ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΔΕΜΕΝΟς ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ;;;


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Την "αισθηση" ασφαλειας εννοεις οτι ο σκυλος θεωρει οτι το κλουβι μοιαζει με την φωλια του;
Εγώ προσωπικά το κρεϊτ το είχα χρησιμοποιήσει μόνο για ταξίδια, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ στην εμπειρία μου, αλλά σε όλα τα άρθρα που είχα διαβάσει ομόφωνα εκφράζεται η υποστήριξη της άποψης ότι ναι, το κρεϊτ το βλέπει ο σκύλος σα φωλιά και δεν πρέπει να είναι υπερβολικά μεγάλο, αλλιώς θα νιώθει σα να βρίσκεται σε μεγάλο άδειο δωμάτιο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Medusa[QUOTEΕνα δωματιο χωρις κινδυνους, ελαχιστα αντικείμενα, ενα απαλο στρωμα, ηρεμη μουσικούλα και αμυδρο φως μπορεί να βοηθήσει. ][/QUOTE] Ξεχασες τα κερακια...:D Μακραν η καλυτερη λυση.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Medusa
να δωματιο χωρις κινδυνους, ελαχιστα αντικείμενα, ενα απαλο στρωμα, ηρεμη μουσικούλα και αμυδρο φως μπορεί να βοηθήσει. ]
Ξεχασες τα κερακια...:D Μακραν η καλυτερη λυση.
ενταξει το αμυδρο φωτιστικο για κερακια ειναι υποκαταστατο. Καπου ειχα διαβασει οτι η οραση του σκυλου λειτουργει καλυτερα σε λιγοτερο φως απο τη δικια μας οποτε σκεφτηκα οτι θα τον κανει να αισθανεται περισσοτερη ασφαλεια. Φυσικα μπορει να ειναι και εντελως χαζη σκεψη.

Τα δικα μου τωρινο και προηγουμενο απο τη πρωτη στιγμη εμαθαν με πολλες μικρες απουσιες απο τη πρωτη μερα οποτε δεν αντιμετωπισα προβληαμτα σοβαρα. Παντα στο σαλονι, το δωματιο που ειμαστε γενικα ωστε να μην αισθανονται ανασφαλεια αν μετακινηθουν σε αλλο χωρο. Το εκανα babysafe πριν ερθει ετσι ωστε να μη βρει κατι να χαλασει κατι ποτε, να μη κανει την αρχη μικρος. Τωρα που εχει τη δυναμη και να χαλασει αν θελει δε πειραζει τιποτα γιατι εχει μαθει πια. Εβαλα και καμερα να ξερω τι μου γινεται και ειμαι ησυχη.

Αν ομως δε τα χα καταφερει όμως χίλιες φορές crate παρα να πάθει καποιο ατύχημα, ηλεκτροπληξια κ.τ.λ
 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Δε θα πιασουν ευκολα αυτες οι ρομαντζαδες στο gremlin, ξερω τι σου λεω ειναι my kind of dog...Η καμερα ηταν το πρωτο σου λαθος, μην τολμησεις το crate γιατι το εχασες το παιχνιδι...:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δε θα πιασουν ευκολα αυτες οι ρομαντζαδες στο gremlin, ξερω τι σου λεω ειναι my kind of dog...Η καμερα ηταν το πρωτο σου λαθος, μην τολμησεις το crate γιατι το εχασες το παιχνιδι...:ROFLMAO:
Η αληθεια ειναι ριχνει ηδη κατι δολοφονικα βλεματα στη καμερα. :D
23897905_10215212213723822_315541943_n.jpg

Η καμερα,απο τη στιγμη που ειναι και οικονομικη πλεον, μπορει να ειναι ενα καλο εργαλειο σε τετοιες περιπτωσεις που εχουν αγχος, καταστρεφουν κ.τ.λ
Μπορείς να δεις πως αντιδρα οταν λειπεις και να διορθωσεις πραγματα που θα φτιαξουν τη κατασταση. Π.χ βλεπεις οτι τρυγυρνα ασκοπα απο βαρεμαρα,, κλαιει, γαυγιζει και σε τι ερεθισματα και αναλογα φροντιζεις να φτιαξεις το περιβαλλον και τη ζωη του. Ειναι ενα καλο μεσο να καταλαβουμε καλυτερα τι ενοχλει τα σκυλακια μας και να το αντιμετωπισουμε πιο στοχευμενα. Αφου υπαρχει η τεχνολογια γιατι να μην την αξιοποιησουμε.

Και γενικοτερα, λειπεις ωρες ελεγχεις οτι ζει, οτι ειναι καλα, δεν εχεις το ιδιο αγχος.

Επιπλεον κερδος οτι ελεγχεις και το σπιτι αν εχουν μπει εισβολεις. :)
 
  • Like
Reactions: mareco and alexouli


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Επιπλεον κερδος οτι ελεγχεις και το σπιτι αν εχουν μπει εισβολεις. :)
Αυτο ναι.. Οσο για το υφος, γνωστη αρχεγονη σκυλισια εκφραση, σημαινει: FUCK OFF!
 
  • Like
Reactions: medusa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Εγώ έχω crate μεγάθους για γπ αλλά μια χαρά βολεύεται μέσα και ασθάνεται ασφάλεια η Κάρλα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Εγώ έχω crate μεγάθους για γπ αλλά μια χαρά βολεύεται μέσα και ασθάνεται ασφάλεια η Κάρλα.
Γκουχ,γκουχ μήπως να τη ξεβολεψεις λίγο να βολεψεις κάνα γ.π??

IMG_20171110_142425.jpg
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν αφήνει η κοντή άλλον στο κρέιτ ΤΗΣ. Τον γπ τον έχει για πρωινό αν της πάρει το κρέιτ ΤΗΣ. :LOL:
Χαχαχαχαχχαχαχ...όχι μωρέ να μ φάει το Δία το κτήνος σου χάρισμα σου το κρειτ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ξέρω ότι το crate είναι πολύ καλή λύση όμως τόσες ώρες δεν είναι πολλές; Δε νιώθει πολύ άβολα εφόσον δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει;
Καλησπερα Σιγουρα θα νιωθει παρα πολυ αβολα σε ενα κλουβι που ισα ισα τον χωραει...Εσυ πως θα ενιωθες;
Eroe Ρε τον τυχερακια τον σκυλακα! Την επιασε την καλη! Μεχρι να σταθει ορθιος θα μπορει! Και να κανει και περιστροφη!! Και χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ;! Δεν περιγραφω αλλο!! Πρεπει να εχει κανει κατι καλο σ αυτη τη ζωη δεν εξηγειται τετοια τυχη..
Περα απο την πλακα, iro-iro αν θελεις να μου πεις μερικες πληροφοριες για το σημειο ακριβως εντος του σπιτιου που σκεφτεσαι να τον δεσεις μπορω να σου πω, αν γινεται και τον σωστο τροπο. Δλ τι εχει γυρω απο το σημειο, που θα δεθει κτλ...Η γνωμη μου ειναι οτι ο περιορισμος του σκυλου με δεσιμο ειναι πολυ πιο ανετος σε σχεση με το κλουβι. Αν γινει σωστα κανενας κινδυνος. Δεσιμο με ιμαντα ή λουρι δερματινο ουτε για 5 λεπτα...
θα ηθελα να σας καταθεσω μια μικρη εμπειρια....
4 κουταβια...διαφορετικων φυλων.. προερχομενα απο γονεις προγονους ελευθερους δυσπλασιας...
σε εξετασεις σε ηλικια περιπου 15 16 μηνων χωρις να εμφανιζουν προβληματα η αν θελετε χωρις να εχουν κλινικη εικονα δυσπλασικου σκυλου..
σε εξετασεις δυσπλασιας έδειξαν οστεοαρθριτιδα σε τετοιο βαθμο,, που χαρακτηρίστηκαν δυσπλασικα βαθμου Δ,Ε.....
μοναδικο κοινο σημειο...ηταν δεμενα με σχετικα κοντο λουρι.. ενα με δυο μετρα... για να περιοριζονται για ενα χρονικο διαστημα 5 7 ωρων... και μαλιστα σε ηλικιες που ηταν ζωηρα κι επικινδυνα για ζημιες....
συμπτωση...?
πιθανα... απο την άλλη μου ηρθε η εικονα να προσπαθουν να τεντωσουν το λουρι που ηταν δεμενα,
η πιεση που ασκουσαν στα πισω ποδια και αρθρωσεις... διολου δυσκολο να τις καταστρεφουν...
υποθετικα όλα αυτα...
κατα τα αλλα όμως οι δυσπλασιες ειναι κληρονομικες.... για ορισμενους κτηνιατρους...
ουφ,,,, τα ειπα....
αν θελετε τα λαμβανετε υποψη αν οχι τα προσπερνατε...
your choice as always...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν ξερω ποσο ειναι ο σκυλος σου, αλλα εαν νιωθεις αβολα με το κρειτ, υπαρχει και η λυση του σκυλοπαρκο ( για πολυ μεγαλο σκυλο μαλλον δεν κανει- ακομα και το δικο μου για γαλλικο το ειχα δεσει επανω σε καλοριφερ για να μην το παει βολτα).
Τα δικα μου σκυλα ξερουν και τα δυο- παρκο και κρειτ και ειμαστε μια χαρα!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ηταν δεμενα με σχετικα κοντο λουρι.. ενα με δυο μετρα... για να περιοριζονται για ενα χρονικο διαστημα 5 7 ωρων... και μαλιστα σε ηλικιες που ηταν ζωηρα κι επικινδυνα για ζημιες....

η πιεση που ασκουσαν στα πισω ποδια και αρθρωσεις.
Σκεφτόμουν, μήπως και το τράβηγμα στη βόλτα - ειδικά σε υπερενθουσιώδη σκυλιά που τραβάνε - έχει παρόμοιες επιπτώσεις και συνδέεται κάπως. Eιδικά στην κρίσιμη ηλικία που αναπτύσσεται ο σκύλος.


κατα τα αλλα όμως οι δυσπλασιες ειναι κληρονομικες.... για ορισμενους κτηνιατρους...
Μήπως εννοούν να έχει ο σκύλος την γενετική προδιάθεση;
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Καλησπερα Σιγουρα θα νιωθει παρα πολυ αβολα σε ενα κλουβι που ισα ισα τον χωραει...Εσυ πως θα ενιωθες;
Eroe Ρε τον τυχερακια τον σκυλακα! Την επιασε την καλη! Μεχρι να σταθει ορθιος θα μπορει! Και να κανει και περιστροφη!! Και χωρις να πατησει μεσα στο μπωλ;! Δεν περιγραφω αλλο!! Πρεπει να εχει κανει κατι καλο σ αυτη τη ζωη δεν εξηγειται τετοια τυχη..
Περα απο την πλακα, iro-iro αν θελεις να μου πεις μερικες πληροφοριες για το σημειο ακριβως εντος του σπιτιου που σκεφτεσαι να τον δεσεις μπορω να σου πω, αν γινεται και τον σωστο τροπο. Δλ τι εχει γυρω απο το σημειο, που θα δεθει κτλ...Η γνωμη μου ειναι οτι ο περιορισμος του σκυλου με δεσιμο ειναι πολυ πιο ανετος σε σχεση με το κλουβι. Αν γινει σωστα κανενας κινδυνος. Δεσιμο με ιμαντα ή λουρι δερματινο ουτε για 5 λεπτα...
Το δέσιμο αν είναι να γίνει δε θα είναι με κολάρο αλλά με "σαμαράκι". Υπάρχει ένας σωλήνας που ακουμπάει στο πάτωμα (εξωτερικός δλδ) και εκεί που θα κάθεται είναι το κρεβατάκι και ένα πολύ μεγάλο χαλί του και στον απέναντι τοίχο, όπου είναι τα μπολ του, έχει πρόσβαση. Πρόβλημα με τουαλέτα δεν έχουμε. Απλά ο λόγος που σκεφτόμουν το δέσιμο και όχι το crate είναι όπως προανέφερα ότι μιλάμε για πολλές ώρες και δεν ξέρω αν τελικά το crate είναι ό,τι καλύτερο. Το καλοκαίρι που χρειάστηκε να μείνει για λίγες ώρες δεμένος δίπλα μας (υπήρχε ένα παιδάκι που είχε απίστευτη φοβία με κάθε ζωντανό οργανισμό!!!) έδειχνε να είναι μια χαρά. Το ξέρω ότι όλα αλλάζουν καθώς ήμασταν κοντά και μας έβλεπε. Αλλά και πάλι...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το δέσιμο αν είναι να γίνει δε θα είναι με κολάρο αλλά με "σαμαράκι". Υπάρχει ένας σωλήνας που ακουμπάει στο πάτωμα (εξωτερικός δλδ) και εκεί που θα κάθεται είναι το κρεβατάκι και ένα πολύ μεγάλο χαλί του και στον απέναντι τοίχο, όπου είναι τα μπολ του, έχει πρόσβαση. Πρόβλημα με τουαλέτα δεν έχουμε. Απλά ο λόγος που σκεφτόμουν το δέσιμο και όχι το crate είναι όπως προανέφερα ότι μιλάμε για πολλές ώρες και δεν ξέρω αν τελικά το crate είναι ό,τι καλύτερο. Το καλοκαίρι που χρειάστηκε να μείνει για λίγες ώρες δεμένος δίπλα μας (υπήρχε ένα παιδάκι που είχε απίστευτη φοβία με κάθε ζωντανό οργανισμό!!!) έδειχνε να είναι μια χαρά. Το ξέρω ότι όλα αλλάζουν καθώς ήμασταν κοντά και μας έβλεπε. Αλλά και πάλι...
Με το σαμαρακι του δινεις την δυνατοτητα να τραβαει με μεγαλυτερη δυναμη.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
GR DANE.Κλημερα, θα μπορουσες να κανεις καποιες διευκρινισεις, γιατι αν υπαρχει κατι φυσικα και θα ηθελα να το λαβω υποψιν. Τα σκυλια που λες ανηκαν στον ιδιο; Ετρωγαν την ιδια τροφη; Ασκηση ειχαν; Για ποιο λογο τεντωναν συνεχως 5 ωρες το λουρι που ηταν δεμενα; Τα σκυλια που τραβουν το λουρι στην βολτα θα επρεπε να ειναι ολα με δυσπλασιες...
απο την άλλη μου ηρθε η εικονα να προσπαθουν να τεντωσουν το λουρι που ηταν δεμενα,
η πιεση που ασκουσαν στα πισω ποδια και αρθρωσεις... διολου δυσκολο να τις καταστρεφουν...
υποθετικα όλα αυτα...
Ενας σκυλος μαθαινει οτι οταν δενεται ειναι η ωρα της ηρεμιας και του υπνου, οπως κανει και με το κλουβι. Δεν προσπαθει να σκαψει το δαπεδο ή δαγκωνει τα καγκελα οταν μαθει το crate, ετσι δεν ειναι; Ηρεμει... Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω, εχω ψαξει αρκετα, οχι μονο για σκυλια αλλα και πουλερικα και μελισσες, ειναι οτι οι δυσπλασιες ειναι κατα 95% διατροφικο θεμα και εχει να κανει κυριως με το ποσοστο της πρωτεϊνης κατα την αναπτυξη.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
iro-iro. Καλημερα, το δεσιμο με σαμαρακι αποκλειεται, οχι για να μην τραβαει δυνατοτερα ο σκυλος...Οταν ο σκυλος μαθει οτι δεσιμο= περιορισμος για καποιες ωρες ΔΕΝ τραβαει. ΕΙΔΙΚΑ μεσα στο σπιτι που δεν εχει εξωτερικα ερεθισματα..Να τραβαει για να κανει ΤΙ; Παλαβα τα εχετε περασει τα σκυλια; Αντε να τεντωσει λιγο την αλυσιδα οταν πρωτομπω μεσα στο σπιτι και κανει τις χαρες του, ΠΟΤΕ αλλοτε.
Με το σαμαρακι μπορει ευκολα να μπλεχτει, πραγμα που με το περιλαιμιο δεν θα γινει. Αυτα που χρειαζεσαι ειναι περιλαιμιο και αλυσιδα. Λογω της συμπεριφορας και του βαρους της η αλυσιδα δεν μπλεκεται, και φυσικα δεν μπορει να την κοψει. Θα σου γραψω καποιες λεπτομερειες λιγο αργοτερα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
GR DANE.Κλημερα, θα μπορουσες να κανεις καποιες διευκρινισεις, γιατι αν υπαρχει κατι φυσικα και θα ηθελα να το λαβω υποψιν. Τα σκυλια που λες ανηκαν στον ιδιο; Ετρωγαν την ιδια τροφη; Ασκηση ειχαν; Για ποιο λογο τεντωναν συνεχως 5 ωρες το λουρι που ηταν δεμενα; Τα σκυλια που τραβουν το λουρι στην βολτα θα επρεπε να ειναι ολα με δυσπλασιες... Ενας σκυλος μαθαινει οτι οταν δενεται ειναι η ωρα της ηρεμιας και του υπνου, οπως κανει και με το κλουβι. Δεν προσπαθει να σκαψει το δαπεδο ή δαγκωνει τα καγκελα οταν μαθει το crate, ετσι δεν ειναι; Ηρεμει... Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω, εχω ψαξει αρκετα, οχι μονο για σκυλια αλλα και πουλερικα και μελισσες, ειναι οτι οι δυσπλασιες ειναι κατα 95% διατροφικο θεμα και εχει να κανει κυριως με το ποσοστο της πρωτεϊνης κατα την αναπτυξη.
Μας το εξηγείς λίγο το τελευταίο??
 


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Με το σαμαρακι του δινεις την δυνατοτητα να τραβαει με μεγαλυτερη δυναμη.[/QUOTE

Ο σκύλος μου δεν τραβάει ούτε με κολάρο, ούτε με σκοινί. Γενικά ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ.
 


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
iro-iro. Καλημερα, το δεσιμο με σαμαρακι αποκλειεται, οχι για να μην τραβαει δυνατοτερα ο σκυλος...Οταν ο σκυλος μαθει οτι δεσιμο= περιορισμος για καποιες ωρες ΔΕΝ τραβαει. ΕΙΔΙΚΑ μεσα στο σπιτι που δεν εχει εξωτερικα ερεθισματα..Να τραβαει για να κανει ΤΙ; Παλαβα τα εχετε περασει τα σκυλια; Αντε να τεντωσει λιγο την αλυσιδα οταν πρωτομπω μεσα στο σπιτι και κανει τις χαρες του, ΠΟΤΕ αλλοτε.
Με το σαμαρακι μπορει ευκολα να μπλεχτει, πραγμα που με το περιλαιμιο δεν θα γινει. Αυτα που χρειαζεσαι ειναι περιλαιμιο και αλυσιδα. Λογω της συμπεριφορας και του βαρους της η αλυσιδα δεν μπλεκεται, και φυσικα δεν μπορει να την κοψει. Θα σου γραψω καποιες λεπτομερειες λιγο αργοτερα.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!! Γενικά ο σκύλος μου δεμένος δεν τραβάει (παρά μόνο αν δει γάτα) αλλά αν μπορείς εξήγησέ μου πώς μπορεί να μπλεχτεί με το σαμαράκι. Ο λόγος που σκεφτήκαμε το σαμαράκι είναι ακριβώς για να μην μπλεχτεί.