Νέος νόμος, ακρωτηριασμός, εκθέσεις


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Ήταν κάτι που φαινόταν που θα παει. Μη μου πει κανείς ότι δεν το ήξερ η δεν το φανταζόταν , τουλάχιστον απο αυτούς που ψάχνονται λιγάκι. Οπότε , δεν υπήρχε λόγος να ρισκαρεις την μη συμμετοχή σου κάπου, κόβοντας τα αυτοα του ζώου.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ήταν κάτι που φαινόταν που θα παει. Μη μου πει κανείς ότι δεν το ήξερ η δεν το φανταζόταν , τουλάχιστον απο αυτούς που ψάχνονται λιγάκι. Οπότε , δεν υπήρχε λόγος να ρισκαρεις την μη συμμετοχή σου κάπου, κόβοντας τα αυτοα του ζώου.
σωστό, επρεπε να εχουν προβλέψει την χειρότερη δυνατή εξέλιξη...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ξαφνικός θάνατος ήταν ο νόμος, ο προηγούμενος δεν έλεγε τίποτα για συμμετοχή σε εκθέσεις.
Γιώργο αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι ο ακρωτηριασμός απαγορευόνταν στην χώρα μας πολύ πριν βγει αυτός ο συγκεκριμένος νόμος. Εκθεσιακό ή μη υποβάλλονται οι κάτοιχοι τους να σεβαστούν τους νόμους. Οπότε όπως έστρωσαν να κοιμηθούν. Ακούγεται απόλυτο αλλά πάνω απόλα για μένα είναι το δίκαιο. Εφόσον δεν ήταν σωστοι τόσο καιρό για ποιό λόγο να τους διευκολύνουνε....?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
τα περι κοψίματος έχουν συζητηθεί πολλές φορές και υπάρχει και η άλλη άποψη, η πραγματικότητα είναι οτι σε κυνηγετικές φυλές σε πολλές χώρες δεν απογορευεται η κοπή γιατί δεν γίνεται για λόγους αισθητικής.

ελπίζω να επιβιώσει η επιλεκτική εκτροφή σε αυτές τις φυλές που θίγονται άμεσα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γιώργο αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι ο ακρωτηριασμός απαγορευόνταν στην χώρα μας πολύ πριν βγει αυτός ο συγκεκριμένος νόμος. Εκθεσιακό ή μη υποβάλλονται οι κάτοιχοι τους να σεβαστούν τους νόμους. Οπότε όπως έστρωσαν να κοιμηθούν. Ακούγεται απόλυτο αλλά πάνω απόλα για μένα είναι το δίκαιο. Εφόσον δεν ήταν σωστοι τόσο καιρό για ποιό λόγο να τους διευκολύνουνε....?
Ο νομος δεν ηταν σαφης- ελεγε , οτι " θα επρεπε να απαγορευτει το κοψιμο".
Το οτι δεν συμμετεχουν σε εκθεσεις, δεν ειχε συζητηθει για την ελλαδα.
Η απαγορευση του κοψιματος και της εκθεσης κομμενων ειναι και παλι ημιμετρα που πλητουν τους ελληνες εκτροφεις και μονο.
Δεν θα εξαφανιστουν τα κομμενα- αυτοι που θελουν να εχουν κομμενο σκυλο, θα τον εχουν. Απλα δεν θα πανε σε ελληνες εκτροφεις που τα δινουν ακοπα πια- αλλα θα τα παρουν απο εξωτερικο, οπου επιτρεπεται το κοψιμο ακομα. Το να συμμετεχει σε εκθεσεις ετσι και αλλιως ενδιαφερει μια πολυ μικρη μειοψηφια των ιδιοκτητων καθαροαιμων σκυλων.
Γιατι δεν απαγορευτηκε η κατοχη κομμενου!! Μονο το κοψιμο και η εκθεση.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Να απαγορευτεί η κατοχή;;;πολυ δύσκολο όμως;;;ασε που άλλο το ένα , άλλο το άλλο.Οσο για το εξωτερικό... Απο ότι ξέρω, στο παγκόσμιο , έπαιξαν μόνο τα ακοπα.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Υπάρχει ένα θέμα εδώ...
Κάποιοι λένε ότι έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα σε σκυλιά που είχαν ακρωτηριαστεί προ κάποιας ημερομηνίας...
Όπως πχ....ισχύουν όροι δόμησης για οικόπεδα που δεν είχαν τμηθεί προ κάποιας ορισμένης ημερομηνίας, παρόλο που δεν έχουν αρτιότητα με τον σημερινό νόμο...

Η διαφορά είναι ότι ο νόμος για τον ακρωτηριασμό έχει χαρακτήρα "ηθικής προσαρμογής"...Δηλαδή θεωρεί ότι "αυτό δεν είναι καλό"...
Ένας νόμος για την δόμηση έχει χαρακτήρα "συμβατικής προσαρμογής"....δηλαδή θεωρεί ότι "αυτό είναι η καινούργια σύμβαση"...

Με την έννοια λοιπόν της "ηθικής προσαρμογής"...Έχουμε συνεπακόλουθο...ότι μια τέτοια πράξη δεν πρέπει ούτε να προβάλεται..ούτε να θαυμάζεται!
Δεν μπορεί να θεωρείται κατακριτέα η κοπή των αυτιών, και παράλληλα να επιδεικνύονται τα κομμένα...

Έτσι το καταλαβαίνω...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Oλοι αυτοι που πιεζαν να εφαρμοστουν αυτοι οι νομοι περι κοψημων αυτιων και ουρας ειναι αυτοι που νομιζουν οτι ολα τα σκυλια ειναι ιδια και ολα τα σκυλια ειναι για καθονται στον καναπε να βλεπουν τηλεοραση μαζι τους..
Ειναι οι ιδιοι που αγνοουν το Ντογκο Αρζεντινο σαν κυνηγο μεγαλου Θηραματος και ειναι οι ιδιοι πο αγνοουν τον Ποιμενικο Κεντρικης Ασιας και τον Ποιμενικο Καυκασου σαν σκυλια εργασιας....Διοτι υπαρχουν σκυλια που συμμετεχουν σε εκθεσεις και ταυτοχρονα κανουν και εργασια.....
Ο νομος ειναι πολυ αδικος για ανθρωπους που ειχαν-εχουν ξοδεψει αρκετα χρηματα φερνοντας και εκτρεφοντας καποια κορυφαια αιματα.....
Και φυσικα ανθρωποι που λατρευουν τα σκυλια τους με κομμενα η ακοπα αυτια....
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Να απαγορευτεί η κατοχή;;;πολυ δύσκολο όμως;;;ασε που άλλο το ένα , άλλο το άλλο.Οσο για το εξωτερικό... Απο ότι ξέρω, στο παγκόσμιο , έπαιξαν μόνο τα ακοπα.
Όχι έπαιξαν και τα κομμένα κανονικά στη Γαλλία..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Oλοι αυτοι που πιεζαν να εφαρμοστουν αυτοι οι νομοι περι κοψημων αυτιων και ουρας ειναι αυτοι που νομιζουν οτι ολα τα σκυλια ειναι ιδια και ολα τα σκυλια ειναι για καθονται στον καναπε να βλεπουν τηλεοραση μαζι τους..
Ειναι οι ιδιοι που αγνοουν το Ντογκο Αρζεντινο σαν κυνηγο μεγαλου Θηραματος
Kαλα δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα... ενα απο καλυτερα εκτροφεια στην Ευρωπη με ισως τις πιο εργασιακες γραμμες ειναι στο video... ;) Bλεπεις κανα κομενο αυτι ?
[video=youtube;aU9kEL6-X-0]http://www.youtube.com/watch?v=aU9kEL6-X-0&feature=player_embedded[/video]
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Master;508492[I said:
]Oλοι αυτοι που πιεζαν να εφαρμοστουν αυτοι οι νομοι περι κοψημων αυτιων και ουρας ειναι αυτοι που νομιζουν οτι ολα τα σκυλια ειναι ιδια και ολα τα σκυλια ειναι για καθονται στον καναπε να βλεπουν τηλεοραση μαζι τους..[/I]
Ειναι οι ιδιοι που αγνοουν το Ντογκο Αρζεντινο σαν κυνηγο μεγαλου Θηραματος και ειναι οι ιδιοι πο αγνοουν τον Ποιμενικο Κεντρικης Ασιας και τον Ποιμενικο Καυκασου σαν σκυλια εργασιας....Διοτι υπαρχουν σκυλια που συμμετεχουν σε εκθεσεις και ταυτοχρονα κανουν και εργασια.....
Ο νομος ειναι πολυ αδικος για ανθρωπους που ειχαν-εχουν ξοδεψει αρκετα χρηματα φερνοντας και εκτρεφοντας καποια κορυφαια αιματα.....
Και φυσικα ανθρωποι που λατρευουν τα σκυλια τους με κομμενα η ακοπα αυτια....
λαθος ...με λιγη δοση χιουμορ.....
Ο νομος ειναι πολυ αδικος ΜΟΝΟ για ανθρωπους που ειχαν-εχουν ξοδεψει αρκετα χρηματα φερνοντας και εκτρεφοντας καποια κορυφαια αιματα..... ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ,ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ,εκ των προτερων ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ (κατα FCI)
"ρισκα" τα παιρνει ο καθενας απο μονος του και δεν φταιει κανενας νομος ,που στο κατω κατω ειναι απλως μια επαναληψη παλαιοτερων .
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ καθονταν αναπαυτικα στον καναπε και εκανε τον "χαβαλε του" (και οπως λενε στα μερη μου "κοιμοταν στα χαμομιλια" )
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Kαλα δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα... ενα απο καλυτερα εκτροφεια στην Ευρωπη με ισως τις πιο εργασιακες γραμμες ειναι στο video... ;) Bλεπεις κανα κομενο αυτι ?
[video=youtube;aU9kEL6-X-0]http://www.youtube.com/watch?v=aU9kEL6-X-0&feature=player_embedded[/video]
Σοβαρα μιλαμε???Ενα εκτροφειο μπροστα σε ποσα με κομμενα??Επισης ο Μαρτινεθ τι προτιμουσε κομμενα η ακοππα??
Ποσα χρονια ασχολεισαι με τα Ντογκο??

λαθος ...με λιγη δοση χιουμορ.....
Ο νομος ειναι πολυ αδικος ΜΟΝΟ για ανθρωπους που ειχαν-εχουν ξοδεψει αρκετα χρηματα φερνοντας και εκτρεφοντας καποια κορυφαια αιματα..... ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ,ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ,εκ των προτερων ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ (κατα FCI)
"ρισκα" τα παιρνει ο καθενας απο μονος του και δεν φταιει κανενας νομος ,που στο κατω κατω ειναι απλως μια επαναληψη παλαιοτερων .
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ καθονταν αναπαυτικα στον καναπε και εκανε τον "χαβαλε του" (και οπως λενε στα μερη μου "κοιμοταν στα χαμομιλια" )
Φιλε ξερεις απο Τσοπανοσκυλα καταρχην?Δευτερον ξερεις τα τοπ Εκτροφεια με Ασιατικα και Καυκασου??Λαθος κανεις εσυ οχι εγω...Δεν ειναι ολα τα σκυλια Δαλματιας ουτε Τσοου Τσοου..
Μαθε πρωτα πως αγοραζεις ενα τετοιο σκυλο απο ενα κορυφαιο εκτροφεα και μετα θα μιλησουμε ξανα για αδικιες...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Υπαρχουν αρκετες χωρες που παιζουν τα κομμενα ακομα σε εκθεσεις.


(?) συγνωμη, δλδ αν εχεις "κομενο" σκυλο να στον παιρνουν πισω?
δεν καταλαβα :D
Αυτο μας ελειπε!!
Οχι βεβαια να τον παρουν τον σκυλο!
ΑΛΛΑ εαν επεφτε πολυ χοντρο προστιμο για κατοχη σκυλου κομμενο, που εχει γεννηθει μετα την 1.2.2012-, να απαγορευτει η εισαγωγη κομμενων σκυλων ( οπος και στην ελβετια πχ.), θα λυνονταν το θεμα σε 10-15 χρονια απο μονο του.

Οπος ειπα και πριν- και εγω ειμαι κατα του κοψιματος. ΑΛΛΑ κατα του ροπου με τον οποιο μας ηρθε αυτος ο νομος. Οπος και να κανουμε- και τωρα που απαγορεψαν την εκθεση- δεν θα αλλαζει τιποτα για τα σκυλια αυτουνων που δεν ενδιαφερονται για εκθεσεις και θελουν να εχουν κομμενο σκυλο. Απλα θα τα παρουν απο τα λαμογια που τα κοβουν μονα τους ή εχουν κολλητο κτηνιατρο λαμογιο- η απο εξωτερικο.

Αλλα την νυφη την πληρωνουν οι λογοι σοβαροι εκτροφεις!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σοβαρα μιλαμε???Ενα εκτροφειο μπροστα σε ποσα με κομμενα??Επισης ο Μαρτινεθ τι προτιμουσε κομμενα η ακοππα??
Παντα μιλαμε σοβαρα :)
Δεν ειμαι απο αυτους που λενε για "εγκληματα ακρωτηριασμων" ή "τυραννοι που ακρωτηριαζουν τα ζωα τους "κλπ αλλα απο την αλλη να λεμε τα συκα-συκα και τη σκαφη- σκαφη.. δε θα παψουν τα σκυλια να δουλευουν πανω σε αυτο το οποιο δημιουργηθηκαν επειδη θα εχουν αυτια!
Οσο για το Μαρτινεθ δεν ξερω ... δυστυχως "εφυγε" αφηνωντας πολλα ερωτηματικα στους λατρεις της φυλης :(.... αλλα σκεφτομαι οτι ισως να επαιξε ρολο και η φυση και η βλαστηση στην Αργεντινη που κυνηγανε τα σκυλια.

Oσο για το τοσα με κομμενα εκτροφεια? Μαλλον δε σε ακολουθω αφου ηδη εδω και αρκετα χρονια ολο και περισσοτερα εκτροφεια δεν κοβουν αυτια.. και μαλιστα εκτροφεια που τα σκυλια του εργαζονται ενεργα.

Αυτο με το ποσα χρονια ασχολειται ο καθενας δε το καταλαβα ποτε ... εχει καποια σημασια ή απλα ειναι ερωτηση εντυπωσιασμου?
 
Last edited:


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Φιλε ξερεις απο Τσοπανοσκυλα καταρχην?Δευτερον ξερεις τα τοπ Εκτροφεια με Ασιατικα και Καυκασου??Λαθος κανεις εσυ οχι εγω...Δεν ειναι ολα τα σκυλια Δαλαματιας ουτε Τσοου Τσοου..
Μαθε πρωτα πως αγοραζεις ενα τετοιο σκυλο απο ενα κορυφαιο εκτροφεα και μετα θα μιλησουμε ξανα για αδικιες...
καταρχην ....
Φιλε ξερεις απο Τσοπανοσκυλα καταρχην ?
...... ΚΑΘΟΛΟΥ !!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!!!!( XIXIXI ....παλι με δoση χιουμορ)
2 . τα εκτροφεια ,τα κορυφαια ,με τα Ασιατικα και τα Καυκασου ...τα επισκευτηκες ?
δηλ μιλησες με τους συγκεκριμενους εκτροφεις και σου εξηγησαν γιατι αντιδρουν σε νομους που βαζουν φραγη στον ακρωτηριασμο καθε ειδους ?
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
καταρχην ....
Φιλε ξερεις απο Τσοπανοσκυλα καταρχην...... ΚΑΘΟΛΟΥ !!!!!!!! !!!!!!!!! !!!!!!!!!!!( XIXIXI ....παλι με δoση χιουμορ)
2 . τα εκτροφεια ,τα κορυφαια ,με τα Ασιατικα και τα Καυκασου ...τα επισκευτηκες ?
δηλ μιλησες με τους συγκεκριμενους εκτροφεις και σου εξηγησαν γιατι αντιδρουν σε νομους που βαζουν φραγη στον ακρωτηριασμο καθε ειδους ?
Ναι...Και οχι στην Ελλαδα....Εχω παει στο Tskaro,στο Heruvim,στο Daur Don στο ΑlabaiCroatia...Τα κουταβια μολις πανε 10 ημερων τους κοβουν ουρα και αυτια σε Ασιατικα και αυτια σε Καυκασου.....
Οσο για τους Ελληνες εκτροφεις ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εχουν απιστευτα νευρα..Οχι μονο για την εκθεση αλλα για την αμαθεια "των εχθρων τους".......Φυσικα και ειναι....Εχουν ομαδα οι ανθρωποι στο Facebook και εχουν τρελαθει....Με τα καραγκιοζηλικια.....

Παντα μιλαμε σοβαρα :)
Δεν ειμαι απο αυτους που λενε για "εγκληματα ακρωτηριασμων" ή "τυραννοι που ακρωτηριαζουν τα ζωα τους "κλπ αλλα απο την αλλη να λεμε τα συκα-συκα και τη σκαφη- σκαφη.. δε θα παψουν τα σκυλια να δουλευουν πανω σε αυτο το οποιο δημιουργηθηκαν επειδη θα εχουν αυτια!
Οσο για το Μαρτινεθ δεν ξερω ... δυστυχως "εφυγε" αφηνωντας πολλα ερωτηματικα στους λατρεις της φυλης :(.... αλλα σκεφτομαι οτι ισως να επαιξε ρολο και η φυση και η βλαστηση στην Αργεντινη που κυνηγανε τα σκυλια.

Oσο για το τοσα με κομμενα εκτροφεια? Μαλλον δε σε ακολουθω αφου ηδη εδω και αρκετα χρονια ολο και περισσοτερα εκτροφεια δεν κοβουν αυτια.. και μαλιστα εκτροφεια που τα σκυλια του εργαζονται ενεργα.

Αυτο με το ποσα χρονια ασχολειται ο καθενας δε το καταλαβα ποτε ... εχει καποια σημασια ή απλα ειναι ερωτηση εντυπωσιασμου?
Υπαρχουν και Γκουρου φιλοι του Μαρτινεθ εν ζωη που αφου ασχολεισαι με την φυλη θα επρεπε να τους ξερεις...Επρεπε να τους ηξερες ηδη..Επισης προσφατα μιλαγα με τον προεδρο των Ντογκο στην Κορεα(θελει Κανγκαλ)...Κομμενα αυτι σε Ντογκο δεν υφισταται συμφωνα με τον δημιουργο της φυλης...Το σκυλι ειναι Κυνηγος....
Εσυ ισως το πηρες γιατι σου αρεσε το Λευκο χρωμα και σιγα σιγα διαβαζεις μαθαινεις για την φυλη αλλα ακομα δεν ξερεις πολλα και σημαντικα....Υπαρχουν Γκουρου της φυλης που εχεις εν ζωη...Ακομα και εγω που δεν ασχολουμαι με τα Ντογκο εδω και χρονια εχω μιλησει.....
Το σκυλι σου κανει εργασια (?) δεν μου ειχες απαντησει παρα μονο εκανες αλλα πραγματα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Υπαρχουν και Γκουρου φιλοι του Μαρτινεθ εν ζωη που αφου ασχολεισαι με την φυλη θα επρεπε να τους ξερεις...Επρεπε να τους ηξερες ηδη..Επισης προσφατα μιλαγα με τον προεδρο των Ντογκο στην Κορεα(θελει Κανγκαλ)...Κομμενα αυτι σε Ντογκο δεν υφισταται συμφωνα με τον δημιουργο της φυλης...Το σκυλι ειναι Κυνηγος....
Αν ο προεδρος του Ομιλου στην Κορεα ειναι γκουρου και φιλος του Μαρτινεθ δε το ξερω... λυπαμαι δεν ειχα την τυχη... μου φτανει που γνωρισα εκτροφεις με πανω απο 20 χρονια εμπειριας απο Ευρωπη και Αργεντινη :)
Παρολαυτα για να ειμαστε και εντος θεματος το dogo με ολοκληρα αυτια ή χωρις παλι κυνηγος θα ειναι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981