Μεταφορά & ασφάλεια...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Σε ένα κουτάβι βέβαια που είχα κατεβάσει πέρσι απο Γιάννενα Αθήνα σε κάποια φάση, υπάρχει παλαιότερο θέμα με τον πανικό μου, δεν το απασχόλησε καθόλου αν το παράθυρο ήταν ανοιχτό ή κλειστό....
Ε καλά τώρα... τι είναι αυτό;
Για να μας μείνει η απορία ή να φάμε τρεις ώρες ψάχνοντας;
Πες μας καλέ την κεντρική ιδέα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ΑΥΤΟ είναι το θέμα....
Δεν ήταν τίποτα τραγικό, απλά στα ξαφνικά και μια μέρα πριν από το ταξίδι βρέθηκα με ένα κουτάβι στα χέρια μου, το οποίο έπρεπε από Γιάννενα να κατεβάσω Αθήνα μόνος μου με το αυτοκίνητο!
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Κι εγώ για μύτη πήγαινα!
Αλλά το παράθυρο πίσω, που είναι (εκείνα τα ειδικά για παιδιά?) που δεν κατεβαίνουν ολόκληρα, του έκοβε το λαιμό και καθόταν όρθιος!
Φρενάρισμα και γκουντπ κάτω! Ήταν λίγο αστείο μεταξύ μας! :eek:
Αλλά θα τον κάνω να συμβιβαστεί και με αυτό! Τι να κάνουμε!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :p
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Τα παρακάτω μυνήματα, μεταφέρθηκαν από το θέμα:

[h=1]Θα ζευγαρώσω το σκύλο μου ….[/h].............................................................................................


Θα ζευγαρώσω το σκύλο μου όταν όλα τα σκυλιά θα ταξιδεύουν εντός του αυτοκινήτου και όχι ως αποσκευές μέσα σε ξύλινα κουτιά.
πλεον ειναι παρανομο...
 
Last edited by a moderator:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
πλεον ειναι παρανομο...
αν λειτουργουσε κατι σωστα στην ελλαδα θα σταματαγε και αυτο.
οσο παρανομο και αν το εχουν κανει ετσι παν ακομα και ετσι θα πηγαινουν πιστεψε με.
 


Nina+Garry

Member
8 Ιουλίου 2013
17
3
Βριλήσσια
αν λειτουργουσε κατι σωστα στην ελλαδα θα σταματαγε και αυτο.
οσο παρανομο και αν το εχουν κανει ετσι παν ακομα και ετσι θα πηγαινουν πιστεψε με.
Συγγνώμη αλλά πρώτη φορά το ακούω. Γιατί να απαγορεύεται?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Συγγνώμη αλλά πρώτη φορά το ακούω. Γιατί να απαγορεύεται?
Εσένα δηλαδή, σου φαίνεται ασφαλής τρόπος μεταφοράς σκύλου;
 
Last edited:




Nina+Garry

Member
8 Ιουλίου 2013
17
3
Βριλήσσια
IrAr ωραίο κείμενο!!!


Εσένα δηλαδή, σου φαίνεται ασφαλής τρόπος μεταφοράς σκύλου;
Είναι όσο ασφαλής είναι για μένα. Δεν γενηθήκαμε όλοι με διδακτορικό ανατροφής σκύλου.
Μην είστε τόσο είρωνες, δεν υπάρχει λόγος. Εσείς που τα ξέρετε μπορείτε να συμβουλεύετε αν θέλετε, αν πάλι βαριέστε μην απαντάτε καθόλου. Δεν τρέχει.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Είναι όσο ασφαλής είναι για μένα. Δεν γενηθήκαμε όλοι με διδακτορικό ανατροφής σκύλου.
Μην είστε τόσο είρωνες, δεν υπάρχει λόγος. Εσείς που τα ξέρετε μπορείτε να συμβουλεύετε αν θέλετε, αν πάλι βαριέστε μην απαντάτε καθόλου. Δεν τρέχει.
Δεν μου λες παιδάκι μου, είσαι με τα καλά σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Kι εσύ σε ξύλινο κουτί, τοποθετημένο έξω απ'το αυτοκίνητο ταξιδεύεις;
Αν ναι, τότε όντως είναι και για σένα επικίνδυνο. Θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι, την μεταφορά σου μέσα στο αμάξι.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αυτό τώρα, φαντάζομαι δεν το σκέφτηκες καν, πριν το ρωτήσεις.
Το λες μόνο και μόνο, για να μου πας κόντρα.
χαχαχαχα θα μπορουσα αλλα οχι.
τα κυνηγοσκυλα μου εκει μπεναν οταν πηγαιναν για κυνηγι η για τρεξιμο στα χωραφια και εκει θα συνεχισουν να μπενουν.
απλα θελω να μαθω ποια ειναι η διαφορα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Αν δεν μπορείς από μόνος σου, να καταλάβεις την διαφορά, στην ασφάλεια ενός "κουτιού" εντός του αυτοκινήτου, με ένα "κουτί" έξω από αυτό, και μάλιστα σε σημείο ιδιαίτερα επικίνδυνο σε περίπτωση σύγκρουσης με άλλο αμάξι, τότε δυστυχώς δεν έχω τίποτα περισσότερο να πω.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εστω οτι ειναι πολυ καλα ασφαλισμενο και δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου, σας φαινεται φυσιολογικο να ειναι ο σκυλος εκτος αυτοκινητου μες το θορυβο και το καυσαεριο; Εμενα μου φαινεται εφιαλτικο. Καλυτερα να μην παει καμια εκδρομη!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αν δεν μπορείς από μόνος σου, να καταλάβεις την διαφορά, στην ασφάλεια ενός "κουτιού" εντός του αυτοκινήτου, με ένα "κουτί" έξω από αυτό, και μάλιστα σε σημείο ιδιαίτερα επικίνδυνο σε περίπτωση σύγκρουσης με άλλο αμάξι, τότε δυστυχώς δεν έχω τίποτα περισσότερο να πω.
δυστηχως αυτα ειναι τα επειχηρηματα οσων θελουν να τα απαγορευσουν.
ΤΙΠΟΤΑ.
σε ατυχημα ειναι εκτεθιμενοι ολοι,η δουλεια ειναι να μην σου τυχει.
φαντασου να στο πω εγω αλλιως να πατησεις φρενο αποτομα και να σου ερθει το μποξ μαζι με τον σκυλο πανω σου,οκ τετελεστε.
δεν υπαρχει λογικη σε αυτη την απαγορευση.
δεν ειναι κακο να διαφωνουμε ετσι.
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
δυστηχως αυτα ειναι τα επειχηρηματα οσων θελουν να τα απαγορευσουν.
ΤΙΠΟΤΑ.
σε ατυχημα ειναι εκτεθιμενοι ολοι,η δουλεια ειναι να μην σου τυχει.
φαντασου να στο πω εγω αλλιως να πατησεις φρενο αποτομα και να σου ερθει το μποξ μαζι με τον σκυλο πανω σου,οκ τετελεστε.
δεν υπαρχει λογικη σε αυτη την απαγορευση.
δεν ειναι κακο να διαφωνουμε ετσι.
Τότε, να μην φοράμε ζώνες ασφαλείας και να μην βάζουν αερόσακους στα αυτοκίνητα. Επίσης, να μην έχουν ABS και βεβαίως κανένα άλλο εξελιγμένο σύστημα ασφαλείας [γιατί δεν μου 'ρχεται τώρα τίποτα].
Πως σου φαίνεται σαν λογική;
Αν το box είναι φορτωμένο σε αγροτικό, μπορεί και να εκσφενδονιστεί προς οπουδήποτε, σε απότομο φρενάρισμα. Εντός του αυτοκινήτου, δεν μπορεί καν, να μετακινηθεί από την θέση του, όχι να σου έρθει πάνω σου.


Δεν είπα ότι δεν έχω επιχειρήματα.
 




Nina+Garry

Member
8 Ιουλίου 2013
17
3
Βριλήσσια
Δεν μου λες παιδάκι μου, είσαι με τα καλά σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Kι εσύ σε ξύλινο κουτί, τοποθετημένο έξω απ'το αυτοκίνητο ταξιδεύεις;
Αν ναι, τότε όντως είναι και για σένα επικίνδυνο. Θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι, την μεταφορά σου μέσα στο αμάξι.
.

Εγώ κατάλαβα ότι απαγορευεται να είναι μέσα στο αυτοκίνητο. Ο δικός μου είναι στο πίσω καθισμα με ειδική ζώνη ασφαλείας άρα μάλλον έγινε παρεξήγηση. Από την άλλη βρε maroco, είσαι λίγο απότομος/η. Δεν έχουμε κακή πρόθεση γι'αυτό μάλλον και είμαστε στο forum. Τελοσπάντων.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τότε, να μην φοράμε ζώνες ασφαλείας και να μην βάζουν αερόσακους στα αυτοκίνητα. Επίσης, να μην έχουν ABS και βεβαίως κανένα άλλο εξελιγμένο σύστημα ασφαλείας [γιατί δεν μου 'ρχεται τώρα τίποτα].
Πως σου φαίνεται σαν λογική;
Αν το box είναι φορτωμένο σε αγροτικό, μπορεί και να εκσφενδονιστεί προς οπουδήποτε, σε απότομο φρενάρισμα. Εντός του αυτοκινήτου, δεν μπορεί καν, να μετακινηθεί από την θέση του, όχι να σου έρθει πάνω σου.


Δεν είπα ότι δεν έχω επιχειρήματα.
στο αγροτικο ειδικα μαρεκο το δενεις και δεν παει πουθενα.
στο ιχ που το δενεις αν εχεις σειτσεντο;;;;
ξεχασες να πεις για αερα στα λαστιχα εκτος απο τις ζωνες και τα abs.
αυτα δεν ειναι επειχηρηματα στο ξαναλεω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
.

Εγώ κατάλαβα ότι απαγορευεται να είναι μέσα στο αυτοκίνητο. Ο δικός μου είναι στο πίσω καθισμα με ειδική ζώνη ασφαλείας άρα μάλλον έγινε παρεξήγηση. Από την άλλη βρε maroco, είσαι λίγο απότομος/η. Δεν έχουμε κακή πρόθεση γι'αυτό μάλλον και είμαστε στο forum. Τελοσπάντων.

Γι'αυτό, καλό θα είναι πρώτα να κατανοούμε το ύφος και την ουσία αυτών που διαβάζουμε και μετά να αντιδρούμε υστερικά, αν υπάρχει λόγος.

Δυό ανάσες παραπάνω δηλαδή, είναι πάντα χρήσιμες...


Αγγελε, εσύ είσαι ειδική περίπτωση. Η αλήθεια είναι, ότι δεν έχω ιδέα, που κατατάσσεται μια τέτοια κατασκευή. Σίγουρα είναι πολύ ασφαλέστερη, από αυτές για τις οποίες, έχουμε εδώ το debate.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22