Μικρόσωμο: Λιγότερο σκύλος?

Είναι τα μικρόσωμα "λιγότερο σκύλοι"?

  • Ναι

    Votes: 29 23,6%
  • Όχι

    Votes: 94 76,4%

  • Total voters
    123







oceansblue

Active Member
4 Ιανουαρίου 2009
25
0
Κανονικά ούτε σύγκριση δεν πρέπει να γίνεται. Είναι όλοι τους σκύλοι με όλη τη σημασία της λέξης, χωρίς εκπτώσεις.

Οι πλήστοι άντρες μάλλον θα ψήφισαν ναι, γιατί ακόμα βλέπουν στο υποσυνείδητο τους τον σκύλο σαν φίλο και βοηθό στο κυνήγι, άρα "οσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο" (υπάρχει και σύνδρομο βλέπετε) και καποιες γυναίκες όχι γιατί τα μικρά σκυλάκια μοιάζουν περισσότερο παιδιάκια της αγγαλιάς.

Μήπως ο Άλμπερτ Αϊνστάιν του 1.64 ήταν λιγότερο άνθρωπος από τον Shakil O'Neil των δύο και κάτι μέτρων?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κανονικά ούτε σύγκριση δεν πρέπει να γίνεται. Είναι όλοι τους σκύλοι με όλη τη σημασία της λέξης, χωρίς εκπτώσεις.
Συμφωνώ φυσικά, αλλά βλέπεις κι εσύ ότι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό της τάξης του 22% των μελών μιας κυνοφιλικής κοινότητας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά :)
Ναι, κι εγώ άντρες νομίζω ότι είναι στην πλειοψηφία τους.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Σήμερα είχα μία ενδιαφέρουσα συζήτηση με την κτηνίατρο του Ρούμπεν. Μου είπε οτι κουράρει πολλά ροτβάιλερ, πιτ-μπουλ, λυκόσκυλα και γενικά μεγάλες φυλές, των οποίων δε, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι άντρες, στη συντριπτρική πλειοψηφία τους. Και την ρωτάω: σε έχουν δαγκώσει; όχι μου λέει. Τα έχουν εκπαιδευμένα και δεν κουνιούνται αν δεν το πει ο ιδιοκτήτης τους. Αλλά είναι φοβερό, τα βλέπουν σαν μία προέκταση του εαυτού τους, μία επιβεβαίωση του αντρισμού τους, δεν θα έπαιρναν ποτέ ένα κανίς, το θεωρούν προσβολή να κυκλοφορούν με την πατσαβούρα:).
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αυτή είναι η άποψη της κτηνιάτρου σου που δεν είναι και πολύ αντικειμενική, θα μπορούσα να φέρω σαν αντίλογο ότι στη γειτονιά μου ο πιο καλός και φιλικός γείτονας είναι ένας κύριος που κάθε πρωί στις 8 βγάζει βόλτα ένα τρισχαριτωμένο πομεράνιαν τη Λουλού, ο πιο στρίτζος ένας που βγάζει βόλτα ένα κόκερ και επίσης πολύ συχνά στο βουνό συναντάμε έναν κύριο με δύο τσιουάουα (ναι ναι στο βουνό, αυτά τα τσιουάουα πρέπει να'ναι μαραθωνοδρόμοι:shock:) και έναν άλλο με ένα πίντσερ το οποίο το έχει μονίμως αγκαλιά!!!

Δηλαδή μόνο στη γειτονιά μου οι άντρες δεν ντρέπονται να πάνε βόλτα με τα πατσαβούρια? ;)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
η λώρα είναι 20 μηνών κ 19 κιλά. Άρα τη θεωρώ μεσαίο σκύλο.

Απλά, αν είχα μικρόσωμο σκύλο δεν θα μπορούσα να κάνω ό,τι έχω συνηθίσει να κάνω με τα σκυλιά που 'χα ως τώρα, καθώς ήταν μεσαία προς μεγαλόσωμα πάντα.
Η μαμά του αρραβωνιαστικού μου έχει κανισάκι 2 κιλών (κ 8μηνών). Το λατρεύω αυτό το πλάσμα κ φυσικά δεν το θεωρώ 'λιγότερο' σκύλο. Είναι πολύ γλυκιά κ πολύ φιλική με όλα τα σκυλιά. Φανταστείτε ήρθε μία φίλη σπίτι με το σκυλί που έχω επισυνάψει πιο κάτω -είμαι εγώ δίπλα του αλλά με 'έκοψα':p- κ η σίσσυ (έτσι τη λένε) κοιμόταν στην αγκαλιά του μετά από λίγο. Αλλά ο άλλος σκύλος ήταν πολύ ήρεμος κ φιλικός, εννοείται.
Φανταστείτε όμως την εικόνα!! :D:D:D
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Νατάσσα μου θύμισες αυτή τη φάση:
Πριγκίπισσα (η αγαπημένη μου αδέσποτη) και Φοίβη (δεσποζόμενο κανισάκι) :)
Τα σκυλιά είναι αχώριστα και κανένα δεν προτιμάει να παίζει με άλλα στα κυβικά του.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δηλαδή μόνο στη γειτονιά μου οι άντρες δεν ντρέπονται να πάνε βόλτα με τα πατσαβούρια? ;)
Ε τι να κάνουμε; όλοι ίδιοι θα είμαστε; Εμείς εδώ είμαστε brutal. Όχι σοβαρά έχει κάπου βάση αυτή η θεωρία, και ο δικός μου όταν του είπε οτι θα πάρουμε σκύλο μου είπε: Σκύλο;;;;;!!!!!!!!!!, Ναι maltese, του απαντάω. Ά εντάξει, μου λέει. Κάτι σαν να λέει, είπες σκύλο και τρόμαξα, πες maltese να ηρεμήσω. Ξέρεις αυτό δεν είναι παιδί, είναι κορίτσι ένα πράγμα. Anyway, εμείς με τα μικρα ψηφίζουμε τελικά;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αρχικά στο poll ήθελα (τρομάρα μου) να ψηφίζουν μόνο οι ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων. Βεβαίως είτε το είπα είτε όχι τώρα ψηφίζει όποιος θέλει, οπότε ό,τι νομίζεις κάνε. :)
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οποιος έχει μεγαλοσωμο δλδ ψηφίζει ναι και όποιος έχει μικροσωμο ψηφίζει όχι ?
Ωραίος τροπος να σκοτώνουμε τον χρόνο μας ...
Να δώσω έναν άλλον ορισμό ?
Σκύλος είναι το ζώο που μπορει να συνοδεύσει και να συντροφεύσει τον άνθρωπο σε όλες τις δραστηριότητές του, να ζεί ευτυχισμένο δίπλα του και να μπορεί να ανταπεξέλθει στις βασικές ανάγκες του μόνο του.
Αναλογιστείτε ποιός σκύλος είναι λιγότερο σκύλος λοιπόν, όχι σε σχέση με το μέγεθος ...
είναι λιγότερο σκύλος ένας σκύλος που δεν μπορεί ναβγεί στον ήλιο πάνω από 15 λεπτά χωρίς να έχει σοβαρό πρόβλημα ?
Είναι ενας σκύλος που δεν μπορεί να μείνει 30 λεπτα σε θερμοκρασία 0 βαθμούς κελσίου γιατί θα πεθάνει λιγότερο σκύλος ?
Ενας σκύλος που δεν μπορεί να αναπαραχθεί μόνος του στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι λιγότερο σκύλος ?
Για μένα είναι ...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οποιος έχει μεγαλοσωμο δλδ ψηφίζει ναι και όποιος έχει μικροσωμο ψηφίζει όχι ?
Ωραίος τροπος να σκοτώνουμε τον χρόνο μας ...
Απλώς να ψηφίσουν (είτε ναι είτε όχι) ΜΟΝΟ οι ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων.
Ένας γέρικος σκύλος Ντένις που δεν μπορεί να κάνει τα παραπάνω είναι λιγότερο σκύλος?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ενας γέρικος σκύλος είναι ένα πλάσμα που αξίζει τον σεβασμό και την προσοχή μας.
Ενας άρρωστος ή ανάπηρος σκύλος είναι ένα ζώο που πρέπει να το φροντίσουμε.
Δεν είναι το ίδιο ...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Οποιος έχει μεγαλοσωμο δλδ ψηφίζει ναι και όποιος έχει μικροσωμο ψηφίζει όχι ?
Δεν είναι απαραίτητο, που ξέρεις ο καθένας τι ψηφίζει


Αναλογιστείτε ποιός σκύλος είναι λιγότερο σκύλος λοιπόν, όχι σε σχέση με το μέγεθος ...
είναι λιγότερο σκύλος ένας σκύλος που δεν μπορεί ναβγεί στον ήλιο πάνω από 15 λεπτά χωρίς να έχει σοβαρό πρόβλημα ?
Είναι ενας σκύλος που δεν μπορεί να μείνει 30 λεπτα σε θερμοκρασία 0 βαθμούς κελσίου γιατί θα πεθάνει λιγότερο σκύλος ?
Ενας σκύλος που δεν μπορεί να αναπαραχθεί μόνος του στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι λιγότερο σκύλος ?
Για μένα είναι ...
Οι νάνοι δεν είναι άνθρωποι...είναι λιγότερο άνθρωποι, να ενημερώσουμε ένα λεπτό τους επιστήμονες γιατί έχουν προκύψει σημαντικά λάθη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa