Μεταξοσκώληκες


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Γειά σας και πάλι....αυτή την φορά δεν θέλω την άποψη σας για σκυλακια αλλά για μεταξοσκολικακια...:$ θα σας πω λίγο γρήγορα τι πρόβλημα αντιμετώπιζω...αυτά είναι πολύ φάγανε τρώνε 2-3 φορές την μέρα αν δεν φάνε τόσο βγαίνουν έξω από το κουτί και τα χάνω...μου έχουν πει ότι κανονικά πρέπει να τρώνε 1 φορά τη μέρα...στα δικά μου αυτό βέβαια είναι αδύνατον...λοιπόν αυτά έχουν μεγαλώσει πολύ και μόνο ένα κουκούλι μου έχει κάνει ένα μεταξοσκολικακι...:$ τα άλλα; Είναι ακόμα πιο μεγάλα και τίποτα δείτε εδώ...
 

Attachments





zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Εσύ έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις μου φαίνεται... :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Άκου μεταξοσκώληκες!!! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Χαχαχα οι συγκεκριμένοι είναι απόγονοι από 2 γενιές πίσω...κουκούλι πεταλούδα αυγά κουκούλι πεταλούδα αυγά και να τα :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli
















d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Χρειάζονται και δυο φορές την ημέρα φαΐ, ειδικά τώρα που μεγαλώσανε και μαζεύουν υλικό για να πλέξουν τα κουκούλια τους.. Ένας από τους λόγους που βγαίνουν από την κούτα, είναι ότι ψάχνουν ευνοϊκό-κατάλληλο σημείο για να αρχίσουν το πλέξιμο.. Καλά θα κάνεις λοιπόν, μαζί με τα φύλα, να ξεκινήσεις να τους βάζεις και μερικά ξερόκλαδα που να προσφέρονται από "στατική" άποψη.. Τσάκνα δηλαδή.. Διαφορετικά θα βρίσκεις τα κουκούλια τους σκόρπια στα σοβατεπιά, στις μοκέτες και γενικότερα σε γωνίες.

ΥΓ1: Ναι, ξέρουμε και από μεταξοσκώληξες.. Άλλο;
ΥΓ2: Ήμερης μουριάς τα φύλλα! Ξηγημένοι;
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Χρειάζονται και δυο φορές την ημέρα φαΐ, ειδικά τώρα που μεγαλώσανε και μαζεύουν υλικό για να πλέξουν τα κουκούλια τους.. Ένας από τους λόγους που βγαίνουν από την κούτα, είναι ότι ψάχνουν ευνοϊκό-κατάλληλο σημείο για να αρχίσουν το πλέξιμο.. Καλά θα κάνεις λοιπόν, μαζί με τα φύλα, να ξεκινήσεις να τους βάζεις και μερικά ξερόκλαδα που να προσφέρονται από "στατική" άποψη.. Τσάκνα δηλαδή.. Διαφορετικά θα βρίσκεις τα κουκούλια τους σκόρπια στα σοβατεπιά, στις μοκέτες και γενικότερα σε γωνίες.

ΥΓ1: Ναι, ξέρουμε και από μεταξοσκώληξες.. Άλλο;
ΥΓ2: Ήμερης μουριάς τα φύλλα! Ξηγημένοι;
Σε ευχαριστώ πολύ παρόλο που έχω μεταξοσκώληκες 2 χρόνια αυτό δεν το ήξερα ότι χρειάζονται και ξεροκλαδα....θα το δοκιμάσω ευχαριστώ πολύ :)
 






d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Μαρεσει να τους βλέπω να μεγαλώνουν και να κάνουν κουκούλια καιπεταλουδες... Δεν ξέρω ίσως είμαι και η μόνη που της αρέσουν :ρ
Η μεταμόρφωση, ως ιδέα και μόνο, δε μπορεί να αφήσει κανέναν ασυγκίνητο.
Κι εγώ είχα μικρός. Είναι μοναδική η αίσθηση να χαϊδεύεις μεταξοσκώληκα.

Και μακριά από τα μερμήγκια! Θα σου τους φάνε πριν να πεις κύμινο!
 
  • Like
Reactions: vek and Tri


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Η μεταμόρφωση, ως ιδέα και μόνο, δε μπορεί να αφήσει κανέναν ασυγκίνητο.
Κι εγώ είχα μικρός. Είναι μοναδική η αίσθηση να χαϊδεύεις μεταξοσκώληκα! Και μακριά από τα μερμήγκια! Θα σου τους φάνε πριν να πεις κύμινο!
Όχι τους έχω μέσα στο σπίτι και σε δροσερό μέρος δεν υπάρχει κίνδυνος :)
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Κάτι φορές αυτό το φόρουμ είναι μία διαρκής έκπληξη... Να που βρίσκεται κάποιος να λύσει απορίες και για μεταξοσκώληκες! Είναι Σουφλιώτης; Όοοοοοχι, Παγκρατιώτης!! :ROFLMAO::ROFLMAO:
Αν αποκτήσεις κάποτε εδώ είμαστε :)
 
  • Like
Reactions: myEnzo








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3