Μας "σημαδεύει"


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Τρία σχεδόν ίδια περιστάτικα με βάζουν σε σκέψεις....:

1. Στην Παραλία
Αρχές Απριλίου πήγαμε βόλτα στην παραλία με τον μικρούλι για παιχνίδι, βόλτα και άραγμα.
Εκεί που είχαμε παίξει και καθόμασταν, πάει δίπλα στον άντρα (στα πόδια του), σηκώνει το πόδι, βγάζει μια σταγονίτσα (είχε ρέψει το πιγάδι απο την βόλτα) και ύστερα, αρχίζει να "σκουπίζει" τα πόδια, όπως το συνηθήζουν τα αρσενικά.

2. Στην τουαλέτα
Μέσα Ιουνίου, σηκώνομαι το πρωϊ, πάω στην τουαλέτα για την ανάγκη και ακολουθεί απο κοντά και ο μικρούλης (μην χάσει). Εκεί που κάνω πιπί μου, έρχεται κοντά, σηκώνει το πόδι δίπλα στο πόδι μου και του το κλείνω γρήγορα για να μην προλάβει να τα κάνει. Με κοιτάει με το βλέμα γεμάτο απορία και το βγάζω γρήγορα στον κήπο.

3. Στην βόλτα
Χθές το βράδυ, στην τελευταία βόλτα μας βρήκαμε μια σκυλοπαρέα με τρελό κέφι για παιχνίδι.
Εκεί που παίζανε και χοροπηδάγανε όλα σαν κατσίκια, έρχεται ανάμεσα απο τα πόδια μου (εκείνη την ώρα μίλαγα με κάποιον) και νιώθω κάτι ζεστό να κυλάει απο την γάμπα στην πατούσα μου. Κοιτάω και με είχε κατουρήσει :eek: Φυσικά "σκούπησε" και τα πόδια του με περιφάνεια μπροστά στα άλλα σκυλιά.

Και αναρωτιέμαι εγώ τωρα..... Τι συμβαίνει;;:confused:
Προσπαθεί να μας δείξει οτι του ανήκουμε;; Προσπαθεί να δείξει στα άλλα σκυλιά (για την 3η περίπτωση) οτι "πρόσεχε, αυτοί είναι δικοί μου"
Υπάρχει κάποιο νόημα που προσπαθεί να περάσει με αυτή την συμπεριφορά :confused:
Είναι ψυχολογικό;;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι, νομίζω ότι σας σημαδεύει επιδεικνύοντας κυριαρχική και κτητική συμπεριφορά. Από κει και πέρα, στη θέση σου δε θα έψαχνα να βρω γιατί το κάνει, αλλά πώς θα του το κόψω. Έχει ποτέ δεχτεί οποιασδήποτε μορφής επιβράβευση γι' αυτή του τη συμπεριφορά?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Επιβράβευση σε καμία περίπτωση!!
Απλά κάθε φορά μου έρχεται τόσο ξαφνικό που εκείνη την ώρα "κολλάω".

Χθές ας πούμε δεν τον μάλωσα.
Τις δύο προηγούμενες φορές όμως του κάναμε "παρατήρηση"
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Και γω το βλεπω σαν συμπεριφορα κυριαρχιας...αααν ειχες δει το επισοδειο με τη Victoria Stillwell και το αγγλικο μπουλντογκ,θα θυμασε οτι τα αμολαγε και πανω στα κρεββατια των παιδιων της οικογενεις δειχνοντας ετσι την κυριαρχια του...τωρα πως θα το κοψεις αυτο το συνηθειο...δεν ξερω...:confused:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
E ρε κολλημα με τη βικτορια:D;) Δε μου λες θυμασαι τι εκανε στο συγκεκριμενο επεισοδιο? Πως του κοψε το χουι?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναι το είχα δεί το σιγκεκριμένο επισόδιο.
Εμείς όμως δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Μέσα στο σπίτι και ακόμα και στον κήπο είναι "Κύριος".
Έχετε καμία καλή συμβουλή για να το σταματήσω;;:confused:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Το μονο σιγουρο ειναι οτι την επομενη φορα που θα συμβει πρεπει να του δωσεις να καταλαβει οτι δεν ειναι επιτρεπτη αυτη η συμπεριφορα. Εγω θα φωναζα "μη" και θα εφευγα απο το δωματιο.
Μαλλον ομως πρεπει να δεις γενικα τη συμπεριφορα σου ετσι ωστε να κατεβει στη "σωστη" θεση στην αγελη σας!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ειναι καστρατος? ξερει κανεις να μας πει αν αυτο εχει σημασια
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συνήθως οι στειρωμένοι (ευνουχισμένοι) σκύλοι είναι λιγότερο κυριαρχικοί απ' τους μη ευνουχισμένους και προβαίνουν, κατά συνέπεια, σε τέτοιες συμπεριφορές σε μικρότερο βαθμό.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δεν είναι "καστράτος".
Η συμπεριφορά μας είναι σωστή απέναντι στο σκύλο και γνωρίζει την θέση του στην "αγέλη" μας.
Άλλοστε, ένα γουέστι κακομαθημένο και κυρίαρχο της αγέλης κάνει πολύ δύσκολη την συμβίωση με τους ανθρώπους. Μάλιστα μια γειτόνισσα έχει ένα κακομαθημένο γουέστι και όταν είδε τον δικό μας δεν το πίστευε οτι μπορεί να είναι τόσο καλό και φιλικό με τον κόσμο.
Με τον δικό μας δεν έχουμε κανένα απολύτος πρόβλημα εκτός απο αυτό που σας περιγράφω.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σιγουρα πρεπει να του το κοψεις. Τα κουταβια πως συμπεριφερονται στο ππι? Μπορει να κατουρησουν τους γονεις τους? Σορυ αν λεω βλακεια αλλα δεν ξερω απο αυτα. Λεω λοιπον αν δεν εχει συμπεριφορα κυριαρχου μηπως εχει συμπεριφορα κουταβιου?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Χριτακι, δεν μπορώ να σκεφτώ καμία συμπεριφορά κυριαρχίας στην καθημερινότητα μας.
Αυτό που περιγράφω είναι μεμονομένα περιστατικά που θα ήθελα να μάθω την αιτία για να το καταπολεμίσω καλύτερα. Δηλαδή εάν του δίνω κάποια λάθος εντύπωση η κάποιο λάθος μήνυμα, να το καταλάβω για να μπορέσω να το σταματήσω και να κάνω αυτό που είναι σωστο.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ετσι ειναι. Απλα ελεγα μηπως ειναι συμπεριφορα κουταβιου. παιζει να ειναι και προσωπικο κολλημα?
Ενας εκπαιδευτης θα ηταν χρησιμος και σε αυτο το τοπικ!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, δεν είναι υποτακτική συμεριφορά είναι σίγουρα κυριαρχική - κτητική - ή αποτέλεσμα στρές ... το πρόβλημα είναι όχι γιατί το κάνει αλλά γιατί το κάνει τον τελευταίο καιρό ... εσύ πρέπει να σκεφτείς αν έχει αλλάξει κάτι (επίσης τί ηλικία έχει ?)

Να βρεθεί η αιτία της σύγχησης και μετά λύνεται εύκολα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρε συ τώρα το σκέφτηκα! Υπάρχει περίπτωση να σε "διεκδικεί" απ' τον άντρα σου και τα υπόλοιπα αρσενικά?
Νομίζω μπορείς να το ερμηνεύσεις τόσο ως κτητικότητα όσο και ως αφοσίωση...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και ως αφοσίωση...
Στον κόσμο του σκύλου (ασχετα με τοπώς μας συμφέρει εμάς να μεταφράζουμε κάποια πράγματα) αφοσίωση και κατούρημα δεν έχουν καμία σχέση.

Αφοσίωση για τον σκύλο = υποταγή στον Α = γλύψιμο του προσώπου, χαρακτηριστικές κινήσεις, έλλειψη επιθετικότητας κλπ κλπ

ενώ κτητικότητα μπορεί να είναι και κατούρημα ... αλλά το θέμα είναι γιατί αγχώνεται ΤΩΡΑ ξαφνικά ...
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Χλοε το κάνει και στον άντρα μου (η πρώτη φορά στην παραλία).

Ντένις με έβαλες σε σκέψεις....:rolleyes: Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι όταν το κάνει βρίσκεται σε χαρούμενες στιγμές (στην παραλία & στην βόλτα και το παιχνίδι με άλλα σκυλιά). Τώρα για το περιστατικό στην τουαλέτα, είμασταν στο εξωχικό....και μήπως στρεσαρίστικε απο το ταξίδι τι να πώ. Δεν ήταν όμως η πρώτη φορά που πάμε διακοπούλες όλοι μαζί.:confused:
Ο μικρούλης είναι 1 και 10 μηνών.
Και τώρα που είδα το ποστ σου, μας γλύφει το πρόσωπο και μας κάθεται ανάσκελα οταν πάμε για χάδια.... Αυτό απ'όσο ξέρω είναι υποταγή και άρα δεν βάζει τον εαυτό του πάνω απο εμάς.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είναι κοινωνικός με άλλα σκυλιά, έχει πολλές επαφές κλπ κλπ ??

Επίσης αλλάζει συχνά μέρη - θα έλεγες ότι έχει κάποια ανασφάλεια όταν είναι σε άγνωστο μέρος ??

Αυτό που πρώτα μου έρχεται στο μυαλο είναι ότι από ανασφάλεια μην προκαλέσει ''επίθεση'' από το ... άγνωστο τέρας του εξοχικού ή άλλα σκυλιά, κατουράει κάτι πολύ κοντά του και οικείο / δεν ''ανοίγεται'' δλδ για να μην την ''πατήσει'' ...

Επίσης πρόσεξε μην έχεις σκύλα σε οίστρο κοντά, επηρεάζει πάρα πολύ σε κάτι τέτοια και δη για κανα μήνα όπως τώρα ... ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Λοιπον παραθετω το κομματι απο τη βικιπεδια οσον αφορα το Α ζευγαρι. Συνηθως η εγκυκλοπαιδεια ειναι πολλη εγκυρη. Μηπως τελικα το Α μελος δεν ισχυει εδω?

Unlike most other canids, dogs are not monogamous, and breeding in feral packs is not restricted to a dominant alpha pair (despite common belief, such things also occur in wolf packs[31]). Male dogs are unusual among canids by the fact that they mostly play no role in raising their puppies, and do not kill the young of other females to increase their own reproductive success.
Η αναφορα που δινουν ειναι αυτη
^
Günther Bloch: Die Pizza-Hunde. ISBN 9783440109861
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, τα ένστικτα αυτά υπάρχουν. Μόνη διαφορά είναι όντως το Α ''ζεύγος'' λόγω έλλειψης μονογαμικότητας την οποία όμως (προσωπική άποψη) υποβοηθούν οι συνθήκες. Εξ'άλλου ούτε στον λύκο είναι απόλυτη όπως πχ στον αυτοκρατορικό πιγκουίνο (περίοδος αναπαραγωγής) ή σε ορισμένα άλλα (πτηνά κυρίως) ισόβια ...

Υπάρχουν γιατί τα βλέπουμε σε παραδείγματα σκύλων που επέστρεψαν σε πλήρως άγρια κατάσταση (Dingo) - ακόμα και σε αγέλες που ζούν ανάμεσά μας και στα σκυλιά μας.

Επίσης υπάρχουν και δια της εις άτοπον, μιας και υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα και χρησιμοποιούνται από όλες τις μεθόδους εκπαίδευσης όπου ονομάζονται drives (pray - food κλπ) ακόμα και από κάποιες που στηρίζονται μόνο στην υποταγή στον Α - και δουλεύουν - σωστά ή όχι δεν έχει σημασία - ... άρα υπάρχει