Νέος νόμος, ακρωτηριασμός, εκθέσεις


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
τα οποία ΜΕ ουρά είναι ένα όνειρο !!!! Απορώ πως το καθιέρωσαν σε αυτή την φυλή το κόψιμο ουράς !!! :mad:
Το βλέπεις από πλευράς καλαισθησίας γιαυτό και απορείς.

Άλλαξε οπτική γωνία και θα σου λυθούν οι απορίες!
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
τα οποία ΜΕ ουρά είναι ένα όνειρο !!!! Απορώ πως το καθιέρωσαν σε αυτή την φυλή το κόψιμο ουράς !!! :mad:
δεν αναφέρομαι στο κόψιμο τhς ουράς των Boxer!!!Μιλάω για τα εκτρεφόμενα με κοντή ουρα Boxer που δημιούργησε ο DR. Bruce M Cattanach και εξαπλώθηκαν στον κόσμο.

GENETICS CAN BE FUN - Part 1


Βεβαια τώρα πλέον είναι εκτος προτυπου.

μερικά Boxers με φυσική κοντή ουρα
http://www.steynmere.com/BOBTAILS.html
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
τα οποία ΜΕ ουρά είναι ένα όνειρο !!!! Απορώ πως το καθιέρωσαν σε αυτή την φυλή το κόψιμο ουράς !!! :mad:

Ο λόγος που κόβουν στα Welsh Corgi Pembroke την ουρά είναι για να μην την πατάνε τα βόδια,πρόβατα κτλ και τραυματίζουν τα σκυλάκια και από τότε έμεινε. Δεν το κάνανε για να είναι όμορφα και εξυπηρετεί το κόψιμο της ουρά έναν συγκεκριμένο σκοπό, που αν κρίνω από τον δικό μου ο λόγος ευσταθεί .
Τώρα η ερώτηση είναι ποίος τα χρησιμοποιεί για αυτό τον σκοπό πλέον μάλλον ελάχιστοι. Απλά αν δεν του έχει κομμένη την ουρά κατά, AKC το σκυλάκι σου δεν κάνει για διαγωνισμό. (μεγάλη π@π@ρ!@)
Βέβαια κατά FCI το δέχονται
TAIL : Short, preferably natural.
Docked : Short.
Undocked : Set in line with the topline, carried low not curled over back. Carried in line with back when moving, low at rest. Too high or too low tail set is undesirable.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
δεν αναφέρομαι στο κόψιμο τhς ουράς των Boxer!!!Μιλάω για τα εκτρεφόμενα με κοντή ουρα Boxer που δημιούργησε ο DR. Bruce M Cattanach και εξαπλώθηκαν στον κόσμο.

GENETICS CAN BE FUN - Part 1

Βεβαια τώρα πλέον είναι εκτος προτυπου.

μερικά Boxers με φυσική κοντή ουρα
STEYNMERE BOBTAIL BOXERS
ΟΚ σόρρυ παρεξήγησα, δεν γνώριζα καν ότι έπαιξαν και τέτοια Boxer. Όσον αφορά το ότι είναι εκτός προτύπου... δεν με χαλάει τόσο. Προτιμώ τις ουρίτσες τους όπως είναι τώρα! :cool:

Το βλέπεις από πλευράς καλαισθησίας γιαυτό και απορείς.

Άλλαξε οπτική γωνία και θα σου λυθούν οι απορίες!
Κατεύθυνε μου λίγο την οπτική γωνία που πρέπει να κοιτάξω. (δεν το λέω ειρωνικά, απλά ίσως κάτι μου διαφεύγει!) :-k

Έχω 2. Το ένα μου ήρθε χωρίς ουρά. Το άλλο με ουρά. Βλέποντας το μωρό ΜΕ ουρά, πέρα από την παραπάνω "χάρη" που του δίνει, βλέπω ένα πιο ισορροπημένο σκυλί. Είναι πολύ φρέσκια η εμπειρία μου και με τα 2 καθώς το ένα είναι 4μιση και το άλλο 2μιση και μη σου πω ότι βλέπω διαφορές ακόμα και στον τρόπο που περπατάνε! Το πως πάει η πίσω κίνηση του κωλιού τους :p

Τι να σου πω, μπορεί να είναι ιδέα μου... αλλά η μέχρι τώρα οπτική μου, λέει ότι ΜΕ ουρά γεννήθηκε το ζώο και ουρά πρέπει να έχει. :)
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ο λόγος που κόβουν στα Welsh Corgi Pembroke την ουρά είναι για να μην την πατάνε τα βόδια,πρόβατα κτλ και τραυματίζουν τα σκυλάκια και από τότε έμεινε. Δεν το κάνανε για να είναι όμορφα και εξυπηρετεί το κόψιμο της ουρά έναν συγκεκριμένο σκοπό, που αν κρίνω από τον δικό μου ο λόγος ευσταθεί .
Τώρα η ερώτηση είναι ποίος τα χρησιμοποιεί για αυτό τον σκοπό πλέον μάλλον ελάχιστοι. Απλά αν δεν του έχει κομμένη την ουρά κατά, AKC το σκυλάκι σου δεν κάνει για διαγωνισμό. (μεγάλη π@π@ρ!@)
Βέβαια κατά FCI το δέχονται
TAIL : Short, preferably natural.
Docked : Short.
Undocked : Set in line with the topline, carried low not curled over back. Carried in line with back when moving, low at rest. Too high or too low tail set is undesirable.
Docked : Short.
Undocked : Set in line with the topline, carried low not curled over back. Carried in line with back when moving, low at rest. Too high or too low tail set is undesirable.

προστέθηκαν σχετικά πρόσφατα
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ο λόγος που κόβουν στα Welsh Corgi Pembroke την ουρά είναι για να μην την πατάνε τα βόδια,πρόβατα κτλ και τραυματίζουν τα σκυλάκια και από τότε έμεινε. Δεν το κάνανε για να είναι όμορφα και εξυπηρετεί το κόψιμο της ουρά έναν συγκεκριμένο σκοπό, που αν κρίνω από τον δικό μου ο λόγος ευσταθεί .
Τώρα η ερώτηση είναι ποίος τα χρησιμοποιεί για αυτό τον σκοπό πλέον μάλλον ελάχιστοι. Απλά αν δεν του έχει κομμένη την ουρά κατά, AKC το σκυλάκι σου δεν κάνει για διαγωνισμό. (μεγάλη π@π@ρ!@)
Βέβαια κατά FCI το δέχονται
TAIL : Short, preferably natural.
Docked : Short.
Undocked : Set in line with the topline, carried low not curled over back. Carried in line with back when moving, low at rest. Too high or too low tail set is undesirable.
Αν πάρω ποτέ Κόργκι μήπως πρέπει να αποφεύγω την ίον; φοβάμαι μη βγει κανά βόδι από 'κει μέσα φορτωμένο με κανά καφάσι σοκολάτες και μάς πάρει παραμάζωμα.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Πως μπορούμε να αξιολογήσουμε μορφολογικά σωστά ένα σκυλί ενώ είναι ακρωτηριασμένο?
απαντηση δεν βλεπω .....
Η δικη μου απαντηση ειναι οχι,η μορφολογια (κανονικα) τα θελει ολα,πως θα μπορει ο κριτης να δει την ασπρη ουρα ενος ακρωτηριασμενου ντοπερμαν :confused:

αναρωτιεμαι ομως αν υπαρχει διαχωρισμος στις εργασιες για τα κομμενα? στις εκθεσεις δλδ που διοργανωνουν οι εκαστοτε ομιλοι για εργασια.

σε αυτη την περιπτωση η απαντηση ειναι ναι,αν πρεπει να το καλο του ζωου να ακρωτηριαστει,,,,για το καλο .... για καλυτερη εργασια,,,
αν και εδω ειμαι λιγο μπερδεμενη,οι φυλες δημιουργηθηκαν για εργασια κλπ,δεν θα επρεπε αυτα που πρεπει να μην εχουν ουρα-αυτια να εκτρεφονταν ετσι? :-k
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Αν πάρω ποτέ Κόργκι μήπως πρέπει να αποφεύγω την ίον; φοβάμαι μη βγει κανά βόδι από 'κει μέσα φορτωμένο με κανά καφάσι σοκολάτες και μάς πάρει παραμάζωμα.
εκτος και αν έχει φυσική κοντή ουρα οποτε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα;)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ενδιαφέρον Μιχάλη...
Πως σε μια έκθεση θα ξεχωρίσει κανείς ένα φυσικά "κολοβό" Korgi ή έναν φυσικά "κολοβό" Παλαιό Αγγλικό Ποιμενικό από έναν "κομμένο"?

Επίσης μια ερώτηση που τελευταία τίθεται συχνά και δεν βρίσκει απάντηση: Ποιος εκτροφέας θα σταματήσει να ακρωτηριάζει τα ψευδόνυχα από τα κουτάβια του (και αφορά πολλές φυλές με έντονη ποσοστιαία εμφάνιση ψευδονύχων όπως πχ. τα Κανάριο, τα Γαλλικά Μπουλντογκ, τα Ρότβαϊλερ, τα γερμανικά Ποιμενικά κλπ.)?
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Γιατι; Γινεται μνεια στο νομοσχεδιο για αυτο το θεμα; Εδω εχουμε θεματα με την τηρηση καραμπινατων νομων, και μιλαμε για τους όνυχες; Ποιος να κοιταξει, τι; :rolleyes:
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Γιατι; Γινεται μνεια στο νομοσχεδιο για αυτο το θεμα; Εδω εχουμε θεματα με την τηρηση καραμπινατων νομων, και μιλαμε για τους όνυχες; Ποιος να κοιταξει, τι; :rolleyes:
Αν γίνεται λέει? Καραμπινάτος δεν είναι και ο ακρωτηριασμός των ψευδόνυχων? Ο εποπτικός μηχανισμός που θα ελέγχει την γεννετική προδιάθεση για "κολοβό" σκύλο επίσης δεν είναι? Διαφορετικά θα έχουμε σωρεία παραβάσεων! Ξεκινώντας από τις δύο πρώτες μέρες της ζωής των κουταβιών (δηλαδή στην ηλικία που κόβαν και τις ουρές)!
Και μιλάμε για δημοφιλείς φυλές που φαινομενικά δεν "ακρωτηριάζουν" ή δεν "ακρωτηριάζουν" πια.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης μια ερώτηση που τελευταία τίθεται συχνά και δεν βρίσκει απάντηση: Ποιος εκτροφέας θα σταματήσει να ακρωτηριάζει τα ψευδόνυχα από τα κουτάβια του?...
Και καλά, μέχρι πρότινος το νόμιμο; ήταν και ηθικό.
Τώρα;

Περνώντας στην ουσία του θέματος, είναι τεράστια υποκρισία η απαγόρευση κομμένων από τις εκθέσεις και μόνο. Αν το κόψιμο θεωρείται κακοποίηση, ας μπεί πρόστιμο σε όποιον κυκλοφορεί με κομμένο.