Μπανακι ... μανακι!


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
τοπικά μύτη-πατούσια πλενόμαστε καθε φορά με πετσετακι βρεγμενο με σκετο ζεστό νερακι τα βραδια.. ή μετα τη βολτα .. Αλλα πιπί-πωπώ δεν με αφηνει ... Ετσι εχω καταληξει οταν νομιζω οτι ειναι βρωμικη να τη βαζω στη μπανιερα και να την πλενω απο πισω και κατω με το ντους και σκετο νερακι! Σημερα βεβαια για να μη τη μουσκεψω χρησιμοποιησα μωρομαντηλα.. στην κοκονα μου .. Κατι πηρε το ματι μου σε ενα thread για νερακι με μια κουταλιτσα μυλοξυδο .. Εχετε να μου πειτε κατι σχετικο?
Μυλόξυδο χρησιμοποιείς στο τρίχωμα για να γυαλίσει!

Τα σημεία που καθαρίζεις εσύ είναι ευαίσθητα όμως και το μυλόξυδο μπορεί να τα ερεθίσει!
Γενικά η πολύ καθαριότητα μπορεί να επιφέρει σύγκαμα!Ακόμα και τα μωρομάντηλα που χρησιμοποιείς!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήρεμα με την καθαριότητα, είναι μισή αρχοντιά για εμάς όχι και για τα σκυλιά μας!
Δεν χρειάζεται καθαρισμος στο πιπί ποπό κάθε μέρα θα πάθουν τίποτα! Παν μέτρον άριστον παιδιά, δεν είναι μωρά σκυλιά είναι!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Θα τα κατσιασετε :p.πωπουδακι μαλάκια ,μυτουλα αυτακια ,πατουσακια .αχ,,,πεθυμησα κουταβι. Αντε να πω στο δικο μου ελα να σου καθαρισω το πωπουδακι(εχθες οπως του σηκωνω την φουντωτη ουρα βλεπω με φρικη μια σκατουλιτσα κολλημενη στο πισινο του και μια αλλη κολλημενη πιο κατω στα φουντωτα πατζακια του.κατεβασα την ουρα ,του χτυπησα με στοργη τη πλατουλα και ειπα στον εαυτο μου μπα,,,λαθος ειδες..σημερα δεν υπηρχαν .τι τακανε δε ξερω.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ήρεμα με την καθαριότητα, είναι μισή αρχοντιά για εμάς όχι και για τα σκυλιά μας!
Δεν χρειάζεται καθαρισμος στο πιπί ποπό κάθε μέρα θα πάθουν τίποτα! Παν μέτρον άριστον παιδιά, δεν είναι μωρά σκυλιά είναι!
Πες τα χρυσοστομη
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ήρεμα με την καθαριότητα, είναι μισή αρχοντιά για εμάς όχι και για τα σκυλιά μας!
Δεν χρειάζεται καθαρισμος στο πιπί ποπό κάθε μέρα θα πάθουν τίποτα! Παν μέτρον άριστον παιδιά, δεν είναι μωρά σκυλιά είναι!
Τι να πάθουν δηλαδή αν τους σκουπίσεις λίγο τον ποπό και το πιπί ίσα ίσα για να φύγουν τα υγρά? Παρόλο που η δικιά μου το τινάζει το τορτελινι της μετά το πιπί, κάποια υγρά μένουν..

Αν δεις τι βγάζει το μαντηλάκι δεν θα θες μετά να ξαπλώσεις στον καναπέ η στο κρεβάτι που ανεβαίνει, με το πρόσωπό σου να αγγίζει τα σκεπάσματα..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 
Last edited:






zetakan

New Member
18 Ιανουαρίου 2017
1
0
40
οταν ηταν κουτάβι η σελιν ειχα ενα αλλο, το οποιο δεν θυμάμαι ονομα, ιταλικό ηταν αλλά της ειχε προκαλέσει ξηροδερμία... οποτε μόλις ξεμπερδεψα με την ξηροδερμία γύρισα σε #1 all systems και εκτοτε απλά προσθέτω σπρέυ κλπ μιας και εμεις θέλουμε και κοντισιονερ και τα πάντα!
οταν ηταν κουτάβι η σελιν ειχα ενα αλλο, το οποιο δεν θυμάμαι ονομα, ιταλικό ηταν αλλά της ειχε προκαλέσει ξηροδερμία... οποτε μόλις ξεμπερδεψα με την ξηροδερμία γύρισα σε #1 all systems και εκτοτε απλά προσθέτω σπρέυ κλπ μιας και εμεις θέλουμε και κοντισιονερ και τα πάντα!
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις ποιο σαμπουάν και πιο conditioner 1 all systems παίρνεις για το yorkshire;
 


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Εμας μας έσωσε το tropiclean με βρώμη hypoalergic, καθώς παρουσίαζε συχνά ξηροδερμία με τα άλλα σαμπουάν, αυτό τον ανακούφισε κατευθείαν από την πρώτη εφαρμογή και τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα, χαλάλι τα λεφτά του. άσε που είναι '' όχι πια δάκρυα'' και του κάνει απίστευτα απαλό τρίχωμα. Μπανάκι κάνουμε 1 φορά το μήνα το καλοκαίρι ( ίσως και πιο συχνά άμα γίνουμε γουρούνια στα βουνά) και το χειμώνα πιο σπάνια,πιο πολύ πλύσιμο παπουτσάκια στη μπανιερά από λάσπες. Και εννοείτε μετά από κάθε βόλτα σκούπισμα με μωρομάντιλα για σκύλους πατούσες και κωλαρκι-πιπι καθώς ανεβένουν στο κρεββάτι για αγκαλίες ( και υπνο στα κρυφα) οποτε δεν θα ήθελα να βρω κανένα ξεχασμένο ''δωράκι'' που να έχει κολλήσει σε καμία πατούσα - ουρίτσα.... το σπίτι μου είναι σχεδόν διπλά σε βουνό - λειβάδια-δάσος και τα κατσικοκουραδάκια ειδικά τους πιο ζεστούς μήνες είναι σε αφθονία ακόμα και πάνω στους δρόμους και μπορούν να πατηθούν :p
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αντί για μωρομαντηλα (είτε σκυλίσια είτε ανθρώπινα) μπορείς να φτιάξεις ένα διάλυμα νερού - μυλόξιδου και να καθαρίζεις πατούσες - κωλαράκι - πιπί με πανάκι βουτηγμένο στο διάλυμα αυτό. Πολύ πιο φιλικό στο δέρμα του σκύλου παρά οποιοδήποτε εμπορικό (και γεμάτο χημικά) μωρομάντηλο.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εμείς που ειμαστε εβεστιτοι δερματολογικά χρησημοποιουμε το
παιδικό τζόσονς χωρις δάκρυα ποτε ποτε δηλ. και κανει μια χαρα
δουλειά. Τα σαμπουάν για σκυλους ειναι πανάκριβα τζάμπα λεφτά.
 


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Εμείς που ειμαστε εβεστιτοι δερματολογικά χρησημοποιουμε το
παιδικό τζόσονς χωρις δάκρυα ποτε ποτε δηλ. και κανει μια χαρα
δουλειά. Τα σαμπουάν για σκυλους ειναι πανάκριβα τζάμπα λεφτά.
Μια φορά που τόλμησα να το χρισιμοποιησω γιατί μου είχε τελειώσει το dog shampoo, γεμίσαμε κοκκινιλες και είχε φαγούρα, οποτε δεν ξανάκανα πειράματα, καλύτερα άλουστα μια μέρα ακόμα.
 


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Αντί για μωρομαντηλα (είτε σκυλίσια είτε ανθρώπινα) μπορείς να φτιάξεις ένα διάλυμα νερού - μυλόξιδου και να καθαρίζεις πατούσες - κωλαράκι - πιπί με πανάκι βουτηγμένο στο διάλυμα αυτό. Πολύ πιο φιλικό στο δέρμα του σκύλου παρά οποιοδήποτε εμπορικό (και γεμάτο χημικά) μωρομάντηλο.
Δεν είναι κακή ιδέα, θα το δοκιμάσω... εχω εξάλου παντα και μηλοξιδο σπιτι. Μπορεις να μου δόσεις αναλογία για το δυάλιμα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι εγώ εδώ μέσα το είχα διαβάσει, εγώ τον αφήνω βρομίλο. Ριχτάρια για τον καναπέ και δεν ανεβαίνει κρεββάτι έτσι κι αλλιώς.

Περίπου 1/5 είχαν γράψει την αναλογία. Προθέτεις νερό αν σου φαίνεται πολύ όξινο ή μυλόξιδο αν σου φανεί πολύ αραιό
 


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Κι εγώ εδώ μέσα το είχα διαβάσει, εγώ τον αφήνω βρομίλο. Ριχτάρια για τον καναπέ και δεν ανεβαίνει κρεββάτι έτσι κι αλλιώς.

Περίπου 1/5 είχαν γράψει την αναλογία. Προθέτεις νερό αν σου φαίνεται πολύ όξινο ή μυλόξιδο αν σου φανεί πολύ αραιό
Οκ σε ευχαριστώ πολύ... εμένα κοιμάται μαζί μου η τσούπρα αγγαλιά κάτω από την κουβέρτα ( είναι η θερμοφόρα του χειμόνα) και στα πόδια πολλές φορές χώνετε και ο άρης ( πάντα κατω από τη κουβέρτα και αυτός), οπότε ουκ ολιγες φορές καταλήγω να ξυπνάω με μια πατούσα στο στόμα. Τους ζεστούς μήνες από μόνα τους κοιμούνται στα κρεβατάκια τους που είναι πιο δροσερά..
 
  • Like
Reactions: Orilis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
To PH σε σκύλους και ανθρώπους είναι διαφορετικό. Αυτός είναι ο λόγος που το ουδέτερο για τον άνθρωπο PH δεν είναι ντε και καλά ουδέτερο για το σκύλο και τούμπαλιν. Γι αυτό πρέπει να χρησιμοποιούμε διαφορετικά σαμπουάν. Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το ίδιο γιατί ..."θέλω κι ο σκύλος μου να λούζεται με Pantene", καλό είναι να ελέγχουμε στο προϊόν ότι είναι εντός των ορίων του PH του σκύλου (5.2-6.2 για ανθρώπους, 5.5-7.5 για σκύλους ανάλογα με φυλή, φύλο κλπ.)

Σχετικά με τα μωρομάντηλα στις πατούσες, πρόσφατα ενημερώθηκα από δερματολόγο κτηνίατρο ότι είναι ό,τι πιο ηλίθιο και επικίνδυνο για δερματικά προβλήματα. Σκουπίζουμε εμείς τις πατούσες τους με μωρομάντηλα και φτιάχνουμε ένα υγρό περιβάλλον (το υγρό του μωρομάντηλου δεν στεγνώνει εύκολα συν του ότι αφήνει κατάλοιπα) στο οποίο μετά κάνουν πάρτυ οι μύκητες. Πολλές μηκυτιάσεις σε σκυλοπατούσες οφείλονται σε χρήση μωρομάντηλου.

Καλύτερα λοιπόν πλύσιμο με σκέτο νερό ή και λίγο μηλόξιδο και πολύ καλό στέγνωμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf