Νεο κουταβακι !!!


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Καλημέρα... Θα ήθελα να πάρω ένα κουταβάκι της ράτσας golden retriever. Μένω σε ένα σπίτι 80 τ.μ με 4 μπαλκόνια μεσαίου μεγέθους.Η γονείς μου λένε ότι είναι πολύ μικρός ο χώρος και ότι το σκυλάκι δεν θα νιώθει ωραία. Επίσης φέτος πηγαίνω 1 γυμνασίου . Λένε οτι δεν θα έχω αρκετό χρόνο για να το βγάζω έξω. Ένα άλλο θέμα είναι οι τρίχες οι οποίες πιστεύουν ότι το σπιτι θα χρειάζετε σκούπισμα 2 φορές την ήμερα.

Εσείς τι λέτε;;; Θα ήταν κάλο για το κουταβάκι(και σε λίγα χρονιά σκύλο) να ζει σε αυτό το σπίτι;;;; Πόσο μεγάλο πρόβλημα θα έχουμε με τις τρίχες; Τη ζημιές μπορεί να προκαλέσει;;;

Ευχαριστώ για την υπομονή και την κατανόηση :)


EDIT: Μπορείτε να προτήνετε κι άλλες ράτσες άλλα να τηρούν τα παραπάνω κριτήρια
 
Last edited by a moderator:


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Απο που σκεφτεσαι να το παρεις το κουταβι?
Ξερουν οι γωνεις σου οτι πρεπει να ζει μεσα μαζι σας και οχι στο μπαλκονι?
Επισης γνωριζεις ποσα εξοδα εχεις ενα σκυλος?Εχεις διαβασει σχετικα τοπικ?

Κατα την γνωμη μου θα δυσκολευτεις παρα πολυ σε τοσο μικρη ηλικια να αποκτησεις κουταβι και να εισαι υπευθυνος ιδιοκτητης γιατι θα πρεπει να αφιερωνεις τον ελευθερο χρονο σου σε αυτο και να περιορισεις τις εξοδους σου,πραγμα πολυ δυσκολο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άκου μικρέ μου φίλε...

προσωπικά πιστεύω πως αν οι γονείς σου δεν θέλουν τον σκύλο δεν είναι καλή ιδέα να τους τον επιβάλεις...

γενικά ο σκύλος ώς κατοικίδιο δημιουργεί κυρίως ευθύνες.(και ζημιές που και που αλλά οι ευθύνες είναι σημαντικότερες)
Αυτές τις ευθύνες δυστυχώς δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις μόνος σου και άρα δεν μπορείς ακόμα να έχεις έναν σκυλάκο αν δεν θέλουνε και οι γονείς σου να έχουν.


Ζημιές όσο είναι μικρό μπορεί να κάνει
κουρτίνες για πέταμα
ρίξιμο τραπεζιών μπιμπελό βάζων
ξύσιμο πόρτας
φάγωμα καλωδίων,αν είναι στην μπρίζα δεν θα ξανακάνει ζημιές βέβαια...τίποτα δεν θα ξανακάνει

αλλά αν το προσέχεις καλά δεν κάνει καμία ζημιά

τρίχες τόνους ολόκληρους,πολύ τρίχα
αλλά αν το χτενίζεις συνέχεια μπορεί να μην γεμίσει τρίχες το σπίτι καθόλου

τσίσα κακά μέχρι να μάθει τουαλέτα θα κάνει σε διάφορα μέρη χωρίς βέβαια να ξέρει ότι πάει το χαλί για πέταμα ή το πάπλωμα θέλει ένα σωρό λεφτά να πλυθεί...



το διαμέρισμα δεν έχει σημασία πόσο μεγάλο είναι.
ο σκύλος θέλει βόλτα έξω. 2-3 φορές την ημέρα. να παίξει να τρέξει να δεί άλλα ζώα κλπ
δεν ΄μπορεί να είναι συνέχεια μέσα ακόμα κι αν το μέσα είναι 200 τετραγωνικά με εσωτερικό κήπο και 20 βεράντες τεράστιες και πάλι θέλει και "έξω"

ίσως άλλες ράτσες να ήταν πιό εύκολες για την ηλικία σου αλλά πάντα με την συγκατάθεση των γονιών σου που σου θυμίζω ότι

Θα έχουν και αυτοί σκύλο μαζί σου...

Τα κανίς δεν μαδάνε τρίχα καθόλου. και όταν λείπεις μπορείς να το βάλεις στο κλουβάκι του.

Ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους του φόρουμ λοιπόν...:)
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
άκου μικρέ μου φίλε...

προσωπικά πιστεύω πως αν οι γονείς σου δεν θέλουν τον σκύλο δεν είναι καλή ιδέα να τους τον επιβάλεις...

γενικά ο σκύλος ώς κατοικίδιο δημιουργεί κυρίως ευθύνες.(και ζημιές που και που αλλά οι ευθύνες είναι σημαντικότερες)
Αυτές τις ευθύνες δυστυχώς δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις μόνος σου και άρα δεν μπορείς ακόμα να έχεις έναν σκυλάκο αν δεν θέλουνε και οι γονείς σου να έχουν.


Ζημιές όσο είναι μικρό μπορεί να κάνει
κουρτίνες για πέταμα
ρίξιμο τραπεζιών μπιμπελό βάζων
ξύσιμο πόρτας
φάγωμα καλωδίων,αν είναι στην μπρίζα δεν θα ξανακάνει ζημιές βέβαια...τίποτα δεν θα ξανακάνει

αλλά αν το προσέχεις καλά δεν κάνει καμία ζημιά

τρίχες τόνους ολόκληρους,πολύ τρίχα
αλλά αν το χτενίζεις συνέχεια μπορεί να μην γεμίσει τρίχες το σπίτι καθόλου

τσίσα κακά μέχρι να μάθει τουαλέτα θα κάνει σε διάφορα μέρη χωρίς βέβαια να ξέρει ότι πάει το χαλί για πέταμα ή το πάπλωμα θέλει ένα σωρό λεφτά να πλυθεί...



το διαμέρισμα δεν έχει σημασία πόσο μεγάλο είναι.
ο σκύλος θέλει βόλτα έξω. 2-3 φορές την ημέρα. να παίξει να τρέξει να δεί άλλα ζώα κλπ
δεν ΄μπορεί να είναι συνέχεια μέσα ακόμα κι αν το μέσα είναι 200 τετραγωνικά με εσωτερικό κήπο και 20 βεράντες τεράστιες και πάλι θέλει και "έξω"

ίσως άλλες ράτσες να ήταν πιό εύκολες για την ηλικία σου αλλά πάντα με την συγκατάθεση των γονιών σου που σου θυμίζω ότι

Θα έχουν και αυτοί σκύλο μαζί σου...

Τα κανίς δεν μαδάνε τρίχα καθόλου. και όταν λείπεις μπορείς να το βάλεις στο κλουβάκι του.

Ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους του φόρουμ λοιπόν...:)
Σχετικα με το κανις εχω ακουσει οτι ειναι πολυ φονακλουδικα. :eek:

Επισης πιστευω οτι θα εχω χρονο να το βγαζω βολτα 2 φορες την ημερα. :)
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Σχετικα με το κανις εχω ακουσει οτι ειναι πολυ φονακλουδικα. :eek:

Επισης πιστευω οτι θα εχω χρονο να το βγαζω βολτα 2 φορες την ημερα. :)
Και εγώ θα σου έλεγα να πάρεις καλύτερα κανίς.Φωνακλούδικο μπορεί να γίνει οποιοδήποτε σκυλί.
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Και εγώ θα σου έλεγα να πάρεις καλύτερα κανίς.Φωνακλούδικο μπορεί να γίνει οποιοδήποτε σκυλί.
1. Θα ειναι φιλικο με αλλα σκυλια ;;;

2. Τα μικρα σκυλια δεν αποδεχονται το μεγεθος τους και ειναι πιο αγρια ( :D ). Θα εχω προβλημα με αυτο ;;;

3. Θα βγαζει πολλες τριχες ;;;

4. Αν δεν βγαζει, καθε ποτε θα θελει κουρεμα ;;;

5. Θα ειναι ευκολο να το εκπεδευσω ;;;
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
1. Θα ειναι φιλικο με αλλα σκυλια ;;;

2. Τα μικρα σκυλια δεν αποδεχονται το μεγεθος τους και ειναι πιο αγρια ( :D ). Θα εχω προβλημα με αυτο ;;;

3. Θα βγαζει πολλες τριχες ;;;

4. Αν δεν βγαζει, καθε ποτε θα θελει κουρεμα ;;;

5. Θα ειναι ευκολο να το εκπεδευσω ;;;
Και φιλικό με άλλα σκυλιά είναι εκτός αν το κάνεις εσύ κομπλεξικό
και δεν θα βγάζει καθόλου τρίχες
και θα μπορείς να το κουρεύεις πριν γίνει αρκούδα εκτός αν θέλεις να έχεις μια αρκούδα
και είναι τρομερά εκπαιδεύσιμη ράτσα.
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Αν επιλεξω αυτο , απο που μπορω να το αγορασω ;;; Μενω στη Ζακυνθο κι απο τη ξερω δεν υπαρχουν εκτροφια. Εχει αγορασει κανεις απο εσας απο αυτο το ον-λινε πετ σοπ
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Αν επιλεξω αυτο , απο που μπορω να το αγορασω ;;; Μενω στη Ζακυνθο κι απο τη ξερω δεν υπαρχουν εκτροφια. Εχει αγορασει κανεις απο εσας απο αυτο το ον-λινε πετ σοπ

Φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα ότι θα πάρεις από σκύλο από αυτούς και από ότι βλέπω θα είναι και 28 εκατοστά.:):):)
και από τα καλύτερα εκτροφεία της Ευρώπης.:):):)
Καλόόόόόό.
Κατά την γνώμη μου μην πάρεις σκύλο μέσω τέτοιου site.
Το κουτάβι δεν είναι ούτε ηλεκρική μηχανή ούτε αξεσουάρ.
 
Last edited:


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα ότι θα πάρεις από σκύλο από αυτούς και από ότι βλέπω θα είναι και 28 εκατοστά.:):):)
και από τα καλύτερα εκτροφεία της Ευρώπης.:):):)
Καλόόόόόό.
Κατά την γνώμη μου μην πάρεις σκύλο μέσω τέτοιου site.
Το κουτάβι δεν είναι ούτε ηλεκρική μηχανή ούτε αξεσουάρ.
Ευχαριστω γα τη συμβουλη. Εχεις να προτηνεις καποιο μερος οπου θα μπορουσα να το αγορασω ;;;
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Ευχαριστω γα τη συμβουλη. Εχεις να προτηνεις καποιο μερος οπου θα μπορουσα να το αγορασω ;;;
Να πάρεις τηλέφωνο στον κυνολογικό όμιλο Ελλάδας και να τους πεις να σου δώσουν τηλέφωνα εκτοφέων της ράτσας.
Θα βρεις λοιπόν ένα εκτροφέα και θα το πάρεις από αυτόν.
 


Golden Retriever

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ζάκυνθος
Να πάρεις τηλέφωνο στον κυνολογικό όμιλο Ελλάδας και να τους πεις να σου δώσουν τηλέφωνα εκτοφέων της ράτσας.
Θα βρεις λοιπόν ένα εκτροφέα και θα το πάρεις από αυτόν.
ΟΚ σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια:)
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι κακό
αλλά δεν είναι και κανίς

όπως και τα κανίς-γκριφόν....


μα τι λές μου έλεγε η άλλη. αφού και ο μπαμπάς του ήταν κανίς και η μαμά του γκριφόν. άρα είναι καθαρόαιμο κανίςγκριφόν.
όχι της λέω είναι ημίαιμό γκρινίς ή ημίαιμο κανφόν.
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
δεν είναι κακό
αλλά δεν είναι και κανίς

όπως και τα κανίς-γκριφόν....


μα τι λές μου έλεγε η άλλη. αφού και ο μπαμπάς του ήταν κανίς και η μαμά του γκριφόν. άρα είναι καθαρόαιμο κανίςγκριφόν.
όχι της λέω είναι ημίαιμό γκρινίς ή ημίαιμο κανφόν.
Δεν είναι κακό αλλά όταν σε μια πόλη υπάρχουν 5 γνήσια κανίς και 30 γριφόν κανίς είναι δύσκολο να πείσεις τον κόσμο ότι το δικό σου είναι γνήσιο.
Το γκρίνις και το κανφόν όμως ήταν το καλύτερο.:):):):)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
από ότι έχω ακούσει εδώ τα χίλια ευρώ είναι η συνισταμένη των αρχικών εξόδων

για το κανίς πείθεις άνετα. τους λές ότι δεν έχεις τρίχες στο σπίτι:D
αλλά δεν χρειάζεται να πείσεις κανέναν ε?:)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU