Με δαγκωσε.....


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Καλησπερα, ο Μπρουνις ο κατα ταλλα αρνακι σημερα εκανε κατι που δεν το περιμενα....Καθε μερα του δινω το φαγητο του πρωι βραδυ και οταν τρωει ειμαι απο πανω του εχω το χερι μεσα στο μπολ του, τον χαιδευω και του κραταω το κρεατακι την ωρα που τρωει, δεν υπηρξε κανενα προβλημα εδω και αρκετες ημερες που το κανω αυτο. Σημερα το βραδυ αφου οπως και καθε φορα τον εβαλα να καθησει και μετα την εντολη ''αντε'' ξεκινησε να τρωει, χρειαστικε να φυγω για μια δουλειτσα που ειχα αφησει στην μεση, σε 2 λεπτακια γυρισα και αυτος ακομα ετρωγε, οταν πλησιασα και εβαλα το χερι στο μπολ αρχισε να γρυλιζει ,του ειπα αποτομα ''μη'' και πηγα να πιασω το μπολ, και τοτε με δαγκωσε στον καρπο, δεν υπηρχε περιπτωση να κανει πισω και να με αφησει να πιασω το μπολ του ,αλλα και εγω δεν ηξερα τι αλλο να κανω ,ειχα ξαφνιαστει.....πηρα μια σκουπα και το απομακρινα για λιγα λεπτα και μετα του το ξαναδωσα κρατωντας το κρεας στο χερι, το ετρωγε γρυλιζοντας, οταν πια τελειωσε το γευμα και του εφυγε ο θυμος εδειχνε στεναχωριμενος και εγω δεν ασχοληθηκα αλλο μαζι του...... τι αλλο μπορω να κανω σε τετοια συμπεριφορα?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις κατι τετοιο. Το μονο που δημιουργεις στον σκυλο ειναι αγχος και στρες κατα τη γνωμη μου.
το γρυλισμα ειναι προειδοποιηση, σημαινει καθαρα και ξαστερα κανε ποσω. Αντ αυτου εσυ συνεχισες, πηγες γυρευοντας που λενε... Θα ταν καλο να μιλησετε μ εναν εκπαιδευτη ωστε να μην εχετε θεματα στο μελλον , παντως δε δινω αδικο στον σκυλο. Αστο να φαει το ζωντανο ησυχο

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι άνθρωποι να χώνουν τα χέρια τους στο πιάτο του σκύλου όταν τρώνε. Μπορείς να τον χαιδεύεις 24 ώρες το 24ωρο...πρέπει τα 20 δευτερόλεπτα τη μέρα που τρώει ο κακομοιρης να τον πασπατεύεις?...Του παραχώρησες εσύ το αφεντικό του το φαγητό του, για το οποίο έκανε υπομονή και έκανε ότι ήθελες για να το αποκτήσει (δλδ κάθισε στη στάση που του είπες και περίμενε την εντολή του για να ξεκινήσει να τρώει). Φεύγεις και μετά πρέπει πάλι να βάλεις το χέρι σου μέσα στο φαγητό του..γιατί?δεν καταλαβαίνω το λόγο...Βλέπω ήδη τις απαντήσεις οι οποίες θα έρθουν...*και γιατί να μην το κάνει*, ή *εγώ θέλω να χαιδεύω τον σκύλο μου όποτε θέλω εγώ* και όποτε θέλω να του παίρνω το φαγητό* αλλά δεν βρίσκω λογική σε αυτό. Άπαξ και του το παραχωρήσεις άστον ήσυχο να το φάει. Αισθάνθηκε ότι πας να του το πάρεις γιαυτο σε άρπαξε. Και είναι πολύ κακό και άσχημο αυτό που έγινε. Ο σκύλος μας δεν πρέπει ποτέ να μας δαγκώνει...Μην καταστρεφεις τη σχέση σου με το σκύλο με το να τον προκαλείς και να τον κάνεις να αισθάνεται ανασφαλής. Αυτό που έγινε δημιουργεί κακό προηγούμενο να το ξέρεις...και ενδεχομένως να είναι αρχή μιας food aggresive συμπεριφοράς, η οποία μπορεί αν εδραιωθεί να επεκταθεί στα παιχνίδια...ή στο χώρο του. Κακώς που έγινε αυτό και είναι λάθος σου κατ' εμέ.
 








Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καλησπερα, ο Μπρουνις ο κατα ταλλα αρνακι σημερα εκανε κατι που δεν το περιμενα....Καθε μερα του δινω το φαγητο του πρωι βραδυ και οταν τρωει ειμαι απο πανω του εχω το χερι μεσα στο μπολ του, τον χαιδευω και του κραταω το κρεατακι την ωρα που τρωει, δεν υπηρξε κανενα προβλημα εδω και αρκετες ημερες που το κανω αυτο. Σημερα το βραδυ αφου οπως και καθε φορα τον εβαλα να καθησει και μετα την εντολη ''αντε'' ξεκινησε να τρωει, χρειαστικε να φυγω για μια δουλειτσα που ειχα αφησει στην μεση, σε 2 λεπτακια γυρισα και αυτος ακομα ετρωγε, οταν πλησιασα και εβαλα το χερι στο μπολ αρχισε να γρυλιζει ,του ειπα αποτομα ''μη'' και πηγα να πιασω το μπολ, και τοτε με δαγκωσε στον καρπο, δεν υπηρχε περιπτωση να κανει πισω και να με αφησει να πιασω το μπολ του ,αλλα και εγω δεν ηξερα τι αλλο να κανω ,ειχα ξαφνιαστει.....πηρα μια σκουπα και το απομακρινα για λιγα λεπτα και μετα του το ξαναδωσα κρατωντας το κρεας στο χερι, το ετρωγε γρυλιζοντας, οταν πια τελειωσε το γευμα και του εφυγε ο θυμος εδειχνε στεναχωριμενος και εγω δεν ασχοληθηκα αλλο μαζι του...... τι αλλο μπορω να κανω σε τετοια συμπεριφορα?
Η πιο σωστή λύση όπως είπαν και παραπάνω είναι να μιλήσεις με εκπαιδευτή αφού οι συμβουλές μέσω ίντερνετ μπορεί να οδηγήσουν σε χειρότερες καταστάσεις.

O σκύλος πρέπει να ανέχεται να βάζουμε το χέρι εκεί που τρώει ή για να πάρουμε κάτι από το στόμα του. Ποιος από μας άλλωστε δε θα του έπαιρνε από το στόμα κάτι που θα είχε αρπάξει στο δρόμο;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η πιο σωστή λύση όπως είπαν και παραπάνω είναι να μιλήσεις με εκπαιδευτή αφού οι συμβουλές μέσω ίντερνετ μπορεί να οδηγήσουν σε χειρότερες καταστάσεις.

O σκύλος πρέπει να ανέχεται να βάζουμε το χέρι εκεί που τρώει ή για να πάρουμε κάτι από το στόμα του. Ποιος από μας άλλωστε δε θα του έπαιρνε από το στόμα κάτι που θα είχε αρπάξει στο δρόμο;
Συμφωνώ 100% και συμπληρώνω:
Μην χάνεις χρόνο. Αφου δάγκωσε για πρώτη φορά, η δεύτερη θα του ειναι ευκολότερη
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η πιο σωστή λύση όπως είπαν και παραπάνω είναι να μιλήσεις με εκπαιδευτή αφού οι συμβουλές μέσω ίντερνετ μπορεί να οδηγήσουν σε χειρότερες καταστάσεις.

O σκύλος πρέπει να ανέχεται να βάζουμε το χέρι εκεί που τρώει ή για να πάρουμε κάτι από το στόμα του. Ποιος από μας άλλωστε δε θα του έπαιρνε από το στόμα κάτι που θα είχε αρπάξει στο δρόμο;
Ποιος είπε ότι το να χώνουμε τα χέρια μας στο μπολ του σκύλου είναι σωστό και ότι πρέπει να μας ανέχεται?
Καταρχήν το μέλος αναφέρει ότι ξαφνικά άρχισε να βάζει τα χέρια του μέσα στο μπολ:

Καλησπερα, ο Μπρουνις ο κατα ταλλα αρνακι σημερα εκανε κατι που δεν το περιμενα....Καθε μερα του δινω το φαγητο του πρωι βραδυ και οταν τρωει ειμαι απο πανω του εχω το χερι μεσα στο μπολ του, τον χαιδευω και του κραταω το κρεατακι την ωρα που τρωει, δεν υπηρξε κανενα προβλημα εδω και αρκετες ημερες που το κανω αυτο. Σημερα το βραδυ αφου οπως και καθε φορα τον εβαλα να καθησει και μετα την εντολη ''αντε'' ξεκινησε να τρωει, χρειαστικε να φυγω για μια δουλειτσα που ειχα αφησει στην μεση, σε 2 λεπτακια γυρισα και αυτος ακομα ετρωγε, οταν πλησιασα και εβαλα το χερι στο μπολ αρχισε να γρυλιζει ,του ειπα αποτομα ''μη'' και πηγα να πιασω το μπολ, και τοτε με δαγκωσε στον καρπο, δεν υπηρχε περιπτωση να κανει πισω και να με αφησει να πιασω το μπολ του ,αλλα και εγω δεν ηξερα τι αλλο να κανω ,ειχα ξαφνιαστει.....πηρα μια σκουπα και το απομακρινα για λιγα λεπτα και μετα του το ξαναδωσα κρατωντας το κρεας στο χερι, το ετρωγε γρυλιζοντας, οταν πια τελειωσε το γευμα και του εφυγε ο θυμος εδειχνε στεναχωριμενος και εγω δεν ασχοληθηκα αλλο μαζι του...... τι αλλο μπορω να κανω σε τετοια συμπεριφορα?
Ποιος είπε λοιπόν ότι έχουμε το δικαίωμα να βάζουμε το χέρι μας έτσι ξαφνικά μέσα στο μπολ?
Ποιος είπε ότι έχουμε το δικαίωμα να νομίζουμε ότι μπορούμε και πρέπει να βάζουμε το χέρι μας?

Σε χειρότερη θέση Κίμωνα δεν νομίζω να βρεθεί από αυτή που ήδη είναι. Είναι αυτό που λέμε "βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου".

Εγώ το βρίσκω μια χαρά τον σκύλο!Σωστότατη συμπεριφορά!
Επίσης βρίσκω και μια κατάρρευση σχέσης(όποια και αν ήταν αυτή) σκύλου-ιδιοκτήτη!
Εκπαίδευση χρειάζεται σίγουρα και κυρίως καλούς τρόπους...ο ιδιοκτήτης.

Και αυτό το "πρέπει να δέχεται τα χέρια μας όταν τρώει" να σας δω να το εφαρμόζετε πολλοί σε σκύλο με υψηλά food drives, βάζοντας τα χέρια σας σαν τραμπούκοι μέσα στο μπολ. Να δούμε από που θα σας το βγάλει το χέρι, από τον καρπό, από τον αγκώνα ή τον ώμο?

Έχουμε παρεξηγήσει την έννοια "χέρια μέσα στο μπολ"!Για να το κάνουμε αυτό πρέπει να έχουμε προετοιμάσει πολύ καλά το έδαφος. Να έχουμε ξεκινήσει από κουτάβι να το συνηθίζουμε και να το κοινωνικοποιούμε το ζώο να δέχεται από μας. Το να σηκωθούμε μια μέρα και να αρχίσουμε να χώνουμε τα χέρια μας μάλλον φυρι-φυρι το πάμε. Δεν υπάρχει εκπαίδευση "Χώσιμο χεριού στο μπολ". Είναι φυσικές κινήσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να συνηθίζει το ζώο την παρουσία των χεριών μας.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Συμφωνω 100% με τον stelio,αφηστε τα σκυλια στην υσηχια τους οταν τρωνε κ μην τα ενοχλητε.ειναι λογικο να αντιδραει ετσι ο σκυλος..ειναι το ενστικτο της επιβιωσης,επισης πολλα κουταβια το κανουν αυτο για αυτο το λογο.
Δεν εχει σχεση το φαγητο που εχει στο μπολ την ωρα που τρωει με το αν βρει κατι εξω κ το βαλει στο στομα του,εκει ο σκυλος δεν θα γρυλλισει.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε Στέλιο με προβληματισες. Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία, λέω αυτό που ζω. Στον δικό μου σκύλο του παίρνω την μπριζόλα από το στόμα και αυτός κουνάει την ουρά του. Εγώ το θεωρώ καλό. Δηλαδή θα έπρεπε να μου γρυλίσει;;;;(προς θεού δεν λέω ότι κάθε φορά που τρώει τον ενοχλώ και δεν τον αφήνω να φάει αλλά λέω τι ισχύει κάνα δυο φορές που του πήρα κάτι που έτρωγε από το στόμα)
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Φιλε μου ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδιοι χαρακτηρες κ δεν αντιδρουν ολα με τον ιδιο τροπο οπως ειπε κ ο Στελιος πιο πανω υπαρχουν σκυλια με υψηλα food drives κοινως λαιμαργα αυτα δεν πολυ δεχονται πειραγμα στο φαγητο.
Εαν ο σκυλος σου σε αφηνει δεν υπαρχει προβλημα δεν ειναι κατι κακο,απλως σε σκυλια που δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τα πειραζεις την ωρα που τρωνε καλο ειναι να τα αφηνεις στην υσηχια τους..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φιλε μου ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδιοι χαρακτηρες κ δεν αντιδρουν ολα με τον ιδιο τροπο οπως ειπε κ ο Στελιος πιο πανω υπαρχουν σκυλια με υψηλα food drives κοινως λαιμαργα αυτα δεν πολυ δεχονται πειραγμα στο φαγητο.
Εαν ο σκυλος σου σε αφηνει δεν υπαρχει προβλημα δεν ειναι κατι κακο,απλως σε σκυλια που δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τα πειραζεις την ωρα που τρωνε καλο ειναι να τα αφηνεις στην υσηχια τους..
thanks. Όσο ζει κανείς μαθαίνει. Απλά ρώτησα γιατί από τα προηγούμενα μηνύματα δημιουργηθηκε (σε εμένα) η εντύπωση ότι καλά κάνουν τα σκυλιά και γρυλίζουν - δαγκώνουν όταν ενοχλούνται την ώρα που τρώνε.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Φυλή από φυλή διαφέρει και σκύλος από σκύλο διαφέρει!

Επίσης διαφέρουν ιδιοκτήτης από ιδιοκτήτη!Άλλος κάνει προεργασία και δουλεύει με τον σκύλο του από μικρό και άλλος βουτάει τα χέρια του όταν ο σκύλος έχει ενηλικιωθεί και έχει παγιώσει συμπεριφορές.

Το τι είναι καλό εξαρτάται από τι θέλεις από τον σκύλο!
Αν ρωτάς εμένα, μιας που είσαι ομόσταβλος, αν θεωρώ ότι παίρνοντας από τον σκύλο την μπριζόλα είναι καλό να κουνάει ουρά, όχι δεν το θεωρώ!Αν ήθελες να προχωρήσεις σε κάτι με τον σκύλο σου δεν θα βοηθούσε αυτό! Με τον κατευνασμό των drives χάνεται και μαχητικότητα και αν το εισάγεις μέσω της εκτροφής και στην φυλή, αλλάζει εν τέλει και ο χαρακτήρας! Αλλά τώρα με ωθείς σε άλλες συζητήσεις...

Όπως είπα, εξαρτάται τι θες...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φυλή από φυλή διαφέρει και σκύλος από σκύλο διαφέρει!

Επίσης διαφέρουν ιδιοκτήτης από ιδιοκτήτη!Άλλος κάνει προεργασία και δουλεύει με τον σκύλο του από μικρό και άλλος βουτάει τα χέρια του όταν ο σκύλος έχει ενηλικιωθεί και έχει παγιώσει συμπεριφορές.

Το τι είναι καλό εξαρτάται από τι θέλεις από τον σκύλο!
Αν ρωτάς εμένα, μιας που είσαι ομόσταβλος, αν θεωρώ ότι παίρνοντας από τον σκύλο την μπριζόλα είναι καλό να κουνάει ουρά, όχι δεν το θεωρώ!Αν ήθελες να προχωρήσεις σε κάτι με τον σκύλο σου δεν θα βοηθούσε αυτό! Με τον κατευνασμό των drives χάνεται και μαχητικότητα και αν το εισάγεις μέσω της εκτροφής και στην φυλή, αλλάζει εν τέλει και ο χαρακτήρας! Αλλά τώρα με ωθείς σε άλλες συζητήσεις...

Όπως είπα, εξαρτάται τι θες...
Κουνάει ουρά μόνο σε εμένα(μόνο εγώ μπορώ να του πάρω την μπριζόλα. όχι ο καθένας)
Να προχωρήσω, αν λες για αθλήματα μου είναι αδιάφορα.
Δεν το εισάγω στην φυλή γιατί δεν έχω σκοπό να τον ζευγαρώσω.
Δεν θέλω να σε ωθήσω σε άλλες συζητήσεις γιατί θα ξεφύγουμε από το συγκεκριμένο θέμα.
Ζητάω προκαταβολικα συγνώμη αν πετάω κοτσάνες αλλά ρωτάω για να μάθω.
Αυτά που γράφω δεν έχουν καμιά δόση ειρωνείας(για να μην παρεξηγηθώ)
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Έχουμε παρεξηγήσει την έννοια "χέρια μέσα στο μπολ"!Για να το κάνουμε αυτό πρέπει να έχουμε προετοιμάσει πολύ καλά το έδαφος. Να έχουμε ξεκινήσει από κουτάβι να το συνηθίζουμε και να το κοινωνικοποιούμε το ζώο να δέχεται από μας. Το να σηκωθούμε μια μέρα και να αρχίσουμε να χώνουμε τα χέρια μας μάλλον φυρι-φυρι το πάμε. Δεν υπάρχει εκπαίδευση "Χώσιμο χεριού στο μπολ". Είναι φυσικές κινήσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να συνηθίζει το ζώο την παρουσία των χεριών μας.
Συμφωνώ ότι είναι μία διαδικασία που πρέπει να ξεκινήσει από κουτάβι. Αν όμως πάρουμε σκύλο ενήλικο και έχει αυτή τη συμπεριφορά, η άποψή μου είναι ότι μπορούμε και πρέπει να τη βελτιώσουμε.

Συμφωνω 100% με τον stelio,αφηστε τα σκυλια στην υσηχια τους οταν τρωνε κ μην τα ενοχλητε.ειναι λογικο να αντιδραει ετσι ο σκυλος..ειναι το ενστικτο της επιβιωσης,επισης πολλα κουταβια το κανουν αυτο για αυτο το λογο.
Δεν εχει σχεση το φαγητο που εχει στο μπολ την ωρα που τρωει με το αν βρει κατι εξω κ το βαλει στο στομα του,εκει ο σκυλος δεν θα γρυλλισει.
Ξέρω αρκετούς σκύλους που θα γρυλίσουν. Επίσης ξέρω σκύλους που θα γρυλίσουν και αν τους πάρεις κάποιο παιχνίδι ή κόκκαλο.

Εαν βάζοντας την ξηρά τροφή στο μπωλ του σκύλου παρατηρήσουμε ότι αυτή έχει σκουλίκια -που δε φαινόντουσαν στο σακί-, ή είναι χαλασμένη (κάτι όχι απίθανο) δεν είναι καλό να μπορούμε να πάρουμε το πιάτο;
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
kimon..Στην βολτα η στο παιχνιδι επανω εαν γρυλισει ειναι κατι διαφορετικο(πολλες φορες δεν γρυλιζουν) εκει ναι θα περασεις το δικο σου θα τον διορθωσεις κ θα του κοψεις τον βηχα.

Στο φαγητο εγω προσωπικα το βρισκω φυσιολογικο να το κανει ο σκυλος.
Δεν ειπα να μην μπορεις να παρεις το πιατο ειπα να μην το ενοχλεις κ βαζεις συνεχεια τα χερια μεσα υπαρχει διαφορα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το να σηκωθούμε μια μέρα και να αρχίσουμε να χώνουμε τα χέρια μας μάλλον φυρι-φυρι το πάμε. Δεν υπάρχει εκπαίδευση "Χώσιμο χεριού στο μπολ". Είναι φυσικές κινήσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να συνηθίζει το ζώο την παρουσία των χεριών μας.
τι αλλο μπορω να κανω σε τετοια συμπεριφορα?
Να μην την προκαλείς.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
....Με τον κατευνασμό των drives χάνεται και μαχητικότητα και αν το εισάγεις μέσω της εκτροφής και στην φυλή, αλλάζει εν τέλει και ο χαρακτήρας!
Εδώ μιλάμε για «κατευνασμό» κάποιου υψηλού drive (που ηδη υπαρχει στα γονιδια) μέσω εκπαίδευσης. Πως αυτός ο κατευνασμός μπορεί θα εσαχθεί μέσω εκτροφής στην φυλή; Ακρως αδύνατον μου φαίνεται!


Τι θα πει αφήστε τον σκύλο στην ησυχία του κι ας σας γρυλιζει; Πρέπει η δεν πρέπει να μαθει να ανεχεται ο σκύλος παντα το χέρι του ιδιοκτητη του;
Εγω μπορώ να βαλω το χέρι μου στο πιάτο και αυτος συνεχίζει να τρώει σαν να μην συνεβη τιποτα, δεν νομίζω όμως ότι θα τολμούσε να το κάνει κάποιος ξένος, εκτος κι αν τον είχα μαθει έτσι η αν δεν είχε έτσι κι αλλιώς υψηλό drive.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Epial αυτό το μαθαίνεις στον σκύλο σου από κουτάβι. Εκτός αν έχεις πανέξυπνο σκύλο όπως ο δικός μου ο Τζιμάκος που αν πάει άλλος σκύλος να του πάρει το φαγητό γίνεται χαμός αλλά αν πάμε εμείς μας αφήνει. Γιατί ξέρει πως πάντα του δίναμε φαγητό ποτέ δεν του το πήραμε.
Αν δεν του το μάθεις από κουτάβι και πάς να το κάνεις ξαφνικά και σου γρυλίσει δεν συνεχίζεις. Δε έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον ακύλο σε επίπεδο δύναμης ποτέ. Γιατί δεν θέλεις να σε δαγκώσει/νικήσει για να μην δημιουργήσεις άσχημο προηγούμενο.