Μεχρι που μπορει να φτασει η κακια ενος "ανθρωπου"


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
είχε μείνει κόκαλο, γιατί τον τρέμει, που δεν πιστεύω ότι εκείνη την στιγμή σκεφτόταν κάτι. Φυσικά όλα έγιναν σε δευτερόλεπτα.
Άλλωστε, ποιός θα έκλεινε στο σπίτι του αυτό το χαριτωμένο (για μένα) πλάσμα;;; :)

View attachment 66216
κουκλος!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ, δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, το ότι γαβγίζει σε όποιον συναντήσει. Δεν είναι μουγκό το σκυλί. Μην χαλιέσαι τόσο. Είναι εντελώς ασήμαντο όλο αυτό. Προσπέρασέ το. Δεν μπορεί να σου κάνει το παραμικρό. Πόσο μάλλον, που είσαι και ιδιοκτήτρια. Αστον να βράζει στο ζουμί του.
Συμφωνώ απόλυτα. ο σκύλος μου γαυγίζει ακόμη τους συγκατοίκους μας στην πολυκατοικία παρόλο που τους ξέρει. Δεν μου αρέσει και δεν το λέω με περηφάνεια, καταλαβαίνω ότι όλο αυτό προκαλεί φοβο. Και ο φόβος φέρνει τέτοιες αντιδράσεις. Αλλά δεν μπορεί να σου κάνει κάτι, απλώς να είσαι σε επιφυλακή να μην δαγκώσει ο σκύλος γιατί εκεί αλλάζει το θέμα.
 


marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Ναι ειναι ζωηρος, αλλα με το 95% των ανθρωπων τα παει περιφημα. Στο δρομο σταματανε και τον χαιδευουν και αυτος φοβισμενος στεκεται κ οταν παρει θαρρος τους κανει και χαρες. Γαυγιζει σε ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων και προσπαθω να καταλαβω τον λογο, χωρις να υποστηριζω οτι καλα κανει, ουτε οτι ειναι σωστο. Ρωτησα εκπαιδευτρια και μου ειπε να του βαλω φιμωτρο για λιγο καιρο. Αν και δεν καταλαβαινω πως θα βοηθησει στην εκπαιδευση αυτο, θα το κανω.
Γιατί αυτός ξέρει(σε ποιούς γαυγίζει)!! Τα σκυλιά μυρίζουν και νιώθουν τα συναισθήματά μας, καταλαβαίνουν τις προθέσεις μας,εγώ θα τον εμπιστευόμουν...
 
  • Like
Reactions: santo


santo

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2018
55
45
Γιατί αυτός ξέρει(σε ποιούς γαυγίζει)!! Τα σκυλιά μυρίζουν και νιώθουν τα συναισθήματά μας, καταλαβαίνουν τις προθέσεις μας,εγώ θα τον εμπιστευόμουν...
γεγονος! σε μερικους αγνωστους παει διπλα τους κ καθεται για να τον χαιδεψουν. Το αστειο σε ολη την υποθεση ειναι οτι η μιση πολυκατοικια το εχει παρει στην πλακα κ οταν με βλεπουν μου λενε: "καλημερα στην μανα του φονια"..... show γιναμε...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εμένα πάντως γαυγίζει σε 4 συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων (ή/και ανθρωποειδών)

- σε ορισμένους άντρες που από χιλιόμετρα φαίνεται ότι είναι μες στην τσίτα
- σε αγνωστους που έρχονται στο σπίτι για πρωτη φορά
- σε πρεζόνια
- σε μεθυσμένους

και σε έναν παππού με πατερίτσες αλλά τον παππού τον λυπάμαι κ μαλώνω τον βλάκα τον Ήρωα

Σιγουρα με την πάροδο του χρόνου θα καταλάβεις κι εσύ ποιες συγκεκριμένες συμπεριφορές τον κάνουν να γαυγίζει.
Αυτό με το φίμωτρο ελπίζω να μην το έχεις ξανακάνει, τέρμα ηλίθια συμβουλή εκ μέρους της εκπαιδεύτριας.
 
  • Like
Reactions: santo


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Εμένα η Δανάη δεν γαβγίζει σε ανθρώπους. Μόνο μια φορά που ήταν βράδυ ένιωσε την ανάγκη να με προστατεύσει.

Για το φίμωτρο συμφωνώ με την @Eroe.
 
  • Like
Reactions: santo and Eroe


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Γιατι ρε παιδια ειστε ολοι τοσο αρνητικοι με το φιμωτρο? Αφενος ο γειτονας δεν μπορει να παραπονιεται πλεον ουτε καν οτι φοβαται, αφετερου το μαθαινει σιγα σιγα και ο σκυλος για την περιπτωση που χρειαστει οντως σε αλλη φαση. Κι εμενα η δικια μου τις πρωτες φορες που της το εβαλα ηταν σα βρεγμενη γατα αλλα μετα μια χαρα το συνηθισε, τωρα ουτε που τη νοιαζει.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατι ρε παιδια ειστε ολοι τοσο αρνητικοι με το φιμωτρο? Αφενος ο γειτονας δεν μπορει να παραπονιεται πλεον ουτε καν οτι φοβαται, αφετερου το μαθαινει σιγα σιγα και ο σκυλος για την περιπτωση που χρειαστει οντως σε αλλη φαση. Κι εμενα η δικια μου τις πρωτες φορες που της το εβαλα ηταν σα βρεγμενη γατα αλλα μετα μια χαρα το συνηθισε, τωρα ουτε που τη νοιαζει.
Αν της το βγάλεις θα σταματήσει να γαβγίζει?
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γιατι ρε παιδια ειστε ολοι τοσο αρνητικοι με το φιμωτρο? Αφενος ο γειτονας δεν μπορει να παραπονιεται πλεον ουτε καν οτι φοβαται, αφετερου το μαθαινει σιγα σιγα και ο σκυλος για την περιπτωση που χρειαστει οντως σε αλλη φαση. Κι εμενα η δικια μου τις πρωτες φορες που της το εβαλα ηταν σα βρεγμενη γατα αλλα μετα μια χαρα το συνηθισε, τωρα ουτε που τη νοιαζει.
Γιατί με το φίμωτρο δεν θα μάθει να μην γαβγίζει. Όπως ένα παιδί δεν θα μάθει να μην κλαίει αν του βουλώσεις το στόμα με καμία τάπα. Απλά θα του είναι δυσάρεστο. Το φίμωτρο δεν είναι εργαλείο εκπαίδευσης. Τέλος. Είναι εργαλείο προστασίας από δάγκωμα αν ο σκύλος είναι επιθετικός και εργαλείο προστασίας του σκύλου από το να τρώει από κάτω (αν και εγώ το τελευταίο δεν το βρίσκω σωστό, προτιμώ ως μέτρο προστασίας χειροπέδες σε όσους ρίχνουν φόλες)
 
  • Like
Reactions: santo


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Και οταν το φοραει γαυγιζει. Απλα ετσι δε θα μπορει ο αλλος να επικαλειται πλεον οτι επειδη γαυγιζει φοβαται οτι θα τον φαει. Και επειδη καποια στιγμη ειναι πιθανο να χρειαστει το φιμωτρο για αλλη περισταση το να το συνηθιζει με 5 λεπτα καθε μερα δε μου φαινεται τραγικο.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οχι αλλα δε θα μπορει ο αλλος να επικαλειται πλεον οτι επειδη γαυγιζει φοβαται οτι θα τον φαει. Και επειδη καποια στιγμη ειναι πιθανο να χρειαστει το φιμωτρο για αλλη περισταση το να το συνηθιζει με 5 λεπτα καθε μερα δε μου φαινεται τραγικο.
Άλλο απλά να το συνηθίσει κι άλλο το τι είπε η εκπαιδεύτρια στην κοπέλα, να του το φοράει για να μην γαβγίζει,
Εξάλλου στον άλλον που ούτως η άλλως δεν είναι εντάξει το φίμωτρο θα δώσει ένα δικαίωμα παραπάνω να λέει ότι είναι επικίνδυνος ο σκύλος.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οχι αλλα δε θα μπορει ο αλλος να επικαλειται πλεον οτι επειδη γαυγιζει φοβαται οτι θα τον φαει. Και επειδη καποια στιγμη ειναι πιθανο να χρειαστει το φιμωτρο για αλλη περισταση το να το συνηθιζει με 5 λεπτα καθε μερα δε μου φαινεται τραγικο.
Αυτό αγγίζει την παθητική κακοποίηση στην ήπια μορφή της! Ότι δηλαδή χρησιμοποιείται ένα εργαλείο που είναι για μία άσχετη δουλειά ως εργαλείο για να φιμώσει φυσική ανάγκη του ζώου!
Το γάβγισμα ως φυσική ανάγκη του ζώου θα πρέπει να δουλεύεται με διαφορετικά μέσα, όπως η εκπαίδευση, εάν και εφόσον ξεφεύγει από τα ανθρώπινα ανεκτά όρια της κοινής ησυχίας και της καλής γειτονίας! Μέσω της διδαχής δηλαδή θα πρέπει να δίνεται στον οργανισμό η δυνατότητα να έχει επιλογές!
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Μα και με το φιμωτρο γαυγιζει ο σκυλος, δεν τον εμποδιζει σε αυτο.
edit: εροε ναι δε διαφωνω οτι δε λειτουργει ως εκπαιδευση, απλα δε βρισκω που ειναι το τραγικο να του το φοραει 3 λεπτα μεχρι να κατεβουν. αν η εκπαιδευτρια εννοει οτι θα εκπαιδευτει ετσι ο σκυλος κατι παει λαθος. αλλα δεν εχω καταλαβει αν αυτο ειναι το μεσο εκπαιδευσης η η προληψη μεχρι ο σκυλος να εκπαιδευτει γενικα
 
Last edited:




bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Για να μην μπορει ο αλλος να λεει οτι απειλειται και για να το μαθει το σκυλι, δεν ειναι ωρες ολοκληρες να πεις οτι το καταπιεζεις, απο την πορτα τους μεχρι την εξωπορτα ειναι.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Το φίμωτρο είναι ένα εργαλείο που προλαμβάνει και αποτρέπει δυσάρεστες καταστάσεις τόσο για το σκύλο όσο και τον ιδιοκτήτη του.
Αποτρέπει το δάγκωμα , καθησυχάζει τον γείτονα ή όποιον φοβάται κλπ
Προλαμβάνει την κατάποση επικίνδυνων ουσιών (φόλα). Στα κυνηγοσκυλα πριν 3χρόνια όλοι εδώ στην Αχαΐα φορούσαν φίμωτρο. Όσο και να στερούσε στον σκύλο την δυνατότητα να κάνει ολοκληρωμένη εργασία ( απορτ και σύλληψη )
Υπευθυνότητα είναι και όχι κακοποίηση
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ λέω πάλι να διαβάζουμε καλύτερα τι γράφει ο άλλος για να μην τον βάζουμε στην διαδικασία να επεξηγεί και να μην το κάνουμε αρμένικη βίζιτα το θέμα!

Άλλο το φίμωτρο που επιτρέπει το άνοιγμα του στόματος(δηλαδή και το γάβγισμα εφόσον ανοίγει το στόμα) και άλλο το υφασμάτινo που που σφίγγει το στόμα και δεν μπορεί ο σκύλος ούτε να αναπνεύσει!

Αναφέρθηκε πιο πάνω το φίμωτρο ως λύση για το γάβγισμα!
Με το φτωχό μου το μυαλό είπα ότι εφόσον προτείνεται το φίμωτρο για λύση του γαβγίσματος άρα είναι το υφασμάτινο! Και άρα καταλήγω στο συμπέρασμα της ήπιας κακοποίησης!

Από την άλλη αν μπερδευτήκατε και δεν ξέρετε τι θέλετε να πείτε και εννοείται το φίμωτρο που επιτρέπει τελικά στον σκύλο να γαβγίζει τότε γιατί να φορεθεί αφού δεν θα κάνει δουλειά!

Διαλιέχτε τι θέλετε να πείτε! Εγώ ξέρω τι απαντήσεις πρέπει να δώσω αναλόγως και που να χρησιμοποιήσω το κάθετι! Συνεννόηση προσπαθώ να βγάλω...και δεν βγαίνει!
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
st3li0s
Η λογική σου είναι σωστή.
Αλλά όπως και να το κάνεις άλλος φοβάται και άλλος απειλείται.
Όποτε το να φορέσει (ανούσια ) για 3 λεπτά για να ηρεμήσουν όλοι τους το καθιστά πρακτικό στην δεδομένη περίπτωση.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
st3li0s
Η λογική σου είναι σωστή.
Αλλά όπως και να το κάνεις άλλος φοβάται και άλλος απειλείται.
Όποτε το να φορέσει (ανούσια ) για 3 λεπτά για να ηρεμήσουν όλοι τους το καθιστά πρακτικό στην δεδομένη περίπτωση.
Μα είπαμε, η συμβουλή της εκπαιδεύτριας ήταν να του το φοράει για να μην γαβγίζει.
Κι απορώ, είναι σίγουρα εκπαιδεύτρια? Γιατί δεν γίνεται έτσι η εκπαίδευση. Μόνο αυτό λέμε, δεν λέμε αν το φίμωτρο είναι χρήσιμο ή άχρηστο και πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί (αν θα μπορούσε) στην προκειμένη περίπτωση.