ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΔΕΜΕΝΟς ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ;;;


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Σήμερα έμαθα ότι το να είναι με κολάρο στο σπίτι, σε ακραία περίπτωση είναι επικίνδυνο. Ελάχιστες πιθανότητες, αλλά υπαρκτές. Αγαπάω dogforum, και + στο νήμα μόνο και μόνο γι αυτό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι όντως, εξαιρετικά ακραία περίπτωση.
Τα δικά μου, φοράνε 24/7 τα κολάρα/ταυτότητές τους.
Δεν βγαίνουν ποτέ και για κανέναν λόγο. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Είναι όμως αρκετά χαλαρά φορεμένα, ούτως ώστε, σε περίπτωση ανάγκης, να μπορούν να βγούν.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα κολάρα τα βγάζω αμέσως μετά τη βόλτα. Ένα χαβανεζάκι στον Καναδά πνίγηκε στην προσπάθεια να απελευθερωθεί όταν πιάστηκε σε έναν σωλήνα του καλοριφέρ :cry::cry:
 
  • Like
Reactions: Eroe


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ γω της το βγάζω στο σπιτι....ποτε δεν ξερεις....ασε που είναι κ πιο ανετη ετσι....ουτε τσουκου τσουκου οι ταυτότητες ουτε αγχη ουτε τιποτα...
 
  • Like
Reactions: Eroe


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγω το εχω χαλαρο,αν πιαστει βγαινει ανετα.

Προς το θεματοθετη, δε θα εδενα ποτε σκυλο απο σαμαρακι, εδω στη καφετερια που τον εχω καμια φορα γινεται κομπος με 2 κινησεις. Σε καθε στρυφογυρισμα μπλεκεται και μπορει να μπλεξει ποδια, λαιμο κ.τ.λ Μου φαινεται πολυ επικινδυνο. Ασε που αν ο σκοπος σου ειναι να περιοριστει, ανετα βγαινει με αντιθετη κινηση απο τα περισσοτερα σαμαρακια. Ειναι να βρει το κολπο.

Το περιλαιμιο στρυφογυριζει και αν εχεις και αλυσιδα σε βαση που στρυφογυριζει ή σωληνας να τρεχει παραλληλα, να μη πλεκεται ειναι σχετικα πιο ασφαλης. Αλλα και παλι ποτε δε θα αφηνα σκυλο σε εσωτερικο , με επιπλα κ.τ.λ δεμενο χωρις επιβλεψη. Τοσες φορες ακους για σκυλια κρεμασμενα. Και ψυχολογικα να το παρεις μου φαινεται δημιουργει περιττο αγχος. Και εμενα εχει μαθει οταν δενεται εξω σε καφε ή οταν κανω π.χ δουλειες οτι δεσιμο ισον υπνος, αλλα δε νομιζω αν ελειπα να του φαινοταν ωραιο.

Εφοσον περιεγραψες ενα χωρο που ήδη θα ειναι, δε μπορει με καποιο τροπο να περιοριστει απο το υπολοιπο σπιτι? Π.χ ενα χωλ, διαδρομο τον κλεινεις σχετικα ευκολα με 1-2 αυτοσχεδιες πορτες.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η Ηρα οταν λειπουμε απο το σπιτι ειναι δεμενη διπλα στον καναπε της. Ανεβαινει πανω και ξαπλωνει και περιμενει να κουμπωσει ο οδηγος . Ειναι σε ασφαλη αποσταση απο επιπλα. Ο χωρος που ειναι δεμενη της ειναι οικειος και αραζε απο πριν εκει. Το λεω αυτο με την ενοια οτι δε την πηγαμε σε ενα δωματιο πχ που δε μπαινει ποτε.
Πριν καταληξουμε σε αυτη τη λυση ειχε φαει ολο το σπιτι ( πορτες +τοιχους + επιπλα). Δοκιμασαμε 2 κρειτ - το ενα ηταν κτηνιατρικο και βεβαια πολυ σκληρο σιδερο - και τα εκανε και τα δυο φυλλο και φτερο. Πιο πριν ειχε δοκιμαστει ενα δωματιο αδειο και δε θελετε να σας πω τι απεγιναν οι τοιχοι, τα πατωματα, η πορτα.

Αυτοσχεδια κολπακια με πορτακια κλπ δεν υπαρχουν καν σαν σεναριο γιατι μιλαμε για μια σκυλα 50 κιλών με απιστευτη δυναμη.

Εκπαιδευση σε ενα σκυλο 5 ετων που κατα τα αλλα ειναι πολυ υπακουη και συνεργασιμη να κανω πως? Μπορει να μεινει ενα μηνα ελευθερη και να μην πειραξει τιποτα. Την επομενη μερα μπορει να φαει 2 επιπλα ... ετσι απλα.

Ετσι για την ιστορια, τα ισχυα της ειναι οχι απλα τελεια αλλα δε γινεται καλυτερα. Και δεν εχει ιχνος οστεοαρθριτιδας. Και δε μεγαλωσε και μη μου απτου... δηλαδη να μη γλιστραει, να μην ανεβαινει σκαλες κλπ κλπ

Στο θεμα μας τωρα... θα ξεκινουσα με κρειτ και βλεπωντας...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
αλλά αν μπορείς εξήγησέ μου πώς μπορεί να μπλεχτεί με το σαμαράκι. Ο λόγος που σκεφτήκαμε το σαμαράκι είναι ακριβώς για να μην μπλεχτεί.
Μπερδευτηκες μαλλον επειδη το σαμαρακι δεν μπλεκεται στη βολτα, αυτο επειδη η αλλη ακρη του λουριου βρισκεται καπου ψηλα, δλ στο χερι σου. Στο σπιτι, αν τον δεσεις, η αλυσιδα θα ειναι δεμενη καπου χαμηλα. Μονο με περιλαιμιο λοιπον. Το σημαντικο ειναι η επιλογη του σημειου. Πρεπει μεσα στην "εμβελεια" του σκυλου να μην υπαρχουν καθολου αντικειμενα που μπορει να πιαστει η αλυσιδα και εννοειται μεγαλη προσοχη να μην υπαρχουν εξωτερικα καλωδια. Δεν τον δενεις ποτε σε καγκελα, γενικα σε οτιδηποτε μπορει να πηδηξει απο πανω
Υπάρχει ένας σωλήνας που ακουμπάει στο πάτωμα (εξωτερικός δλδ) και εκεί που θα κάθεται είναι το κρεβατάκι και ένα πολύ μεγάλο χαλί του και στον απέναντι τοίχο, όπου είναι τα μπολ του, έχει πρόσβαση.
Το βρισκω ιδανικο, αν ισχυουν και τα παραπανω που εγραψα. Θα σου βαλω φωτο το βραδυ με την αλυσιδα και πως πρεπει να ειναι τα στριφταρια, γιατι κυκλοφορουν πολλες μουφες στα μαγαζια. Οταν ξεκινησεις να τον δενεις επελεξε ωρες που εισαι στο σπιτι για να παρακολουθησεις την συμπεριφορα του. Το περιλαιμιο δεν θες να ειναι πολυ χαλαρο, αλλα ουτε σφιχτο και να τον εμποδιζει. Πρεπει να χωρανε ανετα δυο δαχτυλα αναμεσα στο περιλαιμιο και τον λαιμο του.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Έχει κοντέψει να πνιγεί σκύλος, με στηθόλουρο, δεμένος στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου. Κυλιόταν ανάσκελα και το λουρί από το σαμαράκι προς το κλιπ της ζώνης πέρασε από το λαιμό και έσφιγγε. Αν δεν ξεκούμπωνα το σαμαράκι (το λουρί ήταν αδύνατο να ξακουμπώσει γιατί ήταν τσίτα) θα πνιγόταν με βεβαιότητα στα επόμενα 2".
 


iro-iro

Member
23 Νοεμβρίου 2017
9
0
53
Μπερδευτηκες μαλλον επειδη το σαμαρακι δεν μπλεκεται στη βολτα, αυτο επειδη η αλλη ακρη του λουριου βρισκεται καπου ψηλα, δλ στο χερι σου. Στο σπιτι, αν τον δεσεις, η αλυσιδα θα ειναι δεμενη καπου χαμηλα. Μονο με περιλαιμιο λοιπον. Το σημαντικο ειναι η επιλογη του σημειου. Πρεπει μεσα στην "εμβελεια" του σκυλου να μην υπαρχουν καθολου αντικειμενα που μπορει να πιαστει η αλυσιδα και εννοειται μεγαλη προσοχη να μην υπαρχουν εξωτερικα καλωδια. Δεν τον δενεις ποτε σε καγκελα, γενικα σε οτιδηποτε μπορει να πηδηξει απο πανω Το βρισκω ιδανικο, αν ισχυουν και τα παραπανω που εγραψα. Θα σου βαλω φωτο το βραδυ με την αλυσιδα και πως πρεπει να ειναι τα στριφταρια, γιατι κυκλοφορουν πολλες μουφες στα μαγαζια. Οταν ξεκινησεις να τον δενεις επελεξε ωρες που εισαι στο σπιτι για να παρακολουθησεις την συμπεριφορα του. Το περιλαιμιο δεν θες να ειναι πολυ χαλαρο, αλλα ουτε σφιχτο και να τον εμποδιζει. Πρεπει να χωρανε ανετα δυο δαχτυλα αναμεσα στο περιλαιμιο και τον λαιμο του.
Μπερδευτηκες μαλλον επειδη το σαμαρακι δεν μπλεκεται στη βολτα, αυτο επειδη η αλλη ακρη του λουριου βρισκεται καπου ψηλα, δλ στο χερι σου. Στο σπιτι, αν τον δεσεις, η αλυσιδα θα ειναι δεμενη καπου χαμηλα. Μονο με περιλαιμιο λοιπον. Το σημαντικο ειναι η επιλογη του σημειου. Πρεπει μεσα στην "εμβελεια" του σκυλου να μην υπαρχουν καθολου αντικειμενα που μπορει να πιαστει η αλυσιδα και εννοειται μεγαλη προσοχη να μην υπαρχουν εξωτερικα καλωδια. Δεν τον δενεις ποτε σε καγκελα, γενικα σε οτιδηποτε μπορει να πηδηξει απο πανω Το βρισκω ιδανικο, αν ισχυουν και τα παραπανω που εγραψα. Θα σου βαλω φωτο το βραδυ με την αλυσιδα και πως πρεπει να ειναι τα στριφταρια, γιατι κυκλοφορουν πολλες μουφες στα μαγαζια. Οταν ξεκινησεις να τον δενεις επελεξε ωρες που εισαι στο σπιτι για να παρακολουθησεις την συμπεριφορα του. Το περιλαιμιο δεν θες να ειναι πολυ χαλαρο, αλλα ουτε σφιχτο και να τον εμποδιζει. Πρεπει να χωρανε ανετα δυο δαχτυλα αναμεσα στο περιλαιμιο και τον λαιμο του.
OK τωρα σε καταλαβα. Περιλαιμιο λοιπον. Ο χωρος που σκεφτομαι δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ γυρω που να μπορει να μασουλησει η να μπερδευτει η αλυσιδα του. Θα ειναι πανω στο χαλι που ετσι κι αλλιως εκει καθεται με τα παιχνιδια του. Οποτε μπορεσεις στειλε μου τη φωτο που λες. Θα το εκτιμουσα. Οπως και να εχει ειτε τελικα το κανω ειτε οχι, ευχαριστω πολυ!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
GR DANE.Κλημερα, θα μπορουσες να κανεις καποιες διευκρινισεις, γιατι αν υπαρχει κατι φυσικα και θα ηθελα να το λαβω υποψιν. Τα σκυλια που λες ανηκαν στον ιδιο; Ετρωγαν την ιδια τροφη; Ασκηση ειχαν; Για ποιο λογο τεντωναν συνεχως 5 ωρες το λουρι που ηταν δεμενα; Τα σκυλια που τραβουν το λουρι στην βολτα θα επρεπε να ειναι ολα με δυσπλασιες... Ενας σκυλος μαθαινει οτι οταν δενεται ειναι η ωρα της ηρεμιας και του υπνου, οπως κανει και με το κλουβι. Δεν προσπαθει να σκαψει το δαπεδο ή δαγκωνει τα καγκελα οταν μαθει το crate, ετσι δεν ειναι; Ηρεμει... Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω, εχω ψαξει αρκετα, οχι μονο για σκυλια αλλα και πουλερικα και μελισσες, ειναι οτι οι δυσπλασιες ειναι κατα 95% διατροφικο θεμα και εχει να κανει κυριως με το ποσοστο της πρωτεϊνης κατα την αναπτυξη.
καλησπέρα... μιλάω για δοαφορετικά κουτάβια σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με διαφορετικούς ιδιοκτητες...νέτρωγαν ξηρα τροφη διαφορετική το καθενα...
ανέφερα ότι ήταν περιορισμένα για 5 με 7 ώρες... όχι ότι τραβούσαν συνεχώς και τέντωναν τγν αλυσιδα....
αν και η αλήθεια είναι ότι ο ένας σκύλος ( ντογκο) ήταν δεμένος σε γραφείο έτσι ώστε να μπορεί ο ιδιοκτητης ν αδέχεται κόσμο χωρις ο σκύλος να μπορεί να φτάσει τους επισκέπτες... τον συγκεκριμμένο τον έχω δει τις περισσότερες ώρες να προσπαθει να τους φτάσει...
τα υπόλοιπα σκυλιά δένονταν ακριβώς για να μην κάνουν ζημιές... όσο ήταν μόνα, ανάθεμα τι έκαναν... πάντως κι αναλόγως του χώρου φαινόνταν ότι δεν κάθονταν και σε ησυχία.
δεν μιλάω για σκυλιά που απλά βαριόνταν κι επειδή μπορούσαν κατεστρεφαν ότι έβρισκαν...
μιλάω για σοβαρό θέμα άγχους αποχωρισμού..
δεν μιλάω για ιδιοκτητες που ηθελαν και προσπαθησαν να εκπαιδεύσουν..
απλά έβρισκαν εύκολη τη λύση να δέσουν ένα σκύλο....

Μας το εξηγείς λίγο το τελευταίο??
διευκρινησε ποιο τελευταιο εννοεις...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme