Να την τσιπάρω ή όχι;


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
amstaff_blue καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αν θέλεις, μπες και στην αντίστοιχη ενότητα να μας συστηθείς.

Από κει και πέρα, το τσιπάκι δεν έχει την χρήση που μας λες. Για μένα προσωπικά, μακάρι να την είχε και να μπορούσα μέσω δορυφόρου να βρω το σκυλί μου αν χανόταν, αλλά...πάνω απ'όλα, είναι θεσμοθετημένο με νόμο του κράτους. Δεν συζητάμε λοιπόν, αν πρέπει ή δεν πρέπει, να τοποθετείται.

Επίσης, μέχρι στιγμής δεν έχω δει με τα μάτια μου, κανένα σκυλί που να έχει πάθει την παραμικρή ζημιά, από την τοποθέτησή του. Αλλά και πάλι, δεν θα μου έλεγε τίποτα. Σκουλαρίκι βάζεις και μπορεί να βρεθείς στο νοσοκομείο. Ολα στο πρόγραμμα είναι.

Ασε που παλεύω να καταλάβω, ποιός θα είχε το οποιοδήποτε συμφέρον, να παρακολουθεί [με το αντίστοιχο κόστος βεβαίως], το τι κάνουν τα σκυλιά μου ανά πάσα στιγμή...Σαν τι μπορεί να κάνουν; Μετρημένα πράγματα...ζημιές, τις ανάγκες τους, να τρώνε, να πίνουν, να κοιμούνται, να παίζουν. Ας με ρωτήσουν να τους πω, να μην χρεώνονται κιόλας.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εχω διαβασει και πουθενα δεν ελεγε αυτα που λες για δορυφορους. Αν εχεις δει σκυλο σε σκαναρισμα χρειαζεται προσπαθεια με το σκανερ σε μερικα σημεια μεχρι να εντοπιστει το τισπ. Αν εξεπεμπε δορυφορικο σημα θα το επιανε με τη μια το σκανερ. Ασε που δεν θα χανοταν ποτε σκυλι. Η λειτουργια τους βασιζεται στα ηλεκτρομαγμητικα πεδια.
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το τσιπακι που μπαινει στο σκυλι ειναι κατι σαν αυτο που εχουμε στα ταξι,,, δηλαδη πρεπει να πλησιασει το σκανερ επανω του ο χειριστης και του μεταδιδει ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια τοτε αποκτα τροφοδοσια το τσιπακι και εκπεμπει μεσω μικρης κεραιουλας τα στοιχεια του και τα διαβαζει το σκανερ,,,,,, υπαρχει τσιπακι που το διαβαζει ο δορυφορος αλλα ειναι κατι τις πανακριβο ακομα,,, γιαυτο και δεν υπαρχει στο εμποριο για ευρεια καταναλωση,,,,,
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
παράλειψη προσκόμισης στον οικείο δήμο του αντιγραφου του πιστοποιητικού ηλεκτρονικής ταυτοποίησης πρόστιμο 300 ευρώ

http://www.adespoto.gr/files/n_4039_2012_adespota.pdf

σελίδα 141


τι εννοεί ο ποιητής?
εννοεί μετά το τσιπάρισμα στον Δήμο για καταχώρηση κάτι που κανείς μας δεν νομίζω να έχει κάνει.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Με φανταζομαι να πηγαίνω στο Δήμο για να δηλώσω τα σκυλιά μου....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ
Έναν έναν μπορώ να φανταστώ τα βλέμματά τους.:shock:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
β. Ο Ο.Τ.Α., προκειμένου να διασφαλίσει τη βιωσιμότητα και λειτουργία των υποδομών του, που σχετίζονται με τη διαχείριση αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων, δύναται να επιβάλει, μετά από απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, ανταποδοτικό τέλος, το οποίο δεν μπορεί να ξεπερνά το ποσό των τριών (3) ευρώ, ανά σημαινόμενο ζώο. Το προαναφερθέν τέλος εισπράττεται και εντός τριάντα (30) ημερών αποδίδεται στον οικείο Ο.Τ.Α., από τον κτηνίατρο που διενεργεί την πράξη της σήμανσης και καταγραφής του ζώου στη Διαδικτυακή Βάση Δεδομένων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων προσκομιζομένων, επιπροσθέτως στον Ο.Τ.Α., από τον κτηνίατρο των αντιγράφων Πιστοποιητικών Ηλεκτρονικής Ταυτοποίησης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Παρόλο που ο Νόμος όντως το προβλέπει, στους Δήμους δεν έχουν συσταθεί απ'όσο γνωρίζω, τέτοιες υπηρεσίες. Εδώ δεν έχουν άλλες κι άλλες δηλαδή. Αυτές τους έλειπαν...:rolleyes:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Παρόλο που ο Νόμος όντως το προβλέπει, στους Δήμους δεν έχουν συσταθεί απ'όσο γνωρίζω, τέτοιες υπηρεσίες. Εδώ δεν έχουν άλλες κι άλλες δηλαδή. Αυτές τους έλειπαν...:rolleyes:
Και το συγκεκριμένο πρόστιμο, όποτε και αν ενεργοποιηθεί, νομίζω θα αφορά στους κτηνιάτρους...
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
ξέρω τι είναι το gps μπες διάβασε τι είναι και τι κάνει το rfid θα βρείς πολλές πληροφορίες
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Μπορείςνα μου δώσεις το link, γιατί αυτό μεενδιαφέρει πάρα πολύ. Αν το έχεις τοθέλω οπωσδήποτε.[/FONT]
 






gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Διάβασα την διπλωματική που έλεγες για το Rf idαυτή η διπλωματική ήταν μια ερευνά,όπως είχα κάνει και εγώ σε μια εργασία εξαμηνιαίου για την εφαρμογή τονBar-code. Ειδικά για GPSδεν λέει, αυτό που λέει είναι ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν GPSάλλο το ένα, άλλο το άλλο.Ο άνθρωπος προτείνει πάντως τεχνικές λύσεις μπράβο του.
 






Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω... πόσοι από σας έχετε τσιπάρει καποιο σκυλι πριν από 6-7 και πραπάνω χρόνια? Υπήρχε καποια περίπτωση καρκινόματος?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ο Σώτος τσιπαρίστηκε πριν ακριβώς 8 χρόνια και χαίρει άκρας υγείας.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ο Μαντοξ τσιπαριστηκε πριν 7,5 χρονια και ειναι μια χαρα. Δεν νομιζω να βρεθει κανεις να πει και κατι αλλο ομως. ;-)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη