Νάρκωση - Παρενέργειες


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Για να γίνει σωστά ο καθαρισμός πρέπει να είναι ανοιχτό το στόμα του σκύλου και ο σκύλος πρακτικά να μην κουνιέται. Δεν ξέρω πώς θα γινόταν αυτό χωρίς νάρκωση.

Δες και εδώ

http://vetmedicine.about.com/od/caninehealthdogs/f/FAQ_dentalanes.htm
Στην συγκεκριμένη μέθη μπαίνεις σε βαθύ ύπνο δεν είναι τύπου ηρεμιστικό αυτό που λέω. Για να εξηγήσω η μητέρα μου έκανε κοιλιοπλαστική με μέθη και εγώ αφαίρεσα ενδομήτριο ινομύωμα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στην συγκεκριμένη μέθη μπαίνεις σε βαθύ ύπνο δεν είναι τύπου ηρεμιστικό αυτό που λέω. Για να εξηγήσω η μητέρα μου έκανε κοιλιοπλαστική με μέθη και εγώ αφαίρεσα ενδομήτριο ινομύωμα.
Χμ, δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν γίνεται σε σκυλιά. Με ποιο φάρμακο γίνεται η μέθη και πώς επηρεάζει αυτό το φάρμακο τα σκυλιά; Γιατί και η νάρκωση γίνεται με ψυχοφάρμακα...
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
1)εξετασεις αιματος του εκανε πριν χορηγησει αναισθησια?
2)σε ρωτησε αν ο σκυλος παιρνει καποια φαρμακευτικη αγωγη?
3)σε ρωτησε αν ο σκυλος εχει παρει στο παρελθον καποια φαρμακευτικη αγωγη που θα μπορουσε να εχει επηρρεασει νεφρικη η ηπατικη λειτουργια(ειναι τα 2 οργανα που μεταβολιζουν και αποβαλουν ΟΛΑ τα φαρμακα και αν δεν λειτουργουν καλα πολυ ευκολα η συνηθησμενη δοση αναισθητικου μπορει να αποβει μοιραια)
Παρενεργειες και επιπλοκες μπορει να εμφανιστουν σε ολους ,ανθρωπους και ζωα.Ο καλος γιατρος η κτηνιατρος δεν ειναι αυτος που ξερει απλως να κανει μια επεμβαση,αλλα αυτος που κανει τα παντα για να μειωσει την πιθανοτητα επιπλοκης και κυριως αυτος που μπορει να αντιμετωπισει ΑΜΕΣΑ τις σοβαρες επιπλοκες.Αν δεν μπορει να κανει αυτο το τελευταιο τοτε καλα θα κανει να μην επιχειρει τιποτα επεμβατικο χωρις να εχει καποιον διπλα του που θα μπορουσε να βοηθησει.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Αυτό βρήκα στο health.

" Είδη αναισθησίας

Υπάρχει η τοπική αναισθησία που γίνεται από το χειρουργό και μια σειρά τεχνικών αναισθησίας που γίνονται από τον Αναισθησιολόγο που χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:

Ι. Περιοχική αναισθησία: ραχιαία αναισθησία, επισκληρίδιος αναισθησία, διάφορα Blocks νεύρων.

ΙΙ. Ενδοφλέβια αναισθησία: Ξεκινάει από απλή μέθη (Νευρολήπτο-αναλγησία) όπου ο ασθενής έχει τις αισθήσεις του αλλά ανέχεται ευχάριστα την επέμβαση και φθάνει ανάλογα με το βάθος της αναισθησίας και τις απαιτήσεις του χειρουργείου στην κανονική γενική αναισθησία όπου ο ασθενής βρίσκεται σε μια κατάσταση πλήρους ύπνου Μυοχάλασης και αναλγησίας. Έτσι ανάλογα με το βάθος της αναισθησίας έχουμε την Ελαφρά Μέθη - Κανονική Μέθη - Νευροληπτοαναλγησία - Βαθύ sedation (υπνοχάλαση) - Γενική αναισθησία.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν μου φαίνεται ούτε η μέθη τόσο ακίνδυνη αν υπάρχει πρόβλημα στο μεταβολισμό του φαρμάκου. Οπως και για κάθε φάρμακο άλλωστε. Το πρόβλημα είναι αν θα κάτσει ο σκύλος και θα αφήσει να του ανοίξουν το στόμα (πόσες ώρες κρατάει άραγε ο καθαρισμός; ), και θα κάθεται ήσυχος με όλη τη βαβούρα γύρω του και κάποιους άγνωστους ανθρώπους ενώ θα είναι μισοζαλισμένος. Και αν γίνεται έτσι ο καθαρισμός σωστά!

Την επόμενη φορά (μακάρι να μη χρειαστεί) εξετάσεις αίματος επιβάλονται!
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Δεν μου φαίνεται ούτε η μέθη τόσο ακίνδυνη αν υπάρχει πρόβλημα στο μεταβολισμό του φαρμάκου. Οπως και για κάθε φάρμακο άλλωστε. Το πρόβλημα είναι αν θα κάτσει ο σκύλος και θα αφήσει να του ανοίξουν το στόμα (πόσες ώρες κρατάει άραγε ο καθαρισμός; ), και θα κάθεται ήσυχος με όλη τη βαβούρα γύρω του και κάποιους άγνωστους ανθρώπους ενώ θα είναι μισοζαλισμένος. Και αν γίνεται έτσι ο καθαρισμός σωστά!

Την επόμενη φορά (μακάρι να μη χρειαστεί) εξετάσεις αίματος επιβάλονται!
Ο καθαρισμός κράτησε μισή ώρα.

Εγώ πχ. δεν ήμουν μισοζαλισμένη, μία που μου είπαν μέτρα ανάποδα, μία που ξύπνησα στο δωμάτιο δίπλα μετά από επέμβαση 45 λεπτών. Δεν είχα αισθήσεις, ξύπνησα ήσυχα και επανήλθα πλήρως μετά από 20 λεπτά (μόνο μια ελαφρία ζαλάδα και ξυροστομία είχα).

Βρήκα και αυτό:

"Κατά τη Γενική Αναισθησία υπάρχει πλήρης, ελεγχόμενη και αναστρέψιμη απώλεια των αισθήσεων, καθώς και ελάττωση ή κατάργηση της απάντησης του οργανισμού, ακόμα και σε έντονα ερεθίσματα. Περιοχική Αναισθησία [π.χ. επισκληρίδια, ενδορραχιαία, αποκλεισμοί νεύρων] επιτυγχάνεται μπλοκάροντας με φάρμακα την νεύρωση εντοπισμένων τμημάτων του σώματος [συνήθως το κάτω μισό ή τα άκρα]. Τοπική Αναισθησία επιτυγχάνεται σε μικρή έκταση με τοπική ένεση ή ενστάλαξη [όπως π.χ. στον κερατοειδή του ματιού] τοπικού αναισθητικού. Επιπλέον είναι δυνατή η καταστολή του ασθενούς, που πολλές φορές συνοδεύεται από αμνησία, χωρίς πλήρη απώλεια των αισθήσεων. Συνήθως επιτυγχάνεται με ενδοφλέβια φάρμακα και διακρίνεται στην Ενσυνείδητη Καταστολή όταν ο ασθενής διατηρεί μερικώς τις αισθήσεις και την Υπνοκαταστολή, όταν κοιμάται. [Οι αντίστοιχοι όροι μέθη και νευροληπταναλγησία είναι ξεπερασμένοι και επιστημονικά αδόκιμοι και θα πρέπει να αποφεύγονται]. Μετά από χορήγηση καταστολής ή γενικής αναισθησίας οι ασθενείς συμβουλεύονται να αποφεύγουν οδήγηση και γενικά λεπτές εργασίες που απαιτούν κρίση και συγκέντρωση, για τουλάχιστον 24 ώρες."

υποθέτω μου έκαναν υπνοκαταστολή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δε νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να βαζίσουμε τη συζήτηση/συμπεράσματα στη ανθρώπινη αναισθησία, γιατί μιλάμε για διαφορετικούς οργανισμούς και διαφορετικά σκευάσματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομίζω ότι εφόσον δεν είμαστε γιατροί, δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα σχετικά με το αν επιτρέπεται η μέθη στα σκυλιά, με τι εφαρμογή και με τι αποτέλεσμα. Κι εγώ έχω κάνει χειρουργείο με ελαφριά υποτίθεται νάρκωση, και δεν έλεγα να συνέλθω. Ε και; Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ούτε μεταξύ ανθρώπων, πόσο μάλλον ανθρώπου/σκύλου. Μόνο αν βρεθεί κάποιος γιατρός ανάμεσά μας θα μπορέσει να μας λύσει τις απορίες. Οτι άλλη συζήτηση κάνουμε επιί του ιατρικού, μόνο να μας μπερδέψει περισσότερο, νομίζω ότι θα καταφέρει :)
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
δεν τίθεται θέμα συζήτησης διότι δεν είμαι καν σχετική με το θέμα.
Πληροφορίες ψάχνω για το αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για σκύλους.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
1. όχι
2. όχι
3. όχι
μαλιστα...σταματω εδω ,εχω ηδη σχηματισει αποψη και ελπιζω να ισχυει και για εσενα το ιδιο,οποτε περασμενα ναι αλλα ξεχασμενα οχι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν το εχω ψαξει αλλα λενε οτι η αναισθησια με αεριο ειναι καλυτερη απο την ενεσιμη.
Όντως!
Εγχειρίστηκε ένα από τα κουτάβια σε ηλικία 6 εβδομάδων, 1710 γραμμάρια. Για να γίνει η αναισθησία με αέριο πήγαμε σε κλινική 120 χμ από το σπίτι μας και το κουτάβι δεν είχε κανένα πρόβλημα με την νάρκωση.



[video=youtube;1KAvtD6Ne_8]http://www.youtube.com/watch?v=1KAvtD6Ne_8[/video]
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
H αναισθησία με αέριο έχει λιγότερα ρίσκα και "επιβάλλεται" σε κάποια σκυλιά όπως π.χ. βραχυκέφαλες φυλές. Έχω διαβάσει ωστόσο και για περιστατικό με σκυλί που δεν ξύπνησε ποτέ. Θεωρώ πως πριν από οποιαδήποτε επέμβαση και οποιασδήποτε αναισθησία θα πρέπει να κάνουμε γενικές εξετάσεις και υπέρηχο καρδιάς - δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να γίνει.
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι κτηνιατροι να μην εχουν και αναισθητικο αεριο εφοσον εγκυμονει λιγοτερους κινδυνους. Δεν θα επρεπε?? Κοστιζει περισσοτερο γι αυτους?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Υπαρχουν στην Ελλαδα γιατροι που χρησιμοποιουν αναισθησια με αεριο και διαθετουν τα αναλογα μονιτορ για παρακολουθηση.
Αυτο που κρινεται απαραιτητο ειναι η ληψη του ιστορικου του ζωου και οι αιματολογικες εξετασεις.
 
  • Like
Reactions: Orilis




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έτσι από περιέργεια, έχετε κάποια δεδομένα που να δείχνουν ότι η ενδοφλέβια αναισθησία είναι πιο επικίνδυνη από την εισπνεόμενη;

Τα μηχανήματα που δείχνετε είναι θεωρητικά απαραίτητα σε κάθε περίπτωση νάρκωσης, ανεξάρτητα από την τεχνική!

Άσχετο με το θέμα, αλλά η αναισθησία που περιγράφεις ότι σου έγινε silk στην επέμβαση που έκανες δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτό που συχνά λέμε "μέθη"!
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Έτσι από περιέργεια, έχετε κάποια δεδομένα που να δείχνουν ότι η ενδοφλέβια αναισθησία είναι πιο επικίνδυνη από την εισπνεόμενη;

Τα μηχανήματα που δείχνετε είναι θεωρητικά απαραίτητα σε κάθε περίπτωση νάρκωσης, ανεξάρτητα από την τεχνική!

Άσχετο με το θέμα, αλλά η αναισθησία που περιγράφεις ότι σου έγινε silk στην επέμβαση που έκανες δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτό που συχνά λέμε "μέθη"!
Θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν μου έγινε γενική νάρκωση, αλλά μέθη, το ίδιο γνωρίζει και η αδερφή μου που είναι γενική ιατρός στο νοσοκομείο που χειρουργήθηκα και ήταν μαζί στο χειρουργείο.