Μεταξοσκώληκες




zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Κατ απαιτησην της φίλης μου:
Εμεις εδω και λιγες εβδωμαδες μοιραζομαστε το σπιτικο μας με 11 ιατρικες βδελλες ( Hirudos Medicinalis). Οι κυρα Λιτσες μας ( απο το leeches, που λεγονται στα αγγλικα) θα μας βοηθησουν με της ευεργετικες τους ικανοτητες να ξεπερασουμε διαφορες παθησεις! Ηδη εμενα με απαλαξανε απο τον εντονο πονο μιας επικονδυλιτητας.

Στης φωτογραφιες ειναι επι του εργου της η μια. View attachment 57333
εδω λιγο φαγομενη
View attachment 57334

Εδω λιγο πριν χωρτασει και αφησει ( κανα 40αλεπτο αφου την εβαλα)
View attachment 57335
:O
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@FrenchieFan το βλέπεις να μεγαλωνει στα 40 λεπτα; επίσης καθε πότε πρεπει να τρώνε;
Ναι, τους βλεπεις πως ρουφανε το αιμα και μεγαλονουν- γινονται καπου το 3πλασιο. Καθονται περιπου 30-60 λεπτα μεχρι να χορτασουν και να πεσουν μονες τους.

Μπορουν να ξαναφανε περιπου μετα απο ενα 6μηνο- αλλα αντεχουν και χωρις φαι για 2 χρονια.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οχι οχι. Βδελλες εχω δει να πουλανε στο κεντρο. Δε θα θελα απλως ειμαι περιεργη.
.
Μπορεις να μου πεις που?? Εγω θα ηθελα και αλλες και δεν εχω βρει ακομα αξιοπιστες ακρες Ελλαδα. Της δικες μου της εφερα απο γερμανια- ειναι "εκτροφικες" ( απο βδελλοφαρμα- εκει πας σε φαρμακειο, τις παραγελνουν και στελνονται απο την φαρμα. Την αλλη μερα γινεται παραλαβη) με pedigree και ολα!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
ειναι "εκτροφικες" ( απο βδελλοφαρμα- εκει πας σε φαρμακειο, τις παραγελνουν και στελνονται απο την φαρμα. Την αλλη μερα γινεται παραλαβη) με pedigree και ολα!!
:eek:

Πες και σε τι παθήσεις βοηθάνε - ότι θυμάσαι.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μπορεις να μου πεις που?? Εγω θα ηθελα και αλλες και δεν εχω βρει ακομα αξιοπιστες ακρες Ελλαδα. Της δικες μου της εφερα απο γερμανια- ειναι "εκτροφικες" ( απο βδελλοφαρμα- εκει πας σε φαρμακειο, τις παραγελνουν και στελνονται απο την φαρμα. Την αλλη μερα γινεται παραλαβη) με pedigree και ολα!!
Μπήκα που λες στο Μπαχάρ μια μέρα γιατί μ αρεσουν πολυ αυτά τα μαγαζια. Πρεπει να χαζευα για 2-3 λεπτά μεχρι να συνειδητοποιήσω τι εβλεπα. Τωρα αν εχουν pedigree δεν ξέρω.
 
  • Like
Reactions: d-friend and Orilis


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
:eek:

Πες και σε τι παθήσεις βοηθάνε - ότι θυμάσαι.

Στη σύγχρονη ιατρική, οι βδέλλες χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση ενός ευρέος φάσματος παθήσεων. Συγκεκριμένα, χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση της υπέρτασης, της απόφραξης αγγείων, καθώς και ορισμένων αγγειακών και καρδιαγγειακών παθήσεων.

Ακόμα, χρησιμοποιούνται και για την αντιμετώπιση παθήσεων των οφθαλμών, όπως φλεγμονές του κερατοειδούς και του αμφιβληστροειδούς, αιματώματα στα μάτια, γλαύκωμα και καταρράκτης, αλλά και για ωτορινολαρυγγολογικές παθήσεις (βουητό στα αυτιά, χρόνια ωτίτιδα, ιγμορίτιδα), για φλεγμονές του δέρματος, για αιμορροΐδες, έλκη, έκζεμα, αποστήματα δοντιών, φλεγμονές αρθρώσεων και για πόνους από φθορά αρθρώσεων, για την αποκατάσταση της κυκλοφορίας του αίματος, έπειτα από συγκόλληση άκρων που έχουν αποκοπεί, για την αντιμετώπιση οιδημάτων, φλεγμονών και αιματωμάτων, που οφείλονται σε τραυματισμούς.
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
...για αιμορροΐδες,...



Τώρα θυμήθηκα το εξής:
Υπέφερε κάποιος από αιμορροΐδες, αλλα ντρεπόταν να πάει στο γιατρό.
Κάποια στιγμη στην απελπισία του θυμάται ένα γιατροσόφι της γιαγιάς του με το κατακάθι του ελληνικού καφέ!
«Δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω» λέει!
Φτιάχνει καφέ, βάζει κατακάθι...Χαλια ή κατασταση! Αντί να βελτιωθεί χειροτέρεψε πολύ!
Τι να κάνει ποιεί την ανάγκη φιλοτιμία, αφηνει πισω τις ντροπές και επισκεπτεται έναν γιατρό.
Γδύσου και γύρνα να σε εξετάσω του λέει ο γιατρός!
Βλέπει τον γιατρό, όπως τον εξέταζε, σκεπτικό.
«Τι βλέπεις γιατρε μου;» τον ρωτά ανήσυχος..
Χμμμ! Απαντά ο γιατρός!
«Μεγάλη πόρτα θα διαβείς!»
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Της δικες μου της εφερα απο γερμανια- ειναι "εκτροφικες" ( απο βδελλοφαρμα- εκει πας σε φαρμακειο, τις παραγελνουν και στελνονται απο την φαρμα. Την αλλη μερα γινεται παραλαβη) με pedigree και ολα!!
Σιγά μην ψώνιζες βδέλες από BYB...

Τα βλέπετε η υπόλοιποι που αγοράζετε κουτάβια σπό πετσοπ και ιδιωτικές γέννες? Εδώ και οι βδέλες σου λέει είναι πεντιγκράτες!
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Κατ απαιτησην της φίλης μου:
Εμεις εδω και λιγες εβδωμαδες μοιραζομαστε το σπιτικο μας με 11 ιατρικες βδελλες ( Hirudos Medicinalis). Οι κυρα Λιτσες μας ( απο το leeches, που λεγονται στα αγγλικα) θα μας βοηθησουν με της ευεργετικες τους ικανοτητες να ξεπερασουμε διαφορες παθησεις! Ηδη εμενα με απαλαξανε απο τον εντονο πονο μιας επικονδυλιτητας.

Στης φωτογραφιες ειναι επι του εργου της η μια. View attachment 57333
εδω λιγο φαγομενη
View attachment 57334

Εδω λιγο πριν χωρτασει και αφησει ( κανα 40αλεπτο αφου την εβαλα)
View attachment 57335
:O
Σιγά μην ψώνιζες βδέλες από BYB...

Τα βλέπετε η υπόλοιποι που αγοράζετε κουτάβια σπό πετσοπ και ιδιωτικές γέννες? Εδώ και οι βδέλες σου λέει είναι πεντιγκράτες!
Μπορεί κάποιος να πάρει ακόμα και αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα;
 












Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αυτά τα σαρκοφάγα φυτά τρώνε μήπως και σκνίπες...?:rolleyes:
Το πιθανότερο είναι πώς ναι!
https://en.wikipedia.org/wiki/Carnivorous_plant
(Στο τέλος έχει και τις αναφορές στη λαϊκή κουλτούρα, που αναφέρει και το "φυτό" της ταινίας/μιούζικαλ από πάνω. Όποιος πάρει τέτοιο για τις σκνίπες επιβάλλεται να το ονομάσει Audrey :D )

Ψήνεσαι να κάνουμε χρυσές δουλίτσες με κουνουπο-μυγο-σκνιποκτόνα φυτά;;
 
  • Like
Reactions: Aslan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3