Μηλόξιδο






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μόλις πριν λίγο δοκίμασα το μηλόξιδο στη Λάρα! Είμαι κατενθουσιασμένη!
Το σκυλί ήταν ΠΟΛΥ βρώμικο, είχα να την κάνω μπάνιο πολύ καιρό, αν εξαιρέσει κανείς ότι έπεσε σε ένα ποτάμι πριν μια βδομάδα :D
Αυτή τη στιγμή το τριχωμά της γυαλίζει και είναι πολύ απαλό, είναι νωπή ακόμα βέβαια :)
3 φλυτζανάκια νερό και 1 φλυτζανάκι μηλόξυδο, μια λεκανίτσα και μια πετσετούλα και είμαστε κούκλες!!
Το τι τρίχα έφυγε δεν λέγεται :D

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΟΛΠΟ :)
 






dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Μηλοξιδο και αιθεραια ελαια μαζι πανε?

Aπ οτι καταλαβα απ αυτα που διαβασα πιο επανω...μαλλον οχι και τα δυο μαζι...ειναι δυο διαφορετικοι μεθοδοι.....η το ενα θα κανεις η το αλλο?δοκιμαζεις και με οποιο μενεις πιο ευχαρηστημενος.......μενεις εκει.....!!!!




Εγω παντως θα δοκιμασω σημερα στον Αρη το μηλοξυδο και θα σας πω κι εγω τις εντυπωσεις μου....παντως ειδη απο αυτα που διαβαζω περιμενω πολλα!!!!!!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
μια χαρα παει το αιθέριο με μηλοξιδο καλέ. Που διαβάσατε ότι δεν κάνει! Και οχι δεν αφαιρεί τη δράση αμπουλας. Αυτό που την αδυνατεί είναι το σαμπουάν.
 








Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν είναι έτσι. Το να βάλουμε κάποιο συγκεκριμένο αιθέριο πρώτον, μειώνει τη μυρωδιά που κάποιους μπορει να τους ενοχλεί κ επίσης μπορούμε να προσθέσουμε αιθέριο αν το σκυλί είναι πολύ ευαίσθητο η έχει δερματικα. Μην λέμε ότι να ναι. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Μπορούν να προστεθούν έλαια.η δε ερώτηση του μέλους ήταν αν πάνε μαζί και η απάντηση είναι βεβαίως και ναι.
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
δεν είναι έτσι. Το να βάλουμε κάποιο συγκεκριμένο αιθέριο πρώτον, μειώνει τη μυρωδιά που κάποιους μπορει να τους ενοχλεί κ επίσης μπορούμε να προσθέσουμε αιθέριο αν το σκυλί είναι πολύ ευαίσθητο η έχει δερματικα. Μην λέμε ότι να ναι. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Μπορούν να προστεθούν έλαια.η δε ερώτηση του μέλους ήταν αν πάνε μαζί και η απάντηση είναι βεβαίως και ναι.
Ως πιο ειδικοι σεβομαι τα λεγομενα σας.Ναι η ερωτηση μου ειναι αν πανε μαζι(&αν ναι ποιες η δοσολογιες αιθεραιων ελαιων σε σχεση με μυλοξιδο) η αν κανω λαθος σε αυτο που ειπα πριν τοτε πως εφαρμοζονται τα ελαια...
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν μπορει να δοθεί απάντηση σε αυτό γιατι θα είναι επικίνδυνα γενική. Τα έλαια χρειάζονται βάση. Νερό, λάδι αλόη. Ο λόγος που μπορει καποιος να βάλει αιθέριο εδώ, είναι πως το μηλοξιδο συνδυάζεται με νερό. Σκέτο δεν κάνει αφενός και αφετέρου με αιθέρια.
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Εννοειται οτι οτι ειπα πιο πανω για το μηλοξιδο ειναι ενα προς τρια με νερο.Η ερωτηση αφορα κυριως τα ελαια αν πανε μαζι&σε τι ποσοστητα η μονα τους&πως....
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
δεν είναι έτσι. Το να βάλουμε κάποιο συγκεκριμένο αιθέριο πρώτον, μειώνει τη μυρωδιά που κάποιους μπορει να τους ενοχλεί κ επίσης μπορούμε να προσθέσουμε αιθέριο αν το σκυλί είναι πολύ ευαίσθητο η έχει δερματικα. Μην λέμε ότι να ναι. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Μπορούν να προστεθούν έλαια.η δε ερώτηση του μέλους ήταν αν πάνε μαζί και η απάντηση είναι βεβαίως και ναι.
δεν λέω ο,τι να 'ναι αγαπητή χρησιμοποιώ μηλοξυδο αποκλειστικά και μόνο 5 χρόνια τώρα και το θεωρώ υπεραρκετο. Ο καθένας να έχει τη γνώμη του εντάξει , αλλά να μην επιβαλεται στον άλλον με τέτοιον τροπο. Ευχαριστώ
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
φολς αλάρμ μπερνα μου. Συγνώμη έπρεπε να διευκρινίσω. Πάντως, κ μέσα στην όλη παρεξήγηση απλά να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πείσω. Ειδικά για τέτοια θέματα. Λέω την πληροφορία που εχω και δατσ it. Συγνώμη για το ύφος μου πιο πριν που επουδενί δεν στόχευε εσένα. Οκ;
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
φολς αλάρμ μπερνα μου. Συγνώμη έπρεπε να διευκρινίσω. Πάντως, κ μέσα στην όλη παρεξήγηση απλά να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πείσω. Ειδικά για τέτοια θέματα. Λέω την πληροφορία που εχω και δατσ it. Συγνώμη για το ύφος μου πιο πριν που επουδενί δεν στόχευε εσένα. Οκ;
Οποιον και να στοχευει το θεμα ειναι οπως και το παραδεχεσαι πως εχει υφος......ασε το υφος εξω απο τα forum και μιλα σωστα οπως ολοι μας εδω μεσα!!!!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
μια χαρα παει το αιθέριο με μηλοξιδο καλέ. Που διαβάσατε ότι δεν κάνει! Και οχι δεν αφαιρεί τη δράση αμπουλας. Αυτό που την αδυνατεί είναι το σαμπουάν.
Το μυλόξυδο κάνει θαύματα...!!! Υπέροχο πράγμα παιδιά.

Και λίγο off topic, βρήκα σαμπουάν που τονίζει ότι δεν επηρεάζει τη δράση της αμπούλας. Για να δούμε!!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Οποιον και να στοχευει το θεμα ειναι οπως και το παραδεχεσαι πως εχει υφος......ασε το υφος εξω απο τα forum και μιλα σωστα οπως ολοι μας εδω μεσα!!!!!
Καλά καλά...η προστακτικη σου ας μείνει κ αυτή εκεί που το ύφος μου.
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Καλά καλά...η προστακτικη σου ας μείνει κ αυτή εκεί που το ύφος μου.
Βρε ασε την προστακτικη και την αιτιατικη και κοιτα τον εαυτο σου και μετα το κανει κι ο καθενας με την σειρα του!!!!!!