Μηλόξιδο


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
σωστό , αν κ αφού μυρίζει από την πρώτη μέρα μάλλον η αιτία είναι στο δέρμα με ότι αυτό κρύβει..πάντως όντως δες αφτια κ περιπρωκτικους αδένες. Δεν χάνεις τίποτα :)
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
πήγα σήμερα να πάρω μηλόξυδο και το ξέχασα!! και πήρα ένα καρο άλλα πράγματα!!
έχει ωτίτιδα απο εκει προέρχεται η μυρωδιά ?
τους περιπρωκτικους αδένες πως του κοιτάμε? είναι ατο που καθαρίζει η groomer ή καμία σχέση ?
hopsi δεν μπορώ να σου στείλω πμ γιατι λέει οτι έχεις υπερβεί το όριο
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καταρχήν δεν το βάζεις αν ο σκύλος έχει κάπου πληγή ή εκζέματα.
Βρέξε σε αυτό το μίγμα ένα πετσετάκι και ξεκίνα να τον περνάς. Μερικές φορές εγώ πλένω τον σκύλο πρώτα καλά με νερό για να φύγει η σκόνη, τα χώματα κλπ. και μετά τον "λούζω" με το μίγμα, κάνοντας μασάζ στο τρίχωμα (αντί για σαμπουάν δηλαδή). Προσοχή μην πάει στα μάτια! Επίσης το καλοκαίρι δεν το κάνω - ούτε λούζω με το σαμπουάν γιατί αναστέλλει τη δράση του scalibor.
Θεωρείς ότι ο ψεκασμός με αραιωμένο μηλοξιδο (χρήση σαν διάλυμα αντικουνουπικο 1/1) χωρίς μασάζ θα επηρεάσει την αποτελεσματικότητα του scalibor?
Με έβαλες σε σκέψεις μετά από 8 χρόνια.
Αυτό είναι scripta manent.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Θεωρείς ότι ο ψεκασμός με αραιωμένο μηλοξιδο (χρήση σαν διάλυμα αντικουνουπικο 1/1) χωρίς μασάζ θα επηρεάσει την αποτελεσματικότητα του scalibor?
Με έβαλες σε σκέψεις μετά από 8 χρόνια.
Αυτό είναι scripta manent.
Δύσκολη ερώτηση... Εδώ χρειαζόμαστε τη γνώση δερματολόγου μάλλον. Το ξύδι είναι όξινο πράγμα, λογικά αφαιρεί τη λιπαρότητα στο δέρμα? ΄Ίσως όχι σαν το σαπούνι, αλλά πιθανόν να μειώνει τη δράση? (n)
Πάντως κι εγώ προχθές με μηλόξιδο τις ψευτομπανιάρισα - και φοράνε scalibor.
Τα φτιαχτά σπρέυ δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ ακόμη για - με antiphlevotom ψεκαζόμαστε κι ας τρώω στη μάπα τη μυρωδιά του όλη νύχτα και στο ύπνο.
 
  • Like
Reactions: joks


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Σιγουρα αφαιρει τη λιπαροτητα απ'το δερμα. Εγω που εχω αλλεργια στα σαμπουαν με ξυδι βγαζω τη γλιτσα απο το μαλλι.
 
  • Like
Reactions: joks and vrmode