Να το κάνουμε όπως το κάνει η φύση!


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Προς @Hammer :Η φυσική επιλογή είναι ρομαντική ετσι όπως την αντιλαμβάνεσαι. Η λογική του αυτός που θα εχει επιβιώσει, θα είναι και ο καλύτερος δεν συμβαίνει στην πράξη.Είναι απλά τυχαία και άδικη
Τυχαια και αδικη; Δεν συμβαινει στην πραξη;
Οποτε θεωρεις οτι ενα σημερινο εκθεσιακο/εκτροφικο Χασκυ ή ενα Μαλαμουτ, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα οριτζιναλ λυκοσκυλα που ειχαν καποτε οι Ινουιτ;
Τι σχεση εχει ενα προβληματικο 100κιλο κανγκαλ "εκτροφης" του σημερα με τους 45-50κιλους σκυλαρους που ειχαν καποτε(και εχουν ακομα) οι νομαδες της ανατολης;

Τελος τσεκαρε λιγο τα feral ή wild dogs της Αυστραλιας(οχι ντινγκο, αν και εχει αιματα ντινγκο μεσα του), και πες μου τι βλεπεις. Εγω βλεπω ομορφια, αγνοτητα.
Ειναι τοσο εξυπνα και ανθεκτικα που προσπαθουν συστηματικα να τα εξολοθρευσουν και δεν μπορουν.
 
  • Like
Reactions: Eroe and ioanna a


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
BYB στην καθομιλουμενη του παροντος φορουμ ειναι ο ανηθικος εκτροφέας που σκοπο εχει το χρηματικο οφελος χωρις να ενδιαφέρεται για την υγεια/μελλον των κουταβιων.

Ο τυπος που εκτρέφει κυνηγοσκυλα επειδη ειναι κυνηγος, terrier επειδη εχει αγρόκτημα και προβλημα με τα ποντικια ειναι μη αναγνωρισμενος εκτροφέας σκυλιων εργασίας. Και μιλαμε για πραγματικη εργασία, οχι στα χαρτια οπως γινεται με αρκετους pedigrατους σκυλους εργασιας.

Αν προσωπικα χρειαζομουν σκυλο εργασιας (ουσιαστικης) θα απευθυνομουν στον τελευταιο. Στον πρωτο δεν θα απευθυνομουν για κανενα λογο, εκτος αν μπορουσα να σωσω ανευ χρηματικου αντιτιμου ενα κουταβι.
 
  • Like
Reactions: Hammer and Eroe


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Το πρώτο ηταν απαντηση στον φιλο που ειπε οτι τα σκυλια εργασιας γεννιουνται στην πισω αυλη.

Με τα υπολοιπα εγω συμφωνω σε γενικες γραμμες, αλλα γνωριζω πολυ καλα την τιμη αυτης της αρμονιας. Χιλιαδες βρεφικοι ταφοι και εκατονταδες ανθρωποι αδικοσκοτωμενοι για ενα κομματι ψωμι.
Θα σου θυμισω τον Ηράκλειτο αφου θαυμαζεις τους αρχαιους. πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι, πάντων δὲ βασιλεύς.
Και ναι η ιστορια του ανθρωπινου πολιτισμου ειναι ιστορια πολεμου, με τη φυση και μεταξυ των ιδιων των ανθρωπων.
Συμφωνω οτι βρισκομαστε σε ενα σημειο οπου μας φαινεται οτι εχουμε ξεχασει πλεον πολλες αξιες ΑΛΛΑ και ο ανθρωπος της Νεολιθικης εποχης με την ιδια φρικη κοιτουσε τον πρωτο γεωργο.

Θα δουμε που θα μας οδηγησει ολη η φαση. Νομιζω σε αφανισμο, αλλα ευχομαι να κανω λαθος. Αυτη τη στιγμη εχει νοημα απλα να μην επιδεινωνουμε την κατασταση, και οχι να ονειροπολουμε, οτι μπορουμε ταχα να σωσουμε την ανθρωποτητα.
Τα σκυλιά εργασίας γεννιούνται στην ''πίσω αυλή'',από σκυλιά εργασίας που έχουν έχουν δείξει ότι μπορούν να δουλέψουν,όχι από σκυλιά που θεωρητικά μπορούν να δουλέψουν.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Yorkaddict

Έχω γνωρίσει και γνωρίζω (και συνομιλώ και ακούω) ανθρώπους που απέχουν από αυτό που ονομάζουμε "οργανωμένη κυνοφιλία". Οργανωμένη κυνοφιλία με τις αναγνωρισμένες φυλές από τους κυνολογικούς ομίλους, με αναγνωρισμένα pedigree, με εκθέσεις...

Οι περισσότεροι τηρούν και συμβουλεύονται γενεολόγια και "σημειώσεις" ή μερικοί είναι κινούμενες data bases της φυλής τους και ξέρουν ποιος ζευγάρωσε ποιον και πότε ή γνωρίζουν από εξωτερικά χαρακτηριστικά πως αυτός ο σκύλος "έχει πίσω" τον τάδε σκύλο.

Ουσιαστικά και με κάποιο τρόπο τηρούν γενεολόγια και pedigree... Δεν γίνεται αλλιώς όπως είπα να έχεις ποιότητα σε βάθος χρόνου.

Όσο πιο πολλά μαθαίνει κάποιος τόσο πιο εύκολα μπορεί να ξεχωρίσει την μπούρδα. Είτε η μπούρδα προσπαθεί να κρυφτεί σε εκθέσεις, αναγνωρίσεις και "επισημότητες", είτε κρύβετε πίσω σε "μαγκιά", δήθεν εμπειρική γνώση και "εμένα κόβει το μάτι μου"...
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Αλλο οι περγαμηνες κι αλλο σωστη επιλογη προγονων. Λαθος ζευγαρι, και θα τραβαει οχι ελκηθρα αλλα κατι αλλο.
Ο Αρριανος τον 2ο αιωνα τα ηξερε αυτα και τα περιεγραψε, σχετικα με τα κυνηγοσκυλα, στη γλωσσα της εποχης του, ενω εμεις τα περιφρονουμε και λεμε ας ζευγαρωνουν οπως να ναι η φυση θα τα κανει ολα.
Το ίδιο πράγμα λέμε,βάζεις ζευγάρι που έχει δείξει ότι δουλεύει καλά.
 
  • Like
Reactions: Eroe




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ απόλυτα @canis.

Παρόλα αυτά (γενετικά) έχει τεράστια διαφορά η τήρηση αρχείων για να ξέρεις από που κρατάει η σκούφια του κάθε σκύλου, από την υποχρεωτική επιλογή σκύλων μέσα από μια μικρή οικογένεια (κλειστές δεξαμενές).

Πρακτικά αυτό πρεσβεύει η "επίσημη εκτροφή" και μέσα σε αυτό το σπιράλ της καταστροφής βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι καθαρόαιμες φυλές.
Η γενετική ποικιλομορφία και η ευρωστία πάνε περίπατο (σε βάθος χρόνου που δυστυχώς ήρθε)

Συνεπώς αυτοί οι άνθρωποι που περιγράφεις, για μένα, επιτελουν σπουδαιότερο έργο από ότι ένας "επίσημος εκτροφέας", παρότι είμαι κολλημένος με μια επίσημη φυλή και ξέρω πως αργά ή γρήγορα θα την θαυμάζουμε μόνο σε φωτογραφίες.
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω,εισαι θαυμαστης μιας φυλης και ενω ξερεις οτι οδηγειτε στην καταστροφη,η φωτο προφιλ σου ειναι με κοτσιδακι και χτενισμενο....Παντα το ειχα απορια οπως εχετε καταλαβει :D

Mηπως για να σωθει πρεπει πρωτοι εμεις να κανουμε κατι?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τυχαια και αδικη; Δεν συμβαινει στην πραξη;
Οποτε θεωρεις οτι ενα σημερινο εκθεσιακο/εκτροφικο Χασκυ ή ενα Μαλαμουτ, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα οριτζιναλ λυκοσκυλα που ειχαν καποτε οι Ινουιτ;
Τι σχεση εχει ενα προβληματικο 100κιλο κανγκαλ "εκτροφης" του σημερα με τους 45-50κιλους σκυλαρους που ειχαν καποτε(και εχουν ακομα) οι νομαδες της ανατολης;

Τελος τσεκαρε λιγο τα feral ή wild dogs της Αυστραλιας(οχι ντινγκο, αν και εχει αιματα ντινγκο μεσα του), και πες μου τι βλεπεις. Εγω βλεπω ομορφια, αγνοτητα.
Ειναι τοσο εξυπνα και ανθεκτικα που προσπαθουν συστηματικα να τα εξολοθρευσουν και δεν μπορουν.
Βλεπω ένα ειδος εισβολέα. Τρωνε κανένα απ'τα κουνέλια τουλάχιστον ή μόνο σκυπίδια;
Βλέπω την ίδια σκηνή που περιέγραφες και εσύ πριν κάποιους μήνες (φοβόσουν να βγάλεις τον σκύλο σου από το σπίτι, τα παρατιμένα στην μοίρα τους σκυλιά τρωγανε τα πτώματα άλλων σκυλιών κλπ) .

@Yorkaddict

Έχω γνωρίσει και γνωρίζω (και συνομιλώ και ακούω) ανθρώπους που απέχουν από αυτό που ονομάζουμε "οργανωμένη κυνοφιλία". Οργανωμένη κυνοφιλία με τις αναγνωρισμένες φυλές από τους κυνολογικούς ομίλους, με αναγνωρισμένα pedigree, με εκθέσεις...

Οι περισσότεροι τηρούν και συμβουλεύονται γενεολόγια και "σημειώσεις" ή μερικοί είναι κινούμενες data bases της φυλής τους και ξέρουν ποιος ζευγάρωσε ποιον και πότε ή γνωρίζουν από εξωτερικά χαρακτηριστικά πως αυτός ο σκύλος "έχει πίσω" τον τάδε σκύλο.

Ουσιαστικά και με κάποιο τρόπο τηρούν γενεολόγια και pedigree... Δεν γίνεται αλλιώς όπως είπα να έχεις ποιότητα σε βάθος χρόνου.

Όσο πιο πολλά μαθαίνει κάποιος τόσο πιο εύκολα μπορεί να ξεχωρίσει την μπούρδα. Είτε η μπούρδα προσπαθεί να κρυφτεί σε εκθέσεις, αναγνωρίσεις και "επισημότητες", είτε κρύβετε πίσω σε "μαγκιά", δήθεν εμπειρική γνώση και "εμένα κόβει το μάτι μου"...
Συμφωνώ απόλυτα @canis.

Παρόλα αυτά (γενετικά) έχει τεράστια διαφορά η τήρηση αρχείων για να ξέρεις από που κρατάει η σκούφια του κάθε σκύλου, από την υποχρεωτική επιλογή σκύλων μέσα από μια μικρή οικογένεια (κλειστές δεξαμενές).

Πρακτικά αυτό πρεσβεύει η "επίσημη εκτροφή" και μέσα σε αυτό το σπιράλ της καταστροφής βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι καθαρόαιμες φυλές.
Η γενετική ποικιλομορφία και η ευρωστία πάνε περίπατο (σε βάθος χρόνου που δυστυχώς ήρθε)

Συνεπώς αυτοί οι άνθρωποι που περιγράφεις, για μένα, επιτελουν σπουδαιότερο έργο από ότι ένας "επίσημος εκτροφέας", παρότι είμαι κολλημένος με μια επίσημη φυλή και ξέρω πως αργά ή γρήγορα θα την θαυμάζουμε μόνο σε φωτογραφίες.
Ακόμα και οι μή οργανωμένοι κρατάνε κάποιο υποτυπώδες γενεαλογικό. Δεν υπολογίζουν μόνο αν δουλεύει καλά ένα ζευγάρι, αλλα και οι γονείς του ζευγαριού..και τα αδέρφια και τα ανίψια και η πρώτη τοκετοομάδα κ.ο.κ.( @kok ):D
Και επειδή και αυτοί θα χρειαστούν κάποια στιγμή σκυλί από την πέρα πολιτεία για να εμπλουτίσουν την δεξαμενή τους...
Δεν θα ζητήσουν από τον επίσης ανοργάνωτο εκτροφέα της πέρα πολιτείας ενα σκυλί και ενα..υποτυπώδες γενεαλογικό;
Δεν θα αποφασίσουν κάποια στιγμή οτι είναι πιο ευκολο να συνεργάζονται στην καταγραφή των σημειώσεών τους;
Και κάπως έτσι θα δημιουργηθεί άλλος ένας σύλλογος.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω,εισαι θαυμαστης μιας φυλης και ενω ξερεις οτι οδηγειτε στην καταστροφη,η φωτο προφιλ σου ειναι με κοτσιδακι και χτενισμενο....Παντα το ειχα απορια οπως εχετε καταλαβει :D

Mηπως για να σωθει πρεπει πρωτοι εμεις να κανουμε κατι?
Λες τα κοτσιδάκια να μας καταστρεψουν; Επιστροφή στα ήθη και στα έθιμα!:D

Δεν είναι κατακριτέο να προσαρμοστεί η φυλή στην νέα της εργασία, που είναι (όπως για τη πλειοψηφία των φυλών άλλωστε) συντροφιά και πράος χαρακτήρας.
 


Hiraeth

Member
19 Αυγούστου 2017
7
13
Thessaloniki
Τα σκυλιά εργασίας γεννιούνται στην ''πίσω αυλή'',από σκυλιά εργασίας που έχουν έχουν δείξει ότι μπορούν να δουλέψουν,όχι από σκυλιά που θεωρητικά μπορούν να δουλέψουν.

My five cents, αναφορικα με τα working dogs και απο που μπορει και να προερχονται.
https://www.instagram.com/dogsoffreedom
 
  • Like
Reactions: kok and ioanna a


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Λες τα κοτσιδάκια να μας καταστρεψουν; Επιστροφή στα ήθη και στα έθιμα!:D

Δεν είναι κατακριτέο να προσαρμοστεί η φυή στην νέα της εργασία, που είναι (όπως για τη πλειοψηφία των φυλών άλλωστε) συντροφιά και πράος χαρακτήρας.


να το κάνουμε οπως το κανει η φύση...
image.jpeg
 
  • Like
Reactions: Asmodeus




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Byb: άνθρωπος ο οποίος ζευγαρώνει σκυλιά μη γνωρίζοντας τπτ για το παρελθόν τους ή έχει δει τους γονεις.
Συνήθως τα σκυλιά ζουν σε άθλιες συνθήκες σπάνια εμβολιάζονται και ακόμα πιο σπάνια αποπαρασιτωνονται.
Κυρια ασχολία των σκύλων είναι να κολυμπανε μέσα σκ@τα και να κυνηγάνε ποντίκια ή γάτες γιατι το ξεροκοματο δε φτανει.
Pedigree είναι η μάρκα σκυλοτροφης που ταιζει κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.
Εξετάσεις εργασίας στο (π.χ) Γερμανικό ποιμενικο του?
Είναι 60 κιλά και σηκώνει τρίχα και γαυγίζει στα περιστέρια.
Κάνει 250 κομμένη ταρίφα

Ερασιτέχνης εκτροφέας:Εδώ υπάρχουν δύο κατηγοριες.
Οι ερασιτέχνες κατά συνειδηση και οι ερασιτέχνες λόγω επαγγέλματος (κυνηγοι, κτηνοτρόφοι κλπ)
Οι ερασιτέχνες κατά συνείδηση συνήθως αγαπάνε πραγματικά μια φυλή και θέλουν να τα ζησουν όλα μαζί της.Συνηθως θα έχουν μια σκύλα την οποία θα ζευγαρώσουν 2-3 φορές στη ζωή της.Θα το ψάξουν πολύ πριν ζευγαρωσουν,θα κάνουν τις κατάλληλες εξετάσεις και θα φροντίσουν κατάλληλα τη σκύλα και τα κουτάβια.
Οι ερασιτέχνες κατ επαγγελμα συνήθως ζευγαρώνουν "καλά σκυλιά" για να τους βοηθήσουν στη δουλειά.Υπαρχουν αυτοί που θα φροντίσουν τα κουτάβια θα τα εμβολιασουν θα τα αποπαρασητωσουν κλπ και υπάρχουν και αυτοί που θα αφήσουν να ζήσει το δυνατότερο.

"Επαγγελματιες" εκτροφεις στο μυαλό ΜΟΥ και εδώ έχουμε δύο κατηγορίες.
Οι πρώτοι είναι οι μεγάλοι εκτροφεις με τις 6-7-8-9 σκύλες.
Τα κουτάβια τους θα έχουν pedigree και θα έχουν κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις.Οι γεννήτορες πιθανών θα έχουν κάποιο cacib ή bob και αν ανήκουν σε εργασιακές φυλες ίσως έχουν και κάποιο τίτλο εργασιας (ipo1).
Θα τα έχουν όμως αυτά για να αυξήσουν τις τιμές πωλησεις.
Τα κουτάβια θα έχουν μια βασική αποπαρασητωση ίσως κάποιο εμβόλιο και θα έχουν και μια βασική κοινοικοποίηση.

Η δεύτερη κατηγορια είναι οι ρομαντικοί.Ειναι αυτοι που αν τους ρωτήσεις πως λέγεται ο προπάππους του κουταβιου σ από τη πλευρά της μάνας θα σου πουν ursus von batu.
Είναι αυτή που θα κάνουν μια γέννα στα δύο χρόνια γιατί δε θα θέλουν να ζευγαρώσουν απλά δύο καθαρόαιμα ,είναι αυτοί που θέλουν να βελτιώσουν τη φυλη και ψάχνουν το ιδανικό ταιρι για μειώσουν και να βελτιώσουν το δικό τους.
Είναι αυτοί που θα έχουν τρέξει σε κάθε έκθεση και σε κάθε εξέταση εργασιας όχι υποχρεωτικά αλλά επειδή είναι κ@uλωμενοι με τα σκυλιά τους και γουσταρουν.
Είναι αυτοί που θα κάνουν όλες τις εξετάσεις και όχι μόνο τις βασικές.
Είναι αυτοί που αν μάθουν ότι ένα κουτάβι τους έβγαλε ένα κληρονομικό πρόβλημα θα πέσουν να πεθάνουν.Οχι για τη φήμη τους αλλά γιατί αυτοί ξεγενησαν αυτό το κουτάβι και άκουσαν πρώτοι τη καρδιά του.
Είναι αυτοι που είναι λιγοι,ψάξτε τους.


Οι κατηγορίες δεν είναι de facto όπως στη ζωή δεν είναι όλα ασπρο μαύρο.

Τα ανωτέρω αποτελούν δικές μ σκέψεις και αποψεις.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Λες τα κοτσιδάκια να μας καταστρεψουν; Επιστροφή στα ήθη και στα έθιμα!:D

Δεν είναι κατακριτέο να προσαρμοστεί η φυλή στην νέα της εργασία, που είναι (όπως για τη πλειοψηφία των φυλών άλλωστε) συντροφιά και πράος χαρακτήρας.
Τα κοτσιδακια σαν κοτσιδακια οχι,αλλα οταν για να κριθει ενα σκυλι που ηταν για να κυνηγαει αν δεν κανω λαθος,πρεπει να το χτενισεις να το πλυνεις να του βαλεις κοτσιδακια και να κανεις ισιωτιεκες(χαριτολογοντας το λεω αυτο)
Ε κατι δεν μου κολαει,μπορει να κανω και λαθος.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and manolo


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Απλά, νομίζω, θέλουμε ξεκάθαρους στόχους και καλύτερη ιεράρχηση των στόχων μας με ειλικρίνεια.

Το "Υγεία-Ταμπεραμέντο-Εμφάνιση" με αυτή την σειρά είναι μια χαρά και αν θέλουμε να λέμε πως σεβόμαστε το σκύλο και μας ενδιαφέρει θα πρέπει με αυτή την σειρά να πορευόμαστε σε κάθε τομέα.

Αν αποφασίσουμε πως δεν θα κάνουμε "εκπτώσεις" στα θέματα υγείας και θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε και τα λάθη, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε εκπτώσεις στην εμφάνιση και ίσως στο χαρακτήρα.

Αν για να έχω ένα υγιές Bulldog που θα ζει 12 και όχι 8 χρόνια και θα μπορεί να τρέξει και να παίξει ή ακόμα και να κάνει κάποια "εργασία", θα προτιμήσω να μοιάζει περισσότερο σε αυτό:

Lovely Victorian Bulldogge - Owned by Nathan Dennett.jpg

Παρά σε αυτό:

Bulldog.jpg

Το ίδιο για πολλές φυλές... Θα δώσω λίγο ύψος, θα αφήσω χώρο στο θώρακα, στο ρύγχος, στα δόντια, κ.ο.κ.

Ναι, θα βάλω και "νέο αίμα", θα ανοίξω τα pedigree και ας χάσω το κεφάλι "μήλο" ή το χρώμα.

Όλα αυτά αν τα συνδυάσω με τα εφόδια που μου δίνει παρελθόν και παρόν (εμπειρία, pedigree, ιατρικές εξετάσεις, dna, κλπ.) θα πετύχω πολλά περισσότερα.

Προσωπικά και ομαδικά συμφέροντα ή στενομυαλιές όμως δεν αφήνουν να γίνει κάτι γενικό και οργανωμένο. Μένουμε, λοιπόν, να ψάχνουμε αυτό που μας ταιριάζει από πλευράς "καλού" και "σωστού".

Το κακό είναι ότι, χωρίς να το θέλουμε πολλές φορές, το παρατραβάμε και χάνουμε το μέτρο και την λογική σε αυτά που υποστηρίζουμε και γράφουμε (η πίσω αυλή δίνει τα καλύτερα σκυλιά ή ο σκύλος μου έχει 30 CACIB άρα είναι τέλειος).
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@Yorkaddict πάντα διαβάζω με ενδιαφέρον τα ποστ σου και συχνα δε μπορώ να απαντησω γιατί δε καταλαβαίνω τι γράφεις.
Μιλάς με πολλές λεπτομέρειες,γεγονότα και γνώσεις που κόβουν την ανασα.
Το τελευταίο καιρό βλέπω τη μεταστροφή σου σε κάποια πράγματα και αναμφισβήτητα μου έρχεται στο μυαλό ο Jor-el κλπ απλά θέλω να σ κάνω μια ερώτηση.

Εάν αποφασίσεις να ξαναπάρεις ένα yorki από που θα το παρεις?

Υ.Γ συγχωρεστε τις επεξεργασίες που κάνω αλλά το τ9 μου τα έχει παίξει και πολλές φορές γράφει ότι να ναι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω,εισαι θαυμαστης μιας φυλης και ενω ξερεις οτι οδηγειτε στην καταστροφη,η φωτο προφιλ σου ειναι με κοτσιδακι και χτενισμενο....Παντα το ειχα απορια οπως εχετε καταλαβει :D

Mηπως για να σωθει πρεπει πρωτοι εμεις να κανουμε κατι?
Εξακολουθώ όμως να είμαι άνθρωπος και να έχω τις αδυναμίες μου και τα πάθη μου όπως όλοι μας. :)

Και στο κάτω κάτω η εικόνα στο προφίλ μας δεν αντιπροσωπεύει τις απόψεις μας και την ιδιοσυγκρασια μας. Αλλιώς θα έβαζα αυτό


:LOL:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν είναι κατακριτέο να προσαρμοστεί η φυλή στην νέα της εργασία, που είναι (όπως για τη πλειοψηφία των φυλών άλλωστε) συντροφιά και πράος χαρακτήρας.
Θα έπρεπε να ήταν κατακριτέο γιατί αυτό είναι που ευθύνεται για την κάτω βόλτα που έχουν πάρει οι περισσότερες φυλές.
Η νέα εργασία που γράφεις (συντροφιά και πράος χαρακτήρας) μια χαρά μπορούν να την εκτελέσουν τα ημιαιμα. Ας μην καταστρέφουμε τις φυλές για να τις προσαρμόσουμε στα γούστα μας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki