Μπάνιο


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι συνήθως είναι και θέμα φυλής. Άλλες μυρίζουν, άλλες λίγο, άλλες καθόλου. Τα αρχοντικά λαγωνικά οράσεως, όπως το δικό σου, δεν μυρίζουν. Είναι θέμα σμήγματος/λυπαρότητας του δέρματος. Σε μερικές φυλές είναι κι επιθυμητό!

Αν κάποιος έχει σκύλο που μυρίζει, ενώ δεν έχει τέτοιες "προδιαγραφές" η φυλή, πρέπει να κοιτάξει για θέμα υγείας (από κακή διατροφή ή ωτίτηδα μέχρι θηροειδή και αλεργίες μπορεί να είναι). Από την άλλη, δεν πρέπει να είμαστε κι υστερικοί! Λίγο "eu de chien" δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

ΕΓΩ να δεις πως βρωμάω, ώρες, ώρες...:p
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όχι, ούτε τα Ουέστι δεν μυρίζουν! Πολύ ωραίοι σκύλοι. Και ΣΚΥΛΟΙ (καθόλου "του καναπέ"). Μου αρέσουν τρελά!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πολύ μ' αρέσει!Αρχοντικό λαγωνικό οράσεως ο Γκογκολ!!!!:p:p:p
 




chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
H chiara έκανε το τελευταίο μπάνιο Απρίλιο 2008 με τα χίλια ζόρια. Εκτοτε την άφησα έτσι. Πρόβλημα δεν έχουμε με μυρωδιά παρά μόνο όταν βρέχεται από την βροχή, το δε τρίχωμά της γυαλίζει τέλεια. Βέβαια αρκετά συχνά την βουτσίζω για να φύγουν νεκρές τρίχες και σκόνες.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εμένα ο δικός μου μυρίζει αλλά πλέον σπάνια το καταλαβαίνω εγώ..Δεν με ενοχλεί καθόλου η σκυλίλα πια αν και μάλλον μυρίζει επειδή τον έχω κάνει αρκετές φορές για την ηλικία του μπάνιο.. Από δω και πέρα και γω μόνο με νεράκι και μια στο τόσο σαμπουάν..
Πάντως νομίζω πως αν δεν μύριζε και καθόλου σκυλίλα θα μου έλειπε!! Έχω εθιστεί!!:D:D
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Όχι, ούτε τα Ουέστι δεν μυρίζουν! Πολύ ωραίοι σκύλοι. Και ΣΚΥΛΟΙ (καθόλου "του καναπέ"). Μου αρέσουν τρελά!
Λενε οτι ειναι και τα ιδανικά σκυλια για ανθρωπους με άσθμα και αλεργίες...
και εμενα μου αρεσουν τρελλα...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπα, μην το πιστεύεις. Μαδάνε λιγάκι (εώς πολύ ανάλογα με την περιποίηση που κάνεις) και μαζεύουν σκουπιδάκια στο μαλλί τους (μούσια κυρίως).

Για ευαίσθητα άτομα τίποτα δεν είναι καλύτερο από Κανίς (αν και έχει αποδειχτεί πως δεν υπάρχει υποαλεργικός σκύλος, το κανίς είναι το #1 λιγότερο "ενοχλητικό").
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ξανανοιγω το θεμα γιατι εχει ενδιαφερον.

Αφησα την Ηρα χωρις μπανιο ένα μηνα και παρολη τη ζέστη δεν μυριζει πλεον καθολου.

Το μονο που μυριζει είναι το στομα της όταν είναι λαχανιασμενη.

Με πολύ τακτικο βουρτσισμα το τριχωμα της λαμπει.
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Και γω τη δικιά μου έχω να τη λούσω περίπου 2 μήνες και δε μυρίζει, εκτός από το κεφάλι της. Δεν της το έχω λούσει όσο καιρό την έχω και μυρίζει λίγο άσχημα. Άντε στ'αυτιά βάζουμε βαμβάκι...στα μάτια πώς θα καταφέρουμε να μην πέσει σαμπουάν? Όσο και να να κρατηθεί ψηλά το κεφάλι, θα πέσει και στο πρόσωπο, μιας και δεν κάθεται και για πολύ ήσυχη.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Πιστεύω πως το κεφάλι μυρίζει λόγω αυτιών..

Εναλλακτικά θα μπορούσες να καθαρίσεις κάπως το κεφάλι με σφουγγάρι και χλιαρό νερό ή ακόμη καλύτερα χλιαρό χαμομήλι κατά την γνώμη μου..:)
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Τα περισσοτερα σαμπουαν για σκυλους ειναι ειδικα και δεν τσουζουν ουτε προκαλλουν προβλημα στα ματια....
Επισης αν το κεφαλι μυριζει ασχημα απο τα αυτια,μηπως υπαρχει ωτιτιδα ??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf