Νάρκωση - Παρενέργειες






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel φοβάται η ίδια να κόψει νύχια. Οπότε ας κάνει απευαισθητοποιηση χωρίς το στάδιο να του κόψει νύχι.
οκ, ας συνηθίσει τουλάχιστον στην όψη του νυχοκόπτη, να το συνδέσει με κάτι ευχάριστο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και η δικιά μου χτυπιόταν και κοπανιόταν και είχα φάει και κουτουλίδια στη μούρη για τα νύχια της (τα οποία δεν τρώγονται γιατί δεν εφάπτονται με το έδαφος) ώσπου έκανα το εξής:
  • Ξεκίνησα να της χαιδεύω τα πόδια πχ όταν καθόμασταν στον καναπέ. Την αρχή κλώτσαγε. Αυτό λίγες μέρες. Και καλά "σου ακουμπάω τα νύχια αλλά δεν σου κάνω τίποτα κακό"
  • Ξεκίνησα με λίμα νυχιών (ανθρώπινη). Στην αρχή απλώς της χάιδευα τα πόδια χωρίς να λιμάρω. Μετά από λίγες μέρες έκανα το ίδιο και με το νυχοκόπτη - τον ακουμπούσα απαλά στα πόδια της χωρίς να κόβω.
  • Την μεγάλη μέρα την πήγα μια μεγάλη βόλτα στα βασιλικά κτήματα μέχρι που τα φτυσε. Γύρισα σπίτι και της έκανα κι ένα βούρτσισμα που της αρέσει πολύ και ήρθε και έγινε τελείως λιώμα. Ε και εκεί ξεκίνησα να κόβω νύχια, οκ δεν της άρεσε αλλά κάτι κάναμε. Έκτοτε προβάλλει αντίσταση αλλά όχι σε βαθμό κακουργήματος.
Στην πορεία πήρα και μια ηλεκτρική λίμα νυχιών (ανρώπινη - δεν ήξερα για τη pedi paws) με την οποία μάλλον την βρίσκει κιόλας γιατί της φαίνεται σα μασάζ.
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Συγνώμη για την <<εξαφάνιση>> αλλά στο χωριό το σκ δεν υπήρχε τεχνολογία!!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές! Ανέλαβε ο κτηνίατρος εξ αρχής αυτήν την αγγαρεία οικειοθελώς αλλά δυστυχώς έγινε κακή αρχή. Έκτοτε κάθε φορά ματωνει στα περισσότερα νύχια οπότε εμάς μας πιάνει ζαλάδα και μόνο στην σκέψη.Ίσως αν δω ότι δεν εμπιστεύεται κανέναν άλλον να προσπαθήσω εγώ αλλά προς το παρόν το έχουμε πάρει από φόβο και εγώ και ο diego!!! Θα δοκιμασω σε groomer και αν αποτυχουμε θα το κάνω σταδιακά όπως προτεινατε κάποιοι. Πάντως για ολική νάρκωση πιστεύω όλοι συμφωνούμε ότι δεν είναι λύση, σωστά???
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
μάλλον κάποιος δεν του τα κόβει σωστά. Τα δικά μου ποτέ δεν μάτωσαν
Γι'αυτό ρωτάω... Τα σκυλιά με μαύρα νύχια είναι λίγο πιο προβληματικά ακούω, αλλά κατά τα άλλα δε δικαιολογείται. Εκτός κι αν ξερω γω κάνει σαν το κοριτσάκι απ'τον εξορκιστή.

Και το να ματώσει @Diego13 δεν είναι και λίγο, στον πρώτο μας σκύλο θυμάμαι που είχαν παρακόψει ένα (όχι σχεδόν όλα που λες εσύ) και πόνεσε πάρα πολύ κ κούτσαινε για μέρες.
 




Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Γι'αυτό ρωτάω... Τα σκυλιά με μαύρα νύχια είναι λίγο πιο προβληματικά ακούω, αλλά κατά τα άλλα δε δικαιολογείται. Εκτός κι αν ξερω γω κάνει σαν το κοριτσάκι απ'τον εξορκιστή.

Και το να ματώσει @Diego13 δεν είναι και λίγο, στον πρώτο μας σκύλο θυμάμαι που είχαν παρακόψει ένα (όχι σχεδόν όλα που λες εσύ) και πόνεσε πάρα πολύ κ κούτσαινε για μέρες.
Τα νύχια του είναι μαύρα και η αλήθεια είναι ότι του τα κόβουμε οταν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο κάθε 4-5 μήνες περίπου οπότε μεγαλώνουν πολύ .Ο γιατρος είπε ότι δεν ποναει και βάζει αιμοστατικό εννοείται!! Επίσης τα νύχια του θρυμματίζονται όταν τα κόβει για αυτό θέλω να το κάνει κάποιος έμπειρος. Είναι η ποιότητα τους λέει κακή και δεν διορθώνεται με διατροφή.
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
QUOTE="haviharakennel, post: 809985, member: 12495"]https://www.lovethatpet.com/dogs/grooming/trimming-dogs-nails/[/QUOTE]
Πολυ χρήσιμο είναι το βιντεακι. Αν καταληξω να το κάνω εγώ θα το μελετησω καλά και θα δρασω αργά και σταδιακά ! Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!
Σωστα!
Γιατί ματώνει; Επειδή χτυπιέται; Αλλά κ πάλι...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γι'αυτό ρωτάω... Τα σκυλιά με μαύρα νύχια είναι λίγο πιο προβληματικά ακούω, αλλά κατά τα άλλα δε δικαιολογείται. Εκτός κι αν ξερω γω κάνει σαν το κοριτσάκι απ'τον εξορκιστή.

Και το να ματώσει @Diego13 δεν είναι και λίγο, στον πρώτο μας σκύλο θυμάμαι που είχαν παρακόψει ένα (όχι σχεδόν όλα που λες εσύ) και πόνεσε πάρα πολύ κ κούτσαινε για μέρες.
ή ο δικός σας ήταν θέατρο ή η δικιά μου δεν χαμπαριάζει.
Μια φορά της έκοψα το νύχι πολύ και μάτωσε, πέρα όμως από το στιγμιαίο "κλαψιμο" με το που εκλεισε το ψαλίδι, και έτρεχε και έπαιζε. Ως και στη θάλασσα μπήκε (και εκεί πρόσεξα ότι δεν είχε σταματήσει η αιμορραγία παρότι είχαν περάσει ώρες, γιατί άφησε αίμα στην πετσέτα).
Το πρόβλημα όταν φοβάσαι να τα κόψεις είναι πως ο στιγμιαίος δισταγμός να κλείσεις το ψαλίδι, ισοδυναμεί με ευκαιρία να τραβήξει το πόδι και να χτυπηθεί σαν χταπόδι το σκυλι. Και τα μικρόσωμα λυσσάνε και ξεγλυστρούν πιο εύκολα από τη λαβή σου. Δεν είναι θέμα δύναμης του σκύλου αλλά πώς χτυπιέται. Οπότε ασυναίσθητα φοβάσαι να κλείσεις το ψαλίδι.... Φαύλος κύκλος που τον ζω διαρκώς.
Ευτυχώς ο κτηνίατρος για το πεντικιούρ, δεν χαμπαριάζει και με το που πιάνει πόδι, κόβει επιτόπου νύχι.
 
  • Like
Reactions: Diego13


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Σωστα!
Γιατί ματώνει; Επειδή χτυπιέται; Αλλά κ πάλι...
Ματωνει γιατί τα νύχια φτάνουν στο απροχώρητο για να πάρουμε την απόφαση να τα κόψουμε οπότε μεγαλώνει και η φλέβα. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν πονάει !!! Αν πονάει τότε πως να μην κοπανιεται ο καημένος! Αχ αν τα καταφέρω να του τα κόβω εγώ λιιιιγο κάθε μέρα λες να μην ματώνουν???
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ματωνει γιατί τα νύχια φτάνουν στο απροχώρητο για να πάρουμε την απόφαση να τα κόψουμε οπότε μεγαλώνει και η φλέβα. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν πονάει !!! Αν πονάει τότε πως να μην κοπανιεται ο καημένος! Αχ αν τα καταφέρω να του τα κόβω εγώ λιιιιγο κάθε μέρα λες να μην ματώνουν???
Όχι λίγο καθε μέρα γιατι δεν προλαβαινει να μαζευτεί προς τα πίσω η μήτρα.
Ανα 10ημερο λιγάκι αν τσιμπάς τις άκρες.

(εγώ την αφήνω να τραβάει και σε τσιμέντα μπας και... αλλά λόγο ανύπαρκτου βάρους της, δεν βλέπω προκοπή)
 
  • Like
Reactions: Diego13


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Θέατρο δεν ήταν σαν χαρακτήρας ο καημενούλης. Μετά πάντως κοροιδεύαμε το μπαμπά μου ότι τον κούλανε και νομίζω δεν πολυεπιχείρησε να το ξανακάνει μόνος του.
Καλέ τι δισταγμό, στο νύχι κιόλας; Γιατί να διστάσει κανείς;; Εγώ είμαι αναίσθητη που δε έχω τέτοιες ανησυχίες...;
 
  • Like
Reactions: ghelly


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θέατρο δεν ήταν σαν χαρακτήρας ο καημενούλης. Μετά πάντως κοροιδεύαμε το μπαμπά μου ότι τον κούλανε και νομίζω δεν πολυεπιχείρησε να το ξανακάνει μόνος του.
Καλέ τι δισταγμό, στο νύχι κιόλας; Γιατί να διστάσει κανείς;; Εγώ είμαι αναίσθητη που δε έχω τέτοιες ανησυχίες...;
είιιιιιιιιιιιιισαι...
τι χρώμα νύχι έχει ο Άρης? Γιατί στα άσπρα φαίνεται η μητρα....τα μαύρα εχουμε θέμα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
είιιιιιιιιιιιιισαι...
τι χρώμα νύχι έχει ο Άρης? Γιατί στα άσπρα φαίνεται η μητρα....τα μαύρα εχουμε θέμα...
Ε ναι ειπα κ πριν, στα μαυρα δεν ξερω τι παιζει, ασπρο ευτυχως. Μαυρο θα πηγαινα κ εγω τουλαχιστον να μου δειξουν.

Κ παρεμπιπτοντως μετα την πρωτη φορα που ηταν κουταβι, τα κοιταω συνεχεια αλλα μου φαινονται μια χαρα κ ζητημα αν τα χω κοψει άλλη μια φορά. Ή που τα λιμαρει οταν σουρνεται στα τσιμεντα για να γραπωσει, να βεντουζωσει για να μην του ξεφυγει το απεναντι σκυλι ή που απλά έχει μακρύνει το ροζ κ δε πηρα πρέφα. Αλλα σα μακρος μια χαρα κοντα μου φαινονται. Μόνο "αντιχειρα" κόβω. Που προχθές εντάξει, τον ειδα να παλευει με το ποδι του μια ωρα κ καταλαβα στο τελος οτι προσπαθουσε με τα δοντια να το κοψει. Γελοια μανα, ειχε μακρυνει κ δεν ειχα παρει πρεφα.

(αγγελία: πωλειται clipper νυχιων σε αριστη κατασταση σχεδον αχρησιμοποιητο :D)
 
  • Like
Reactions: ghelly




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το προσπάθησα στον δικό μου. Τον ενοχλεί ο κραδασμος. Οπότε μια χαρά είναι κι ο κόφτης. (που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα σε αυτόν και τον άλλο για τα καλώδια). Ευτυχώς που τρώγονται και χρειάζεται σπάνια έτσι κι αλλιώς
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εαν ένοιωθε κραδασμούς, το είχες σε χαμηλές στροφές!
Οταν βρεις τις ιδανικές στροφές, όπου κόβει χωρις να εξασκείς σχεδόν καθολου πιεση, δεν νοιωθει τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf