Μπάνιο


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σας φαντάζομαι τι περνάτε εσείς που έχετε μεγαλόσωμα..:p:D

Αλλα από την άλλη να σας πω για να μην ζηλεύετε :p:p:Dτι περνάμε και εμείς που έχουμε μικρόσωμα..

Τον έχεις στην μπανιερα και σκύβεις τόσο για να τον κανεις μπάνιο, που μετά έχεις πάθει κάτι σαν λουμπάγκο.., κάτι σαν πιάσιμο..:rolleyes:

Μερικές φορες λέω αν είχα έναν πιο μεγάλο σκύλο.., θα ημουν ρε παιδί μου στο ύψος μου..
Δεν θα έπρεπε να κάνω τάματα..
Ελα το ένα πόδι.., έλα το άλλο και να σκύβεις μέχρι το πάτωμα για να τον φτάσεις και μετα αυτος λουτρομπανιαρισμενος μια χαρα και εσυ περπατας σαν να σου λειπει το Π.:rolleyes:



τωρα νομίζω ότι πάει και με τον σκύλο η προτίμηση..

Το westie μου δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται αλλα ένταξη περιμένει να τελειώσει πολύ υπομονετικά..
και μερικές φορες το απολαμβάνει κι όλας..
Το maltez δεν το ήθελε με τίποτα..
Αφού στα γεράματα δεν τον κάναμε μπάνιο για 6 μήνες γιατί φοβόμασταν πως δεν θα το άντεχε..

Σίγουρα τα γλυκόλογα και το μετά μπόνους, βοηθάει..:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά, εγώ αν είχα μικρό (χτύπα ξύλο...:D) θα το έβαζα στο νεροχύτη!! Τι τη θέλει ολόκληρη μπανιερα η μισή μερίδα?? Θα έβαζα κι ενα ντους στη βρύση της κουζίνας και τελείωσε....

Πάντως και με το μεγάλο μου βγαίνει η μέση..... δεν είναι και νιούφι!!
 


panosm

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2009
49
0
εγω εκανα μπανιο την κουταβιτσα μου 5 μηνων γ.π πριν 3 μερες.

για 1-2 μερες την εβαζα στην μπανιερα της εδινα λιχουδιες και ανοιγα το νερο να τρεξει χωρις να την κανω μπανιο απλα για να εξοικιωθει.
το ιδιο εκανα και προχτες μονο που αυτην την φορα δεν την γλυτωσε !!!!! δεν δυσανασχετησε ιδιαιτερα μονο οταν τελειωναν οι λιχουδιες :D
στο τελος ενα πολυ καλο σκουπισμα και μετα σειρα ειχε το furminator .

αντε και στην επομενη τωρα που μαθαμε το κολπο !!!!!
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Δίκιο έχεις ,στο νιπτήρα του μπάνιου. Με τις χούφτες το χλιαρό νεράκι, μιλώντας του συνέχεια σαν σε μωρό. Και μετά τύλιγμα σε χνουδωτή πετσέτα. Του αρέσει τόσο πολύ που μόλις γυρίσουμε απ΄τη βόλτα και πω "Αρη μπάνιο" τρεχει μόνος του και κάθεται κάτω απ΄τον νιπτήρα. Τον κρατάω και τεντώνει χεράκια ποδαράκια να τα πλύνω!
Το γκριφόν με το οποίο μεγάλωσα ήταν άλλη ιστορία. Τρεις τον κρατούσαμε τον Μπλακάκο μας. Ο αδελφός μου το λουρί, η μαμά ως πιο χεροδύναμη και τσαούσα τον έπλενε κι εγώ με το λάστιχο τον ξέπλενα. Τι μου θυμίσατε τώρα, ευτυχισμένες μέρες!...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μονο όταν ήταν κουτάβι την έκανα μερικές φορές μπάνιο για να το μάθει. Τώρα πλέον σπανίως (1-2 φορές το χρόνο), παρόλο που εδώ βρέχει συχνά και γεμίζουν λάσπη. Περιμένω να στεγνώσουν και μετά τις βουρτσίζω καλά και γίνονται κάτασπρες. Grooming κάνουν κάθε 2-3 μήνες αλλά πάντα χωρίς μπάνιο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
επιντι ντεν καταλαβαινει, τι ειναι furminator και Grooming? Εχει καμια σχεση με κομμωτηριο :D :confused:

Παντως επειδη εχω και το πινσερακι, θα ελεγα οτι υπαρχει μια καποια ψιλοδιαφορά στο μπανιο μικροσωμου και μεγαλοσωμου σκυλου.
Το πινσερακι το κανει μπανιο η οκταχρονη κορη μου και ενίοτε η γυναικα μου και τις ακουω που παιζουν και γελανε. Μαλλον ειναι ευκολο αλλα και ευχαριστο :D

Την Ηρα μονο εγω μπορω και μου βγαινει η ψυχη, ασε που μετα νομιζεις οτι μολις βγηκα απο μπανιο στη θαλασσα με τα ρουχα :eek:
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πού το βρήκες το topic βρε Σοφία? :eek:
Χθες γύρισα όλον τον καλλωπισμό για να το βρω και μόνο μέσω google μου το εμφάνισε (στην παλιά μορφή του φόρουμ).
edit: Εξακολουθώ να μην το βρίσκω σε καμιά απ' τις σελίδες τις ενότητας.
edit: Άκυρο, το βρήκα στην πρώτη σελίδα. Ήταν η μόνη που δεν έκανα τον κόπο να κοιτάξω... Δεύτερο ρεζίλεμα μέσα σε ένα μήνα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μόλις μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετική με το μπάνιο...
Όταν κάνετε μπάνιο τον σκύλο μετά για την προστασία του τι κάνετε;
Το scalibor για να δράσει πάλι θέλει 10 -15 μέρες και αμπούλα μπορείς να ξαναβάλεις μετά από 48 ώρες αν δεν κάνω λάθος...
Πως τα προστατεύεται από τα παράσιτα στο μεταξύ;:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ κάνω το σκύλο μπάνιο (πριν του βάλω αμπούλα) με σκέτο νεράκι (χωρις χρηση σαμπουαν) οπότε δεν αφαιρείται η λιπαρή στοιβάδα της επιδερμίδας και κατά συνέπεια η δελταμεθρίνη.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν χρησιμοποιείς ποτέ σαμπουάν δηλαδή;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παλιότερα ναι. Τα τελευταία 2 χρόνια όχι. Δεν βρίσκω το λογο.
Μόνο κακό κάνει η χρήση σαμπουάν στο σκύλο.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμένα πάντως μ'αρεσε που μύριζε aloe vera o σκύλος για δυο μέρες τότε που τον έλουσα..... (ναι, σκυλοσαμπουάν ήταν).... κι ήταν μαλακός σαν κουνελάκι..... αλλά αν είναι για δυο μέρες να τραβάω τέτοια ταλαιπωρία, άστο καλύτερα.... καλός είναι και τώρα.... αυτοκαθαρίζεται!:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εμείς λόγο μουστακιών (δεν θέλουμε να πάθουμε οικογενειακώς σαλμονέλλα) αναγκαστηκά πλένουμε τον σκύλο κάθε εβδομάδα στα μούτρα και κάθε μήνα κανονικά (με σαμπουάν φυσικά). Έχει πολύ μαλλί και δεν μαδάει, με αποτέλεσμα να μην βγαίνει η βρωμιά εύκολα μόνο με νερό.

Το ευτύχημα είναι ότι φτάνει το κεφάλι του πάνω από τον νεροχύτη του μπάνιου, έτσι το να του πλένω τα μούσια είναι πολύ εύκολο (σαν να πλένω τα χέρια μου!) και δεν βρέχεται πουθενά αλλού (πόδια, στήθος πχ).

Το καλοκαίρι κάνουμε μόνο θα μουστάκια (για τα μικρόβια) γιατί ο υπόλοιπος κάνει κάθε μέρα μπάνιο στην θάλασσα (με ντουζάκι μετά) και λάμπει από καθαριότητα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μετά το μπάνιο με σαμπουάν για την προστασία του απο τα παράσιτα τι κάνετε;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είναι όλο τον χρόνο με αμπούλες (άλλες εταιρίες ανά 6μηνο). Δεν επιρεάζει την αμπούλα το μπάνιο (εκτός αν είναι 48ώρες πριν ή μετά την εφαρμογή). Βάζουμε αυστηρά κάθε 4 εβδομάδες.
Βάζουμε κολάρο για της σκνίπες και έχουμε τους σκύλους μέσα της ώρες που βραδιάζει ή ξημερώνει (με αντικουνουπικά επί όλο το 24ωρο στην πρίζα).

Σας είπα πως εδώ και μερικές μέρες έχει ΓΕΜΙΣΕΙ πυγολαμπίδες όλο το νησί;;;;
(Άσχετο, το ξέρω, μα είναι ΤΟΣΟ όμορφες...).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και το πιτ-μπουλάκι (10 ετών πια) μας κάνει μπάνιο κάθε μήνα περίπου, αλλά σχεδόν πάντα μυρίζει. Το Τσιόρνι ποτέ δεν μυρίζει, αλλά αν είναι βρώμικος το βλέπεις στην υφή του τριχώματος (και το αισθάνεσαι στα σου). Πολλοί τα πλένουν μια-δυό φορές τον χρόνο, ή ΜΟΝΟ για έκθεση.

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο υπερβολική, γιατί ακόμη μαθαίνω να τον κουρέβω, και δεν μπορώ να εξασκηθώ αν δεν κάνει πρώτα μπάνιο (και πιστολάκι!).

Το μούσι πάντως είναι ένα σίχαμα αν δεν πλένεται συχνά. Κι όχι μόνο μυρίζει αλλά μαζεύει και κρατάει του κόσμου τα βακτιρίδια.... επίσης απαγορεύεται να το χτενίζεις βρώμικο. Σπάνε η τρίχες και γίνεται μια αηδία (και οπτικά).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ε, ρε τι τραβάτε κι εσείς με τα μακρύτριχα!!!:):)

Κοντότριχο και ξερό ψωμί!!! :D:D

Πάντως μιας και ανέφερες τη μυρωδιά, ο Γκογκόλ δε μυρίζει καθόλου... δε μυρίζει βέβαια αλοε βερα οπως στο λούσιμο, αλλά πραγματικά μου έκανε εντυπωση.... κάτι σε γούνινο παλτό μυρίζει από φυσικού του! Σκυλίλα πάντως καθόλου!!! (εκτός απ'οταν βρέχεται απο τη βροχή... τότε είναι αστα να πάνε....)

(το σεττεράκι που είχα πριν μύριζε πολύ περισσότερο..... αν κι εκανε μπανιο πολύ πιο συχνά....).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τώρα που το πες ούτε ο δικός μου μυρίζει "σκυλιλα"..

Αλλα πλακα πλακα θα την ξεχωρίσω??..
20 χρονια με σκυλιά..
Εχει γίνει η απαραίτητη εσάνς μου..
Οι άλλοι θα μου πουν, εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω..:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf