να σου φύγει) απο τον οίστρο της σκύλας.

Κατα τ'άλλα, Lone Wolf, ο Milou δεν δείχνει να είναι "μπερδεμένος" στο θέμα της αγέλης..... Μας ακούει, ξαπλώνει στην πλάτη για χάδια, λερώνει εκεί που θα του υποδείξουμε (στην βόλτα), δεν έχει καταστρέψει τίποτα μέσα στο σπίτι,...

Φυσικά είναι μέλος της αγέλης και ακολουθεί το πρόγραμμα μας, και όταν μας "πουλάει μαγκιά" τον βάζουμε αμέσως στην θέση του (εκτός με το πρόβλημα που αντιμετοπίζουμε τώρα διότι δεν γνωρίζω ποια πρέπει να είναι η στάση μου απέναντι του).
Σε παρακαλώ, θα ήθελα να μου πείς εάν έχεις δεί κάποιο σημάδι ανάμεσα απο τα ποστ μου που θα μπορούσε να λέει το αντίθετο;

Ξέρεις, προβλιματίζομαι σχετικά με την ιεραρχία της αγέλης μας γιατί θεωρώ οτι είναι το πιό βασικό για την καλή συμβίωση με τον σκύλο. Γι'αυτό τον λόγο προσέχω αρκετά την συμπεριφορά μου απέναντι του ώστε να μην παίρνει λάθος μηνύματα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η στείρωση αρσενικών σκύλων είναι ΠΟΛΥ εύκολη κι απλή.
Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η 'επιφυλακτικότητα' περί στείρωσης.
Τα Ουέστι είναι είδος υπό εξαφάνηση και δεν το ξέρω;

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ της στείρωσης χωρίς λόγο και αιτία, μα εδώ έχουμε σοβαρό λόγο κατά τη γνώμη μου.

Αν περιμένει πολύ καιρό να τον στρειρώσει ρισκάρει να μην τον βοηθήσει 100%. Εγώ θα τον στείρωνα αμέσως εκτός κι αν ήταν το απόλυτο υπόδειγμα Ουέστι (όπου θα του έδινα απλά λίγο χρόνο - μήπως το ξεπεράσει). Δεν θα τον ζευγάρωνα δηλαδή σε καμία περίπτωση μέχρι να πάει τουλάχιστον 3,5 ετών (με υποδειγματική συμπεριφορά εννοείται για 2 χρόνια πάνω, κάτω).

Υπάρχει σε συσχέτιση με "ευαίσθητα νεύρα" σε σκύλους που παρουσιάζουν τέτοια συμπεριφορά. Θα είχα το νου μου και γι' αυτό (που παρουσιάζεται σιγά, σιγά μετά την εφηβεία). Είναι κληρονομικά χαρακτηριστικά αυτά βέβαια κι αν δεν έχει τελέιως θαραλλέο και σταθερό χαρακτήρα μέχρι 2-3 ετών δεν έχει πολλά να προσφέρει ως πατέρας έτσι κι αλλιώς. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα είναι εκπληκτικό κατοικίδιο -απλώς ότι οι ιδιοκτήτες του θα αναγνωρίζουν πως δεν είναι γραφτό ΟΛΟΙ οι σκύλοι να γίνουν μπαμπάδες...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Αφοσίωση για τον σκύλο = υποταγή στον Α = γλύψιμο του προσώπου, χαρακτηριστικές κινήσεις, έλλειψη επιθετικότητας κλπ κλπ
οταν λες χαρακτηριστικές κινήσεις?

Τα ψευτο-δαγκώματα είναι ένδειξη ανυπακοής?Η δικιά μου όταν παίζουμε με ψευτοδαγκώνει και η αλήθεια είναι ότι δεν με με απασχόλησε πολύ το θέμα γιατί σχεδόν χαιδεύει αλλά αν με το να της το επιτρέπω, θεωρεί ότι της δίνω κάποια "εξουσία" , κομμένα.. :cool:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Milou ένα κυριαρχικό ζώο δεν είναι απαραίτητα και επιθετικό, μη τα μπερδεύουμε αυτά τα δύο. Ένα σκυλί που "απαιτεί" τα χάδια έστω και αν το κάνει γυρίζοντας ανάσκελα δεν σημαίνει ότι είναι υποτακτικό. Συνήθως στα μικρόσωμα ζώα το μέγεθός τους μας κάνει να είμαστε πιο ελαστικοί μαζί τους και επειδή ταυτόχρονα είναι και χαριτωμένα μπερδεύουμε τις συμπεριφορές τους.

Κοιμάτε πάνω στο κρεβάτι, ανεβαίνει σε καναπέδες, τρώει πριν από εσάς, το ταϊζετε όταν τρώτε ή του δίνετε λιχουδιές απλά γιατί υπάρχει; Γαυγίζει ή σας γδέρνει όταν θέλει την προσοχή σας; Στην βόλτα σημαδεύει παντού ή κάνει τσίσα σε μια μεριά; Έρχετε όταν το φωνάζετε αμέσως; αυτά είναι μερικά πράγματα που αν ξέραμε θα βοηθούσαν στο να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σε αυτα-Κοιμάτε πάνω στο κρεβάτι, ανεβαίνει σε καναπέδες, τρώει πριν από εσάς (οχι τρωει οποτε θελει), το ταϊζετε όταν τρώτε ή του δίνετε λιχουδιές απλά γιατί υπάρχει.
Σε ολα τα αλλα ναι. Αυτο γιατι ειναι προβλημα?
Ξερω οτι ειναι το θεμα του πιπιου αλλα εντυπωσιαστηκα. Ειναι κακο να τα κανει ολα αυτα?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αν τρώει όποτε θέλει ακόμα χειρότερα... δεν είναι κακό να τα κάνει όλα αυτά απλά αυτά είναι πράγματα που λένε στον σκύλο ότι αυτός είναι ο αρχηγός!!! ;)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Με τα ψιλιδαγκώματα τί γινεται?:confused:
Η δικιά μου τρώει 10 το πρωι και 10 το βράδυ, εγώ μπορεί να φάει πριν ή μετά από αυτήν, έχει σημασία?
Έρχετε όταν το φωνάζετε αμέσως?Αυτό με τίποτα!!:mad::mad:
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μερικές παρατηρήσεις από την πλευρά μου:
1. Είναι απίθανο ένα Westi ηλικίας 22 μηνών να είναι ακόμα στην εφηβεία (μιλάμε για μικρόσωμο σκύλο και δη τέριερ).
2. Είναι μάλλον απίθανο ένας κυριαρχικός σκύλος να εκθέτει ευαίσθητα σημεία όπως τον λαιμό και την κοιλιά του.
3. Η στείρωση σαν αντιμετώπιση για προβλήματα συμπεριφοράς πρέπει να είναι η τελευταία λύση γιατί δεν πολεμάει τα αίτια αν δεν είναι ορμονικά.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να εστιάσεις στα αίτια του προβλήματος για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις. Εξέτασε διεξοδικά την συμπεριφορά του από την ημέρα που ήρθε στο σπίτι, εστιάζοντας ιδιαίτερα σε αλλαγές που μπορεί να στρέσαραν τον σκύλο όπως:
1. Μετακομίσεις
2. Μεταβολές στον αριθμό των μελών της “αγέλης”.
3. Αλλαγή συμπεριφοράς προς τον σκύλο από κάποιο οικείο πρόσωπο κλπ.

Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου κάποιον εκπαιδευτή, εξειδικευμένο σε θέματα προβληματικής συμπεριφοράς.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
22 μηνών ?? :D :eek: θα με τρελλάνετε :)

Σωστός και ο Promitheas ...

Υποτακτική συμπεριφορά - ορισμός

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=OM8UJ_j1lQo&feature=related"]YouTube - wolf puppy gets fed by dad[/ame]

:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τα Ουέστι αργούν ΠΑΡΑ πολύ να ωριμάσουν, αλλάζουν δόντια 6 μηνών (κουφό τελείως) και επιμένω στο ότι ο σκύλος βρίσκεται στην εφηβεία (αν και προς το τελείωμα).

Ή φυλή του και το ότι είναι στην εφηβεία πάνω από χρόνο μου λέει ότι είναι η ώρα να στειρωθεί (θα είχε διορθωθεί ως τώρα). Αν ο σκύλος δεν δείχνει σημάδια κυριαρχικότητας και τον έχουν ίδη μαλώσει πολλές φορές για το θέμα για μήνες (άσκοπα ξανατονίζω, γιατί δεν το καταλαβαίνει) ... εεεεε.... ώρα είναι!!!!

Κάνετε λες και θέλει να στειρώσει Λευκή Τίγρη Σιβηρίας! Το αστείο είναι πως συνήθως ο ιδιοκτήτης είναι αυτός που έχει παράλογο "συναισθηματικό δέσιμο" με τους όρχεις του σκύλου του... εδώ ο ιδιοκτήτης είναι ο μόνος που έχει κοινή λογική.

Σαφέστατα το πρόβλημα είναι ορμονικό (υπερβολική τεστοστερόνη -καθόλου σπάνιο σε μικρόσωμες φυλές κι άσχετο με την εβηβεία, απλώς τότε εμφανίζεται πρώτη φορά) και λύνεται με την αφαίρεση της "πηγής" της ορμόνης αυτής.

Η στείρωση ΔΕΝ βοηθάει μόνο σε περιπτώσεις που ο σκύλος είναι όντως πολύ κυριαρχικός (αυτο έχει πολλά άλλα σημάδια) και οι ιδιοκτήτες τον προτρέπουν/βοηθούν (υπακούοντας την κάθε του "διαταγή") να είναι πρόβλημα για την οικογένεια.

Έχω μεγαλώσει (και δουλέψει μαζί με) υπερβολικά κυριαρχικά σκυλιά. Δεν κάνουν τίποτα "χωρίς σκέψη". Επίσης, οριοθετούν τόσο έντονα την περιφέρεια της περιοχής τους που θεωρούν "σπατάλη" το να κατουρίσουν το πόδι σου (για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ; ).

Δεν θεωρώ οτι το Ουέστι σ'αυτήν την περίπτωση είναι κυριαρχικό ζώο.
Το πρόβλημα του είναι ΠΟΛΥ υπερτιμημένο κατα τη γνώμη μου....

Κι επιτέλους πια, δεν έχουν ΟΛΑ να κάνουν με την κυριαρχικότητα.
 
Last edited: