Μηλόξιδο


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Το ότι υπάρχουν νεύρα και διενέξεις σε thread για το μηλόξιδο... Ηρεμία βρε παιδιά...
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Κάτι δεν έκανα σωστά......το ''τι'' δεν το έχω καταλάβει ακόμη..... έβαλα ακριβώς τις αναλογίες που αναφέρονται πιο πάνω....1 προς 3....το

ανακάτεψα καλά σε ένα μπολ.... πήρα μια πετσέτα την βούτηξα την στραγγηξα κι άρχισα το τρίψιμο πάνω κάτω....η μυρωδιά ήταν έντονη νομίζω

και ο Αρης ενοχλήθηκε φανερά... φτερνιζόταν και ξαναφτερνιζοταν....και δεν στέγνωσε νομίζω τόσο γρήγορα όσο είχα αντιληφθεί από τις

εμπειρίες σας.....τι νομίζετε ότι δεν έκανα σωστά????
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξερω πιο ειναι ακριβως το 1 προς 3 σε εσενα με ενα τετοιο σκυλο που εχεις !
Εμενα το 1 προς 4 που εκανα ειναι σφινακια αλλα εγω εχω κ γαλλικο μπουλντογκ! Αν ειχα εγω σκυλι σαν αυτο που βλεπω στην φωτο σου θα εβαζα 5-6σφινακια μηλοξιδο κ 18-22 σφινακια νερο !
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
μπορεις να δοκιμασεις 1 προς 4 αν νομιζεις οτι ειναι πολυ εντονη η μυρωδια, ισως παιζει ρολο και η μαρκα του μηλοξυδου, καποια μπορει να εχει πιο εντονη μυρωδια απο μια αλλη
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
μπορεις να δοκιμασεις 1 προς 4 αν νομιζεις οτι ειναι πολυ εντονη η μυρωδια, ισως παιζει ρολο και η μαρκα του μηλοξυδου, καποια μπορει να εχει πιο εντονη μυρωδια απο μια αλλη
Συμφωνω οκ να το δοκιμασω....αλλα για το οτι δεν στεγνωσε τοσο γρηγορα οσο αναφερετε πιο πανω?ειναι επειδη εχει πολυ τριχωμα?
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
εγω στιβω πολυ καλα την πετσετουλα που χρησιμοποιω (ειναι και κοντοτριχο το δικο μου) και στεγνωνει σχετικα γρηγορα, οποτε το οτι αργει να στεγνωσει μπορει να οφειλεται στο πλουσιο τριχωμα.
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
εγω στιβω πολυ καλα την πετσετουλα που χρησιμοποιω (ειναι και κοντοτριχο το δικο μου) και στεγνωνει σχετικα γρηγορα, οποτε το οτι αργει να στεγνωσει μπορει να οφειλεται στο πλουσιο τριχωμα.
Σε ευχαρηστω πολυ φιλε μου!!!!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Κατι αλλο που δεν μας ειπες ειναι πως το ειδες το τριχωμα του μετα τη χρηση μηλοξιδου (πιο γυαλιστερο, πιο καθαρο, εφυγε αρκετη τριχα?)
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Eπειδη τον σκυλο τον εχουμε στης αρραβωνιαστικιας μου το σπιτι κι επρεπε να φυγω δεν προλαβα να το δω το τριχωμα του οταν στεγνωσε....οταν εφυγα ηταν ακομα υγρο....και οσο για το αν εφυγε αρκετη τριχα,δεν μπορω να πω πως εφυγε και παρα πολυ...δεν ξερω αλλιως το περιμενα γενικα το ολο το θεμα απ οτι διαβαζα κι αλλιως το ειδα στην πραξη...μαλλον θα σας ξαναπω τις εντυπωσεις μου οταν το ξαναεπιχειρησω!!!!!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν νομιζω να δεις κατι σαν αυτο που βλεπεις μετα απο μπανακι με σαπουνακι μιλαω φυσικα για το θεμα καθαριοτητας. Εγω εχω κοντοτριχο σκυλο κ δεν μπορω να σου πω ακριβως πως θα επρεπε να ειναι, αλλα εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος καθαρισε αρκετα οχι σαν το σαμπουαν γυαλισε η τριχα του κ εφυγε κ αρκετη τριχα!!!
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Το σκυλάκι μου μυρίζει αρκετά και ουτε με το μπάνιο δεν φεύγει η μυρωδιά πιστεύεται το μηλόξυδο είναι πιο αποτελεσματικό ?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Οταν ενοεις μυριζη αρκετα τι ενοεις ? Βρομια ? Η αυτο που λεμε σκυλιλα αν ναι δεν την εχεις συνηθίσει ακομα (χαχα)? Ποια ειναι η ηλικια του ?
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
την εχω εδς και 1 χρονο 17 μηνών είναι απο τ ημέρα που μου την έδωσαν μύριζε! τ πρωτο βράδυ δεν άντεχα καθόλου τωρα το έχω συνηθίσει αλλα οι άλλοι όχι και μυρίζει και το σπίτι και τα ρούχα βρομιά δεν είναι γιατι τ κάνω μπάνιο και δυστυχώς τ κάνω συχνά μπορεί και πάνω απο 1 φορά το μήνα γιατι γίνεται μαύρη είναι κ η μυρωδιά για αυτο και αύριο θα δοκιμάσω το μηλόξυδο
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δοκιμασε το δεν ξερω αν θα βοηθησει αλλα αφου δεν κανει κακο δοκιμασε το :D. μετα υπαρχουν κ καποιοι συμφορουμιτες που κανουν κατι μειγματα με αιθέρια έλαια ισως εχουν να προτεινουν κατι κ αυτοι !
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Δοκιμασε το δεν ξερω αν θα βοηθησει αλλα αφου δεν κανει κακο δοκιμασε το :D. μετα υπαρχουν κ καποιοι συμφορουμιτες που κανουν κατι μειγματα με αιθέρια έλαια ισως εχουν να προτεινουν κατι κ αυτοι !
σίγουρα αύριο πρωί πρωί πάω να το αγοράσω! το διάβασα για τα αιθέρια έλαια μόνο που είναι ακριβά μπορεί να κάνει και 15ε το μπουκαλάκι
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Εγω στο μειγμα μηλοξυδου το οποιο ειναι 3 νερο 1 μηλοξυδο , αγορασα αιθερια ελαια σιτρονελλας με 7 ευρω το μπουκαλακι και με 1-2 σταγονες στο μειγμα νομιζω οτι εκτος της μυρωδιας , θα βοηθησει και στην προστασια απο τα κουνουπια.

Η μυρωδια του σκυλου παντα θα υπαρχει , απλα το μηλοξυδο καλμαρει κατα καποιο τροπο την εντονη μυρωδια.

Βρεξε μια πετσετα με το μειγμα και περνα τον σκυλο.Θα μυριζει οταν ειναι ακομα βρεγμενος ο σκυλος , μολις στεγνωσει ειναι μια χαρα.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εχω λιώσει! Έκπτωση; στην εποχή που ζούμε; οχι αγάπη μου. Εχω κρίση. Χα χα χα! Λοιπόν. Με σαμπουάν εμπορίου το μπάνιο πάνω από 1 φορά το μήνα στις περισσότερες φυλές δεν κάνει. Το δέρμα του σκυλου έχει πως να πω κάτι σαν λιπαρο πέπλο. Αυτό με κάθε μπάνιο αφαιρείται. Το θέλουμε αυτό; οχιιι είναι η απάντηση :) . Το ότι μυρίζει μπορέι να έχει να κάνει με την τροφή της κ με το συχνό μπάνιο. Δοκίμασε το μηλοξιδο. Οχι μια φορά, κανε το για κάποιο καιρό κ μετα βλέπεις. Καλό κάνει σίγουρα αλλά ίσως να μην αφαιρεί τη μυρωδιά που λες εσυ.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf