Μπάνιο


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παλι θα σας απασχολησω με την Ηρα παιδια.
Η Ηρα λοιπον αγαπαει πολύ το νερο. Αλλα με προϋποθεσεις.
Τι εννοω με αυτό. Λατρευει το ποταμι, στα στενα του Νεστου, οπου την παω κάθε 3 μερες. Ορμαει μεσα με δυναμη και πεταει νερο, βουταει, βγαινει και ξαναμπαινει. Μπορει να το κανει αυτό με τις ωρες. Ως αποτελεσμα όταν φευγουμε αστραφτει.

Το νερο όμως υπο μορφη ντους, λαστιχου ή κουβα δεν το γουσταρει καθολου. Ενταξει τωρα βρηκα το ποταμι αλλα τι γινεται αν ειμαστε σε άλλο μερος ή το χειμωνα που το ποταμι είναι παγος? Όχι πως τωρα είναι ζεστο δηλαδη. ΜΠΡΡΡΡ.

Καμια ιδεα πώς να την κανω μπανιο ευχαριστα γι αυτην ?
Να θυμησω ότι η Ηρα είναι ποιμενικο 6 μηνων και 30 κιλων. Κάθε ποτε χρειαζεται μπανιο τετοιο σκυλι?

Ευχαριστω
Αρης
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και ποτέ να μην την κάνεις μπάνιο δεν παθαίνει τίποτα. Απλά βούρτσιζέ τη και καθάριζε πόδια και επίμαχα σημεία με πετσέτα και νερό.
Βέβαια το τρίχωμά της θα είναι υπέροχο μετά το μπάνιο και αφού ζει στο σπίτι (έτσι?) θα πρέπει να κάνει και κανένα μπανάκι. Κάθε 2-3 μήνες το πολύ, κατά τη γνώμη μου.
Μου άρεσε πάρα πολύ να κάνω μπάνιο έναν βελγικό παλιά. Τον έκλεινα στο μπάνιο και τον έλουζα κατευθείαν στο πάτωμα. Μετά σφουγγάριζα. Έτσι δε μπορούσε να φύγει και να γλιτώσει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η Ηρα ακόμη είναι μικρή για να ξέρει τι της αρέσει και τι όχι....
Από εσένα εξαρτάται αν θα αγαπήσει ή όχι το μπάνιο.

Συνήθως οι σκύλοι που δεν το χώνεψαν ποτέ, έκαναν τα πρώτα τους μπάνια με λάστιχο στον κήπο (ή κάπου τέλος πάντως χωρίς ζεστό νερό).

Όταν παίζει/ κολυμπάει ο σκύλος ζεσταίνεται (δεν κρυώνει), αλλό όταν απλά στέκεται στο κρύο νερό όταν τον πλένεις. Κρυώνει και ΠΟΛΥ μάλιστα. Πόσο μάλλον αν είναι κουταβάκι.

Με υπομονή και γλυκόλογα (αλλά και αυστηρότητα -μην την αφήνεις να σου φεύγει) στη ΜΠΑΝΙΕΡΑ θέλει, και θα της αρέσει και ΠΟΛΥ μάλιστα αρκετά σύντομα.

Αλλιώς, άστο. Καλύτερα να μην την πλένεις καθόλου, από το να την πλένεις με κρύο νερό έξω από το σπίτι (και άτσαλα... άγαρμπα και βιαστικά).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Chloe, ευχαριστω για την απαντηση.
Θελω να κανω την Ηρα μπανιο οσο πιο τακτικα γινεται για διαφορους λογους.

-[FONT=&quot] [/FONT]Θελω τα σκυλια μου να αστραφτουν και να μην είναι απεριποιητα Μετα το μπανιο παινει ένα χρωμα blue-black και δειχνει πανεμορφη.

-[FONT=&quot] [/FONT]Η Ηρα περναει πολλες ωρες εξω καθημερινα. Στην Ξανθη στον κηπο του γραφειου ή για βολτες και στο κτημα συνεχεια εξω οποτε συνεχεια κυλιεται στα χορτα και στα χωματα.

-[FONT=&quot] [/FONT]Την βαζω καθημερινα στο αυτοκινητο και στο σαλονι (ελεγχομενα ακομα) και την θελω πεντακαθαρη. Αν δεν είναι φρεσκομπανισμενη γεμιζει το σαλονι με τριχάρες. Ασε που αρχιζει να μυριζει. Μεγαλο σκυλι ειναι.


Ως γυναικα που είναι της αρεσει πολύ το χτενισμα και την βουρτσιζω καθημερινα. Εχει σχεδον τελειωσει με την αλλαγη τριχας.

Στο μπανιο δοκιμασα ο,τι εκανες κι εσυ αλλα πρεπει να την κραταω με το ζορι. Θα ηθελα να της αρεσει. Υπαρχει τροπος? Μηπως την ενοχλει που το νερο είναι χλιαρο και θελει κρυο?

Το λαστιχο στο μπαλκονι είναι μεθοδος? Βλεποντας πώς συμπεριφερεται στο ποταμι θα ελεγα ότι δεν προκειται να κρυωσει με το λαστιχο που εχει σαφως πιο ζεστο νερο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το λαστιχο στο μπαλκονι είναι μεθοδος? Βλεποντας πώς συμπεριφερεται στο ποταμι θα ελεγα ότι δεν προκειται να κρυωσει με το λαστιχο που εχει σαφως πιο ζεστο νερο.
Σου απάντησε πιο πάνω η Dr Zh σε αυτό!Στο ποτάμι τρέχει!Στο μπαλκόνι στέκεται και την φυσάει ο αέρας....
Έτσι μάλλον θα την κάνεις να αντιπαθήσει περισσότερο το μπάνιο...:rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πόσο συχνά θέλεις να την κάνεις μπάνιο? Το απλό νερό δεν πειράζει, αλλά με σκυλοσαμπουάν το ΠΟΛΥ μια φορά το μήνα (πολύ λέω ε?). Το μπάνιο αφαιρεί προστατευτικά έλαια απ' το τρίχωμά της και το αποτέλεσμα είναι διάφορα δερματικά προβλήματα, καθώς και μια πολύ άσχημη μυρωδιά! Όσο για τις τρίχες, απλά βούρτσισμα καθημερινά.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μια χαρά τα πας. Το μόνο σου πρόβλημα είναι πως θεωρείς πως ξέρεις την Ηρα, ή πως είναι ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

ΚΟΥΤΑΒΙ είναι. Σιγά μην υπάρχει κουτάβι 6 μηνών που κάθεται ήσυχα να το πλύνεις!

Μπορεί απλά να ΒΑΡΙΕΤΑΙ, το έχεις σκεφτεί; ΜΩΡΟ είναι!
Απλά πρέπει να συνεχίσεις με σταθερότητα κι ηρεμία. ΜΗΝ την λυπάσαι τόσο πολύ! Ότι θέλει η Ηρα πρέπει να γίνεται;;;; Ένα κουτάβι;;;
Δεν είναι "γυναίκα" και φυσικά δεν είναι μεγάλος σκύλος (όχι ακόμη τουλάχιστον).

Μπορείς να την πλένεις κάθε μήνα άφοβα (στο ΜΠΑΝΙΟ και ΜΟΝΟ, με χλιαρό προς ΖΕΣΤΟ νερό). Αν το κάνεις "όμορφα" (αλλά και λίγο μάλωμα χρειάζεται όταν το παρακάνει) σύντομα θα το αποδεχτεί και μετά από λίγο θα της αρέσει κι όλας.
ΟΠΩΣ τα μικρά παιδιά !

Ο μικρός μου αδερφός ΜΙΣΟΥΣΕ το μπάνιο (έτσι επειδή ήταν σκατόπαιδο!:p) - τον λυπήθηκε η μαμά μου;;;; ΜΠΑ. Τον πέταγε στην μπανιέρα και έκανε αυτό που ΕΠΡΕΠΕ να κάνει. Σιγά μην καθόταν να δίνει σημασία στο τι "αρέσει" ή δεν αρέσει στο παλιόπαιδο... σύντομα το αποδέχτηκε το μπάνιο ο αδερφούλης μου και τώρα είναι ενήλικας και από τους πιο καθαρούς ανθρώπους που ξερω.

Έτσι θα γίνει κι με την σκυλίτσα σου, άμα σταματήσεις τις χαζομάρες!:)

Πάρε κι ένα furminator. ΔΕΝ την έχεις δει ακόμη να μαδάει πραγματικά.... περίμενε να δεις τι θα γίνεται όταν είναι ενήλικη, κι ακόμη χειρότερα μετά από τον οίστρο!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στο μπαλκονι απλα της πλενω καμια φορα τα ποδια με το λαστιχο και όταν το βλεπει τρεχει να κρυφτει.
Δοκιμασα στην μπανιερα αλλα επειδη αλλαζουμε τριχα η μπανιερα βουλωσε. Γι αυτο προτιμω το πατωμα της μπανιερας.
Και όπως και να το κανουμε εχω και μικρο παιδι που κανει μπανιο στην ιδια μπανιερα και η Ηρα επειδη όπως ειπα πριν κυλιεται συνεχεια στα χωματα είναι πολύ λερωμενη.


Chloe, νομιζω οτι χρειαζεται μπανιο δυο φορες τη βδομαδα. Πιο αραια βλεπω οτι βγαζει πολυ μαυρο νερο. Αλλα αυτο που ειπες με τα δερματικα προβληματα με ανησυχησε!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ζιβαγκο, ως συνηθως κατατοπιστικοτατη! Σε ευχαριστω πολυ. Θα κανω ο,τι λες. Παντα βγαινω κερδισμενος οταν σε ακουω :)

Αρης
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δύο φορές την εβδομάδα? :eek:
............
................
Λοιπόν, αφού συνήλθα από το σοκ, σου λέω απλά να χρησιμοποιείς νεράκι, βούρτσα, πετσέτες. Μπάνιο κανονικό μια φορά το μήνα το πολύ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το νερο όμως υπο μορφη ντους, λαστιχου ή κουβα δεν το γουσταρει καθολου.

1. Ούτε και εγώ θα γούσταρα έτσι το μπάνιο
2. Προφανώς την έχεις πλήνει έτσι σε μικρή ηλικία και της άφησες τραύμα! Με το ΔΙΚΙΟ της. Εκτός από βασανιστήριο, είναι κι ΠΟΛΥ πιθανό να αρρωστήσει έτσι ένα κουτάβι (δεν έχει αντισώματα).
Γι' αυτό ακριβώς λένε πολύ κτηνίατροι "ΚΑΘΟΛΟΥ μπάνιο πριν τους 4-5 μήνες"!
3. Πάρε σίτα για τη μπάνιερα (να κρατάει της τρίχες)
4. Βάζε χλωρίνη στην μπανιέρα αφού τελειώσει το μπάνιο της και πιστεψέ με δεν θα μείνει κανένα μικρόβιο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Την Ηρα την πηρα πριν 3 βδομαδες και δεν την εχω πλυνει ποτε με λαστιχο αλλα τωρα που το λες πιθανοτατα να το εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης που εχει τα σκυλια του χυμα σε μια μεγαλη φαρμα.
Αλλα και το ντους το φοβαται οπως ο διαβολος το λιβανι. Με κουβα μπορει να την πλυνω τοπικα στο μπαλκονι (ποδια, ποπό).
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως στην μπανιέρα τον έβαλα 2 φορές και τέλος, αφ’ ενός διότι έγινα λούτσα από πάνω μέχρι κάτω στην προσπάθεια μου να ακινητοποιησω και να πλύνω το γομάρι και αφ’ ετέρου διότι το ωραίο μου μπάνιο κατάντησε σαν βενετσιάνικο κανάλι. Άσε που αγανάκτησα να ξεβουλώσω τα σιφώνια που είχαν «μπουκώσει» από τη μαύρη σκυλοτριχα. :mad:

Πλέον το πλύσιμο γίνεται με λάστιχο στην ταράτσα 3 φορές το χρόνο. Μια την άνοιξη, μια το καλοκαίρι και μια το φθινόπωρο.
Η διαδικασία έχει ως εξής: Τον βουρτσίζω πολύ καλά για να φύγει η σκόνη και οι νεκρές τρίχες από πάνω του, τον δένω στο κάγκελο για να μην μπορεί να τη σκαπουλάρει και τον πλένω με σκέτο νεράκι. Ούτε σαμπουάν, ούτε μαλακτικές, ούτε φρου φρου, ουτε αρώματα. Μόνο δάχτυλα δουλεύουν.
Μετά ακολουθεί καλό σκούπισμα με πετσέτα μπάνιου, στέγνωμα στο ήλιο και γενικό beaute.

Να πω ότι τρελαίνεται, θα πω ψέματα, αλλά ξέρει πλεον ότι είναι μια διαδικασία που πρέπει να ανεχτεί και κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσουμε. Εξάλλου γνωριζει πολυ καλα πως αν κάτσει φρόνιμος, στο τέλος τον περιμένει πάντα ένα ζουμερό κόκαλο. :)
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν την βλέπεις να γλιστράει και να πανικοβάλεται ρίξε και καμιά πετσέτα στην μπανιέρα/πάτωμα. Πάνω στη βρεγμένη πετέτα θα πατάει πιο σταθερά και δε θα τρομάζει.
Δέστην και κάπου με κοντό λουρί να μην περιφέρεται.
Μίλα της όμορφα και ήρεμα, με πολλά μπράβο. Κέρνα το και κάτι το κορίτσι. Εμείς με κεράσματα κάνουμε μπάνιο και μπαίνει από μόνη της στην ντουζιέρα και είναι κυρία σε όλη τη διάρκεια.
Και εννοείται από σβέρκο και πάνω προσοχή. Άστο για το τέλος γιατί θα σου τιναχτεί.
Μόλις τελειώσεις μην την αφήσεις να πάρει ανάσα, μην της δώσεις την πολυτέλεια να βρει χρόνο να τιναχτεί. Στράγγιξε την με τα χέρια να φύγουνε τα πολλά νερά. Εγώ αυτό κάνω και στο καπάκι της την κουκουλώνω με μια μπουρνουζοπετσέτα και την αφήνω να τιναχτεί. Έτσι δεν κάνει λούτσα τα πάντα (και μένα μαζί). Και μετά σκούπισμα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αχ παιδιά, τι μου θυμίζετε.... κι εγώ τα ίδια πέρασα τη μια φορά που τον έκανα μπανιο (και πέρναγα με τον προηγούμενο 12 χρόνια.....).... περιμένω πως και πως να έρθει καλοκαιρι να μην κρυωνει να τον πλύνω με το λάστιχο.... ενα δράμα είναι το μπάνιο του μεγαλώσωμου σκύλου..... (ο προηγούμενος ήταν πανευτυχής με τα νερά, αλλά μετά έκανε τον κόσμο ανω κάτω και πήγαινε και κυλιοταν στα χώματα.....τούτος δεν το γουστάρει, αλλά τι να κάνει...... είχα και λιχουδιές, αλλά καταντήσαμε να έχουμε ανακατεμένες σκυλότριχες, σαπουνάδες, νερά και .... τυράκια παντού!! χάλια σας λέω χάλια...... και κόντεψα να πάθω και ασφυξία απο τους υδρατμούς με άρωμα σκυλίλα (είχα θεόκλειστη την πόρτα για να μην το σκάσει και κάνει λούτσα και το σπίτι....) μόνο έξω απο δω και πέρα..... τερμα οι μπανιέρες...... το χειμώνα τίποτα!! μια φορά το χρόνο μόνο, καλοκαίρι!!:D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φοβερη περιγραφη Loukia! Θα το εφαρμοσω οπως το λες. Και βλεπω τα λαθη μου. Οντως γλιστρουσε και πανικοβαλλοταν και το κεφαλι το ελουζα απο την αρχη. Και της εδινα και χρονο να τιναχτει. Ετσι στο τελος και το μπανιο κι εγω ημασταν για κλαματα :(

Kopritis, αν την κανω μπανιο κι εγω μια φορα το χρονο, οχι στο σπιτι και στο αυτοκινητο, ουτε στο μπαλκονι θα μπορω να την αφηνω. Οπως ειπα ολη μερα κυλιεται στα χορτα και τα χωματα.

Αλλα τελικα επειδη καθε μεθοδος εχει τα μειονεκτηματα της, το ποταμι μαλλον ειναι η καλυτερη λυση.
Παιχνιδι και καθαριοτητα ταυτοχρονα.
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μην την κανεις μπανιο 3 μηνες μετα δεν θα μυριζει τιποτα,ουτε βρωμια θα πιανει,οσο για την γιαλαδα τιποτα δεν αντικαθιστα το φυσικο λιπος της.
Οσο για την μαυριλα που λες στο νερο,ζωο ειναι καθε μερα μπανιο να την κανεις καθε μερα μαυρο θα ειναι
Οσο ειναι κουταβι ισως λερωνεται λιγο αλλα στρωνει με βουρτσισμα,κοιτα τα τσομπανοσκυλα λαμπουν.
Οσο για το λαστιχο πρεπει απλα να το βαζεις στην πλατη χωρις πιεση μονο να τρεχει,και μερος οπου το σκυλι δεν γλυστραει,και προσοχη στα αυτια οχι νερο εκει,και καθαρισμα μερα παρα μερα(υγρομαντηλα) οσο μεγαλωνει,μετα μια φορα τον μηνα.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Τον μαλτέζο μου τον πλένω επί 15 χρόνια κάθε 2 βδομάδες και δεν έπαθε ποτέ τίποτα!Οι γιατροί λένε όμως αυτό που λέει η Chloe!Τον Dante κάθε 3 σε groomer όμως.Χτένισμα βέβαια εγώ και τα δύο!
Εσύ αποφασίζεις! :)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Πάντως δεν είναι και για χόρταση. Τη δικιά μου που κάνει βρώμικη ζωή σαν τη δικιά σου :p περνάνε κάτι μήνες για να την κάνω μπάνιο με σαμπουάν.
Πολλές φορές όμως γυρνάμε μέσα στη λασπιά και από την εξώπορτα πάει σηκωτή για ντουζάκι. Με σκέτο νερό όμως που είναι άλλη ιστορία, έτσι κάντην και κάθε μέρα αν θες.

Με τακτικό χτένισμα και ντουζάκια, μπάνιο με σαμπουάν δε θα θέλει συχνά, θα το δεις. Άσε που με τα πολλά μπάνια (με σαμπουάν) θα σκυλοβρωμάει στο τέλος, θα θαμπώσει και η τρίχα της.
Πάρε κι ένα furminator να σωθείς!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf