Μορφολογία και εργασία


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Πάντως Βασιλική, το dog dancing, δεν είναι καθόλου εύκολο, αν το εννοείς υποτιμητικά, συγκριτικά με άλλα κυναθλήματα, με την light βέβαια έννοια του όρου, γιατί καταλαβαίνω από τα τόσα γραφόμενά σου, ότι δείχνεις να έχεις τα "ένσημα" να μην υποτιμάς, καμία ενασχόληση με τον σκύλο.
Καθόλου εύκολο δεν το θεωρώ το Ντογκ ντανσιγκ. Εδώ το να κάνει μια τούμπα με λιχουδια σου βγάζει την ψυχή.
Αυτό που υποτιμάω στο igp δεν είναι ούτε η δουλειά που χρειάζεται ούτε οι ικανότητες του χειριστή και του ερεθιστη. Αυτό που λέω είναι πως η φύλαξη δεν τεσταρεται στο συγκεκριμένο άθλημα για κανένα λόγο.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
πια ειναι η εκπαιδευση ενος αστυνομικου σκυλου που θεωρειτε πιο "δυσκολη"
γιατι εγω ξερω οτι ολα τα κομμενα του igp πανε για υπηρεσιακα
με αφορμή το σχόλιο του άργος&γω :
Έχει διαφορά στην φυγή αν δεν μιλάμε για ερεθιστή αλλά για κακοποιό τον οποίο κυνηγά ο αστυνομικός σκύλος και τι θα συμβεί αν ο κακοποιός γυρίσει να επιτεθεί. Από όσο καταλαβαίνω εκεί δεν μιλάμε για το κυνηγετικό ένστικτο τα οποίο φαίνεται να ερεθίζουν στα σπορ αλλά για αμυντικά και μάχης. Ο σκύλος δεν πρέπει να κάθεται μπροστά από τον ύποπτο και γαβγίζοντας να τον κρατά ακίνητο γιατί μπορεί να τραυματιστεί, θα πρέπει να είναι σε απόσταση ασφαλείας και να ενημερώσει τον "συνάδελφο" του ότι βρήκε τον ύποπτο.
και με πάρα πολλά ακόμα παρόμοια παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ δεν μπορώ να καταλάβω ποια η ομοιότητα του igp με την αστυνομική εκπ/ση που θα έχει ένας σκύλος. (ναι έχω παρακολουθήσει καμιά 15αριά σκυλιά να εξετάζονται, χωρίς απαραίτητα να ξέρω να τ αξιολογώ, έκανα αααα και χτύπαγα παλαμάκια στις μακρινές)
Μάλιστα αυτό που λες οτι τα κομμένα πάνε για υπηρεσιακά ενισχύει την άποψη οτι το igp ουδε μία σχέση και ομοιότητα έχει με την αστυνομική εκπ/ση.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μάλιστα αυτό που λες οτι τα κομμένα πάνε για υπηρεσιακά ενισχύει την άποψη οτι το igp ουδε μία σχέση και ομοιότητα έχει με την αστυνομική εκπ/ση.
εχεις δικιο
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τελικά είναι ipo, igp ή igo ?

@TARA γράφετε : Απλά μεσω των σπορ που εξετάζουν το aggression και το ψυχικό σθένος του σκύλου μπορεί να πιστοποιηθεί σε ένα βαθμό αυτό που εν δυνάμει μπορεί να κάνει σκύλος στην πραγματικότητα.

Στην πραγματική ζωή και με την εμπειρία σας (που απ όσο καταλαβαίνω είναι σημαντική) τι ποσοστό σκύλων που κάνουν το παραπάνω άθλημα μπορούν ν ανταπεξέλθουν ταυτόχρονα και στις ανάγκες της πραγματικής φύλαξης?
Εννοώ, ο σκύλος μπερδεύεται ? χαλάει ? χάνει σταδιακή το ένστικτο της πραγματικής φύλαξης ?
και αν αυτό διαχωρίζεται ανάλογα με τις ομάδες.. πχ στην ομάδα 1 τα σκυλιά μπερδεύονται περισσότερο απο της ομάδας 2.
Να σου απαντήσω κι εγώ.
Ένας σκύλος που κάνει πρωταθλητισμό στο igp δεν μπορεί να κάνει φύλαξη. Αν το απλά για να το κάνει γίνεται.
Από εμπειρία με σκύλα μου που είχε δουλευτεί για κανονική φύλαξη και πήγε να περάσει τεστ χαρακτήρα, μέχρι να βγει ο ερεθιστης από την σκηνή η σκύλα πήγαινε βουρ για τον κριτή. Και το μακρινό δάγκωμα δεν το έκανε ποτέ γιατί πήγαινε να φύγει στο πάνω χέρι με το στιλ. Που βέβαια αν ο ερεθιστης ήταν λίγο πιο ευγενικός θα έπιανε το μανίκι το σκυλάκι.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
εχεις δικιο
αγαπητέ Τάσο, σε διαβάζω "δύσκολα", δηλαδή εννοώ οτι πολλές φορές γράφεις σε κάποια αργκό ή με αινιγματικό τρόπο και δεν σε πιάνω με την πρώτη.
Αυτή η απάντηση τώρα πάλι με μπερδεύει.

Στην 1η σου ερώτηση με το ύφος που ρώτησες νόμιζα οτι έχω πετάξει μπαρούφα και μετά μου απαντάς οτι εχω δίκιο..
τι? έτσι απλά έχω δίκιο?? χωρίς αντίλογο ?
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Να σου απαντήσω κι εγώ.
μέχρι να βγει ο ερεθιστης από την σκηνή η σκύλα πήγαινε βουρ για τον κριτή
Αυτό τώρα δεν θεωρείται overreacting αντίδραση απο τον σκύλο?
Γιατί ντε κ καλά πρέπει να φάει κάποιον?

βέβαια δεν γνωρίζω τι σοι τεστ χαρακτήρα ήταν αυτή, καθώς μπορεί ο ερεθιστής να τσίγκλαγε τον σκύλο και πιο πριν. Στην εξέταση χαρακτήρα που πέρασα την δική μου σκύλα αν γλυκοκοίταγε τον κριτή θα χε κοπεί ακαριαία.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σας ευχαριστώ.

Ψάχνω να βρω μια επιστημονική μελέτη την οποία είχα επιφανειακά διαβάσει σχετικά με τους λόγους που αναγκάζουν υπηρεσίες όπως αστυνομία να αποσύρουν σκύλους πριν το προσδόκιμο των έξι χρόνων.

Γιατί ναι μεν καλό να έχουμε τον σκύλο σε υπηρεσία αλλά κάποτε πρέπει να δούμε και τι ζόρια τραβάει το σκυλί και πόσο μπορεί να αντέξει την πίεση. Προσωπικά δεν θέλω να το βλέπω μόνο ως εργαλείο... Και όχι τίποτα άλλο δε μπορούν να μας μιλήσουν, εμείς άμα δεν μας κάνει ένα περιβάλλον εργασίας το αλλάζουμε αυτά δεν μπορούν.

Ίσως να μου πει κάποιος έμπειρος τι επιστήμονες και π@π@ριες, αυτοί δεν ξέρουν. Και πάλι την βοήθεια του κοινού.

@tasos malinoua μόνο Ελλάδα αναφέρεσαι ή έχεις ακούσματα και από άλλες χώρες ; καλή η θεωρία αλλά να μαθαίνουμε και στην πράξη τι παίζει
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αγαπητέ @Pepev50
Εγω αναφέρθηκα στα λαμπ συγκεκριμένα και στο αν η φύση της φυλής συνάδει με το IGP (που το ξέρω μόνο από Wikipedia).
Αν μιλάμε για άθλημα απλά, οκ πάω πάσο.
Αν όμως κρίνουμε την εργασιακή ικανότητα ενός λαμπ μέσω IGP (με βάση αυτά που διαβάζω πως κάνουν στο IGP), για μένα είναι περα για πέρα παράλογο.

Καθε ομάδα έχει άλλο αντικείμενο εργασίας και με βάση αυτό τα κρίνουμε.
Τα λαμπ είναι σκυλιά επαναφοράς με working trial όπου οι εξετάσεις που κάνουν αφορούν το αντικείμενο εργασίας τους και μόνο.
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Απ ότι διαβάζω και γω, επίσημα είναι ένα άθλημα πλέον (άσχετα αν άρχισε ως εξέταση εργασίας για κάποιες φυλές)

αν και στο igp κάνουν τα σκυλιά απορτ. τους πετάνε κάτι βαράκια και τα επιστρέφουν :giggle:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Pepev50 όχι. Όπως υπάρχει λέξη για να αρπάξει, υπάρχει και λέξη για το ίσως χρειαστεί να αρπάξεις.
Ο σκύλος είχε τσιτωθει από την αρχή από τον χειριστή και όχι απο τον ερεθιστη, που τώρα το αναγνωρίζω ως λάθος.

Το τεστ χαρακτήρα δεν ειναι αυτό που πρώτα τον αφήνεις στον στύλο δεμένο και μετα έχει ένα κοντινό και ενα μακρινό δάγκωμα; Ή το μπερδεύω με το ztp?
,Έχω και χρόνια να ασχοληθώ με αυτά τα πράγματα.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Για όποιον θέλει να αρχίσει να δημιουργεί άποψη, γι' αυτόν τον σατανά που λέγεται "εργασία", όχι μόνο μέσω άρθρων και βίντεο στο youtube, να μια καλή ευκαιρία.
Δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες. Δεν γίνονται και τόσο συχνά αγώνες. Αντιθέτως. Οπότε, εκμεταλλευτείτε το.
Κορωνοιού θέλοντος και Χαρδαλιά επιτρέποντος δηλαδή, μέχρι τότε.


135178609_3697124980324020_1766374507093228069_n.jpg


Εκδήλωση από το χρήστη Mondioring Greece Krioneri

Κυνααθλητικος Ομιλος Βαρυμπομπης

20 Φεβ στις 8 π.μ. UTC+02 – 21 Φεβ στις 8 π.μ. UTC+02

Τιμή: Δωρεάν · Διάρκεια: 1 ημέρα

Δημόσια · Οποιοσδήποτε εντός ή εκτός Facebook


 




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Yorkaddict Μολοσσό Ηπείρου, δες λίγο τις γωνιώσεις. Σκύλο μάχης περιγράφει και όχι τσοπανόσκυλο, εκτός κι α είμαι εγώ τόσο λάθος. Ας μας πει την άποψή του κι ο @sea-mol αν θέλει.
Ptf μήπως θα μπορούσες να πεις ποιες είναι οι διαφορές των ποιμενικών και των σκύλων μάχης ή που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες σχετικά με αυτό;
Μορφολογικά εννοώ πάντα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3