Μας "σημαδεύει"


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μοοντς ..τα υπερ και τα κατα μιας στειρωσης υπαρχουν ως τοπικ?
 






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κοιμάτε πάνω στο κρεβάτι,
Ανεβαίνει γιατί αποφασίσαμε οτι τον θέλουμε όταν κοιμόμαστε. Την πρώτη φορά τον ανεβάσαμε εμείς.
Με την πρώτη μας κουβέντα όμως έχει κατέβει, χωρίς να διμηουργεί πρόβλημα (επιθετικότητα,...)

ανεβαίνει σε καναπέδες,
Σπάνια, αλλά και πάλι εμείς το επιλέξαμε

τρώει πριν από εσάς,
Τον ταίζω στις 19:00 και τρώμε ύστερα μετά απο 2 ώρες. Έχω διαβάσει οτι εάν τρως μετά τον σκύλο πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 ώρες για θέμα κυριαρχίας.
Δεν έχω την επιλογή να τρώω πριν απο τον σκύλο διότι το φαγητό μας δεν είναι έτοιμο πριν τις 21:00.

το ταϊζετε όταν τρώτε ή του δίνετε λιχουδιές απλά γιατί υπάρχει;
Ποτέ! Δεν του δίνετε ποτέ φαγητό στο τραπέζι (έχω κάνει άπειρους τσακωμούς με καλεσμένους για να μην τον ταϊζουν κάτω απο το τραπέζι). Γι'αυτό όταν τρώμε δεν ασχολείτε μαζί μας και δεν "παρακαλάει" κάτω απο το τραπέζι.
Λιχουδιά θα πάρει μόνο για επιβράβευση η του βάζω μέσα στο Kong για ασχολία.
Πάντα του ζητάω να κάτσει πρίν του δώσω οτιδιποτε (λιχουδια, παιχνίδι, το φαγητό του).

Γαυγίζει ή σας γδέρνει όταν θέλει την προσοχή σας;
Σπάνια γαυγίζει αλλά τον μαλώνουμε όταν το κάνει. Δεν γδέρνει.

Στην βόλτα σημαδεύει παντού ή κάνει τσίσα σε μια μεριά;
Εννοείς άμα σημαδεύει σιγκεριμένα δέντρα ασ πούμε στην βόλτα; Διότι κάθημερινά κάνουμε σιγκεκριμένη βόλτα το πρωή, σιγκεκριμένη το απόγευμα και σιγκεκριμένη το βράδυ.
Εάν αυτή είναι η ερώτηση σου, κάποιες μέρες μπορεί να κατουράει το Α δέντρο και κάποιες άλλες μέρες να κατουράει το δέντρο Β. Γενικά, θα έλεγα παντού (εάν κατάβα σωστά την ερώτηση)

Έρχετε όταν το φωνάζετε αμέσως;
Δεν τσακίζεται αλλά έρχεται, και ειδικά τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως έρχετε και μας ακούει καλύτερα. Εκτελεί αυτό που του ζητάμε. Το οτι είναι ουέστι και έχει δύσκολο χαρακτήρα πιστεύω όμως οτι παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο.

Για το θέμα με τα χάδια γυρνάει τούμπα όταν αποφασίζω να τον χαϊδέψω και τον ακουμπάω παντού χωρίς πρόβλημα.

Επίσης (εάν μπορεί να βοηθήσει), δεν έχει δείξει ποτέ αγριάδα, δηλαδή να μας κάνει "γργργργργρ" και να δείξει δόντια.


Όσον αφορά την στείρωση θα κοιτάξω το θέμα απο Σεπτέμβρη με τον κτηνίατρο μας.

@ Promitheas
Δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που ήρθε ο σκύλος σπίτι. Ούτε μετακόμιση, ούτε η οικογένεια, ούτε οι φίλοι που έχονται σπίτι ούτε κάποιο άλλο γεγονός.
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αγαπητή Dr.Zivago δεν χρειάζετε να εξάπτεσε... σαφέστατα και δεν είναι όλα τα πράγματα θέμα κυριαρχικότητας ούτε η κυριαρχικότητα είναι πάντα επιθετικότητα ούτε η τεστοστερόνη φταίει πάντα ούτε απόλυτα υπάρχουν!!!! Κάνουμε μια συζήτηση χωρίς να έχουμε καν ιδία άποψη για το αντικείμενό της. Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας προσπαθήσουμε να δώσουμε στους συνομιλητές μας περισσότερες από μια απόψεις.

Milou απο τις απαντήσεις που μου δίνεις δεν μπορώ να πω ότι κάνεις πολλά λάθη σε σχέση πάντα με τον σκύλο που έχεις (μικρόσωμο) ούτε μπορώ να πω ότι ο σκύλος σου δείχνει ιδιαίτερα απαιτητικός. Στην θέση σου θα παρατηρούσα πότε το κάνει και την συχνότητα και μετά μπορούμε να το συζητήσουμε ξανά. Προς το παρόν υπομονή. :)
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Dr. Zhivago

Το να προβείς σε στείρωση επειδή έχεις αποφασίσει να μην ζευγαρώσεις ποτέ τον καθαρόαιμο σκύλο σου είναι ένα θέμα. Το να προβείς όμως σε στείρωση για να αντιμετωπίσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα (το τονίζω) χωρίς να γνωρίζεις τα αίτιά του (πάλι το τονίζω) είναι σαν να έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό κι αυτό διότι δεν έχεις χτυπήσει το πρόβλημα στην ρίζα του. Αν μπορείς εσύ να διαγνώσεις ένα ορμονικό πρόβλημα εξ αποστάσεως και μόνο από το γεγονός πως ο σκύλος έζχει ουρήσει τα πόδια των ιδιοκτητών του τρεις (3) φορές σε διάστημα τεσσάρων (4) μηνών, τότε να εικάσω πως εξίσου εύκολα θα στείρωνες το Tchiorny σου για το ίδιο παράπτωμα? Ελπίζω πως όχι!

Γενικά θα συμφωνήσω με τον/την Lone wolf και να προσθέσω πως πρέπει η Milou να παρατήσει περισσότερο την συμπεριφορά του σκύλου και να προσέξει τι κάνει πριν και μετά την "ούρηση".

Off topic:
Η φυσιολογική εφηβεία των Westi είναι βάσει όσων λένε οι εκτροφείς του, στο διάστημα 6 με 10 μηνών. Δεν είναι όπως στο Σνάουτσερ Γίγας ή το Ντόγκο Αρτζεντίνο ή τον Γερμανικό Μολοσσό!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν ξέρω αν θεωρείτε για κάποιους η στείρωση βγάζω δοντι , αλλα εγώ θα ξαναπροτείνω στην μήλου να πάρει έναν έμπειρο εκπαιδευτη να εκτίμησει την κατάσταση πριν πάει στο χειρουργείο ...

Μπορεί να ξέρει το σκυλί της και κατά αυτήν να τα έχει κάνει όλα σωστά , αλλα επειδή παρουσιαζεται το παρόν πρόβλημα δεν λύνεται ούτε
μπορεί να συνταγογραφτει από εδώ .. στείρωση ..για καταπολέμηση του προβλήματος.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ το βλέπω πιο ψυχρά και κωμικά το θέμα, μιας και δεν είμαι επαγγελματίας εκπαιδευτής.

Αν η τεστοστερονη είναι η αιτία που ένας σκύλος έχει μία ανεπιθύμητη συμπεριφορα, και τον στειρώσουμε, είναι σαν να προτείνουμε για να λυθεί ένα άλλο υποτιθέμενο πρόβλημα πχ πηδάει πάνω μας - το κόψιμο του ενός πίσω ποδιού ... :) :) :) και εξηγώ

Ο σκύλος είναι αυτός, έστω με υπερβολικές δόσεις τεστοστερόνης.

ΠΩΣ και γιατί ένας εκπαιδευτής προτείνει ιατρική πράξη ως λύση ? Η δουλειά του εκπαιδευτή δεν είναι αυτόν τον σκύλο ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ να τον κάνει να κοντρολάρει την τεστοστερόνη του ?

Δεν ξέρω - απλές σκέψεις - θεωρητική συζήτηση και αυτή - και ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέω ότι δεν είναι λύση, απλά είναι λύση που θα έπρεπε να προτείνει κάποιος άλλος, πχ ο κτηνίατρος. Και επίσης προσοχή (ΔΕΝ το λέω για την DrZhivago) κυκλοφορούν εκπαιδευτάκια που πρώτα στειρώνουν , μετά κάνουν το έλα και το κάτσε - πληρώνονται αδρα και φεύγουν ... ;)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ θα συμφωνήσω με το Denis και τον Promithea σ' αυτό το θέμα.
Τον κτηνίατρο θα συμβουλευόμουν για τη στείρωση...
Περαιτέρω επειδή φοβάμαι τις ναρκώσεις κ.λπ. γιατί μπορεί να είναι πλέον θέμα ρουτίνας, δεν παύει όμως να ενέχουν και κινδύνους θα έδινα χρόνο στο σκύλο (όπως είπε και η Lone wolf)γιατί μπορεί να είναι κάτι περαστικό...
Τον μαλτέζο μου που είναι 15 χρονών και δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ, δεν τον έχω στειρώσει...(σηκώνει πόδι όχι σ΄εμάς, αλλά στο σπίτι)
Ο γιατρός μου είπε ότι 15 χρονών και με χαπάκια για τη καρδιά που παίρνει, δεν θέλει να τον στειρώσει...Και έτσι, δεν το ψάχνω περισσότερο...
Το chiorny θα το στειρώσω μόνο αν υπάρχει θέμα υγείας αλλιώς δεν θα τον στειρώσω.
Η αδελφή μου στείρωσε το boxer της (9 χρονών) διότι είχε προβλήματα υγείας(όγκους στο μαστό)...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ προσωπικά δεν θα στείρωνα ποτέ ένα σκύλο για να διορθώσω προβλήματα συμπεριφοράς για τα οποία ευθύνομαι εγώ και μόνο.
Milou, θεωρω πως o σκύλος σου βρίσκεται σε σύγχυση όσον αφορά την θέση του στην ανθρωποαγελη σας. Το "μαρκάρισμα" του ιδιοκτήτη δεν είναι ένδειξη στρες, είναι ένδειξη κυριαρχικότητας και καλό θα είναι δώσεις στο σκύλο σου να καταλάβει πως μια τέτοια συμπεριφορά είναι μη αποδεκτή.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Για τσεκαρε και αυτο. Γιατι στο γκουγκλε λεει οντι μπορει να ειναι υποτακτικο. Βαλτε submissive urination

Many people are familiar with what is defined as the "submissive urinator"; the dog that urinates all over the floor, you the owner, and your guests, as soon as it becomes excited, aroused, or intimidated. It can be a frustrating and embarrassing problem, but fortunately is usually quite easily corrected. Puppies, especially shy, timid and oversensitive ones are the likely candidates for submissive urination, but it is not uncommon to see this problem persist into adulthood. There tends to be more females with this problem as well. Dog owners who are dominant and strict tend also to encourage a submissive relationship with their dog.

http://www.usask.ca/wcvm/herdmed/applied-ethology/behaviourproblems/suburine.html

Για πειτε οι ειδικοι μην τον κομπλαρει τον ντογκι της η μιλου γιατι μαλλον για ντροπαλο τον κοβω..
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@xritaki

πολύ καλή η παρατήρηση, αλλά στην υποτακτική ούρηση τα αρσενικά πολύ σπάνια σηκώνουν το πόδι.

Το σήκωμα του ποδιού γίνεται για να επιτευχθεί το "μαρκάρισμα" όσο πιο κοντά στο ύψος της μύτης του "αντίζηλου". Δεν θα θεωρούσα λοιπόν υποτακτική κίνηση το σήκωμα του ποδιού!
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
@xritaki

πολύ καλή η παρατήρηση, αλλά στην υποτακτική ούρηση τα αρσενικά πολύ σπάνια σηκώνουν το πόδι.

Το σήκωμα του ποδιού γίνεται για να επιτευχθεί το "μαρκάρισμα" όσο πιο κοντά στο ύψος της μύτης του "αντίζηλου". Δεν θα θεωρούσα λοιπόν υποτακτική κίνηση το σήκωμα του ποδιού!
Ακριβώς έτσι. Ας πούμε όταν ο σκύλος ουρήσει μπροστά σου την ώρα που τον μαλώνεις για κάτι στην πραγματικότητα θέλει να πει αυτό που εμείς εκφράζουμε με τη λέξη "συγγνώμη". Αν το κάνει αυτό ΔΕΝ πρέπει να τον επιπλήξεις. Όταν μάλιστα ουρεί συνήθως δεν σε κοιτάζει στα μάτια και ΠΟΤΕ δεν σηκώνει πόδι.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Πολύ ενδιαφέρον. Εκδηλώνουν και τα θυληκά αντίστοιχη συμπεριφορά?
Και εάν ναι, πως γίνεται αντιληπτή στα θυληκά η "υποτακτική ούρηση" αφού στην περίπτωση αυτή δεν έχουμε σήκωμα ποδιού?
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η υποτακτική ούρηση μιάζει με ακράτεια... το κάνουν κι ανάσκελα (κι ας βρέχονται :confused:!) ή καθώς περπατούν (μπαίνοντας στο κτηνιατρείο!!! :shock: ). Είναι κατά κάποιον τρόπο... δεν μπορεί να το ελέγξει ο σκύλος (γι' αυτό και δεν πρέπει να τους μαλώνουμε ποτέ όταν το κάνουν -στρεσάρονται μόνο και τους φεύγουν κι άλλα ούρα!).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
θα ήλελα να προσθέσω πως η παραπάνω περιγραφή (σαν ακράτεια) δεν είναι πάντα υποδουλωτική συμπεριφορά (ή ένδειξη σεβασμού ή φόβου).

Όταν ένας σκύλος είναι ακόμη πολύ νέος, μερικές φορές του "φεύγουν σταγονίτσες" όταν χαίρεται ιδιαίτερα πολύ. Το κάνουν και κουταβάκια που δεν το κάνουν ποτέ σε άτομα που όντως σέβονται πολύ, ενώ το κάνουν για ανθρώπους που θεωρούν σίγουρα κατώτερούς τους.

Αυτό είναι όντως ακράτεια. Το ουροποιητικό σύστημα μερικών σκύλων (παίζει και κάποιο ρόλο η φυλή) απλά αργεί να ωριμάσει. Αυτό (η ανωριμότητα του ουροποιητικού) συνηθήζεται περισσότερο στα θυληκά, οπότε οι ιδιοκτήτες καλό θα κάνουν να δείξουν μια κατανόηση (και υπομονή), ιδάλλως αντί να λυθεί το πρόβλημα με την ενιληκίωση του σκύλου, θα μετατραπεί σε αυτό που συζητάγαμε αρχικά: υποδουλωτική ούρηση (εξ'αιτίας της άδικης τιμωρίας).
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Μilououououou!!!! Συμπάσχω... :(
Μου κατούρησε το πόδι...
Πήγα στη Κόρινθο το Σαββατοκύριακο και μόλις έφτασα πήγα στο τροχόσπιτο της παρέας μου, ήμασταν 7 άτομα και ένα σκυλί αρσενικό που συνέχεια κάνει το μάγκα στο Νταλί.Και εκεί που χαίρεται με όλους και έχω σταθεί εγώ και μιλάω με μία κοπέλα νιώθω κάτι ζεστό στα πόδια μου, κοιτάω και με είχε κατουρήσει :eek:
Έπαθα πλάκα μιλάμε... Την προηγούμενη μέρα σκεφτόμουν το δικό σου συμβάν και έλεγα πάλι καλά που δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (επειδή είναι και ίδια ράτσα).
Όλοι εν το μεταξύ κοροϊδεύανε και ένιωθα πολύ ρεζίλι, τον μάλωσα, τον πήρα από κει και τον έδεσα στο τροχόσπιτο μας για τιμωρία.Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν τον μάλωνα κοίταζε αλλού με απάθεια (δεν το κάνει ποτέ αυτό) σαν να με έγραφε κανονικά.
Μετά κανένα πρόβλημα, όλα καλά, δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στη συμπεριφορά του απέναντι μου, μόνο εκείνη τη στιγμή...
Έχω προβληματιστεί :confused:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Νταλί τι να σου πώ και εγώ...
Πάντως εμείς τώρα έχουμε μια σκύλα σε οίστρο 300 περίπου μέτρα απο το σπίτι οπότε όλη του η συμπειφορά έχει αλλάξει εδώ και κάμποσες μέρες.
Τις πρώτες φορές όμως που το έκανε, δεν υπήρχε σκύλα σε οίστρο και δεν μας έδωσε καμία προσωχή την πρώτη φορά που τον μάλωσε ο άντρας.
Πρως το παρόν παρακολουθώ συμπεριφορά, άμα το ξανακάνει θα τον μαλώσω και βάλαμε στο πρόγραμμα να δούμε εκπαιδευτή.
 
Last edited: