Νέος στην παρέα!




stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
ναι εχεις δικιο πρεπει να προσεχεις οπως πρεπει να μαθεις και ποιοι ειναι οι γονεις
ειναι πολυ βασικο εχει δικιο ο spvy βεβαια εγω διαφωνω για ροτβαιλερ και μικρα παιδια
αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη .Σου ευχομαι καλως να οριση
 


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
ναι εχεις δικιο πρεπει να προσεχεις οπως πρεπει να μαθεις και ποιοι ειναι οι γονεις
ειναι πολυ βασικο εχει δικιο ο spvy βεβαια εγω διαφωνω για ροτβαιλερ και μικρα παιδια
αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη .Σου ευχομαι καλως να οριση
Aφου γλιτωσαν το πιτ μπουλ :p μια χαρα πιστευω θα τους ειναι και το ροτβαιλερ :) χεχεχε
 


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
Αυτο με τους γονεις ειναι ενα θεμα !!!

μεχρι τωρα εχω παει σε δυο εκτροφεις , οπου ουτε ο ενας ουτε ο αλλος μου εδειξε τους γονεις ...

Το οτι μου εδειξαν τα κουταβια που υπηρχαν διαθεσιμα ναι μου τα εδειξαν αλλα δεν μου ειπαν απο που προερχονται . Ουτως η αλλως ενδιαφερομαι η αγορα του κουταβιου να γινει σε 2 μηνες οποτε ισως για αυτο να μην μπηκαμε σε τετοιες λεπτομεριες

Γενικα μπορω να πω πως εκτροφεας με εκτροφεα εχει διαφορα ( εμφανη ακομα και στα ματια καποιου αρχαριου )
 




stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
ειπαμε ειναι προσωπικη αποψη
για να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις παρε τον ΚΟΕ να σου πει γεννες απο σοβαρους εκτροφεις τους γονεις πρεπει να τους δεις
για πετιγκρι τι σου ειπαν?
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Αυτο με τους γονεις ειναι ενα θεμα !!!

μεχρι τωρα εχω παει σε δυο εκτροφεις , οπου ουτε ο ενας ουτε ο αλλος μου εδειξε τους γονεις ...

Το οτι μου εδειξαν τα κουταβια που υπηρχαν διαθεσιμα ναι μου τα εδειξαν αλλα δεν μου ειπαν απο που προερχονται . Ουτως η αλλως ενδιαφερομαι η αγορα του κουταβιου να γινει σε 2 μηνες οποτε ισως για αυτο να μην μπηκαμε σε τετοιες λεπτομεριες

Γενικα μπορω να πω πως εκτροφεας με εκτροφεα εχει διαφορα ( εμφανη ακομα και στα ματια καποιου αρχαριου )
εντυπωση μου κανει αυτο που λες.
θα επρεπε να σου αναφερουν τους γονεις του σκυλου που θα παρεις (ισως το εκαναν αλλα δεν το συγκρατησες).δεν εχει σημασια ποτε θα παρεις το κουταβι,αυτοι ξερουν ποιο σκυλι περιμενει γεννα ή αν η γεννα γινει αργοτερα ποια σκυλια θα ζευγαρωσουν.ειναι κατι που το προγραμματιζεις καιρο πριν.ειναι υποχρεωμενοι να σου τους δειξουν αν το ζητησεις και υπαρχουν στο εκτροφειο.δε στα λεω αυτα για να σε κανω να ανησυχησεις για κατι,ουτε υπαινισομαι κατι για την αξιοπιστια τους,απλα ειναι κατι το οποιο δεν εχω ξανακουσει .ισως παλι η συζητηση να εγινε σε πολυ-πολυ γενικο επιπεδο.δεν ειναι λεπτομερεια οι γονεις του κουταβιου.
 
Last edited:


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
για να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις παρε τον ΚΟΕ να σου πει γεννες απο σοβαρους εκτροφεις τους γονεις πρεπει να τους δεις
για πετιγκρι τι σου ειπαν?
κανα 2 φορες που εχω παρει τηλ. δεν το σηκωνει κανεις ( δεν εχω παρει αυτες τις μερες ) θα προσπαθησω παλι μπας και ειμαι ποιο τυχερος .

στον εναν που πηγα δεν ειπε κουβεντα για pedigree , στον δευτερο που πηγα μου ειπε οτι το κουταβι θα ειναι με τα χαρτια του και τα εμβολια του , θεωριτικα μεσα στα χαρτια δεν θα ειναι και το pedigree ?

Βρηκα στο google μια λιστα με εκτροφεις ροτβαιλερ και απο τη λιστα αυτη εχω παει σε 2 εκτροφεις ( οπου και οι 2 συμμετεχουν σε εκθεσεις του ΚΟΕ , οποτε θεωριτικα δεν ειναι ερασιτεχνες ) και εχω μιλησει στο τηλ με αλλους 2 ( συν εναν που τον ψαχνω ακομα ) :p Η αληθεια ειναι οτι οσο το ψαχνω τοσο ποιο πολυ μπερδευομαι !!!
 




Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
εντυπωση μου κανει αυτο που λες.
θα επρεπε να σου αναφερουν τους γονεις του σκυλου που θα παρεις (ισως το εκαναν αλλα δεν το συγκρατησες).δεν εχει σημασια ποτε θα παρεις το κουταβι,αυτοι ξερουν ποιο σκυλι περιμενει γεννα ή αν η γεννα γινει αργοτερα ποια σκυλια θα ζευγαρωσουν.ειναι κατι που το προγραμματιζεις καιρο πριν.ειναι υποχρεωμενοι να σου τους δειξουν αν το ζητησεις και υπαρχουν στο εκτροφειο.δε στα λεω αυτα για να σε κανω να ανησυχησεις για κατι,ουτε υπαινισομαι κατι για την αξιοπιστια τους,απλα ειναι κατι το οποιο δεν εχω ξανακουσει .ισως παλι η συζητηση να εγινε σε πολυ-πολυ γενικο επιπεδο.δεν ειναι λεπτομερεια οι γονεις του κουταβιου.
Φιλε μου σε πληροφορω πως στον εναν απο τους 2 που πηγα το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν ποιο κουταβι θες να σου φερω !!! αμεσως στο ψητο δηλαδη !!! Παρολο που ειχα ενημερωση πως πηγαινα μονο και μονο για συζητηση .... ( οποτε οι γονεις και τα pedigree για τον παραπανω κυριο μαλλον ηταν ψιλα γραμματα )

Ο δευτερος εκτροφεας ηταν μερα με τη νυχτα . Καθησαμε αρκετη ωρα και μιλησαμε και πιστευω πως αλλη τοση ωρα εαν καθομουνα θα μου απαντουσε ευχαριστα σε ολες μου τις ερωτησεις !!!


Y.Γ :Δεν εχω λογο να πω ψεματα για οτι συναντησα ουτε καποιο οφελος :)
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Καλως ηρθες Γιωργο και απο εμενα και με το καλο να αποκτησεις την κουκλα σου!
Εμενα με ανησυχει πολυ που δεν σου ειπανε για pedigree:(Επισης που δεν σου αναφερανε τους γονεις και ουτε στους δειξανε.
Ψαχτο καλυτερα και γυρισε ολα τα εκτροφεια και βγαλε την δικια σου γνωμη.
Ο σωστος Εκτροφεας θα φανει απο την ερευνα σου και θα σε κερδισει απο την πρωτη στιγμη.
Μην ξεχνας οτι θα εχεις μια συνεργασια με τον Εκτροφεα σε ολα τα χρονια που θα εχεις διπλα σου τον σκυλο,
αρα πρεπει να υπαρχει χημεια μεταξυ σας.
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Εμενα με ανησυχει πολυ που δεν σου ειπανε για pedigree:(Επισης που δεν σου αναφερανε τους γονεις και ουτε στους δειξανε.
θα επρεπε να σου αναφερουν τους γονεις του σκυλου που θα παρεις (ισως το εκαναν αλλα δεν το συγκρατησες).δεν εχει σημασια ποτε θα παρεις το κουταβι,αυτοι ξερουν ποιο σκυλι περιμενει γεννα ή αν η γεννα γινει αργοτερα ποια σκυλια θα ζευγαρωσουν.ειναι κατι που το προγραμματιζεις καιρο πριν.ειναι υποχρεωμενοι να σου τους δειξουν αν το ζητησεις

Απο τα λίγα που γνωρίζω........οι εκτροφείς γνωρίζουν την θηλυκιά που θα ζευγαρώσει.......είναι όμως επιφυλακτικοί με την γνωστοποίηση του επιβήτορα.....γιατί δεν ξέρουν απο πού θα προκύψει η επίβαση....το γνωστοποιούν όμως αμέσως μετά το ζευγάρωμα..!!
 


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
Αργησα να ενημερωσω ... αλλα ( ποτε δεν ειναι αργα ) :)
Tα οικονομικα μου με πηγαν καλα και ετσι δεν περιμενα μεχρι το τελος του χρονου :)
Εδω και ενα μηνα εχουμε στο σπιτι το κουταβι μας :)


εδω 15 μερες σχεδον στο σπιτι


και εδω πριν απο 3-4 μερες ( 3 μηνων πλεον το κουταβι )


Εχουμε μαθει να κανουμε την αναγκη μας ( ψιλο - χοντρο ) εξω ( μας πηρε 4 μερες ) με τα παιδια ειναι μια χαρα , δεν γαυγιζει χωρις λογο και ειναι ησυχη στο crate !!! φτου φτου :D
 














Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU