Να το κάνουμε όπως το κάνει η φύση!


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μπορει να παραπλανησει πολλους που διαβαζουν,δεν εχεις παει σε σωστους "χωρους" για να διαπυστωσεις οτι αυτο που λες δεν μπορει να ειναι σωστο.
Εννοω αδεσποτα/ημιαιμα και σκυλια που ζουν πχ. σε μαντρια στο φυσικο τους περιβαλλον και αναπαραγονται με τον παλιο τροπο, τον φυσικο τροπο...
Εξετασεις δινουν καθε μερα, καθε ωρα, με κρυο, ζεστη, παρασιτα, ασθενειες, πεινα...αλλα δεν τελειωνει εκει, μετα καλουνται να παλεψουν, με τη θηλυκια να παρακολουθει τον "αγωνα" εκστασιασμενη, τις πιο πολλες φορες ειναι η ιδια που τους αναγκαζει να ξεκινησουν με τα τερτιπια της...
Οι σκυλες οταν μπορουν να επιλεξουν ξερουν καλα ποιος ειναι ο σωστος επιβητορας, εχουν δικα τους κριτηρια, αλανθαστα, ενσωματωμενα στον εγκεφαλο τους απο τοτε που ο κοσμος ηταν ακομα "νεος"...
Καποτε ο μεντορας μου, στην μελισσοκομια, μου ειπε "Η φυση δουλευει μονη της, να επεμβαινεις μονο οταν ειναι απαραιτητο". Τον εγραψα στα @@ μου, και πηρα τα @@ μου...
Υπαρχει μεγαλη αποσταση αναμεσα σε αυτο που θεωρουμε εμεις "σωστο", και σε αυτο που θεωρει η φυση σωστο...

Αλλα αν θες εξηγησε μου τι εννοεις "σωστους χωρους";
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εννοω αδεσποτα/ημιαιμα και σκυλια που ζουν πχ. σε μαντρια στο φυσικο τους περιβαλλον και αναπαραγονται με τον παλιο τροπο, τον φυσικο τροπο...
Εξετασεις δινουν καθε μερα, καθε ωρα, με κρυο, ζεστη, παρασιτα, ασθενειες, πεινα...αλλα δεν τελειωνει εκει, μετα καλουνται να παλεψουν, με τη θηλυκια να παρακολουθει τον "αγωνα" εκστασιασμενη, τις πιο πολλες φορες ειναι η ιδια που τους αναγκαζει να ξεκινησουν με τα τερτιπια της...
Οι σκυλες οταν μπορουν να επιλεξουν ξερουν καλα ποιος ειναι ο σωστος επιβητορας, εχουν δικα τους κριτηρια, αλανθαστα, ενσωματωμενα στον εγκεφαλο τους απο τοτε που ο κοσμος ηταν ακομα "νεος"...
Καποτε ο μεντορας μου, στην μελισσοκομια, μου ειπε "Η φυση δουλευει μονη της, να επεμβαινεις μονο οταν ειναι απαραιτητο". Τον εγραψα στα @@ μου, και πηρα τα @@ μου...
Υπαρχει μεγαλη αποσταση αναμεσα σε αυτο που θεωρουμε εμεις "σωστο", και σε αυτο που θεωρει η φυση σωστο...

Αλλα αν θες εξηγησε μου τι εννοεις "σωστους χωρους";
Πολυ ρομαντικο σε βρισκω, δυστυχως.
 




kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Τα καλύτερα σκυλιά για εκθέσεις γεννιούνται στο εκτροφείο.
Τα καλύτερα σκυλιά για εργασία,γεννιούνται στην ''πίσω αυλή''.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Στην πισω αυλη γεννιουνται οι αστυνομικοι σκυλοι;
Ενδιαφερουσα αποψη.
Η το "εργασιας" μεταφραζεται σε τσομπανοσκυλο και κυνηγοσκυλο (αοριστα);
Να ομως που παλι δεν ισχυει.

Και ναι, σαφως και ειναι ευκολο να εξυμνουμε την φυση οταν εχουμε αντιβιωσεις, νευροχειρουργους, μαιευτηρες... αμαξια υπολογιστες ρευμα θερμανση.
Γιατι ο νομος της φυσης και η φυσικη επιλογη δεν ειναι μονο η σκυλα να παρατηρει τα αρσενικα να παλευουν. Ειναι και απο τα 15 ανθρωπινα παιδια να επιβιωνουν τα 3, η να πεθαινει στη γεννα η μανα, η να πας αδιαβαστος απο μια πνευμονια.
Να χαμε να λεγαμε... κανενας μας δεν θα ηθελε να θυσιασει δικο του παιδι στη "φυση οπου δεν πρεπει να επεμβαινουμε"

Τα καλύτερα σκυλιά για εκθέσεις γεννιούνται στο εκτροφείο.
Τα καλύτερα σκυλιά για εργασία,γεννιούνται στην ''πίσω αυλή''.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας (ανοικτό διαγωνισμό) σε ευρώ ελεύθερο, με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής άποψης προσφορά αποκλειστικά βάσει της τιμής (χαμηλότερη τιμή προσφοράς), για την προμήθεια με αγορά αστυνομικών σκύλων ανίχνευσης ναρκωτικών ουσιών, όπως περιγράφονται στα παραρτήματα Α΄και ΣΤ΄ της παρούσας Διακήρυξης, τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη αυτής.

Διαβάστε και στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΣΤ΄, σελίδα 40, τις τεχνικές προδιαγραφές του σκύλου

upload_2018-3-31_13-29-23.png

upload_2018-3-31_13-29-51.png

http://www.astynomia.gr/images/stories/2017/prokirikseis17/20122017astynomikoiskyloi.pdf

** Δεν ανεβαίνει σαν attachement γιατί είναι μεγάλο.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Στην πισω αυλη γεννιουνται οι αστυνομικοι σκυλοι;
Ενδιαφερουσα αποψη.
Η το "εργασιας" μεταφραζεται σε τσομπανοσκυλο και κυνηγοσκυλο (αοριστα);
Να ομως που παλι δεν ισχυει.

Και ναι, σαφως και ειναι ευκολο να εξυμνουμε την φυση οταν εχουμε αντιβιωσεις, νευροχειρουργους, μαιευτηρες... αμαξια υπολογιστες ρευμα θερμανση.
Γιατι ο νομος της φυσης και η φυσικη επιλογη δεν ειναι μονο η σκυλα να παρατηρει τα αρσενικα να παλευουν. Ειναι και απο τα 15 ανθρωπινα παιδια να επιβιωνουν τα 3, η να πεθαινει στη γεννα η μανα, η να πας αδιαβαστος απο μια πνευμονια.
Να χαμε να λεγαμε... κανενας μας δεν θα ηθελε να θυσιασει δικο του παιδι στη "φυση οπου δεν πρεπει να επεμβαινουμε"
Οι αστυνομικοί σκύλοι δεν είναι απαραίτητα εκτροφικοί.
Το εργασίας μεταφράζεται και σε σκυλιά έλξης,τερριερ που δουλεύουν και άλλα σκυλιά που κάνουν και άλλες

εργασίες εκτός από τις δύο που ανέφερες.
Όσο για τα εκτροφικά ζευγαρώματα,το έχω ξαναγράψει,τα περισσότερα είναι βιασμοί.
Η σκύλα με φίμωτρο και ο εκτροφέας να την κρατάει για την επίβαση.
Η σκύλα έχει το λόγο της που δεν θέλει με το συγκεκριμένο αρσενικό,όμως ''μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδεν λάθος αναγνωρίζεται''.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Hammer


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οι αστυνομικοί σκύλοι δεν είναι απαραίτητα εκτροφικοί.
Το εργασίας μεταφράζεται και σε σκυλιά έλξης,τερριερ που δουλεύουν και άλλα σκυλιά που κάνουν και άλλες

εργασίες εκτός από τις δύο που ανέφερες.
Όσο για τα εκτροφικά ζευγαρώματα,το έχω ξαναγράψει,τα περισσότερα είναι βιασμοί.
Η σκύλα με φίμωτρο και ο εκτροφέας να την κρατάει για την επίβαση.
Η σκύλα έχει το λόγο της που δεν θέλει με το συγκεκριμένο αρσενικό,όμως ''μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδεν λάθος αναγνωρίζεται''.
Μη εκτροφικοι σκυλοι αστυνομιας/διασωσης/στρατου - αυτο μονο στην Ελλαδαρα μπορει να συμβαινει.
Δεν λεω οτι η εκτροφη δεν εχει πολλα αρρωστημενα. Σαφως και εχει, παμπολλα.
Αλλα ουτε τα ημιαιμα ουτε τα πισαυλητικα μπορουν να την αντικαταστησουν. Αυτα ειναι ουτοπιες
 




kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Μη εκτροφικοι σκυλοι αστυνομιας/διασωσης/στρατου - αυτο μονο στην Ελλαδαρα μπορει να συμβαινει.
Δεν λεω οτι η εκτροφη δεν εχει πολλα αρρωστημενα. Σαφως και εχει, παμπολλα.
Αλλα ουτε τα ημιαιμα ουτε τα πισαυλητικα μπορουν να την αντικαταστησουν. Αυτα ειναι ουτοπιες
Δεν έκανα λόγο για αντικατάσταση εκτροφής,δεν με νοιάζει εξάλλου.
Ένα χιονόσκυλο για να τραβήξει το έλκηθρο δεν είναι ανάγκη να έχει πάει στα crufts.Ούτε να έχει περγαμηνές.Στη δουλειά φαίνεται ο σκύλος,εκεί αποκτά περγαμηνές.
Το ίδιο ισχύει και για άλλες εργασίες.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Hammer


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν έκανα λόγο για αντικατάσταση εκτροφής,δεν με νοιάζει εξάλλου.
Ένα χιονόσκυλο για να τραβήξει το έλκηθρο δεν είναι ανάγκη να έχει πάει στα crufts.Ούτε να έχει περγαμηνές.Στη δουλειά φαίνεται ο σκύλος,εκεί αποκτά περγαμηνές.
Το ίδιο ισχύει και για άλλες εργασίες.
Αλλο οι περγαμηνες κι αλλο σωστη επιλογη προγονων. Λαθος ζευγαρι, και θα τραβαει οχι ελκηθρα αλλα κατι αλλο.
Ο Αρριανος τον 2ο αιωνα τα ηξερε αυτα και τα περιεγραψε, σχετικα με τα κυνηγοσκυλα, στη γλωσσα της εποχης του, ενω εμεις τα περιφρονουμε και λεμε ας ζευγαρωνουν οπως να ναι η φυση θα τα κανει ολα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ioanna a


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η "πίσω αυλή", μια φράση που προκύπτει από το back yard breeder και δεν αποδίδεται τόσο όμορφα στα Ελληνικά, δεν είναι φράση που υποδηλώνει το μέρος όπου η εκτροφή λαμβάνει χώρα, μα είναι φράση που εκφράζει ποιότητα και νοοτροπία εκτροφής.
Ενας αγρότης σε μια επαρχία της Αγγλίας, εκτρέφει τερριερ με μοναδικό γνώμονα την εργασιακή τους ικανότητα.
Απέχει συνειδητά από την politically correct εννοια της εκτροφής, που δεν είναι άλλη από την καταγραφή σκύλων σε επίσημα γενεαλογια και κατεπεκταση την προέλευση ολων των απογόνων τους από μια κλειστή γενετική δεξαμενή.

Ποιον όρο θα χρησιμοποιουσες;
Εκτροφέα, πισαυλητη ή κάτι άλλο;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το ότι κάποιοι άνθρωποι εκτρέφουν σκυλιά με γνώμονα την όποια εργασία και δεν τους ενδιαφέρουν οι εκθέσεις δεν τους κάνει back yard breeders ("πισαυλήτες").

Όλοι αυτοί που πετυχαίνουν να έχουν ποιότητα στην εκτροφή τους και μάλιστα σε βάθος χρόνου γνωρίζουν την αξία του pedigree, της υγείας, της σωστής διατροφής και άλλων. Αυτό από πολύ παλιά και σε κάθε έκφανση της κυνοφιλίας και κυνοχρησίας.

Οι εκθέσεις σκύλων είναι απλά μια δραστηριότητα που μπορεί να μην ενδιαφέρει, αλλά η υγεία, η καλή απόδοση στην εργασία που ο σκύλος προορίζεται και είναι άμεσα συνδεδεμένη με την υγεία και ο ευχαριστημένος και κατάλληλος ιδιοκτήτης που μπορεί να αντεπεξέλθει στα σκυλιά σου... σε ενδιαφέρει.

Μη μπερδευόμαστε λοιπόν... Για τον καλό εκτροφέα δεν είναι μοναδική παράμετρος η έκθεση. Κακό δεν είναι, αλλά δεν είναι και το υπέρτατο κριτήριο.

Άλλο όμως οι εξετάσεις υγείας που είναι μεγάλο "όπλο" στα χέρια κάθε λογικού ανθρώπου, άλλο το pedigree που είναι μια μεγάλη πηγή πληροφοριών (αν έχεις διάθεση και γνώση), άλλο οι γνώσεις και η ενασχόληση με την διατροφή, οι γνώσεις (βασικές) γεννετικής και φυσικά μια λογική και ανθρώπινη προσέγγιση, με σεβασμό σε άνθρωπο και ζώο.

Επίσης, μη κρίνετε τους σκύλους των διάφορων φυλών με κριτήρια ζώων που ζουν στη φύση και μάλιστα με λανθασμένα κριτήρια (όπως το γιατί ένα θηλυκό θα διώξει ή θα κάνει ότι διώχνει ένα αρσενικό). Οι φυλές των σκύλων είναι ανθρώπινα δημιουργήματα και ο χαρακτήρας, το ταμπεραμέντο τους και οι συμπεριφορές τους έχουν να κάνουν με την εκτροφή τους και το τι θέλουμε εμείς από αυτά.

Έτσι, ένα Bullterrier ή ένα Staffordshire Bull Terrier μπορεί να μη δέχεται εύκολα μια επίβαση και από το να καταλήξεις να διαιτητεύεις μια κυνομαχία, είναι καλύτερο να βάλεις ένα φίμωτρο.

@Yorkaddict δεν ξέρω αν απαντάω ή αν μπορείς να καταλάβεις την απάντηση στο ερώτημα σου (που δεν είχα δει όσο έγραφα)... Αν όχι, πες μου να απαντήσω.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πισαυλισμός ή επίσημη εκτροφή; Ή να αφήσουμε τα σκυλιά τα βρούν μόνα τους και να διαλέξουμε αυτό που θα πεθάνει τελευταίο;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ενας αγρότης σε μια επαρχία της Αγγλίας, εκτρέφει τερριερ με μοναδικό γνώμονα την εργασιακή τους ικανότητα.
Απέχει συνειδητά από την politically correct εννοια της εκτροφής, που δεν είναι άλλη από την καταγραφή σκύλων σε επίσημα γενεαλογια και κατεπεκταση την προέλευση ολων των απογόνων τους από μια κλειστή γενετική δεξαμενή.

Ποιον όρο θα χρησιμοποιουσες;
Εκτροφέα, πισαυλητη ή κάτι άλλο;
Ανεπισημο εκτροφεα.
Και απο πολλες αποψεις θα ειναι προτιμοτερος απο τον επισημο, αν και εφοσον εχει γνωσεις και καλα αποτελεσματα.
Αλλος που αφηνει τα σκυλια στη μαντρα να ζευγαρωσουν οπως να ναι, η ζευγαρωνει χωρις να λαμβανει υποψην την υγεια, τον χαρακτηρα και τις ικανοτητες, η θέλει να δει το "θαυμα της ζωης" κι ας του βγουν στραβα και κουτσα τα κουταβια, αυτος ειναι ο πισαυλιτης σε ολο το μεγαλειο του
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στην πισω αυλη γεννιουνται οι αστυνομικοι σκυλοι;
Ενδιαφερουσα αποψη.
Η το "εργασιας" μεταφραζεται σε τσομπανοσκυλο και κυνηγοσκυλο (αοριστα);
Να ομως που παλι δεν ισχυει.
Εδω δεν καταλαβα αυτο που θες να πεις.

Και ναι, σαφως και ειναι ευκολο να εξυμνουμε την φυση οταν εχουμε αντιβιωσεις, νευροχειρουργους, μαιευτηρες... αμαξια υπολογιστες ρευμα θερμανση.
Γιατι ο νομος της φυσης και η φυσικη επιλογη δεν ειναι μονο η σκυλα να παρατηρει τα αρσενικα να παλευουν. Ειναι και απο τα 15 ανθρωπινα παιδια να επιβιωνουν τα 3, η να πεθαινει στη γεννα η μανα, η να πας αδιαβαστος απο μια πνευμονια.
Να χαμε να λεγαμε... κανενας μας δεν θα ηθελε να θυσιασει δικο του παιδι στη "φυση οπου δεν πρεπει να επεμβαινουμε"
Εδω ομως καταλαβα και συμφωνω.
ΑΛΛΑ, ποτε κανενα "ζωο" δεν εκανε επιλεκτικη εκτροφη ανθρωπων, συνειδητα τουλαχιστον, γιατι μια αρκουδα που καταφερνε να σκοτωσει εναν ανθρωπο τον εβγαζε απο την γεννετικη δεξαμενη, οποτε διαμορφωσαν τους προγονους μας ως ενα βαθμο...

Εμεις ειμαστε αυτοι που, για τους δικους μας σκοπους, δλ εργασια, τροφη ή καλυψη των ψυχικων μας αναγκων(pet), χρησιμοποιουμε τα ζωα, οχι αυτα εμας, δεν τα ρωτησαμε, τα υποταξαμε επειδη μπορουσαμε...

Αρχαιοι πολιτισμοι, οπως φυσικα και ο Ελληνικος, οπως και οι "απολιτιστες" φυλες που υπηρχαν και υπαρχουν ακομα, λατρευαν, εξυμνουσαν και ζουσαν σε αρμονια(ως ενα βαθμο) με την φυση, χωρις να εχουν αυτα:
οταν εχουμε αντιβιωσεις, νευροχειρουργους, μαιευτηρες... αμαξια υπολογιστες ρευμα θερμανση.
Εμεις τα αποκτησαμε αυτα εις βαρος της φυσης και μετα την ξεχασαμε τελειως, οπως και τον τροπο που λειτουργει, τους "μηχανισμους" της, την ειδαμε θεοι...

Πλεον η φυσικη επιλογη θεωρειται ρομαντικη, αυτο απο μονο του τα λεει ολα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πισαυλισμός ή επίσημη εκτροφή; Ή να αφήσουμε τα σκυλιά τα βρούν μόνα τους και να διαλέξουμε αυτό που θα πεθάνει τελευταίο;
Ωραίο θέμα αλλά για να κυλισει ομαλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαριστεί τι είναι ο πισαυλητης γιατί εγώ βλέπω ότι ο καθένας εννοεί κάτι διαφορετικό και το θέμα θα γίνει μπάχαλο.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Προς @Hammer :Η φυσική επιλογή είναι ρομαντική ετσι όπως την αντιλαμβάνεσαι. Η λογική του αυτός που θα εχει επιβιώσει, θα είναι και ο καλύτερος δεν συμβαίνει στην πράξη.Είναι απλά τυχαία και άδικη
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εδω δεν καταλαβα αυτο που θες να πεις.


Εδω ομως καταλαβα και συμφωνω.
ΑΛΛΑ, ποτε κανενα "ζωο" δεν εκανε επιλεκτικη εκτροφη ανθρωπων, συνειδητα τουλαχιστον, γιατι μια αρκουδα που καταφερνε να σκοτωσει εναν ανθρωπο τον εβγαζε απο την γεννετικη δεξαμενη, οποτε διαμορφωσαν τους προγονους μας ως ενα βαθμο...

Εμεις ειμαστε αυτοι που, για τους δικους μας σκοπους, δλ εργασια, τροφη ή καλυψη των ψυχικων μας αναγκων(pet), χρησιμοποιουμε τα ζωα, οχι αυτα εμας, δεν τα ρωτησαμε, τα υποταξαμε επειδη μπορουσαμε...

Αρχαιοι πολιτισμοι, οπως φυσικα και ο Ελληνικος, οπως και οι "απολιτιστες" φυλες που υπηρχαν και υπαρχουν ακομα, λατρευαν, εξυμνουσαν και ζουσαν σε αρμονια(ως ενα βαθμο) με την φυση, χωρις να εχουν αυτα:
Εμεις τα αποκτησαμε αυτα εις βαρος της φυσης και μετα την ξεχασαμε τελειως, οπως και τον τροπο που λειτουργει, τους "μηχανισμους" της, την ειδαμε θεοι...

Πλεον η φυσικη επιλογη θεωρειται ρομαντικη, αυτο απο μονο του τα λεει ολα.
Το πρώτο ηταν απαντηση στον φιλο που ειπε οτι τα σκυλια εργασιας γεννιουνται στην πισω αυλη.

Με τα υπολοιπα εγω συμφωνω σε γενικες γραμμες, αλλα γνωριζω πολυ καλα την τιμη αυτης της αρμονιας. Χιλιαδες βρεφικοι ταφοι και εκατονταδες ανθρωποι αδικοσκοτωμενοι για ενα κομματι ψωμι.
Θα σου θυμισω τον Ηράκλειτο αφου θαυμαζεις τους αρχαιους. πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι, πάντων δὲ βασιλεύς.
Και ναι η ιστορια του ανθρωπινου πολιτισμου ειναι ιστορια πολεμου, με τη φυση και μεταξυ των ιδιων των ανθρωπων.
Συμφωνω οτι βρισκομαστε σε ενα σημειο οπου μας φαινεται οτι εχουμε ξεχασει πλεον πολλες αξιες ΑΛΛΑ και ο ανθρωπος της Νεολιθικης εποχης με την ιδια φρικη κοιτουσε τον πρωτο γεωργο.

Θα δουμε που θα μας οδηγησει ολη η φαση. Νομιζω σε αφανισμο, αλλα ευχομαι να κανω λαθος. Αυτη τη στιγμη εχει νοημα απλα να μην επιδεινωνουμε την κατασταση, και οχι να ονειροπολουμε, οτι μπορουμε ταχα να σωσουμε την ανθρωποτητα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@canis, κατάλαβα περίπου τι θες να πεις. Απλά εγώ αναφέρθηκα στην μη ύπαρξη pedigree.

Ποιον όρο θα χρησιμοποιούσαμε για να χαρακτηρίσουμε κάποιον που ζευγαρωνει χωρίς pedigree και απέχει συνειδητά από την "επίσημη" εκτροφή.

Η @Eroe είπε "ανεπίσημος εκτροφέας".

Εγώ μάλλον θα τον έλεγα byb και νομίζω πως σε αυτούς έκανε αναφορά το μέλος @kok στο προηγούμενό του μήνυμα.

Παρόλα αυτά συμφωνώ απόλυτα με τον ορισμό που έδωσες περί byb.
Απλά μου λείπει ένας ακόμη όρος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf