Μεταφορά & ασφάλεια...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
αυτα δεν ειναι επειχηρηματα στο ξαναλεω.
Το ότι δεν είναι επιχειρήματα για σένα, γιατί δεν συνάδουν με την λογική σου, δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν και δεν είναι γενικώς αποδεκτά.
Για το ceicento δεν ξέρω. Ρώτα τον Στέλιο να σου πει, πως το καταφέρνει να το κάνει ασφαλές για τον σκύλο του. Γιατί απ'ότι λέει, μια χαρά χωράει το box του λύκαρού του. Και εκεί κι αν δεν θα μπορεί να μετακινηθεί, ακόμη κι αν το θέλει.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Εστω οτι ειναι πολυ καλα ασφαλισμενο και δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου, σας φαινεται φυσιολογικο να ειναι ο σκυλος εκτος αυτοκινητου μες το θορυβο και το καυσαεριο; Εμενα μου φαινεται εφιαλτικο. Καλυτερα να μην παει καμια εκδρομη!
Και ψυχοφθόρο, επίσης! Δεν τρομοκρατούνται τα έρμα?! :neutral:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αν το box είναι φορτωμένο σε αγροτικό, μπορεί και να εκσφενδονιστεί προς οπουδήποτε, σε απότομο φρενάρισμα.
Εγω που το εχω επανω κ δεν προεξεχει καθολου ειμαι παρανομος???

http://imageshack.us/a/img703/822/dsc0107xw.jpg
Αγγελε, εσύ είσαι ειδική περίπτωση. Η αλήθεια είναι, ότι δεν έχω ιδέα, που κατατάσσεται μια τέτοια κατασκευή. Σίγουρα είναι πολύ ασφαλέστερη, από αυτές για τις οποίες, έχουμε εδώ το debate.
προφανως πηρα την απαντηση μου.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
mareco το δικο μου ετσι οπως ειναι φτιαγμενο δεν παει ουτε εξφενδονιζεται πουθενα οσο φρενο κ να πατησω πιστεψε με κ οσο αποτομα να το πατησω..
Ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να μπαινει φιξ μεσα στην καροτσα κ να σφινωνει απ τους θολους τον πισω τροχων κ απ τα πλαϊνα τοιχωματα της καροτσας με αποτελεσμα να μην κουνιεται ουτε χιλιοστο;)

Ουτε καν δεσιμο δεν θελει.
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
mareco το δικο μου ετσι οπως ειναι φτιαγμενο δεν παει ουτε εξφενδονιζεται πουθενα οσο φρενο κ να πατησω πιστεψε με κ οσο αποτομα να το πατησω..
Ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να μπαινει φιξ μεσα στην καροτσα κ να σφινωνει απ τους θολους τον πισω τροχων κ απ τα πλαϊνα τοιχωματα της καροτσας με αποτελεσμα να μην κουνιεται ουτε χιλιοστο;)

Ουτε καν δεσιμο δεν θελει.
Μην το λες σε μένα. Εχω μάτια και βλέπω και κρίνω.
Στον Τάσο πες το, που του φαίνονται όλα ίδια κι όμοια.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Εγω απαντησα σε εσενα γιατι εσυ μιλησες για αγροτικο κτλ..
Θεωρησα σωστο να σου εξηγησω πως το εχω φτιαξει..για να καταλαβεις..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βρε Τασο, αν σε ενα φανάρι, σκασει πάνω σου ο απο πισω... ποιος θα την φάει τη φολα? εσύ μες το αμάξι ή το κουτί απέξω? που ειναι και πιο εκτεθειμένο σε κραδασμους και καιρικές συνθήκες? Το box ακόμα και το δικό μας που ειναι μικρό, απαξ και μπει στο καθισμα δεν κουνιέται... και να θέλει δλδ πού να παει? Να πηδήξει πάνω από τα προσκέφαλα να μου ερθει στο κεφάλι? Ακόμα και να ντελαπάρει σε φοβερο τροχαίο που κατά 90% ο οδηγός θα παει προς θυμαράκια, δεν θα παθει τπτ περισσότερο.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
ρε παιδια τι ψαχνετε να βρειτε τωρα???αν τρακαρει απο πισω το αμαξι αν ντελαπαρει κτλ κτλ..
Ναι αν τρακαρει το αμαξι απο πισω τα σκυλια εχουν προβλημα σοβαρο,οπως προβλημα σοβαρο μπορει να εχει κ ο ανθρωπος που ειναι μεσα.
Ας λυθουν αλλα προβληματα κυνοφιλιας που ειναι πιο σοβαρα κ αυτο ας ειναι το τελευταιο..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ρε παιδια τι ψαχνετε να βρειτε τωρα???αν τρακαρει απο πισω το αμαξι αν ντελαπαρει κτλ κτλ..
Ναι αν τρακαρει το αμαξι απο πισω τα σκυλια εχουν προβλημα σοβαρο,οπως προβλημα σοβαρο μπορει να εχει κ ο ανθρωπος που ειναι μεσα.
Ας λυθουν αλλα προβληματα κυνοφιλιας που ειναι πιο σοβαρα κ αυτο ας ειναι το τελευταιο..
εν προκειμένω ομως λύνεται αυτό το θεμα μεταφορας. Δεν γινεται να λέμε "α δεν μου κανει το επιχειρημα, αρα εγώ θα το συνεχίζω"
Επισης ποτε δεν αντελήφθην το "υπαρχουν σοβαρότερα, πού κολλαμε?" Σε όλα κολλάμε γιατι ολα ειναι προβλήματα ωσπου να λυθουν. Αλλα βαρυτερης απαξιας αλλα μικρότερης. Αλλα ευκολότερο να λυθουν και αλλα δυσκολότερο. Δεν νομιζω οτι υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει θεμα προτεραίοτητας στην επιλυση.


Αγγελος 13, γενικά μιλάω!!! Όχι προς εσένα
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εντάξει, άμα είναι να συζητάμε σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ, γιατί τα σκυλόκουτα των κυνηγών είναι απαράδεκτα....

Εγώ πάντως όταν έχω σκυλί στο μποξ, βλέπω πως αισθάνεται κατά τη διάρκεια της οδήγησης, μπορώ να του μιλήσω ωστε να ηρεμήσει αν χρειαστεί, να σταματήσω και να το καθαρίσω αν τυχόν κάνει εμετό, να κόψω ταχύτητα αν το βλέπω να ζαλίζεται και γενικά να παραμένει ήρεμο κατα τη διάρκεια του ταξιδιού.
Πέρα από την ασφάλεια δηλαδή του σκυλιού, υπάρχουν κι άλλα.
 
Last edited:


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
καποιοι δεν εχουν ενα μονο σκυλο.ητε κυνηγοι ητε οτιδηποτε.
υπαρχουν κ τρειλερ για σκυλους αυτα ειναι πιο ασφαλη?νομιζω οτι τα κουτια ειναι το λιγοτερο προβλημα της υποθεσης.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Βρε Τασο, αν σε ενα φανάρι, σκασει πάνω σου ο απο πισω... ποιος θα την φάει τη φολα? εσύ μες το αμάξι ή το κουτί απέξω? που ειναι και πιο εκτεθειμένο σε κραδασμους και καιρικές συνθήκες? Το box ακόμα και το δικό μας που ειναι μικρό, απαξ και μπει στο καθισμα δεν κουνιέται... και να θέλει δλδ πού να παει? Να πηδήξει πάνω από τα προσκέφαλα να μου ερθει στο κεφάλι? Ακόμα και να ντελαπάρει σε φοβερο τροχαίο που κατά 90% ο οδηγός θα παει προς θυμαράκια, δεν θα παθει τπτ περισσότερο.
ωραια λοιπον
με βαρανε απο πισω οκ;
με το κουτι ενα κανονικο αμαξι θα βρει την βαση του και αν σπασει θα πεσει πανω στο καπο του πισω.
αν εχω το μποξ στο καπο που θα παει αν με χτυπησουν απο πισω;;;;
σκεψου λιγο και την υψομετρικη διαφορα που εχει το μποξ στο καπο με το κουτι εξω.

τωρα.....εχω το μποξ στα καθισματα οπως συνηθιζετε και πεφτω εγω πισω απο εναν.μπορεις να μου πεις που θα φτασει το μποξ μαζι με εναν 30κιλο σκυλο μεσα;
μην μου πεις θα μεινει στην θεση του γιατι θα απορησω για το διπλωμα πως το πηρες.

τωρα για το ντελαπαρισμα αν το σκεφτεις λιγο καλυτερα προφανως δεν χρειαζετε να σου απαντησω ετσι,
κολιμπιθροξυλο δεν θα μεινει ορθιο οχι το μποξ.

οσο για τους κραδασμους αν δεις που παταει το κουτι θα δεις οτι παει οπως παει το αμαξι και συνεργαζετε ας πουμε με τα αμορτισερ.οποτε οτι κραδασμους εχει μεσα εχει και εξω.

ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις (γιατι ποτε δεν ημουν καλος στα γραπτα μου) κατι που μονο εχεις δει σε εικονα και δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε
γιατι καλα λεμε αλλα να ξερουμε και τι λεμε(δεν το λεω επιθετικα κλπ).
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
1) ντελαπάρισμα του κουτιου εννοουσα σε μετωπική του αμαξιου.
2) δεν ξερω πολλά λεωφορεία, φορτηγά, νταλικες κλπ με καπω... και πίστεψε ακόμα και στη δουλειά εχω δει ουκ ολιγα τετοια τροχαία... Απλά να μην φρενάρουν εγκαιρως χωρις ιδιαίτερη ζημια στο αμάξι περα από βαθουλωματα...

Και όσο για το πώς πηρα δίπλωμα... το διπλωμα το πήρα ενω ειχα τελειώσει λυκείο και φυσική... οποτε πώς το μποξ θα υπερπηδήσει τα καθίσματα να ερθει μπροστά ωστε να κινδυνεύσουμε αμφότεροι???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
οποτε πώς το μποξ θα υπερπηδήσει τα καθίσματα να ερθει μπροστά ωστε να κινδυνεύσουμε αμφότεροι???
Κι εγώ δεν κατάλαβα αν το μποξ είναι στο πορτ μπαγκάζ πως μπορεί να ρίξει τις πλάτες των πίσω καθισμάτων και να συνθλίψει τους μπροστά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εγώ δεν κατάλαβα αν το μποξ είναι στο πορτ μπαγκάζ πως μπορεί να ρίξει τις πλάτες των πίσω καθισμάτων και να συνθλίψει τους μπροστά.
Μα οι θέσεις κλειδώνουν στη θεση τους. Δεν πεφτουν ετσι ευκολα
Αλλά εγω αναφερόμουν σε μποξ στα πισω καθίσματα, μιας και σε ορισμένα αμάξια το πορτμπαγκάζ ειναι αρκετά στενό. Αλλά ακόμα και το μποξ της Σελιν, που και πιο ελαφρυ και μικρό ειναι, βόλτες δεν κοβει...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
1) ντελαπάρισμα του κουτιου εννοουσα σε μετωπική του αμαξιου.
2) δεν ξερω πολλά λεωφορεία, φορτηγά, νταλικες κλπ με καπω... και πίστεψε ακόμα και στη δουλειά εχω δει ουκ ολιγα τετοια τροχαία... Απλά να μην φρενάρουν εγκαιρως χωρις ιδιαίτερη ζημια στο αμάξι περα από βαθουλωματα...

Και όσο για το πώς πηρα δίπλωμα... το διπλωμα το πήρα ενω ειχα τελειώσει λυκείο και φυσική... οποτε πώς το μποξ θα υπερπηδήσει τα καθίσματα να ερθει μπροστά ωστε να κινδυνεύσουμε αμφότεροι???
σε μετωπικη του αμαξιου πιστεψε με το κουτι θα παραμεινει στην θεση του,αντιθετα με το μποξ.

τα λεοφωρεια,φορτηγα και οι νταλικες που κολανε τωρα;εγω ειπα υψομετρικη διαφορα κουτιου και θεση που καθετε το μποξ στο καπο.τουλαχιστον 30 ποντοι.

μαλλον μπερδευτηκες η δεν θες να απαντησεις.σε ρωτησα οταν το μποξ ειναι στα καθισματα.
το λεω καθαρα νομιζω.

οσο για το αν εσυ τελειωσες λυκειο και εγω ειμαι αγραμματος και χωριατης τιμη μου και καμαρι μου.

σου εκανα καποιες ερωτησεις και δεν πηρα απαντησεις.προφανως φταει το επαγγελμα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Kαλό θα ήταν να αποφύγεις τις ειρωνειες/σαρκασμους μιας και δεν βοηθουν να εδραιώσεις επιχειρημα...

Οποτε αυτό:250x250_fitbox-dog_box_top.jpg

ειναι ασφαλέστερο αυτών:
dog_box_estate_car.jpg
2produkt84.jpg

Aν το θεωρείς ασφαλεστερο... το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι υπάρχει τερααααααστιο χάσμα στνη εννοια της ασφάλειας...
Και μιας και φταίει το επάγγελμα i rest my case...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εχω μαθει να μιλαω οπως μου μιλανε και να αντιμετοπιζω οπως με αντιμετοπιζουν.
μου δειχνεις εικονες σου λεω επειχηρηματα που δεν μπορεις να απαντησεις και να μου δωσεις δικα σου.
οσο για τα αγγλικα οντως δεν ξερω οπως σου ειπα στο πμ.

τωρα αν θεωρησες παλι και το χωριατης και αγραμματος ειρωνικο οντως ειμαι και γουσταρω και θα το ξαναπω.
ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΗ ΜΟΥ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
τωρα.....εχω το μποξ στα καθισματα οπως συνηθιζετε και πεφτω εγω πισω απο εναν.μπορεις να μου πεις που θα φτασει το μποξ μαζι με εναν 30κιλο σκυλο μεσα;
μην μου πεις θα μεινει στην θεση του γιατι θα απορησω για το διπλωμα πως το πηρες.
Σχεδόν, δεν θα μετακινηθεί καν.
Πριν απορήσεις για το πως μπορεί να έχουμε πάρει δίπλωμα, μπορείς να μου πεις, αν έχεις έστω δει ποτέ, box ειδικά για μετρίου και άνω μεγέθους σκύλου, μέσα σε αυτοκίνητο;
Είτε στα πίσω καθίσματα, είτε στο πορτ-μπαγκάζ. Σε οποιονδήποτε τύπο και μέγεθος αυτοκινήτου. Εκτός από αγροτικό :D Εχεις ιδέα τι μεγέθους είναι και πόσο χώρο του αυτοκινήτου πιάνει;

* αυτό με τα box στο καπώ, κάτι άλλο θα ήθελες να πεις ε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22